koalko
25.01.07,21:11
Chcem sa opýtať na Váš názor či Renovácia podlahy vo výške 27000.-Sk môžem brať ako opravu na 511.
Ďalej zatesnenie okien, murárske vysprávky, izolácia stien okolo okien toto všetko je v sume okolo 28000.-Sk. Toto všetko môžem považovať za opravy a údržby? účet 511 . (Nepotrebujem na toto súhlas od prenajímateľa budovy?).
Paula
25.01.07,20:51
Bez súhlasu prenajímateľa by som takéto úpravy nerobila....možné budúce úpravy priestorov by mali byť súčasťou nájomnej zmluvy....teda so súhlasom.
ondrejvla
25.01.07,20:57
Podľa § 29 ods. 4 ZDP sa rekonštrukciou sa rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Nejedná sa vyslovene o rekonštrukciu v takomto zmysle podľa zmluvy hradí náklady na údržbu a opravy nájomca, účtujeme to ako nákladovú položku. Samozrejme za predpokladu, že v zmluve o nájme sú ujednania, že všetky opravy budú vykonávané nájomcom so súhlasom prenajímateľa.
Kája.
25.01.07,22:48
Aj ja sa spýtam na Váš názor, v prenajatom priestore sme si dali spraviť rekonštrukciu ústreného kúrenia a namontovať merač tepla v sume 42 000, mám to účtovať priamo do nákladov alebo zaradiť do odpisov (do ktorej triedy). Ďakujem
betka
26.01.07,09:19
Ustredne kurenie (UK)je sucastou OC budovy. Kedze ste v prenajme, potrebujete ako pisaali vyssie suhlas prenajimatela s uskutocnenim rekonstrukcie.
Rekonstrukcia je TZ, ktore odpisujem ako INY MAJETOK, teda toto TZ prenajateho M je urcite vyssie ako 30 000, Sk.
Toto TZ, ak prenajimatel suhlasi na zaklade pisomnej zmluvy, zaradite do OS, v ktorej je zaradeny prenajaty hmotny majetok.
Oprava by to mohla byt ak by ste menili radiatory za podobne, cize nei modernejsie s inymi tech. parametrami, vymena rozvodov tepla by mohlo byt opravou, pretoze ste urcite nezvalili polovicu budovy. Bolo by potrebne lepsie specifikovat o co islo.

K tomu meracu tepla. V pripade, ak je zabudovy priamo do budovy, t.j. su vyhlbene nejake ryhy do ommietky a tym tie kable k meraciemu pristroju su tu vlozene, potom su zaomietkovane, teda ich nevidno, odpisovat by sa to malo teiz ako iny majetok na 20 rokov, pretoze budovu prenajmatel odpisuje tiez 20 rokov. Druhy pripad je, ak su kable na tomto meraci volne tahane po hranach v budove a prip. su nejako olistovane, resp. je merac tepla bezdrotovy, zaradila by som to do OS 2 2-46 ako presne vahy..... meracie pristroje a nastroje.
Mozno este niekto poradi.
betka
26.01.07,09:34
Chcem sa opýtať na Váš názor či Renovácia podlahy vo výške 27000.-Sk môžem brať ako opravu na 511.
Ďalej zatesnenie okien, murárske vysprávky, izolácia stien okolo okien toto všetko je v sume okolo 28000.-Sk. Toto všetko môžem považovať za opravy a údržby? účet 511 . (Nepotrebujem na toto súhlas od prenajímateľa budovy?).

Rozhodne treba suhlas prenajimatela. Renovaciu do 30 000, by som uctovala ako opravy a udrzbu. Ak by bola vyssia ako 30 000, Sk. potom je dolezite, co ste "renovovali" - menili ste staru gummu za novu gumu, stare parket za nove parkety, - toto by bola oprava podlahy. A na FA by bolo dobre napisat: fa Vam opravu podlahy, vymenu starych parkiet za nove.. ......
Ak ste menili gumu za parkety ide o modernizaciu.

to iste k zatesnenie okien a ost. veci, kt pisete. Ak uz boli okna raz zatesnene, ide o opravu. Tu by sa dalo trochu nad tym spekulovat ...

A este jedno dolezite upozornenie, renovacia podlahy, ak nebude opravou 27 000, + 28 000,Sk je viac ako 30 000, Sk. Spocitam TZ, ktore som urobila za rok, aj ked boli nizsie ako 30 tis., a ked sucet viacerych TZ za rok je viac ako 30 000, musim odpisovat.
Poradila by som, aby dodavatel na FA presne specifikoval, ci urobil opravy alebo nie. Daniari si vzdy radi posvietia na opravy, ci to boli skutocne opravy, velmi radi do toho rypu, chytaju sa slovicok na FA, a este veeeelmi radi to vyhadzuju z NOZD, ze sa mali robit odpisy.
Kája.
26.01.07,09:46
Rekonštrukciu UK mám uvedenú na faktúre, ale v prílohe je rozpis prác výmena potrubia (t.z.hrubšie rúrky boli vymenené za tenšie) v sume 26 000 bez dane a dodávka a montáž merača (nič nebolo zamurováné) je v sume 11 200 bez dane. Takže čo s tým?
betka
26.01.07,10:07
Rekonštrukciu UK mám uvedenú na faktúre, ale v prílohe je rozpis prác výmena potrubia (t.z.hrubšie rúrky boli vymenené za tenšie) v sume 26 000 bez dane a dodávka a montáž merača (nič nebolo zamurováné) je v sume 11 200 bez dane. Takže čo s tým?
To je na jednej FA?
Skoda, za na Fa nemate napisane vymena starych rur za nove. a na druhej strane ten merac tepla priamo suvisi s UK. Mozu to kontrolori vyhodit z oprav, pretoze povedia 26 000+11 200, je nad 30 000. je to TZ.
Keby tam bol text vymena starych rur za nove, osobne by som to dala do oprav a merac tepla by som dala do nakladov.
Kája.
26.01.07,10:34
Takto isto som uvažovala aj ja. Ja to zaradím a ako mám odpisovať 20 rokov ako budovu alebo zaradiť do meracích prístrojov?
betka
26.01.07,10:43
Mne sa to nepaci odpisovat 20 rokov. Ved ktovie ako dlho budete v najme, a tych 20 rokov je dlho. Urcite sa da urobit nejaky krok, aby sa to suplo rovno do nakladov ....... Skuste este nieco s FA ...
Kája.
26.01.07,11:12
Je možné, že to risknem a dám to priamo do nákladov, ďakujem za ochotu poradiť.
betka
26.01.07,12:13
Je možné, že to risknem a dám to priamo do nákladov, ďakujem za ochotu poradiť.

Suma TZ je velmi nizka. Ked ju dam /20, tak tam nieje skoro ziadny odpis. Treba karty ...
Inac nic netreba riskovat, popytala by som sa dodavatela, ci by tie rury nemohli byt nie hrubsie za tensie, ale stare opotrebovane za nove ....... Nechcem dalej rozoberat.
jessica
30.01.08,14:43
Prosím Vás, hľadám v poradách, zatiaľ som nenašla... v prenajatom priestore máme so súhlasom majiteľa svoje parkety, podľa pokynu auditorky sa odpisujú 20 rokov zo vstupnej ceny 70 tis. od 8/2006. V 10/2007 sme zostali len v 1 kancelárií z pôvodných 3. Parkety samozrejme ostali a zatiaľ sa tam nikto nenasťahoval takže sme nedostali žiadne odstupné.
Neviem ako pokračovať v odpisovaní. Zostatková cena k 1.10.2007 je 65912,-. Z toho ďalej využívame 1/3 čiže 21971,-. Vie niekto poradiť, príp. link na podobný prípad. ďakujem