andrea123
25.01.07,16:51
Prosím Vás, mám jeden problém, na ktorý neviem odpoved...Zamestnanec mal u nas pracovnú zmluvu na dobu určitú do 2.3.2007. Dňa 31.1.2007 ukončuje pracovný pomer dohodou bez uvedenia dovodu. Zákonník práce myslím v paragrafe 71 hovorí o tom, že ak sa pracovná zmluva na dobu určitú ukonči skôr tak mu patrí náhrada mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku do chvíle, ked mala skutočne skončit pracová zmluva...nie je to teda klasicky odstupné, ale náhrada mzdy...teda dufam že som to spravne pochopila, že ju ma dostat...a teraz...vlastne ako ju vypočitam...od 1.2. do 2.3. je vlastne 22 pracovných dní..jeho priemerný zárobok je strelím 102,5 na hodinu, takže 102,5x8x22 ? pár rokov robím s priemerným zárobkom a naraz tuna špekulujem, či mam dať iba pracovné dni, alebo aj soboty, nedele totiž :))) dakujem za odpovede..
Zita4
25.01.07,16:19
Prosím Vás, mám jeden problém, na ktorý neviem odpoved...Zamestnanec mal u nas pracovnú zmluvu na dobu určitú do 2.3.2007. Dňa 31.1.2007 ukončuje pracovný pomer dohodou bez uvedenia dovodu. Zákonník práce myslím v paragrafe 71 hovorí o tom, že ak sa pracovná zmluva na dobu určitú ukonči skôr tak mu patrí náhrada mzdy vo výške priemerného mesačného zárobku do chvíle, ked mala skutočne skončit pracová zmluva...nie je to teda klasicky odstupné, ale náhrada mzdy...teda dufam že som to spravne pochopila, že ju ma dostat...a teraz...vlastne ako ju vypočitam...od 1.2. do 2.3. je vlastne 22 pracovných dní..jeho priemerný zárobok je strelím 102,5 na hodinu, takže 102,5x8x22 ? pár rokov robím s priemerným zárobkom a naraz tuna špekulujem, či mam dať iba pracovné dni, alebo aj soboty, nedele totiž :))) dakujem za odpovede..
Keďže ukončuje pracovný pomer dohodou, nevznikla zamestnávateľovi povinnosť vyplatiť náhradu mzdy podľa § 71 ods. 4, ktorý znie:
4) Zamestnávateľ môže okamžite skončiť pracovný pomer na určitú dobu aj bez uvedenia dôvodu; v takomto prípade má zamestnanec nárok na náhradu mzdy v sume priemerného mesačného zárobku za dobu, po ktorú mal trvať pracovný pomer.
andrea123
25.01.07,16:25
Ďakujem velmi pekne za odpoved..tiež ma to trocha zmiatlo, ten pracovný pomer skončený okamžite...ale pre buducnost, ak by takyto pripad vznikol, samotné to počítanie náhrady mzdy má byť tak, ako som to uviedla, alebo k tým 22 Dňom pripočítať aj soboty, nedele? tentokrat to samozrejme vyplacat nebudem :))) dakujem a prajem krasny zbytok dňa :))
Zita4
25.01.07,16:55
Ďakujem velmi pekne za odpoved..tiež ma to trocha zmiatlo, ten pracovný pomer skončený okamžite...ale pre buducnost, ak by takyto pripad vznikol, samotné to počítanie náhrady mzdy má byť tak, ako som to uviedla, alebo k tým 22 Dňom pripočítať aj soboty, nedele? tentokrat to samozrejme vyplacat nebudem :))) dakujem a prajem krasny zbytok dňa :)) Na Porade máme aj vypracované otázky. Zbytočne by som ti to popisovala, keď Vladan to krásne vypracovala tu: http://www.porada.sk/t24069-vypoeet-priemerneho-zarobku-na-pracovnopravne-ueely.html
andrea123
25.01.07,17:05
Pozrela som si ten link...ale ja priemerny zarobok počitat viem...viem že sa počita za kvartal, že tam nejdu nahrady mzdy...že pri ročnej odmene sa alikvotne upravuje a nemože do neho ist cela odmena, lebo by ten priemer neumerne zvyšila...ja som skor chcela vediet, že ak pride k situacii, že ten vypočitany priemer mam použit na taku nahradu mzdy ako som pisala vyššie, či to mam počitat za každy ušly deň alebo iba za pracovne dni...
Ľaľa
25.01.07,17:17
Samozrejme, že v prípade, keď by si bola povinná vyplácať takú náhradu mzdy, tak ju vyplatíš len za pracovné dni.
andrea123
25.01.07,18:46
Ďakujem veľmi pekne :))