kamos665
26.01.07,07:33
Dobrý deň dobrí poraďáci,
tejto noci som spravil mame peňažný denník, vrátane ostatných účtovných kníh a "podarilo" sa mi spraviť niekoľko ojedinelých "omylov":
1., dodanie tovaru (určený na ďalší predaj) som v určitých prípadoch zapísal ako prevádzkovú réžiu ( a naopak )
2., kvoli monotonnosti zapisovania som do zd.prijmov spolu (stl. 13) zapisal dodanie tovaru
3., miestami mi vynechaval atrament tak niektore kolonky su dočmárané.

Teraz si neviem poradit, neviem ci to cele prepisat (čo by som nerád), alebo nejako prelepil alebo použil nejaký zmizík, fakt neviem.
A je to veľký problém, ak je kúpa tovaru u dodávateľa zaúčtovaná ako réžia, ked oba stlpce odpočítavajú zaklad dane?

Za Vaše dobré rady vopred ďakujem. Juraj :(:(:(
Zita5
26.01.07,06:40
Dobrý deň dobrí poraďáci,
tejto noci som spravil mame peňažný denník, vrátane ostatných účtovných kníh a "podarilo" sa mi spraviť niekoľko ojedinelých "omylov":
1., dodanie tovaru (určený na ďalší predaj) som v určitých prípadoch zapísal ako prevádzkovú réžiu ( a naopak )
2., kvoli monotonnosti zapisovania som do zd.prijmov spolu (stl. 13) zapisal dodanie tovaru
3., miestami mi vynechaval atrament tak niektore kolonky su dočmárané.

Teraz si neviem poradit, neviem ci to cele prepisat (čo by som nerád), alebo nejako prelepil alebo použil nejaký zmizík, fakt neviem.
A je to veľký problém, ak je kúpa tovaru u dodávateľa zaúčtovaná ako réžia, ked oba stlpce odpočítavajú zaklad dane?

Za Vaše dobré rady vopred ďakujem. Juraj :(:(:(

Doporučovala by som to opraviť dňa 31.12.2006 storno zápisom :
mínusom prevádzková réžia
plusom tovar

Takým istým spôsobom sa opravia zdaniteľné príjmy .

V žiadnom prípade nie preškrtávať , alebo prelepovať .Treba dať poznámku oprava účtovania .Ak by účtovníctvo bolo robené SW , tak by sa použil Interný doklad na preúčtovanie .

Nákup tovaru nemôže byť zaúčtovaný v prevádzkovej réžii.

Pripájam .....Zákon o účtovníctve

§ 34
Oprava účtovného záznamu


(1) Ak účtovná jednotka zistí, že niektorý účtovný záznam jej účtovníctva je neúplný, nepreukázateľný, nesprávny alebo nezrozumiteľný, je povinná vykonať bez zbytočného odkladu jeho opravu spôsobom podľa odseku 2.

(2) Oprava sa musí vykonať tak, aby bolo možné určiť zodpovednú osobu, ktorá vykonala príslušnú opravu, deň jej vykonania a obsah opravovaného účtovného záznamu pred opravou aj po oprave. Oprava v účtovnom zázname nesmie viesť k neúplnosti, nepreukázateľnosti, nesprávnosti, nezrozumiteľnosti alebo neprehľadnosti účtovníctva.

(3) Na opravu účtovného zápisu treba vždy vyhotoviť účtovný doklad.

(4) Deň v účtovnom zázname treba zaznamenať s takou presnosťou, aby neistota v určení času nemala za následok neistotu v určení obsahu účtovných prípadov.

(5) Účtovný záznam, ktorý je nečitateľný alebo ho nemožno previesť do čitateľnej podoby, sa hodnotí, ako keby ho účtovná jednotka neviedla.
kamos665
26.01.07,06:58
Vdaka za radu, ale fakt neviem ako to tam vpísat
ekopo
26.01.07,06:59
A ten SW ako spomenula Zitka vrelo doporučujem, vo väčšine sa dá opravovať spätne. Pozri v sekcii účtovné software.
Zita5
26.01.07,07:01
Vdaka za radu, ale fakt neviem ako to tam vpísat

Do posledného riadku v denníku ........toľko riadkov vypíšeš , koľko budeš potrebovať na opravu . Ak je už denník aj sčítaný a uzatvorený po jednotlivých stĺpcoch, tak treba spraviť za tým sčítaním tieto zápisy a znovu to sčítať . Na záver uvedieš dátum a podpis , kto opravu previedol .
Zita5
26.01.07,07:07
ale fakt neviem ako to tam vpísat

Napríklad :

15.5.2006 Nákup tovaru-storno zápisu - 15 000,- /z prevádzkovej réžie/
31.12.2006 Správne účtovanie zo dňa 15.5.2006-Nákup tovaru 15 000,-/do kolonky tovar /
kamos665
26.01.07,07:35
Zita5:
vrelá vdaka, prave ten priklad som potreboval. srdecne dakujem
Johanka
26.01.07,08:05
Účtovaním do nesprávnych stĺpcov peňažného denníka skresľuješ výsledok hospodárenia, nedodržuješ postupy účtovania .....
Keby sme sa stavali k účtovaniu podľa hesla - však sú to všetko výdavky - možno by aj Porada zanikla :) .
kamos665
26.01.07,08:25
Johanka:

tie postupy uctovania mam stiahnute z netu, tie chyby nastali, pretože som bol fakt unaveny a ospaly
Johanka
26.01.07,08:41
Však ja Ťa nehreším :) , iba som odpovedala, na čo si sa pýtal :


A je to veľký problém, ak je kúpa tovaru u dodávateľa zaúčtovaná ako réžia, ked oba stlpce odpočítavajú zaklad dane?

Za Vaše dobré rady vopred ďakujem. Juraj :(:(:(