inga10
26.01.07,10:28
Dôchodca má nárok na vrátenie dane za rok 2006, keď jeho príjem neprekročil sumu 45408.-Sk. Podotýkam, že mal príjmy aj nad 5000.-Sk mesačne aj do 5000.- Sk mesačne. Môže si teda uplatniť aj vrátenie preddavkov aj vrátenie dane vyberanej zrážkou?
katkaj
26.01.07,09:31
Dôchodca má nárok na vrátenie dane za rok 2006, keď jeho príjem neprekročil sumu 45408.-Sk. Podotýkam, že mal príjmy aj nad 5000.-Sk mesačne aj do 5000.- Sk mesačne. Môže si teda uplatniť aj vrátenie preddavkov aj vrátenie dane vyberanej zrážkou?

Len pokiaľ je dôchodcom už dlhšie a nemôže si uplatniť odpočítateľnú položku tak mu daň asi nevrátia.

Škrtám svoj príspevok aby som niekoho nepomýlila.
svojar
26.01.07,09:33
Daň mu bude vrátená, keď neprekročil čiastku 45408,- Sk za rok 2006. Na jednolivých mesačných príjmoch nezáleží.
katkaj
26.01.07,09:37
Daň mu bude vrátená, keď neprekročil čiastku 45408,- Sk za rok 2006. Na jednolivých mesačných príjmoch nezáleží.

ja ešte asi spím a nemyslí mi to ale ako mu bude daň vrátená ? :confused:
evina
26.01.07,09:40
katkaj
26.01.07,09:50
Katka kuk sem :
http://www.porada.sk/t41213-p3-nrok-na-nezdanitenu-iastku.html

Som si čítala aj ten paragraf 32 a som z toho trochu v chaose. Čiže pokiaľ nedosiahol príjem 45408 nemusel platiť daň aj keď si neuplatňuje odpočítateľnú položku ako dôchodca?
Asi už fakt potrebujem oddych ;)
evina
26.01.07,09:56
Som si čítala aj ten paragraf 32 a som z toho trochu v chaose. Čiže pokiaľ nedosiahol príjem 45408 nemusel platiť daň aj keď si neuplatňuje odpočítateľnú položku ako dôchodca?
Asi už fakt potrebujem oddych ;)
Je to normálne uvažovanie neboj, aj mne sa to na chvíľu zdalo s tou NČ:) ale podstata je tá, že príjem do výšky
45 408 vôbec nepodlieha dani z príjmu , a preto ani nemáš povinnosť podať DP /ale môžeš/, teda ak ten dôchodca nedosiahol vyšší príjem vrátia mu daň, lebo nemal žiadnu platiť a na riadku 54 DP, daňovú povinnosť uvedie nula. Vyplýva to z § 46 zákona:

§ 46
Minimálna výška dane
Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).
katkaj
26.01.07,10:01
§ 46
Minimálna výška dane
Daň alebo daň vrátane jej zvýšenia sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk. To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 okrem zdaniteľných príjmov daňovníka, u ktorého za zdaňovacie obdobie nepresiahnu takéto príjmy 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a), alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 500 Sk alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a).

Evi ďakujem za vysvetlenie. Niekedy mám pocit že tvorcovia zákonov sa s nami hrajú ;)
evina
26.01.07,10:01
Evi ďakujem za vysvetlenie. Niekedy mám pocit že tvorcovia zákonov sa s nami hrajú ;)

Katka, keby len hrajú, ale ešte nás za to aj pokutujú:):)
inga10
26.01.07,10:12
Podľa mňa na tých príjmoch záleží, pretože keď mal do 5000 tak bola daň vyberaná zrážkou a keď nad 5000 tak preddavkovo a práve v paragrafe 46 sa uvádza kedy sa daň vracia a podľa toho by sa mali dôchodcovi vrátiť pri podaní daňového priznania len preddavky.
svojar
26.01.07,10:25
Vrátia mu všetko - čítaj tučne vytlačený text v príspevku eviny č. 7 - tých 50% je 45408,- Sk .
evina
26.01.07,10:59
Podľa mňa na tých príjmoch záleží, pretože keď mal do 5000 tak bola daň vyberaná zrážkou a keď nad 5000 tak preddavkovo a práve v paragrafe 46 sa uvádza kedy sa daň vracia a podľa toho by sa mali dôchodcovi vrátiť pri podaní daňového priznania len preddavky.
Inga to sú dve veci:
1. Na prvú Ťa už upozornil Svojar v mojom príspevku, t.j. celkový ročný príjem daňovníka /lebo zdaňovacím obdobím je rok/ ak nepresiahne polovičku nezdaniteľnej časti tak vôbec nepodlieha dani z príjmov /§46/
2. Druhá vec je spôsob platenia dane, v § 43, odst. máš uvedené, kedy daňovník môže považovať zrážkovú daň v priebehu roka za preddavkovú pri zúčtovaní príjmov za zdaňovacie obdobie, t.j. celá jeho odvedená a zrazená daň sa bude na konci roka považovať za daň preddavkovú.
§43
7/ Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane