daska64
26.01.07,09:23
Daňovník predal v máji 2006 byt , ktorý nemá v majetku firmy, nemá v ňom trvalý pobyt. Tento byt bol kúpený v roku 1996. Mal by byť tento príjem oslobodený od dane? Podľa akého §? Ďakujem
Johanka
26.01.07,08:27
§ 9 Zákona o dani z príjmov
(1) Od dane je oslobodený príjem

b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
daska64
26.01.07,09:00
Ďakujem za odpoveď, nebola som si istá, ked tam je poznámka aj o obchodnom majetku.
Ešte by ma zaujímalo, ked danovnik predal cenný papier v roku 2006 za určitú sumu, tak rozdiel medzi sumou , ktorú dostal za jeho predaj a sumou ktorú vynaložil na kúpu CP ide do oddielu s §7/1.r. alebo do §8 a tam dať aj príjem aj výdaj?
Ďakujem
daska64
26.01.07,09:16
nik mi nevie poradiť? :mee:
Johanka
26.01.07,09:30
Daska , trocha trpezlivosti .... ;) Aj tu si bola netrpezlivá a možno si sa k tomu ani nevrátila http://www.porada.sk/t40322-re-prijem-v-zahranici-akym-kurzom.html#post364086

Pri zdaňovaní príjmu z predaja cenných papieroch musíš skúmať aj to, kedy bol CP nadobudnutý.
§ 52 Zákona o dani z príjmov:
(20) Na zdanenie príjmu z predaja cenných papierov obstaraných pred účinnosťou tohto zákona sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. d), § 10 ods. 3 písm. a) a § 58 ods. 8 zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.