dareckova
26.01.07,11:05
Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?
Johanka
26.01.07,10:12
Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?
Neviem , čo myslíš pod " tých kníh", ale tu je citácia zo Zákona o účtovníctve:
§ 15
Účtovné knihy v sústave jednoduchého účtovníctva
(1) Účtovná jednotka účtujúca v sústave jednoduchého účtovníctva účtuje v týchto účtovných knihách:
a) v peňažnom denníku,
b) v knihe pohľadávok,
c) v knihe záväzkov,
d) v pomocných knihách, ak je ich vedenie potrebné na preukázanie a vykazovanie predmetu účtovníctva v účtovnej závierke, napríklad pomocná kniha o zložkách majetku, o záväzkoch z pracovnoprávnych vzťahov.
(2) Peňažný denník obsahuje najmä údaje o
a) stave peňažných prostriedkov účtovnej jednotky v hotovosti a na účtoch v bankách,
b) príjmoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
c) výdavkoch v účtovnom období a v členení potrebnom na zistenie základu dane z príjmov,
d) priebežných položkách zachytávajúcich pohyby peňažných prostriedkov, ktoré nie sú ešte príjmom alebo výdavkom podľa písmen b) a c).
(3) Kniha pohľadávok obsahuje najmä údaje o
a) dlžníkoch,
b) pohľadávkach v peňažnom vyjadrení,
c) poskytnutých preddavkoch,
d) poskytnutých úveroch,
e) pohľadávkach dane z príjmov,
f) pohľadávkach nepriamych daní,
g) pohľadávkach voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
(4) Kniha záväzkov obsahuje najmä údaje o
a) veriteľoch,
b) výške záväzku v peňažnom vyjadrení,
c) prijatých preddavkoch,
d) prijatých úveroch,
e) záväzkoch dane z príjmov,
f) záväzkoch nepriamych daní,
g) záväzkoch voči Sociálnej poisťovni, 17) a príslušnej zdravotnej poisťovni. 19)
Alena Kašičková
26.01.07,10:15
Chcela by som sa spýtať čo píše SZČO do týchto kníh ak účtuje v JU. Nestačí mať knihu prišlých a odoslaných faktúr ? Nie je to to isté?

Do záväzkov dávam napr. platby do fondov - rozčlenené, splátky úveru, lízingu a pod. Faktúry evidujem len v Knihe došlých a vydaných faktúr.
duficek
26.01.07,10:21
len na doplnenie, ak robis uctovnictvo v nejakom softe, tak niektore maju knihu faktur a knihu ostatnych zavazkov (asi pre prehladnost) a niektore to maju vsetko v knihe zavazkov.

takze priama odpoved na tvoju otazku. kniha faktur nie je kniha zavazkov a pohladavok, ale "kniha"=evidencia faktur by mala byt sucastou knihy zavazkov/pohladavok. zalezi od softu
dareckova
29.01.07,18:16
teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.
Zita5
29.01.07,18:23
teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.


Myslím že na časť otázky je tu


http://www.porada.sk/t41668-zavazky.html#post374973

Čo sa týka bločkov z nákupov , tieto do záväzkov nezapisuješ , je to nákup v hotovosti , a ten účtuješ do peňažného denníka cez pokladňa-výdaj ....
Muška
29.01.07,18:38
teraz neviem či tam teda zapisujem aj každý bloček o nákupe napr. náradia a atď. ale asi nie, však to je v peňažnom denníku.
Podľa zákona o účtovníctve je :
b) záväzkom existujúca povinnosť účtovnej jednotky, ktorá vznikla z minulých udalostí, je pravdepodobné, že v budúcnosti zníži ekonomické úžitky účtovnej jednotky a dá sa spoľahlivo oceniť podľa § 24 až 28; vykazuje sa v účtovnej závierke v súvahe alebo vo výkaze o majetku a záväzkoch,
dareckova
29.01.07,18:38
Nerozumiem časti "výška záväzkov v peňažnom vyjadrení"
Muška
29.01.07,18:43
veď Ti príde faktúra -......a je v peňažnom vyjadrení
Muška
29.01.07,18:45
To , aby si v záväzkoch nenapísala, že máš záväzky 3 ks faktúr, 1 ks DPH, 1 ks platby do SP, ZP atd.
, ale v peňažnom vyjadrení
dareckova
29.01.07,19:50
OK, Díky, už chápem
omorfoula
08.01.08,09:49
Ahojte je to sice stara tema, ale kedze robim ucto v excelli tak nemate nahodou nejaky vzor, ako by mala kniha pohladavok a zavazkov vyzerat?Dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den.
Zita5
08.01.08,09:52
Ahojte je to sice stara tema, ale kedze robim ucto v excelli tak nemate nahodou nejaky vzor, ako by mala kniha pohladavok a zavazkov vyzerat?Dakujem vopred za odpoved a prajem pekny den.

http://www.porada.sk/564672-post15.html
omorfoula
15.01.08,20:10
Mám doplnujucu otazku : dakujem za pomoc, uz je mi jasne co do knihy zavazkov patri ( vsetky prijate faktury a soc.poist a zdrv.poist, dane ) ALE : predsa len mam problem s datumami ohladom odvodov. Lebo odvody sa platia do 8 nasl.mesiaca.... cize kedy ( datum) davam do knihy zavazkov odvody za januar? Logicky by som povedala, ze k 1.2 alebo uz 1.1?

Ide mi teraz hlavne o koniec roka.... ak mam pravdu, tak potom nemam ziadne zavazky lebo som vsetko uhradila v priebehu roka. Ale ak nie tak mi vzniknu zavazky v podobe odvodov za december.

Dakujem velmi pekne za pomoc. JU sa vola "jednoduche" ale mam pocit ze niekedy sa veci zbytocne komplikuju.
Zoltán Kovács
15.01.08,20:12
Mám doplnujucu otazku : dakujem za pomoc, uz je mi jasne co do knihy zavazkov patri ( vsetky prijate faktury a soc.poist a zdrv.poist, dane ) ALE : predsa len mam problem s datumami ohladom odvodov. Lebo odvody sa platia do 8 nasl.mesiaca.... cize kedy ( datum) davam do knihy zavazkov odvody za januar? Logicky by som povedala, ze k 1.2 alebo uz 1.1?

Ide mi teraz hlavne o koniec roka.... ak mam pravdu, tak potom nemam ziadne zavazky lebo som vsetko uhradila v priebehu roka. Ale ak nie tak mi vzniknu zavazky v podobe odvodov za december.

Dakujem velmi pekne za pomoc. JU sa vola "jednoduche" ale mam pocit ze niekedy sa veci zbytocne komplikuju.

Do knihy záväzkov odvody by som dával k poslednému dňu v mesiaci. Lebo ak v priebehu mesiaca budeš PN, tak napr. výška odvodovej povinnosti do SP sa ti kráti, takže k začiatku mesiaca nemôžeš vedieť výšku záväzku.