Lion Topoľčany
25.01.07,17:59
Chcela by som sa opýtať nasledovne: dnes sa nám vrátila do práce mamička po 3 ročnej MD. Naposledy pracovala za 8.000,-Sk. Zamestnávateľ by jej chcel dať odstupné, ale čo sa zoberie za základ?
Tých 8.000 je žalostne málo /už aj kvôli evidencii na úrade práce/.
Za uplynulé 3 roky predsa všeobecne docházdalo k valorizácii miezd vo všetkých odboroch. Existuje nejaký prepočet /koeficient/ na zvýšenie
"zamrznutého základu" ?
Tweety
25.01.07,17:03
Chcela by som sa opýtať nasledovne: dnes sa nám vrátila do práce mamička po 3 ročnej MD. Naposledy pracovala za 8.000,-Sk. Zamestnávateľ by jej chcel dať odstupné, ale čo sa zoberie za základ?
Tých 8.000 je žalostne málo /už aj kvôli evidencii na úrade práce/.
Za uplynulé 3 roky predsa všeobecne docházdalo k valorizácii miezd vo všetkých odboroch. Existuje nejaký prepočet /koeficient/ na zvýšenie
"zamrznutého základu" ? V takýto prípadoch sa berie pravdepodobný zárobok, teda taký, aký by dostala, keby nastúpila iba teraz.
sophie
01.02.07,11:40
V takýto prípadoch sa berie pravdepodobný zárobok, teda taký, aký by dostala, keby nastúpila iba teraz.


Ja by som potrebovala vedieť, ak má pracovník hodinovú mzdu, ako mu mám vypočítať odstupné?
sophie
01.02.07,11:46
prosím, súrne...
vikinka
01.02.07,12:02
§ 134 Zák.práce priemerný zárobok na pracovno právne účely
priemerný zárobok sa zisťuje ako prïemer.hod.
V tomto § máš presný postup na výpočet odstupného.
Zistíš priemer.hod.zárobok napr.51,35/hod.
Výpočet: 51.35 SK/hx21,74 dní/mesiacx8 hod.dennex2mesiace=17 862,-
Jozef
06.02.07,06:06
Prosim Vas do vypoctu odstupneho ide odpracovana doba.
Cize dni dovolenky by sa tam nemali zapocitat, ze?
djcikis
12.02.09,21:27
Dobrý den chcem sa opýtat v marci dostanem spolu s platom aj odstupné.To odstupné mi bude vyplatene v hrubom alebo v čistom či mi teda zamestnavatel odvedie aj z odstupneho odvody tak isto ako s normalneho platu?Dakujem
mzdarka renca
12.02.09,22:43
Dobrý den chcem sa opýtat v marci dostanem spolu s platom aj odstupné.To odstupné mi bude vyplatene v hrubom alebo v čistom či mi teda zamestnavatel odvedie aj z odstupneho odvody tak isto ako s normalneho platu?Dakujem

Z odstupného ti zamestnávateľ odvedie daň vo výške 19%. Poistné do poisťovní sa z odstupného neplatí.
mzdarka renca
12.02.09,22:51
Prosim Vas do vypoctu odstupneho ide odpracovana doba.
Cize dni dovolenky by sa tam nemali zapocitat, ze?

Neviem, či som dobre pochopila tvoju otázku, ale pokusím sa ti na ňu odpovedať.
Výpočet odstupného: priemerna hod. mzda x 21,74 x 8hod. x 2 alebo 3 (záleží ako dlho si zamestnaný u terajšieho zamestnávateľa, 2.-mes. odstupné ak pracuješ (nezáleží, či si bol PN, alebo si si čerpal dovolenku a pod.) menej ako 5 rokov a 3.mes. odstupné, ak pracuješ 5 rokov a viac)
Dovolenka nemá vplyv na výpočet a nárok na odstupné.
djcikis
13.02.09,07:33
Moment,tu 19 percentnu dan z odstupneho to mi strhnu z celej sumy hrubého odstupného,alebo len z určitej časti? Pokial z celej sumy ved to je ako pri dohode o vykonaní práce..nie je to potom trochu privela???
ivka70
13.02.09,07:40
Moment,tu 19 percentnu dan z odstupneho to mi strhnu z celej sumy hrubého odstupného,alebo len z určitej časti? Pokial z celej sumy ved to je ako pri dohode o vykonaní práce..nie je to potom trochu privela???

Mas narok na nezdanitelne minimum. Odstupne ti navysi celuo sumou zaklad dane.
Ci dan zaplatis z celej sumy alebo len z casti zavisi aj od tvojho prijmu ...


To sa musis spytat nasich zakonodarcov :) ci je to privela

V podstate bud rada, ze sa z toho neodvadzaju odvody, to by ti strhli este viac.
djcikis
13.02.09,08:05
Tomu celemu nerozumiem...spravme si modelový priklad-dostanem odstupne 2 krat 15000sk hrubeho=teda spolu 30000sk.Možte mi vypočitat kolko teda dostanem v čistom? Dakujem.
mzdarka renca
13.02.09,09:16
Tomu celemu nerozumiem...spravme si modelový priklad-dostanem odstupne 2 krat 15000sk hrubeho=teda spolu 30000sk.Možte mi vypočitat kolko teda dostanem v čistom? Dakujem.

Ak chceš presnú sumu, tak musíme vedieť, akú máš mesačnú mzdu, ak si čerpáš dovolenku, alebo si mal iné platené voľno, tvoj priemerný zárobok.....

Odstupné - 30000 (cca 1000€) - 190€ (19% daň) = 810€ (ale táto suma je za predpokladu, že tvoj príjem za zdanenie je vyšší, alebo rovný ako je OP na daňovníka. Predpokladám, že áno, nakoľko uvádzaš 15000 priemerný mesačný zárobok.

Tak k bežnej výplate si prirátaj cca 810€ v čistom.
djcikis
13.02.09,13:29
Dobre mam to presne možte mi to niekto spočitať.Odstupné sa mi ide rátat z tretieho štvrtroku 2008/po dohode s odbormi/.Moje platy v hrubom boli
júl 2008 -16784sk-priemer na hod-105sk cca
august2008-16653sk-priemer na hod-105sk cca
sebtember2008-16462sk-priemer na hod-105sk-cca
Možte mi vypočitat kolko dostanem odstupné v hrubom a čistom ked mám nárok na dvojmesačné odstupné.Dakujem.
mzdarka renca
13.02.09,17:50
Dobre mam to presne možte mi to niekto spočitať.Odstupné sa mi ide rátat z tretieho štvrtroku 2008/po dohode s odbormi/.Moje platy v hrubom boli
júl 2008 -16784sk-priemer na hod-105sk cca
august2008-16653sk-priemer na hod-105sk cca
sebtember2008-16462sk-priemer na hod-105sk-cca
Možte mi vypočitat kolko dostanem odstupné v hrubom a čistom ked mám nárok na dvojmesačné odstupné.Dakujem.

Pracovný pomer ti končí 28.2.2009. Priemer na výpočet odstupného máš na výplatnej páske za 1/2009, je to priemer vypočítaný z posledného štvrťroku a to bol 10-12/2008. Ten priemer v januárovej páske máš už v €, ak mi ho dáš k dispozícii, tak ti môžem vypočítať výšku odstupného.
djcikis
13.02.09,18:03
No ešte nemám pasku za 1/2009,ale kedže sme od decembra doma na 60% po dohode odborov s majitelmi sa dohodlo že odstupné sa bude počitať nie z posledného štvrťroku,ale z tretieho štvrtroku teda mesiace jul,august,september,máme to v dohode na papieri takže mi vypočitaj odstupné za ten kvartál.Dakujem.
mzdarka renca
13.02.09,18:28
No ešte nemám pasku za 1/2009,ale kedže sme od decembra doma na 60% po dohode odborov s majitelmi sa dohodlo že odstupné sa bude počitať nie z posledného štvrťroku,ale z tretieho štvrtroku teda mesiace jul,august,september,máme to v dohode na papieri takže mi prosím ťa:) vypočitaj odstupné za ten kvartál.Dakujem.

priemerná hod. mzda x 8hod. x 21,74(priemerný počet dní v mesiaci) x 2(mesiace) = odstupné v hrubom

v hrubom odstupné x 0,19 = daň

v hrubom odstupné - daň = v čistom odstupné

teraz ma napadlo, že priemerku z 3.štvrťroku máš na páske 10,11,12/2008.
vypočítaj si to podľa vzoru vyššie
djcikis
13.02.09,19:14
a ked mám platene iba 7,5hod na jednu smenu/u nás vo firme je to tak/tak to mám násobit krat 7,5,alebo aj tak krat 8.?
mzdarka renca
13.02.09,19:27
a ked mám platene iba 7,5hod na jednu smenu/u nás vo firme je to tak/tak to mám násobit krat 7,5,alebo aj tak krat 8.?

v tom prípade 7,5 hod., nie 8:rolleyes:
Janna
13.02.09,20:04
Dnes som odviedla mzdy a vypočítala odchodné pre zamestnanca, ktorý išiel do dôchodku.
Teraz zisťujem, že som dala to odchodné vo výške mesačnej hrubej mzdy a nie priemerneho zárobku.
Prosím, čo urobiť, je nutné opraviť mzdu zamestnanca?
Tweety
13.02.09,20:16
Dnes som odviedla mzdy a vypočítala odchodné pre zamestnanca, ktorý išiel do dôchodku.
Teraz zisťujem, že som dala to odchodné vo výške mesačnej hrubej mzdy a nie priemerneho zárobku.
Prosím, čo urobiť, je nutné opraviť mzdu zamestnanca?
Odchodné je nesprávne vypočítané, chybu je potrebné opraviť.
Janna
13.02.09,20:22
Odchodné je nesprávne vypočítané, je to potrebné opraviť.

Ďakujem, aj som si to myslela. Vlastne to by nemalo ovplyvnit odvody do SP, ZP.. iba dan. To by som len dodatocne odviedla dan a doplatila mzdu, ze?
Tweety
13.02.09,20:27
Ďakujem, aj som si to myslela. Vlastne to by nemalo ovplyvnit odvody do SP, ZP.. iba dan. To by som len dodatocne odviedla dan a doplatila mzdu, ze?
Treba to nanovo prepočítať, ťažko mi je posúdiť, či je priemerka vyššia, alebo nižšia, ako spomínaná mzda. Z odchodného odvody nerátame, odvedie sa len daň.
djcikis
13.02.09,20:50
dakujem za odpovede...len chcem podotknuť,že je to dosť odvádzať dan z celej sumy odstupného...to si zrejme štátna kasa polepší pri takom trende hromadných prepušťaní ako teraz funguju...dik a majte sa,
djcikis
27.02.09,09:25
čaute poradáci! Chcem sa opýtať ako teraz chrani zákon zamestnanca v prípade že mu má byt vyplatene odstupné a jeho zamestnávatel skrachoval,alebo firma zmenila majitela?Existuje nejaký garančný fond alebo také niečo,ako sa dá dostať k tomu čo zamestnancovi právom patrí?Dakujem
Lila
02.03.09,08:27
ja mám ešte otázku na odstupné, zamestanec bol skoro rok na PN,v decembri sme mu preplatili dovolenku za r. 2007 a v 1/09 ukončili dohodou po skončení PN prac.pomer z dôvodu nadbytočnosti. Keďže bol dlhodobo PN,len v 12/08 má preplatenú dovolenku,tiež pri výpočte odstupného berieme posledný Q r. 2008 priemernú hod.mzdu? prosímsúrne
Tweety
02.03.09,08:37
ja mám ešte otázku na odstupné, zamestanec bol skoro rok na PN,v decembri sme mu preplatili dovolenku za r. 2007 a v 1/09 ukončili dohodou po skončení PN prac.pomer z dôvodu nadbytočnosti. Keďže bol dlhodobo PN,len v 12/08 má preplatenú dovolenku,tiež pri výpočte odstupného berieme posledný Q r. 2008 priemernú hod.mzdu? prosímsúrne
§ 134 ZP
(3) Ak zamestnanec v rozhodujúcom období neodpracoval aspoň 22 dní alebo 170 hodín, používa sa namiesto priemerného zárobku pravdepodobný zárobok. Pravdepodobný zárobok sa zistí zo mzdy, ktorú zamestnanec dosiahol od začiatku rozhodujúceho obdobia, alebo zo mzdy, ktorú by zrejme dosiahol.
djcikis
02.03.10,15:18
Dobrý den! Potrebujem radu.Pracujem vo firme v nepretržitej prevádzke,2 dni ranná,2 dni poobedná,2 dni nočná,2 dni volno v 7,5hod.smenách.Ako je to v mojom prípade so štátnymi sviatkami,mám nárok na to aby som ich mal zaplatené teda,že budem doma a sviatok mam zaplatený ako keby som bol v práci?.Alebo ak my vyjde smena na štátny sviatok mám nárok na nejaký príplatok za tento den?A nakoniec či mi može zamestnávatel určiť dovolenku aj na den štátneho sviatku?.Dakujem.