1Mireček
26.01.07,07:49
Dostal som otázku ktorú musím vypracovať a potrebujem na vec viacero odborných názorov.,, v čom je podstata hybridnosti spoločnosti s ručením obmedzeným z hľadiska typológie obchodných spoločností,, Ďakujem vám
adv
26.01.07,07:47
hybridna je vyslovene komanditna spolocnos - ma a musim stale mat prvky aj osobnej aj kapitalovej spolocnosti. sro je kapitalova spolocnost, ale ma trosku aj prvky osobnej spolocnosti - najma co sa tyka upravy prevoditelnosti obchodneho podielu /t.j. viazanosti majetkoverho substratu na konkretnu soobu spolocnika/. as je vyslovene kapitalova spolocnost. vos je zase vyslovene osobna spolocnost.
josh
26.01.07,07:50
Hmm, tak to je prilis teorie na mna. Ja by som skor o hybridnosti hovoril pri komanditnej spolocnosti, ale toto... neviem.
Zavisi asi ze z akeho hladiska sa na tu hybridnost pozerame...
adv
26.01.07,08:17
oni tu bybridnost v sro mysleli asi tak, ze statutarny organ - konatel nemusi mat vobec v sro majetkovu ucast ako spolocnik... vo vos je spolocnik sucasne aj stat. organ. ks je mix sro a vos.
rada
26.01.07,09:45
Dostal som otázku ktorú musím vypracovať a potrebujem na vec viacero odborných názorov.,, v čom je podstata hybridnosti spoločnosti s ručením obmedzeným z hľadiska typológie obchodných spoločností,, Ďakujem vám
Odpoveď iba ako pomôcka - zdroj notár

Spoločnosť s ručením obmedzeným sa charakte-
rizuje aj ako hybridná spoločnosť, ktorú možno
úpravou v spoločenskej zmluve výrazne persona-
lizovať alebo naopak kapitalizovať, avšak základ-
nú črtu kapitálovej obchodnej spoločnosti - vy
tváranie a od 1. januára 2002 aj zachovávanie
a zabezpečenie základného imania spoločnosti
nemožno vylúčiť (kogentná úprava § 110 OBZ).
Podrobne Patakyová, M. a kol.: Obchodný zákon
ník. Výklad s judikatúrou. EPP 6/2002; Patakyo-
vá, M. a kol.: Spoločnosť s ručením obmedzeným
a jej konateľ. Bratislava, Verlag Dashofer 2002;
Durica, M.: Výklad ku spoločnosti s ručením ob-
medzeným. In: Suchoža, J. a kol.: Obchodný zá-
konník. Komentár. Bratislava, Eurounion 2003.