JDM
26.01.07,09:13
Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.
Tweety
26.01.07,08:15
Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.
ÁNo, vystavíš mu potvdenie o jeho píjmoch zo ZČ, kde bude mať uvedenú aj daň zrážkou, aj preddavkami.
evina
26.01.07,08:17
Chcela by som sa spýtať na konkrétny prípad: Zamestnanec /len dohodár/ v roku 2006 bol zamestnaný na dohodu aśi 4 kal. mesiace. Prišiel s prosbou, že chce vystaviť Potvrdenie o príjme za 2006. Lenže odmena bola aj nad 5000,-- /teda daň zálohová/, aj pod 5000,-- /daň zrážková/. Je treba takémuto dohodárovi vystaviť Potvrdenie príjme ? a ako s tou daňou? Ďakujem Vám za vysvetlenie.

Vystavíš mu Potvrdenie, ktoré predsa zahŕňa aj zrážkovú daň. Potvrdenie sa volá:
Potvrdenie o príjmoch FO zo ZČ, o preddavkoch na daň, o dani vyberanej zrážkou z týchto príjmov a o DB ....
JDM
26.01.07,08:29
A mohli by ste mi ešte odobriť, či do toho Potvrdenie sa daň vyberaná preddavkami z dohody uvedie: príjem do r. 01, daň do r. 05, daň zrážková : príjem do r. 12, daň do r. 14.
Myslím si ale, že zrážkovú daň by už nemal použiť do ročného vyúčtovania preddavkov na daň. Ak mu však vystavím Potvrdenie o príjme, môže si zaplatenú daň preddavkovú /hodi z dohôd/ zahrnúť do Ročného zúčtovania?
Ďakujem pekne.
evina
26.01.07,08:42
A mohli by ste mi ešte odobriť, či do toho Potvrdenie sa daň vyberaná preddavkami z dohody uvedie: príjem do r. 01, daň do r. 05, daň zrážková : príjem do r. 12, daň do r. 14.
Myslím si ale, že zrážkovú daň by už nemal použiť do ročného vyúčtovania preddavkov na daň. Ak mu však vystavím Potvrdenie o príjme, môže si zaplatenú daň preddavkovú /hodi z dohôd/ zahrnúť do Ročného zúčtovania?
Ďakujem pekne.
Riadky uvádzaš správne. To je po prvé. Po druhé, ak si pýta od Teba Potvrdenie znamená to, že si podáva DP sám, t.j. nejde o žiadne ročné zúčtovanie dane. Po tretie Zrazenú zrážkovú daň si zahrnie ako daň preddavkovú čo mu umožňuje § 43 ods. 7 zákona :

7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane
draco
29.01.07,11:56
mám otázku - zamestnanec pracoval na dohodu ešte aj v decembri, ale odmena mu bola vyplatená až v januári 2007

do potvrdenia o príjmoch mu dávam celú sumu za 1-12 vrátane príjmu vyplateného v januári? všetko bola zrážková daň (poplietla ma pani na daňovom, ktorá januárovú zrážku už počíta do roku 2007... ale zamestnanec to dostal ešte za december)

som z toho jeleň
vďaka!!!
Tweety
29.01.07,12:07
mám otázku - zamestnanec pracoval na dohodu ešte aj v decembri, ale odmena mu bola vyplatená až v januári 2007

do potvrdenia o príjmoch mu dávam celú sumu za 1-12 vrátane príjmu vyplateného v januári? všetko bola zrážková daň (poplietla ma pani na daňovom, ktorá januárovú zrážku už počíta do roku 2007... ale zamestnanec to dostal ešte za december)

som z toho jeleň
vďaka!!!
ÁNo aj tú decembrovú, vyplatenú v januári.
Nutricia
29.01.07,12:52
V potvrdení o príjme uvedieš všetky príjmy podla §5 zákona o DP, ktoré boli vyplatené zamestnancovi do 31.1.2007 vrátane príjmov penažných i nepenažných, príjmov zo soc.fondu a aj všetky príjmy, ktoré nebolo možné v priebehu roka zdaniť.
draco
29.01.07,13:48
vďaka za info!