dareckova
26.01.07,15:50
Ak manželovi prišla na podnikateľský účet výhra zo stávkovej kancelárie treba to dať do príjmov ovplyvňujúcich základ dane?
ekopo
26.01.07,16:24
Nie, nie je to príjem z podnikania. Účtuje sa ako PNZD. Výhra všeobecne, ak nie je oslobodená, spadá pod § 8 ods. 1 písm. I zákona o dani z príjmov.
skaspa
26.01.07,17:59
podľa § 9 ods. 2 písm. m) Od dane sú oslobodené aj výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov;
osobitným predpisom je zákon o lotériach a iných podobných hrách a podľa § 2 písm. h) tohto zákona: Lotérie a iné podobné hry sú najmä stávkové hry, pri ktorých sa výhra podmieňuje uhádnutím športových výsledkov alebo poradia v športových súťažiach, pretekoch, dostihoch alebo uhádnutím iných udalostí verejného záujmu, ak stávky na tieto udalosti neodporujú etickým princípom. Výška výhry je priamo úmerná výhernému pomeru, v ktorom bola stávka prijatá, a výške stavenej sumy (ďalej len "kurzové stávky");

ak mu teda prišla výhra zo stávkovej kancelárie, ktorá má povolenie (napr. klasická NIKE, FORMULA, TIPSPORT...) bude to príjem oslobodený od dane, ale keďže to má na podnikateľskom účte minimálne by som si uchoval výherný tiket (aspoň ofotený), alebo niečo čo preukazuje, že sa naozaj jedná o výhru zo stávkovej kancelárie (ale to len pre istotu, keby sa v tom špáral daňový úrad,aby ste im preukázali, že sa jedná o výhru a máte pokoj);

problém môže nastať ak tipoval cez internet, v zahraničnej stávkovej kancelárii,ktorá mu výhru vyplatila na účet
§ 1 ods. 7 zákona o lotériach: Prevádzkovateľom lotérie alebo inej podobnej hry sa rozumie právnická osoba so sídlom na území Slovenskej republiky, ktorej bolo vydané povolenie na prevádzkovanie lotérie alebo inej podobnej hry podľa tohto zákona.
Pokiaľ viem je množstvo zahraničných stávkových kancelárii, ktoré majú síce na internete stávkovú ponuku aj v slovenčine, ale nemajú povolenie na prevádzkovanie lotérie na území SR; v tom prípade by to bol príjem podľa § 8, lebo táto výhra by nebola oslobodená podľa § 9 ods. 2 písm. m) zákona o dani z príjmov (táto lotéria, a teda aní výhra z nej, by totiž nebola prevádzkovaná na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov - zákona o lotériach a iných podobných hrách);
eskoes
29.01.07,13:59
mám to chápať tak, že keď som zaregistrovaný v jednej z tých zahraničných stávkových kancelárií a keď mi pošlú výhru na moj účet, ktorý som im nahlásil pri registrácii, musím túto výhru zdaniť? a ako ju zdaním, keď si dám vyplatiť výhru napr. 20000 Sk, ale túto výhru mám napr. z 10 tiketov ešte z minulého roka ale vyplatiť na účet som ich požiadal až teraz v januári?
renča1
29.01.07,15:14
Zdaníš vtedy, ak zahran.stávková kancelária nemá povolenie resp.licenciu. A to si musíš zistiť u nich, ale predpokladám, že nemá keďže píšeš že ide o zahraničnú stávkovú kanceláriu. Tak teda, príjem 20 000 vyplatený z 10 tiketov v janurári zdaníš až v nasledujúcom roku v daňovom priznaní , ktoré podáš za obdobie roka 2007 a to do 31.3.2008. Príjem bude spadať do § 8.
skaspa
29.01.07,15:36
Zdaníš vtedy, ak zahran.stávková kancelária nemá povolenie resp.licenciu. A to si musíš zistiť u nich, ale predpokladám, že nemá keďže píšeš že ide o zahraničnú stávkovú kanceláriu. Tak teda, príjem 20 000 vyplatený z 10 tiketov v janurári zdaníš až v nasledujúcom roku v daňovom priznaní , ktoré podáš za obdobie roka 2007 a to do 31.3.2008. Príjem bude spadať do § 8.
prepáč, ale s uvedeným nemôžem úplne súhlasiť, zober si takú situáciu,žeby v decembri vyhral 20000 Sk, ale nenechal by si ich poslať na svoj bankový účet, ale ostalo by to na jeho účte, ktorý mu vedie stávková kancelária; v januári týchto 20000 Sk vsadí a celú sumu prehrá, čiže na osobný bankový účet mu nepríde nič, ale výhru 20000 Sk vyhral, to že si ju nepreviedol na svoj účet neznamená, že ju nemusí daniť, fyzicky s ňou manipulovať mohol, v skutočnosti aj vyhral tak mal tú výhru dodaniť v čase výhry a nie v čase, keď si výhru nechá prepísať na svoj účet;
renča1
30.01.07,06:31
prepáč, ale s uvedeným nemôžem úplne súhlasiť, zober si takú situáciu,žeby v decembri vyhral 20000 Sk, ale nenechal by si ich poslať na svoj bankový účet, ale ostalo by to na jeho účte, ktorý mu vedie stávková kancelária; v januári týchto 20000 Sk vsadí a celú sumu prehrá, čiže na osobný bankový účet mu nepríde nič, ale výhru 20000 Sk vyhral, to že si ju nepreviedol na svoj účet neznamená, že ju nemusí daniť, fyzicky s ňou manipulovať mohol, v skutočnosti aj vyhral tak mal tú výhru dodaniť v čase výhry a nie v čase, keď si výhru nechá prepísať na svoj účet;

Áno súhlasim, na toto som nemyslela.:)
ekopo
30.01.07,07:42
Úvaha: keď výhru neprevedie fyzicky na BU, výhru neprizná a nezdaní, kto zistí v SR že vyhral ???????? Nemám vedomosti o tom, že stávkové kancelárie v zahraničí nahlasujú kto koľko vyhral. Fyzicky sú vklady na stávky a výhry anonymné. Musieť a musieť u niektorých znamenajú dva rôzne pojmy.
skaspa
30.01.07,08:17
Úvaha: keď výhru neprevedie fyzicky na BU, výhru neprizná a nezdaní, kto zistí v SR že vyhral ???????? Nemám vedomosti o tom, že stávkové kancelárie v zahraničí nahlasujú kto koľko vyhral. Fyzicky sú vklady na stávky a výhry anonymné. Musieť a musieť u niektorých znamenajú dva rôzne pojmy.
samozrejme, že ak to neprevedie na svoj účet je to takmer nevypátrateľné; ale keď si zoberieme tú skutočnosť, že tieto zahraničné stávkové kancelárie sú tu vlastne na čierno, nikdy nemôžeš vedieť, kedy sa tým príslušné inštitúcie (a to nielen daňový úrad) začnú zaoberať; a keď nezabránia týmto zahraničným stávkovým spoločnostiam, aby tam vsádzali slováci, môžu sa príslušné orgány obrátiť opačným smerom - teda požiadajú prevádzkovateľov týchto zahr. stáv. kanc., aby im vydali zoznamy slovenských tipujúcich aj so všetkými pohybmi (teda aj výhrami) na ich účtoch, ktoré im stáv. kancelárie spravujú a tieto výhry im budú dodatočne dodanené; keď slovenský tipujúci uvidí, že tieto výhry sú mu dodaňované, potom si možno rozmyslí, či bude vsádzať u tých prevádzkovateľov, ktorí nemajú licenciu, alebo u tých, ktorí majú a kde nie sú výhry dodaňované, tým by aspoň čiastočne eliminovali tieto zahr. stáv. kancelárie; ale to je zas len moja úvaha
ekopo
30.01.07,08:36
.... že tieto zahraničné stávkové kancelárie sú tu vlastne na čierno,....
Súhlasím, len si myslím, že tu tie stávkové kancelárie nie sú.
skaspa
30.01.07,09:13
Súhlasím, len si myslím, že tu tie stávkové kancelárie nie sú.
áno, tu fyzicky nie sú, ale v podstate nie sú nikde a zároveň sú všade napr. ja ako slovák si zriadim stávkovú kanceláriu (teda urobím internetovú stránku so športovými ponukami) a umiestnim ju na nejaký zahraničný server napr. aj štátu, ktorý nemá o stávkovaní ani potuchy (napr. nejaký ostrov v karibiku) pričom ju môžem spravovať zo Slovenska, z Česka, z Rakúska...z hocikade; v tom prípade poskytujem službu zo štátu, kde mám umiestnenú stránku, alebo zo štátu odkiaľ ju spravujem? Pričom tento štát v karibiku nemusí mať žiadne obmedzenia na prevádzkovanie lotérií, stávkových hier... Teraz budem robiť obrovskú reklamu po európe, aby ľudia u mňa vsádzali (pričom službu v podstate poskytujem z karibiku, tam "chodia" tipujúci) a nikto s tým nespraví nič; preto si myslím, že keď s tým začne niekto niečo robiť, dopadne to zrejme na tipujúcich; myslím si, že internet ako taký, jeho využitie pri podnikaní a poskytovanie napr. aj takýchto služieb bude musieť byť nejako zákonne ošetrené, ale nielen v rámci SR, ale prinajmenšom v rámci EÚ;
hráč
09.03.09,14:28
Ahojte,

vyhral som peniaze v zahraničnej stávkovej kancelárii a previedol som si ich na účet. Môj ročný príjem však nepresiahol tých 4000€, či koľko to je teraz. A chcel by som sa opýtať, či musím zdaniť tuto výhru (25 000 Sk). Ďakujem