sonička
26.01.07,13:37
Chcela by som sa spýtať, mám zamestnanca kt. je u nás zamestnaný od roku 1997 a má popri zamestnaní aj živnosť ale má ju pozastavenú ,alebo nevykonával na základe živnosti žiadnu činnosť ak má požiada o vykonanie ročného zúčtovania mám mu vykonať?
jankasm
26.01.07,12:39
Chcela by som sa spýtať, mám zamestnanca kt. je u nás zamestnaný od roku 1997 a má popri zamestnaní aj živnosť ale má ju pozastavenú ,alebo nevykonával na základe živnosti žiadnu činnosť ak má požiada o vykonanie ročného zúčtovania mám mu vykonať?

Ja myslím, že ak má živnosť pozastavenú, tak môžeš vykonať RZD ak ťa požiada.
sonička
26.01.07,12:44
Ale mal by mi doniesť nejaký doklad o pozastavení živnosti?
brikina
26.01.07,12:45
ja sa chcem spytat, ci clovek, ktory je u nas zamestnany a pobera invalidny dochodok, ci sa mu tento príjem zaratava do príjmu. Asi nie, ze?
V ziadosti pod I.ods.2 sa vyhalsuje ci je alebo nie je poberatelom dochodku podla §11 odst.2
katkaj
26.01.07,12:45
Ale mal by mi doniesť nejaký doklad o pozastavení živnosti?

Zamestnanec ak podpíše žiadosť o vykonanie RZD tak si zodpovedá za to že nemá žiadne príjmy na základe ktorých by mal povinnosť podávať DP. ;)
jankasm
26.01.07,12:55
ja sa chcem spytat, ci clovek, ktory je u nas zamestnany a pobera invalidny dochodok, ci sa mu tento príjem zaratava do príjmu. Asi nie, ze?
V ziadosti pod I.ods.2 sa vyhalsuje ci je alebo nie je poberatelom dochodku podla §11 odst.2

Nie, nezaratáva, myslím že invalidný dôchodok sa v § 11 odst. 2 ani nespomína.
domi2
26.01.07,13:58
Sonička určite ti nemusí dokladať že mal pozastavenú živnosť,ty sa riadiš tým, či mal príjem to je ak by mal aj živnosť a veľa je takých, nemá príjem nemá účet, teda kvôli úrokom, môžeš bez problémov spraviť RZD ty si samozrejme požiada písomne o RZD
Ľaľa
27.01.07,20:16
Chcel by som poprosiť o vysvetlenie: Kolegyňa bola na školení k ročnému zúčtovaniu dane za rok 2006, na školení bolo povedané, že za rok 2006 zaopatrovací príspevok už nie je štátna sociálna dávka, ale len sociálna dávka, a tak sa už za rok 2006, ak si chce uplatniť manžel na manželku nezdaniteľnú časť 90816,- Sk alebo rozdiel medzi 90816,- Sk a vlastnými príjmami manželky tak zaopatrovací príspevok sa už započítava do vlastného príjmu manželky.Ďakujem
Marína
27.01.07,21:13
Do vlastného príjmu manžela(ky) sa zaopatrovací príspevok nezapočítava.
Viď drak.porada.sk (http://www.porada.sk/t37626-odpocitatelna-cast-zakladu-dane-na-manzelku-po-1-1-2007-a.html?styleidd=5&highlight=zaopatrovac%ED)
Buková
27.01.07,21:58
Podľa môjho názoru, by som ročné zúčtovanie nevykonala. Prečo?

" Aj keď má pozastavenú živnosť, na daňový úrad by mal podať daňové priznanie " B ". Ja som tiež živnostník, a rovnako aj zamestnnaec. Keď by som pozastavila živnosť, ty ako zamestnávateľ nemôžeš vedieť, či som nemala príjmy z podnikania- Čo ak mi prišla pohľadávka z predchádzajúcich období, tú zdaňujem v období, keď prišla ?
Marína
27.01.07,22:56
Aj keby Ťa zamestnanec písomne požiadal o RZD? Odmietla by si mu ho vykonať? Na základe akého právneho predpisu? Ty ako zamestnávateľ ani nemusíš vedieť, že Tvoj zamestnanec má živnostenské oprávnenie.
Jozef Mihál
28.01.07,06:01
sonička
30.01.07,07:24
Ešte by som mala otázku, ak máme zamestnanca kt.je našim zamestnancom od 19.01.2006 a požiadal nás o vykonanie RZD , mal by vydokladovať aj príjem od 01.01.2006 do 18.01.2006?
katkaj
30.01.07,07:26
Ešte by som mala otázku, ak máme zamestnanca kt.je našim zamestnancom od 19.01.2006 a požiadal nás o vykonanie RZD , mal by vydokladovať aj príjem od 01.01.2006 do 18.01.2006?

Ak v žiadosti o vykonanie zúčtovania uvedie že mal len Vás ako zamestnávateľa tak nemusí nič dokladovať. Ak uvedie aj iného zamestnávateľa tak musí priniesť potvrdenie o príjme ;)
matafe
30.01.07,07:29
Ešte by som mala otázku, ak máme zamestnanca kt.je našim zamestnancom od 19.01.2006 a požiadal nás o vykonanie RZD , mal by vydokladovať aj príjem od 01.01.2006 do 18.01.2006?

Ak mal príjem(zdaňovaný preddavkovým spôsobom) u iných zamestnávateľov, potom v žiadosti uvedie počet iných zamestnávateľov a priloží potvrdenia o príjme.

Ak nemal príjmy u iných zamestnávateľov, v žiadosti napíše, že mal príjmy od 0 iných zamestnávateľov a nič nedokladuje.
sonička
30.01.07,07:43
ďakujem za radu
anmary
30.01.07,10:40
Ak si zamestnanec sám vykonal RZZP, z ktorého mu vyšiel neodplatok resp. preplatok do 100 Sk /nebol povinný to oznámiť zamestnávateľovi/, je treba tento nedoplatok resp. preplatok zahrnúť do RZD? Čo je potrebné k zdokladovaniu tohto príjmu? :confused:
jankasm
30.01.07,11:10
Ak si zamestnanec sám vykonal RZZP, z ktorého mu vyšiel neodplatok resp. preplatok do 100 Sk /nebol povinný to oznámiť zamestnávateľovi/, je treba tento nedoplatok resp. preplatok zahrnúť do RZD? Čo je potrebné k zdokladovaniu tohto príjmu? :confused:

Podľa mňa, pokiaľ ten preplatok/nedoplatok nebol vyrovnaný, to znamená nič nezaplatil ani mu nič poisťovňa nevrátila, táto suma sa do RZD nezahŕňa.
Olgica
31.01.07,09:21
Ak mala zamestnankyňa celý rok 2006 PN-ku (dostala celkovo 43000,-za tú PN) nemusí si robiť ročné zúčtovanie dane a môže si ju uplatniť manžel? Bola aj priznaná od 10/06 za invalidnú - ale to sa asi nepočíta do príjmu?!
Olgica
31.01.07,09:30
Ak mala zamestnankyňa celý rok 2006 PN-ku (dostala celkovo 43000,-za tú PN) nemusí si robiť ročné zúčtovanie dane a môže si ju uplatniť manžel? Bola aj priznaná od 10/06 za invalidnú - ale to sa asi nepočíta do príjmu?!
Nikto nevie?
katkaj
31.01.07,09:35
Ak mala zamestnankyňa celý rok 2006 PN-ku (dostala celkovo 43000,-za tú PN) nemusí si robiť ročné zúčtovanie dane a môže si ju uplatniť manžel? Bola aj priznaná od 10/06 za invalidnú - ale to sa asi nepočíta do príjmu?!
Môže si ju uplatniť manžel pričom jeho odpočítateľná čiastka na manželku bude 90.816 - PN - invalidný dôchodok
Olgica
31.01.07,09:41
Môže si ju uplatniť manžel pričom jeho odpočítateľná čiastka na manželku bude 90.816 - PN - invalidný dôchodok

V zákone o DzP sa hovorí (§11), že do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňa zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky atď., kde štátna soc.dávka je aj invalidný dôchodok. Tak teraz ako?
katkaj
31.01.07,09:45
V zákone o DzP sa hovorí (§11), že do vlastného príjmu manželky sa nezahŕňazvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky atď., kde štátna soc.dávka je aj invalidný dôchodok. Tak teraz ako?

Štátne sociálne dávky sú:
- rodičovský príspevok,príspevok pri narodení dieťaťa,zaopatrovací príspevok, príspevok na pohreb,príspevky pestúnskej starostlivosti,prídavok na dieťa
Olgica
31.01.07,09:46
Ďakujem pekne.
mimi111
31.01.07,10:49
Pekny den, chela by som sa spytat, zamestnankyna si poziada o vykonanie ročneho zučtovania, manžel je nezamestnaný, pracoval len na dohodu niekolko mesiacov, može si ona uplatnit na manzela nezdanitelnu časť??a ked ano ake potvrdenie od neho pytat?? dakujem...
katkaj
31.01.07,10:52
Pekny den, chela by som sa spytat, zamestnankyna si poziada o vykonanie ročneho zučtovania, manžel je nezamestnaný, pracoval len na dohodu niekolko mesiacov, može si ona uplatnit na manzela nezdanitelnu časť??a ked ano ake potvrdenie od neho pytat?? dakujem...

Môže si uplatniť sumu 90.816 - príjem manžela. nemusí priniesť žiadne potvrdenie len v žiadosti o vykonanie zúčtovania napíše (myslím pod bodov 2 to je, nemám to pri sebe) príjem manžela.
mimi111
31.01.07,11:23
Dakujemmmmm :))
Jano22
31.01.07,12:35
Chcem sa Vás opýtať na takýto prípad. Manželka mala príjem z úradu práce
/podporu/ asi 2 mesiace. /január, február 2006, neviem presne sumu,dajmä tomu 8000 Sk spolu. Potom mala príjem ako brigádnička na dohodu o vykonaní práce v roku 2006. /20000 Sk/ Jej manžel je živnostník. Je ziskový /vraj slušný zisk, podrobnosti neviem/za rok 2006. Majú dve deti. Je povinnosť tejto brigádničke vydať potvrdenie o príjme z dohody o vykonaní práce? Brigádnička o to nepožiadala.Ale chcel by som ju správne informovať, lebo ak majú možnosť, tak nech si na ňu manžel uplatní zľavy.Čo by som mal jej poradiť, ak by som jej chcel pomôcť ?
katkaj
31.01.07,12:39
Chcem sa Vás opýtať na takýto prípad. Manželka mala príjem z úradu práce
/podporu/ asi 2 mesiace. /január, február 2006, neviem presne sumu,dajmä tomu 8000 Sk spolu. Potom mala príjem ako brigádnička na dohodu o vykonaní práce v roku 2006. /20000 Sk/ Jej manžel je živnostník. Je ziskový /vraj slušný zisk, podrobnosti neviem/za rok 2006. Majú dve deti. Je povinnosť tejto brigádničke vydať potvrdenie o príjme z dohody o vykonaní práce? Brigádnička o to nepožiadala.Ale chcel by som ju správne informovať, lebo ak majú možnosť, tak nech si na ňu manžel uplatní zľavy.Čo by som mal jej poradiť, ak by som jej chcel pomôcť ?

Každému zamestnancovi ktorý mal zdaniteľný príjem si povinný maximálne do 10.marca vystaviť potvrdenie o príjme aj keď ťa o to nepožiada ;)

Manžel si môže uplatniť na manželku odpočítateľnú položku čo bude suma 90.816- jej príjem. Ale aj manželka si môže urobiť DP prípadne požiadať o zúčtovanie a daň sa jej vráti.
Jano22
31.01.07,12:46
Asi to najlepšie bude ak ona dostane potvrdenie na tých 20 000 Sk /dohoda o vykonaní práce/ . Takže manžel si na ńu uplatní odpočitateľnú sumu
90 816 Sk -20000 Sk . A ešte aj mínus 8000 Sk z úradu práce? Alebo podpora
sa do toho nepočíta?
katkaj
31.01.07,12:52
Asi to najlepšie bude ak ona dostane potvrdenie na tých 20 000 Sk /dohoda o vykonaní práce/ . Takže manžel si na ńu uplatní odpočitateľnú sumu
90 816 Sk -20000 Sk . A ešte aj mínus 8000 Sk z úradu práce? Alebo podpora
sa do toho nepočíta?

Ona to potvrdenie musí dostať tak či tak.
ona si môže požiadať o zúčtovanie pokiaľ mala preddavkovú daň z dohody prípadne si urobí DP kde sa jej daň vráti.
A zároveň aj manžel si môže uplatniť odpočet vo výške 90816 - 20000 - 8000 = 62816.
Jano22
31.01.07,13:03
Ďakujem za odpoveď a ešte mám jeden prípad asi trocha komplikovanejší,
ale reálny. Ak pracovala zamestankyňa u zamestnávateľa do 30.6.2006.Od 1.7. 2006 išla na PN /rizikové tehotenstvo/ . Dieťa sa jej narodilo 25.11.2006.
terat je na materskej. Majú teraz dve deti. Jej manžel pracuje vo firma . Jeho mesačný hrubý plat je cca. 25 000 Sk. Aké sú pivinnosto voči tejto zamesnankyni? Je povinnosť jej urobiť ročné zúčtovanie? Veď má o to požiadať, myslím do určitého dátumy. A aké zľavy by si mohol na túto manželku uplatniť manžel, aby sa pomohlo rodine?
PS: Už sa dnes nebudem pýtať na iné prípady, iba na tento .
katkaj
31.01.07,13:07
Ďakujem za odpoveď a ešte mám jeden prípad asi trocha komplikovanejší,
ale reálny. Ak pracovala zamestankyňa u zamestnávateľa do 30.6.2006.Od 1.7. 2006 išla na PN /rizikové tehotenstvo/ . Dieťa sa jej narodilo 25.11.2006.
terat je na materskej. Majú teraz dve deti. Jej manžel pracuje vo firma . Jeho mesačný hrubý plat je cca. 25 000 Sk. Aké sú pivinnosto voči tejto zamesnankyni? Je povinnosť jej urobiť ročné zúčtovanie? Veď má o to požiadať, myslím do určitého dátumy. A aké zľavy by si mohol na túto manželku uplatniť manžel, aby sa pomohlo rodine?
PS: Už sa dnes nebudem pýtať na iné prípady, iba na tento .

Ročné zúčtovanie zamestnankyni vykonáte len na základe podpísanej žiadosti o zúčtovanie. Žiadosť treba podpísať do 15.2.2007
manžel si môže uplatniť odpočítateľnú položku na manželku kde je postup ten istý ako v prvom prípade, čiže 90816 - príjem manželky.

Janko a skús si dať do vyhľadávania napríklad slovo ročné zúčtovanie a nájdeš tu toho mnoho. Tieto otázky sa tu preberajú deň čo deň ;)
Jano22
31.01.07,13:18
Dobre ďakujem, už len jedna otázočka. Ak táto zamesnankyňa nepodá žiadosť
do 15.2 , tak sa jej nemusí vydať žiadne potvrdenie? Alebo po tomto dátume
je povinný zamestnávateľ jej poslať trebas poštou potvrdenie o príjme
za rok 2006, napríklad do 10. marca, ako je táto povinnosť pri dohode o vykonaní práce.Prípadne nie je povinný , ak zamestnankyňa o to nepožiada
posielať jej žiadne potvrdenie?
Anja111
31.01.07,13:22
Dobre ďakujem, už len jedna otázočka. Ak táto zamesnankyňa nepodá žiadosť
do 15.2 , tak sa jej nemusí vydať žiadne potvrdenie? Alebo po tomto dátume
je povinný zamestnávateľ jej poslať trebas poštou potvrdenie o príjme
za rok 2006, napríklad do 10. marca, ako je táto povinnosť pri dohode o vykonaní práce.Prípadne nie je povinný , ak zamestnankyňa o to nepožiada
posielať jej žiadne potvrdenie?

Zamestnávateľ je povinný poslať potvrdenie...
Jano22
31.01.07,13:26
Dobre ,ďakujem za odpovede. Tak sa to urobí.
katkaj
31.01.07,13:51
Ročné zúčtovanie nemusí vykonať, manžel si ju môže uplatniť, ale do príjmu manželky sa bude rátať nemocenské a ak poberala náhodou invalidný dôchodok aj ten.

Nemusí vykonať ale je predpoklad že keď požiada o zúčtovanie prípadne si urobí DP sa jej daň vráti ;)
Buková
04.02.07,16:52
Podľa môjho názoru, by som ročné zúčtovanie nevykonala. Prečo?

" Aj keď má pozastavenú živnosť, na daňový úrad by mal podať daňové priznanie " B ". Ja som tiež živnostník, a rovnako aj zamestnnaec. Keď by som pozastavila živnosť, ty ako zamestnávateľ nemôžeš vedieť, či som nemala príjmy z podnikania- Čo ak mi prišla pohľadávka z predchádzajúcich období, tú zdaňujem v období, keď prišla ?

dopľňam,
mám viacerých zamestnancov, čo sú aj živnostníci
* ak mi podpíše žiadosť o RZD, že nemal príjem( zamestnanec zodpovedá ), RZD mu vykonám
* ak mi povie, že živnosť má pozastavenú, ale dostal príjem za faktúry z predchádzajúcich období, tak mu vytlačím potvrdenie o príjme, a daňové si musí podať sám.
evina
04.02.07,17:33
dopľňam,
mám viacerých zamestnancov, čo sú aj živnostníci
* ak mi podpíše žiadosť o RZD, že nemal príjem( zamestnanec zodpovedá ), RZD mu vykonám
* ak mi povie, že živnosť má pozastavenú, ale dostal príjem za faktúry z predchádzajúcich období, tak mu vytlačím potvrdenie o príjme, a daňové si musí podať sám.

Nezáleží na tom, čo povie, ale záleží, či požiada alebo nepožiada o vykonanie ročného zúčtovania. Každý daňovník si musí byť vedomý akú formu zdanenia má vykonať, t.j. či môže prostredníctvom zamestnávateľa alebo si musí DP podať sám....
Samozrejme sa môže poradiť, ale ak bude trvať na podaní žiadosti a podá ju musíš to ročné zúčtovanie vykonať...
Slavka9
04.02.07,18:03
Ako je to vlastne s povinnosťou zamestnávateľa urobiť ročné zúčtovanie. Je to len na jeho dobrej vôli? Manželovi to odmietli urobiť preto, lebo robí u zamestnávateľa len od marca a nie celý rok. To obdobie do marca mal pozastavenú živnosť a bol dobrovoľne nezamestnaný. Aký je na to Váš názor?
evina
04.02.07,18:26
Ako je to vlastne s povinnosťou zamestnávateľa urobiť ročné zúčtovanie. Je to len na jeho dobrej vôli? Manželovi to odmietli urobiť preto, lebo robí u zamestnávateľa len od marca a nie celý rok. To obdobie do marca mal pozastavenú živnosť a bol dobrovoľne nezamestnaný. Aký je na to Váš názor?

Nie je to na dobrej vôli zamestnávateľa. Zamestnanec má právo požiadať /samozrejjme musí vedieť, či nemusí podávať DP sám/ zamestnávateľa u ktorého podpísal Vyhlásenie...o ročné zúčtovanie dane, ak nepodpísal u žiadneho môže požiadať o vykonanie RZD u ktoréhokoľvek , kde v priebehu roka pracoval.Do 15.2. môže túto žiadosť predložiť zamestnávateľovi, vrátane všetkých potrebných dokladov k RZD.
To, že manžel nepracoval u zamestnávateľa celý rok nie je dôvodom k odmietnutiu vykonania RZD...
katkaj
04.02.07,18:26
Ako je to vlastne s povinnosťou zamestnávateľa urobiť ročné zúčtovanie. Je to len na jeho dobrej vôli? Manželovi to odmietli urobiť preto, lebo robí u zamestnávateľa len od marca a nie celý rok. To obdobie do marca mal pozastavenú živnosť a bol dobrovoľne nezamestnaný. Aký je na to Váš názor?

Zamestnávateľ vykonáva RZD na základe písomnej žiadosti ktorú zamestnanec podpíše do 15.2.2007. V tejto žiadosti uvedie počet zamestnávateľov a pokiaľ mal aj iných zamestnávateľov tak do 15.2.2007 od nich doručí všetky potvrdenia o príjme. Pokiaľ manžel mal príjem len od terajšieho zamestnávateľa a uviedol v žiadosti o RZD že nemal iný príjem tak nevidím dôvod prečo mu nechce mzdárka vykonať RZD.
Jano22
05.02.07,07:22
http://www.sme.sk/c/3129768/Zuctovanie-dane-zostava-len-9-dni.html
Sú tam všetky dátume správne v tom dnešnom článku sme?
Nemá byť povinnosť namiesto dátumu do 10.februára zaslanie potvrdenia do
10.marca? /nedávno som sa na to pýtal a tam bol uvádzany dátum 10. marca/.
katkaj
05.02.07,07:24
http://www.sme.sk/c/3129768/Zuctovanie-dane-zostava-len-9-dni.html
Sú tam všetky dátume správne v tom dnešnom článku sme?
Nemá byť povinnosť namiesto dátumu do 10.februára zaslanie potvrdenia do
10.marca? /nedávno som sa na to pýtal a tam bol uvádzany dátum 10. marca/.

Do 10.februára musíš vystaviť potvrdenie pre zamestnanca ktorý ťa o to do 5.februára požiada. A do 10. marca pošleš potvrdenie všetkým ostatným ;)
Jozef Mihál
05.02.07,07:38
...v tom dnešnom článku sme?

Nečítajte SME, čítajte DRAK-a.

Dnešný článok v SME je síce dobrý, ale chýba v ňom množstvo podstatných informácií. Napríklad kto nesmie požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane. Pre istú časť občanov je možno zaujímavý fakt, že ak ich príjem za rok 2006 bol len do 45408 Sk, daňové priznanie nemusia vôbec podávať a nemusia ani žiadať o ročné zúčtovanie dane. Samozrejme ak mali nízky príjem ale platili preddavky alebo zrážkovú daň, daňové priznanie sa im oplatí podať. Atď.
Aisha
05.02.07,08:00
Dobrý deň, mám otázočku k ročnému zúčtovaniu dane:
Zam-nec bol od 1.1. do mája 2006 dobrovoľne nezamestnaný, nebol na Úrade práce v evidencii, a od mája pracuje u nás...chcem sa opýtať čo mi má predložiť aby som mu mohla vykonať ročné zúčtovanie?stačí mi jeho čestné prehlásenie že v tom čase bol dobrov. nezamestnaný a že nepoberal žiadne príjmy?
katkaj
05.02.07,08:02
Dobrý deň, mám otázočku k ročnému zúčtovaniu dane:
Zam-nec bol od 1.1. do mája 2006 dobrovoľne nezamestnaný, nebol na Úrade práce v evidencii, a od mája pracuje u nás...chcem sa opýtať čo mi má predložiť aby som mu mohla vykonať ročné zúčtovanie?stačí mi jeho čestné prehlásenie že v tom čase bol dobrov. nezamestnaný a že nepoberal žiadne príjmy?

žiadne čestné prehlásenie. Stačí keď v žiadosti o vykonanie RZD vyhlási že nemal žiadneho iného zamestnávateľa a žiadne iné príjmy
VERONIKA6
05.02.07,08:02
Len sa utvrdzujem.
Zamestnanecova manželka poberá materský príspevok. Je to štátna dávka, čiže si môže uplatniť na maželku odpočítateľnú položku 90816,- Sk.
Zamestnanec dôchodca zarobil viac ako 45 408,- Sk, nepodáva si žiadosť o ročné zúčtovanie dane. Zamestnanec dôchodca, ktorý zarobil do 45 408,- Sk, si môže urobiť ročné zúčtovanie sám a vráti sa mu odvedená daň. Je to tak správne?
dudel
05.02.07,08:32
Keď ma zamestnanec , ktorý mal u iného zamestnávateľa dohodu o vykonaní práce požiada o vykonanie ročného zúčtovania, môžem mu ho urobiť ?
katkaj
05.02.07,08:35
Keď ma zamestnanec , ktorý mal u iného zamestnávateľa dohodu o vykonaní práce požiada o vykonanie ročného zúčtovania, môžem mu ho urobiť ?

Ak prinesie potvrdenie o príjme z dohôd a nechce si "dodaniť" zrážkovú daň tak mu môžete vykonať RZD
katkaj
05.02.07,08:42
Len sa utvrdzujem.
Zamestnanecova manželka poberá materský príspevok. Je to štátna dávka, čiže si môže uplatniť na maželku odpočítateľnú položku 90816,- Sk.
Zamestnanec dôchodca zarobil viac ako 45 408,- Sk, nepodáva si žiadosť o ročné zúčtovanie dane. Zamestnanec dôchodca, ktorý zarobil do 45 408,- Sk, si môže urobiť ročné zúčtovanie sám a vráti sa mu odvedená daň. Je to tak správne?

Ak pod pojmom materský príspevok mám rozumieť rodičovský príspevok tak ten sa nepovažuje za príjem na uplatnenie odpočtu na manželku.

čo sa týka tých príjmov tak ak za rok 2006 mal zamestnanec úhrn príjmov do 45408 Sk, nemusí platiť daň. Ak si v tomto prípade zamestanec-dôchodca podá daňové priznanie a počas roka platil preddavky, prípadne zrážkovú daň, tak bude mať preplatok na dani.
matafe
05.02.07,08:53
Len sa utvrdzujem.
Zamestnanecova manželka poberá materský príspevok. Je to štátna dávka, čiže si môže uplatniť na maželku odpočítateľnú položku 90816,- Sk.
Zamestnanec dôchodca zarobil viac ako 45 408,- Sk, nepodáva si žiadosť o ročné zúčtovanie dane. Zamestnanec dôchodca, ktorý zarobil do 45 408,- Sk, si môže urobiť ročné zúčtovanie sám a vráti sa mu odvedená daň. Je to tak správne?

Ak ide o materské - dávka z nemocenského poistenia - započítava sa do vlasného príjmu manželky.
Ak ide o rodičovský príspevok - štátna soc. dávka - nezapočítava sa do vlasného príjmu manželky.

Dôchodca, predpokladám, že k 1.1.2006 bol dôchodcom
- príjem nad 45 408 (ak ide o príjmy zdaňované preddavkovo) - potom je nutné alebo požiadať zamestnávateľa o RZP alebo podať DP

- príjem nanajvýš 45 408 - ak si dôchodca podá DP, jeho daňová povinnosť bude nulová a bude mať preplatok na dani