Svetlana Steranková
26.01.07,02:46
Rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi mám 150 000 Sk. Účtovné odpisy mám zaúčtované v účtovníctve na účte 551. Dobre robím, keď ten rozdiel zapíšem len do daňového priznania a tým sa mi zníži daň. Keby som ten rozdiel zaúčtovala do účtovníctva na konci roka, tak by som mala menší VH a tým pádom na ďalší rok aj nižší zdroj krytia - Nerozdelený zisk minulých rokov. Dobre robím, keď zohľadním rozdiel medzi účtovnými a daňovými odpismi len v daňovom priznaní?
Janka P
26.01.07,05:56
Ano, robíš správne. Nemala by si však zabudnúť účtovať o odloženej dani z rozdielu medzi daňovými a účtovnými odpismi. Nie som si však istá, či o nej nemusia účtovať iba ÚJ podliehajúce auditu.
Svetlana Steranková
26.01.07,09:36
V PORADCA extra čítam, že daňová povinnosť odložená sa zisťuje v účtovných jednotkách, ktoré tvoria skupinu podnikov v prípade, keď dochádza k rozdielom medzi daňovým základom a hospodárskym výsledkom pred zdanením zisteným v účtovníctve. V tej splatnej a odloženej dani nemám veľmi jasno.
Janka P
26.01.07,11:30
Celkom slušný príklad na účtovanie odložej dane nájdeš v materiáloch k ÚZ za rok 2006 od Ing. Cenigovej na www.ceniga.sk