Iveta2505
26.01.07,11:58
Ahojte. Mam stare zaväzky , ktoré chcem ku koncu roku odpisať.
1. Nájomné z roku 2001, učtované do nákladov,ktoré sme ale nezaplatili, takze v roku 2001 sme ho pripočítali k daňovému základu.
2. Záväzok z postúpenia pohľadávky.

Budem účtovat 325/648. Ale neviem naisto, či by som to aspon v prvom prípade nemala odpočítať od daňového základu /§ 17 ods.3c/.
Pomozete niekto?
Metodik
26.01.07,11:07
Ahojte. Mam stare zaväzky , ktoré chcem ku koncu roku odpisať.
1. Nájomné z roku 2001, učtované do nákladov,ktoré sme ale nezaplatili, takze v roku 2001 sme ho pripočítali k daňovému základu.
2. Záväzok z postúpenia pohľadávky.

Budem účtovat 325/648. Ale neviem naisto, či by som to aspon v prvom prípade nemala odpočítať od daňového základu /§ 17 ods.3c/.
Pomozete niekto?

Nepostupovala by som podľa § 17 odst.3 písm c, ale podľa 17 odst.3 pís. g. Keď v minulom období nešlo o daňový výdavok ( pripočítavali ste ho k základu dane), v tomto období nepôjde o daňový príjem a od základu dane ho budete odpočítavať.
Čo sa týka záväzku z postúpenia je potrebné v ktorom roku tento záväzok vznikol, pretože postúpenie pohľadávok z pohľadu dane z príjmov bolo upravené.
Iveta2505
26.01.07,11:31
Dakujem za odpoved. My sme kupili pohladavku v roku 2002.
Este pridavam jeden pripad odpisu zaväzku.Mali sme uzatvorenu zmluvu o sprostredkovani sluzieb s klientom Dodavatel vyuctoval nasmu klientovi sluzbu cez nas. Teda fakturoval nam - uctovane 315/321 a my sme hned fakturovali klientovi tu istu sumu - uctovane 311/315. Dodavatelovi sme nezaplatili. Od roku 2002 sa nehlasi. Myslim si, ze v tomto pripade asi nebudem moct odpocitavat. Nie som si ista.Dakujem za nazor.
Metodik
26.01.07,11:45
Predpokladám že ste pri kúpe pohľadávku účtovali 315/325. Záväzok voči tomu kto vam pohľadavku predal ste nezaplatili a nadalej vam trči v saldokonte. Podla mojho nazoru by takto odpisany zaväzok bol sucastou zakladu dane, pretoze ho neprevzal nový dlžník ( 17/3/f) a nemozno nan uplatnit 17/3/g - pretoze náklad nevznikol a nebol nedanový.
Čo sa týka toho sprostredkovania, pokiaľ si dobre pamätám v roku 2002 na sprostredkovanie museli byť splnené nasledovné podmienky: muselo to byť zaplatené a dodávateľ to musel mať v predmete podnikania a celková provízia nemohla byť vyššia ako výnos z sprostredkovania. Nerozumiem však prečo ste účtovali nie cez obraty N a V, keď zmluva bola uzavretá na vas. Dodavatel mal účtovat službu cez vás, čiže vám fakturoval a vy ste mali účtovať cez výynosy. V obidvoch pripadoch išlo o váš naklad a váš vynos a nešlo o prechodnú položku. Ak by ste takto účtovali, náklad by bol nedaňový vzhľadom k tomu že ste nesplnili podmienky dané zákonom o dani z príjmu a v tomto prípade by sa opätovne uplatnil 17 odst.3/g.
Iveta2505
26.01.07,12:32
Trochu sme si nerozumeli ohladom nezaplatenej sluzby. Dodavatel poskytol nasmu klientovi sluzbu /ktorú sme my sprostredkovali na zaklade zmluvy/.Nefakturoval ju priamo nasmu klientovi ale nam a my sme ju klientovi refakturovali. Nebola pripočitana k dan.zakladu roku 2002-nebola tam podmienka zaplatenia. Myslim, ze v tomto pripade by som nemala odpocitavat.
Dakujem este raz, pomohlo mi to.
topper1
22.02.12,09:02
Ahojte, prosím vás o odsúhlasenie postupu...
S.r.o. odkúpila od fyzickej osoby - občana (vtedy zamestnanca) priemyselny úžitkový vzor, za ktorý mala do 10 rokov zaplatiť. Úžitkový vzor zaradila do majetku a odpisovala. Fyzická osoba, od ktorej úžitkový vzor kúpila sa postupom času stala jediným spoločníkom v s.r.o.. To znamená, že s.r.o. ma zaväzok vočí svojmu jedinému spoločníkovi. Spoločník nemal záujem o úhradu záväzku samému sebe...takže zaväzok stale existuje a splatnosť sa končí v roku 2012. Doteraz bol zaväzok evidovaný v účtovníctve PÚ ako dlhodobý. Môj postup bude: k 31. 12. 2011 dlhodobý záväzok preúčtujem na krátkodoby. V roku 2012 po uplynutí splatnosti zaväzok odpíšem 321/648. Správne? Môžem záväzok odpísať aj keď ešte nie je po splatnosti? Potrebujem k tomu vyhlásenie osoby spoločníka, že upúšťa od úhrady záväzku?
Ak niekto pomôže budem vďačný.