T1971
26.01.07,10:32
Dobrý deň.
Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? V súčastnosti som zamestnaná v maklérskej spoločnosti, ale uvažujem že by som vykonávala túto prácu na živnosť.Čo všetko to obnáša? Mohla by som si uplatňovať paušálnu daň? Aké odvody by som musela platiť?
Ďakujem.
Táňa
Ofélia
26.01.07,09:39
Pokiaľ už ste registrovaná v NBS tak ZP aj SP vás považuje za szčo bez živnosti. Máte také isté povinnosti ako živnostník, tak že keby ste si otvorili aj živnosť bol by to len doplnok ku vašej zmluve, pretože už teraz ste určite vedená na DÚ máte DIČ, zahlásená v ZP, lebo tam už od 1. 10. 2006 považuju zmluvy o sprostretkovaní poistenia a zaistenia za licencie. No a SP na základe registra z NBS vás tiež považuje za szčo. Paušálnu výdavky
40 % + odvody do ZP a SP môžete využívať teraz aj ako szčo.
Johanka
26.01.07,09:39
Dobrý deň.
Prosím Vás vedel by mi niekto poradiť? V súčastnosti som zamestnaná v maklérskej spoločnosti, ale uvažujem že by som vykonávala túto prácu na živnosť.Čo všetko to obnáša? Mohla by som si uplatňovať paušálnu daň? Aké odvody by som musela platiť?
Ďakujem.
Táňa
Tak toto je tri v jednom :) .
V prvom rade si musíš pozrieť v Živnostenskom zákone (prílohy), či činnosť , ktorú chceš vykonávať spadá pod Živnostenský zákon.
Zákon je tu http://www.porada.sk/f89-zakony.html
Paušálna daň už neexistuje, asi si myslela paušálne výdavky. K tým pozri tu paušálne výdavky.
Od začiatku činnosti si povinná platiť zdravotné poistenie. Povinnosť platiť sociálne poistenie sa bude posudzovať až po podaní prvého daňového priznania. Môžeš si však platiť doborovoľne.