dejka
26.01.07,15:54
Dobry den,

chcem dat vypoved zo zamestnania, ale neviem co presne tam mam napisat. V sucasnom zamestnani pracujem 8.mesiac a mam zmluvu na dobu neurcitu. Mohli by ste mi napisat ako to mam presne formulovat, ci tam treba uviest nejaky paragraf alebo datum ukoncenia prac.pomeru?

dakujem
dana9
26.01.07,14:58
Dobry den,

chcem dat vypoved zo zamestnania, ale neviem co presne tam mam napisat. V sucasnom zamestnani pracujem 8.mesiac a mam zmluvu na dobu neurcitu. Mohli by ste mi napisat ako to mam presne formulovat, ci tam treba uviest nejaky paragraf alebo datum ukoncenia prac.pomeru?

dakujem


Ahoj, pozri sa na tento link, je to vzor výpovede.

http://info.profesia.sk/buxus/docs/vypovedzam.doc?buxus_infoprofesia_dev=76addede6242 14fff3b660a6f8613cbe
veget
26.01.07,15:02
Môžeš skúsiť dať aj výpoveď dohodou podľa § 60 ZP ak sa dá s tvojím zamestnávateľom jednať. Dá sa dohonúť aj skoršie ukončenie pracovného pomeru, ale musia obe strany súhlasiť.
dejka
26.01.07,18:40
dakujem za odpovede, velmi mi to pomohlo, je super, ze existuje takato stranka
maad
20.03.09,07:57
Čo mám robiť?Dala som výpoveď dohodou v januári s tým že ukončím PP v polovici februára.Zamestnávateľ sa mi vyjadril posledný deň keď som mala odísť že nesúhlasí s výpoveďou,dal mi to i písomne.Ja som už ale nenastúpila do zamestnania rozviazala som s ním PP §69.Nevyplatil mi mzdu.Keď som nenastúpila do práce kázal mi okamžite odovzdať kľúče od kancelárie a zablokoval si prístup k PC.Povedal že ma zažaluje za nesplnenie povinností a ušlú ujmu a neviem ešte za čo.Ja do konca februára som mu dni vykryla OČR,takže absenciu nemám a PP som rozviazala k poslednému februáru keď mi uplynula splatnosť mzdy.S tým že som nenastúpila do práce zamestnávateľ so mnou prestal komunikovať.Nemala som komu odovzdať OČR pretože sme boli malá firma a všetky papierovačky i s účtovníctvom som mala na starosti ja.Výpoveď i OČR som mu poslala poštou lebo na firme som zamestnávateľa nenašla a nemala som ju komu odovzdať.Ale pošta sa mi vrátila nazad s tým že ju neprebral! Takže on vlastne ani netuší že ja som bola na OČR,ani nevie akú výpoveď som mu dala.A môže to evidovať ako absenciu a moje hrubé porušenie pracovnej disciplíny.Ja som mu poslala ešte doporučene list že keď mi umožní prístup k ekonomickej agende som ochotná mu vypracovať všetky uzávierkové operácie za rok 2008 i DP, ale ako keď nemám k dokladom žiadny prístup?Doposiaľ zatiaľ nemám ani papiere k ukončeniu PP.Čo robiť?? nahlásiť to na inšpektorát práce a potom na súd??? Môže si vôbec on niečo súdne odo mňa nárokovať keďže mi nevyplatil mzdu teraz už vlastne za dva mesiace?
Chobot
20.03.09,08:36
Čo mám robiť?Dala som výpoveď dohodou v januári s tým že ukončím PP v polovici februára.Zamestnávateľ sa mi vyjadril posledný deň keď som mala odísť že nesúhlasí s výpoveďou,dal mi to i písomne.Ja som už ale nenastúpila do zamestnania rozviazala som s ním PP §69.Nevyplatil mi mzdu.Keď som nenastúpila do práce kázal mi okamžite odovzdať kľúče od kancelárie a zablokoval si prístup k PC.Povedal že ma zažaluje za nesplnenie povinností a ušlú ujmu a neviem ešte za čo.Ja do konca februára som mu dni vykryla OČR,takže absenciu nemám a PP som rozviazala k poslednému februáru keď mi uplynula splatnosť mzdy.S tým že som nenastúpila do práce zamestnávateľ so mnou prestal komunikovať.Nemala som komu odovzdať OČR pretože sme boli malá firma a všetky papierovačky i s účtovníctvom som mala na starosti ja.Výpoveď i OČR som mu poslala poštou lebo na firme som zamestnávateľa nenašla a nemala som ju komu odovzdať.Ale pošta sa mi vrátila nazad s tým že ju neprebral! Takže on vlastne ani netuší že ja som bola na OČR,ani nevie akú výpoveď som mu dala.A môže to evidovať ako absenciu a moje hrubé porušenie pracovnej disciplíny.Ja som mu poslala ešte doporučene list že keď mi umožní prístup k ekonomickej agende som ochotná mu vypracovať všetky uzávierkové operácie za rok 2008 i DP, ale ako keď nemám k dokladom žiadny prístup?Doposiaľ zatiaľ nemám ani papiere k ukončeniu PP.Čo robiť?? nahlásiť to na inšpektorát práce a potom na súd??? Môže si vôbec on niečo súdne odo mňa nárokovať keďže mi nevyplatil mzdu teraz už vlastne za dva mesiace?

AJ ty si urobila chybu aj zamestnávateľ svojimi chybami len sťažuje situáciu, dokonca aj svoju.

Tvoj PP neskončil, lebo dohoda nebola uzatvorená. Ty si len dala návrh na skončenie k 28. februáru (pozor, nejde o výpoveď!!, ale o dohodu a tá nebola akceptovaná). Takže ty si mala aj v marci riadne pracovať, a dať riadnu výpoveď s dvojmesačnou výpovednou dobou (PP by teda skončil 30.4.2009). Takto ty si stále v PP a mala by si chodiť do práce. AK máš OČR, tak máš odpravedlnenú neprítomnosť.

Na druhej strane ti zamestnávateľ nemá právo nevyplatiť mzdu za február, ak si február riadne odpracovala. Vyhľadaj si na Porade, aké následky pre neho môže mať to, že ti nevyplatil mzdu (hľadal podľa slov napr. "nevyplatená mzda").
maad
20.03.09,08:53
On nesúhlasil s dohodou, ale ja som mu dala ešte jednu výpoveď Okamžité skončenie PP §69 lebo mi nevyplatil mzdu za január.Takže moja výpoveď bola okamžitým skončením ku 28.február a zákon píše že i keď neprevezme zásielku pri okamžitom skončení sa počíta deň odoslania, čiže pečiatka pošty toto platí len pri okamžitom skončení!!
Chobot
20.03.09,09:05
On nesúhlasil s dohodou, ale ja som mu dala ešte jednu výpoveď Okamžité skončenie PP §69 lebo mi nevyplatil mzdu za január.Takže moja výpoveď bola okamžitým skončením ku 28.február a zákon píše že i keď neprevezme zásielku pri okamžitom skončení sa počíta deň odoslania, čiže pečiatka pošty toto platí len pri okamžitom skončení!!

Obávam sa, že si si nedostatočne naštudovala ZP, pretože ak ti nevyplatil mzdu za január, tak tam plynú určité lehoty a do konca februára určite neuplynie lehota, kedy by si mohla dať okamžité skončenie PP pre nevyplatenú mzdu za január. Podľa ZP má on totiž povinnosť vyplatiť mzdu za január najneskôr do konca februára a ak tak neurobí do 15. marca, tak až 16. marca by si mohla okamžite skončiť PP.

A nepočíta sa deň odoslania, ale deň doručenia okamžitého skončenia. Doručenie a odoslanie nie je to isté. AK neprevezme zásielku, tak sa považuje za doručený buď dňom, kedy ju odmietol prevziať, alebo keď sa ti vráti ako nedoručená.
maad
20.03.09,09:08
Ja som si to naštudovala ja som mala v pracovnej zmluve výplatný termín 12 dňa v mesiaci, keď ešte prirátam 15 dní tak splatnosť uplynula na konci februára,to čo si teraz napísal platí ak nie je v pracovnej zmluve uvedení dátum výplatného termínu a vtedy by to bolo až v polovici marca
maad
20.03.09,09:25
Aj s tými lehotami na odoslanie a doručenie viem že to nie je to isté,ale v zákone som čítala že pri okamžitom skončení PP sa ráta deň odoslania a nie doručenia a toto platí iba pri okamžitom skončení PP inak je to lehota ako je napísané v tvojom príspevku!
Chobot
20.03.09,09:36
Ja som si to naštudovala ja som mala v pracovnej zmluve výplatný termín 12 dňa v mesiaci, keď ešte prirátam 15 dní tak splatnosť uplynula na konci februára,to čo si teraz napísal platí ak nie je v pracovnej zmluve uvedení dátum výplatného termínu a vtedy by to bolo až v polovici marca

Tak keď bol v zmluve určený výplatný termín 12. v mesiaci, tak si v práve. Toto mení situáciu.

Asi sa so zamestnávateľom budeš musieť ešte naťahovať, možno to bude mať aj súdnu dohru....
maad
20.03.09,09:45
Môžem to postúpiť na inšpektorát práce alebo ako ďalej postupovať?
Chobot
20.03.09,09:48
Môžem to postúpiť na inšpektorát práce alebo ako ďalej postupovať?

Môžeš, ale inšpektorát nemá právomoc prikázať mu vyplatiť ti mzdové nároky a dať výstupné papiere, prípadne rozhodnúť, kto je v práve a kto nie. Oni môžu len kontrolovať, či bol porušený ZP alebo nie a ak zistia porušenie, môžu udeliť pokutu v rámci správneho konania. Spory nemôžu rozhodovať, na to má kompetencie jedine súd.
tanca
02.06.09,08:47
Obávam sa, že si si nedostatočne naštudovala ZP, pretože ak ti nevyplatil mzdu za január, tak tam plynú určité lehoty a do konca februára určite neuplynie lehota, kedy by si mohla dať okamžité skončenie PP pre nevyplatenú mzdu za január. Podľa ZP má on totiž povinnosť vyplatiť mzdu za január najneskôr do konca februára a ak tak neurobí do 15. marca, tak až 16. marca by si mohla okamžite skončiť PP.

A nepočíta sa deň odoslania, ale deň doručenia okamžitého skončenia. Doručenie a odoslanie nie je to isté. AK neprevezme zásielku, tak sa považuje za doručený buď dňom, kedy ju odmietol prevziať, alebo keď sa ti vráti ako nedoručená.
Viete mi poradit, ako sa pocita lehota pre okamzite skoncenie pp?
§ 69(3) hovori, ze zamestnanec moze okamzite ukoncit poracovny pomer iba v lehote 1 mesiaca odo dna, ked sa o dovode dozvedel...v pripade ked zamestnavatel vyplatil mzdu za marec az 19.05, zacina plynut spominana lehota 16.05. a konci 15.06.2009? Je to spravne?
Dakujem
Chobot
02.06.09,10:15
Viete mi poradit, ako sa pocita lehota pre okamzite skoncenie pp?
§ 69(3) hovori, ze zamestnanec moze okamzite ukoncit poracovny pomer iba v lehote 1 mesiaca odo dna, ked sa o dovode dozvedel...v pripade ked zamestnavatel vyplatil mzdu za marec az 19.05, zacina plynut spominana lehota 16.05. a konci 15.06.2009? Je to spravne?
Dakujem

Áno, je to správne. Zamestnanec sa 16.5. dozvedel, že mu nebola vyplatená mzda, preto má 1 mesiac na to, aby podal okamžité skončenie PP, teda do 15.6.
tanca
02.06.09,10:38
dik...este jedna otazka :)
Okamzite ukoncenie pp znamena "okamzite"? Myslim to tak, ze v den dorucenia vypovede musi zamestnanec ukoncit aj pracovny pomer alebo moze dorucit vypoved zamestnancovi napr. v piatok a datum ukoncenia prac. pomeru stanovi vo vypovedi na nedelu?
Chobot
02.06.09,10:56
dik...este jedna otazka :)
Okamzite ukoncenie pp znamena "okamzite"? Myslim to tak, ze v den dorucenia vypovede musi zamestnanec ukoncit aj pracovny pomer alebo moze dorucit vypoved zamestnancovi napr. v piatok a datum ukoncenia prac. pomeru stanovi vo vypovedi na nedelu?

Okamžite znamená okamžite. Teda ak dnes doručíš oznámenie, tak dnešným dňom končí PP a zajtra si nezamestnaná. V okamžitom skončení sa nedá dať skončenie na neskorší dátum.
tanca
02.06.09,12:02
to znie logicky...takze, ak ma dotycny nastupit od podnelka 15.06. k novemu zamestnavatelovi musi dat staremu zamestnavatelovi vypoved v piatok 12.06. a cez vikend ostat nezamestnanym? Vyplyvaju z toho pre neho nejake dalsie povinnosti voci uradu prace alebo soc. poistovni?
Sabadka
02.06.09,12:11
to znie logicky...takze, ak ma dotycny nastupit od podnelka 15.06. k novemu zamestnavatelovi musi dat staremu zamestnavatelovi vypoved v piatok 12.06. a cez vikend ostat nezamestnanym? Vyplyvaju z toho pre neho nejake dalsie povinnosti voci uradu prace alebo soc. poistovni?

Môže dať výpoveď aj k 14.6. a od 15.6. nastúpi k novému z-ľovi a nebude ani 1 deň nezamestnaný. Ale starý zamestnávateľ musí súhlasiť s výpoveďou k 14.6.
Chobot
02.06.09,12:11
to znie logicky...takze, ak ma dotycny nastupit od podnelka 15.06. k novemu zamestnavatelovi musi dat staremu zamestnavatelovi vypoved v piatok 12.06. a cez vikend ostat nezamestnanym? Vyplyvaju z toho pre neho nejake dalsie povinnosti voci uradu prace alebo soc. poistovni?

AK chce, môže sa registrovať na úrade práce na 2 dni ako nezamestnaný. Ak to neurobí, vznikne mu nepokryté obdobie 2 dní, počas ktorých nebude soc. poistený. Môže si tieto 2 dni doplatiť ako samoplátca.

Pozri si témy, kde s pojednáva o dobrovoľnom nezamestnanom a jeho poistení.
veronikasad
02.06.09,12:13
Môže dať výpoveď aj k 14.6. a od 15.6. nastúpi k novému z-ľovi a nebude ani 1 deň nezamestnaný. Ale starý zamestnávateľ musí súhlasiť s výpoveďou k 14.6.
Tu ide o okamžité skončenie prac. pomeru. V nedelu ho sotva vo firme niekto preberie.
Takže buď sa dohodne s novým zamestnávatelom na začiatku prac. pomeru od soboty, alebo sa na víkend prihlási v zdr.poisťovni ako samoplatitel.
mederiildi
02.06.09,12:14
Môže dať výpoveď aj k 14.6. a od 15.6. nastúpi k novému z-ľovi a nebude ani 1 deň nezamestnaný. Ale starý zamestnávateľ musí súhlasiť s výpoveďou k 14.6.


Ak dá výpoveď k 12-temu, tak musí do ZP tie dva dni doplatiť ako samoplatiteľ, alebo prihlásiť sa na úrad práce na tie dva dni.
matata77
30.06.09,09:50
Konečne som našla tému, kde sa hodí moja otázka.
Ukončovala som minulý rok PP uprostred mesiaca. Presne kvôli tomu, aby mi neostali "visieť" dva dni, som si dala do dohody o ukončení PP deň ukončenia nedeľu, bývalý zamestnávateľ dohodu podpísal; od pondelka som nastúpila k novému. No a teraz, keď som si vyrábala zúčtovanie zdravotného poistenia som na doklade o bývalého z-ľa zistila, že ma evidujú ako zamestnanca iba do piatku. Firme, ktorá tam robí mzdy, kolega nahlásil ako môj posledný deň piatok a oni dohodu, kde je posledný deň nedeľa, ani nevideli. No a čo s tým teraz spätne? Bývalý zamestnávateľ ma musí na tie dva dni ešte prihlásiť a odhlásiť a doplatiť, aj keď sa im to nepáči, lebo prečo by mali platiť za víkend. Nie je jednoduchšie, keď sa prihlásim ja ako samoplatca a doplatím si to? Dali by mi v tom prípade nejakú pokutu? Vopred ďakujem za rady. Ako sa to vlastne robí inde, keď odchádza človek uprostred mesiaca?
Jara
30.06.09,10:04
Ak sobota, nedela neboli tvojim prac. dňom, tak VZ na odvod sa nemení. Stačí urobiť opravné oznámenie do ZP s dátumom ukončenia PP nedela a to isté, opravný výkaz na SP. Chybu by mal napraviť zamestnavateľ keďže ste si dohodli deň ukončenia PP ako nedeľu
maros111
06.08.09,18:47
Dobry den,
dna 31.7.2009 som dal zamestnavatelovi podpisat moju vypoved dohodou podla §60 a ze den 31.8.bude dnom skoncenia PP.
na jednu z kopii napisal ze: prijal dna 31.7.2009. v novom zamestnani nastupujem 1.9.2009
je takato vypoved platna a ja bez ujmy mozem odist po 31.8.09 alebo mam cakat na rozhodnutie? a do kolkych dni by mi mali oznamit ci je moja vypoved platna?

Dakujem za odpoved
Maros
evika
04.09.09,09:21
Chcela by som sa spýtať, zamestnanec bol na PN ukončil PN 2.8.2009
3.8.2009 skončil prac. pomer dohodou, lenže toho 3.8.2009 mi ráno
dohodu doniesol,ale deň neodpracoval.Som povinná mu tento deň zaplatiť.
Ja som 3.8.2009 aj odhlásila s poisťovní.Ďakujem
Tweety
04.09.09,09:23
Chcela by som sa spýtať, zamestnanec bol na PN ukončil PN 2.8.2009
3.8.2009 skončil prac. pomer dohodou, lenže toho 3.8.2009 mi ráno
dohodu doniesol,ale deň neodpracoval.Som povinná mu tento deň zaplatiť. Nie, nie si, ak mal ešte nevyčerpanú dovolenku, tak to riešte jej čerpaním, alebo A. A je prerušenie poistenia.
Ja som 3.8.2009 aj odhlásila s poisťovní.Ďakujem
Odpoveď v texte.
alaya1
15.09.09,17:47
ak PP konci podla§63,ods.1,c- no dohodnu sa, takze patri aj odstupne a pravdepodobne aj odchodne.
No zamestnanec na TZP a pri podpise dohody nema zamestnavatel povelenie od uradu prace na skoncenie PP. Co z toho vyplyva pre zamestnanca?
Mysdlime, ze zamestnavatel o tomto nema ani ponatia a nevieme, ci ho na to upozornit, ci ho nechat tak.
Chobot
15.09.09,20:48
ak PP konci podla§63,ods.1,c- no dohodnu sa, takze patri aj odstupne a pravdepodobne aj odchodne.
No zamestnanec na TZP a pri podpise dohody nema zamestnavatel povelenie od uradu prace na skoncenie PP. Co z toho vyplyva pre zamestnanca?
Mysdlime, ze zamestnavatel o tomto nema ani ponatia a nevieme, ci ho na to upozornit, ci ho nechat tak.

Pri dohode netreba povolenie od úradu práce. To povolenie treba len pri výpovedi - § 65 ZP:

Zamestnancovi so zdravotným postihnutím môže dať zamestnávateľ výpoveď len s predchádzajúcim súhlasom príslušného úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, inak je výpoveď neplatná. Tento súhlas sa nevyžaduje, ak ide o výpoveď dávanú zamestnancovi, ktorý dosiahol vek určený na nárok na starobný dôchodok, alebo z dôvodov ustanovených v § 63 ods. 1 písm. a) a e).
alaya1
16.09.09,08:31
No rozviazanie PP bude podla §63,ods.1, c- ale nakolko zamestnanec zo zdrav.dovodov nemoze byt ani na pracovisku, kde by prebehla vypovedna doba, dohodli sa na rozv.PP dohodou- aj ked ju obabrali o 3 mesacne platy pocas vypov.lehoty.
Chobot
16.09.09,08:46
No rozviazanie PP bude podla §63,ods.1, c- ale nakolko zamestnanec zo zdrav.dovodov nemoze byt ani na pracovisku, kde by prebehla vypovedna doba, dohodli sa na rozv.PP dohodou- aj ked ju obabrali o 3 mesacne platy pocas vypov.lehoty.

Neobabrali, ona sa nechala obabrať. Dohodu nemusela podpisovať, v takom prípade by jej museli dať výpoveď s výpovednou dobou. A pretože jej nevedeli nájsť vhodné pracovisko, ktoré by vyhovovalo jej zdr. stavu, tak by sa to považovalo za prekážku na strane zamestnávateľa a mohla zostať doma s náhradou mzdy. Bol by ale problém presvedčiť zamestnávateľa o tom, že má pravdu, resp. vydobiť si to. Ak by sa zamestnávateľ zaťal, tak by zostala len súdna cesta.
alaya1
16.09.09,08:50
Aha, takze ta dohoda este nie je podpisana, takze ako by si odporucil postupova? Aj s citaciou §, prosim?
Skutocnosti, kt.si uviedol,jej zamestnavatel, vlastne jeho pravnik vobec neuviedol.
Chobot
16.09.09,12:14
Aha, takze ta dohoda este nie je podpisana, takze ako by si odporucil postupova? Aj s citaciou §, prosim?
Skutocnosti, kt.si uviedol,jej zamestnavatel, vlastne jeho pravnik vobec neuviedol.

Samozrejme, že neuviedol, pretože je to v ich neprospech. Ale nie je to jednoznačné, lebo súd by to mohol posudzovať trochu inak, napíšem nižšie, kde je zádrheľ.

Takže berieme fakt, že jej zdravotný stav neumožňuje vykonávať prácu. Ona v zmysle ZP nahlásila túto skutočnosť zamestnávateľovi. Ten podľa § 55 ods. 2, 3 a 5 bol povinný ju preradiť na inú vhodnú prácu:

(2) Zamestnávateľ je povinný preradiť zamestnanca na inú prácu, ak

a) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť naďalej vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
b) ....

(3) Ak nemožno dosiahnuť účel preradenia podľa odseku 2 preradením zamestnanca v rámci pracovnej zmluvy, môže zamestnávateľ preradiť zamestnanca v týchto prípadoch po dohode aj na prácu iného druhu, ako bol dohodnutý v pracovnej zmluve.

(4) ...

(5) Práca, na ktorú zamestnávateľ preraďuje zamestnanca podľa odseku 3, musí zodpovedať zdravotnej spôsobilosti zamestnanca na prácu. Zamestnávateľ je povinný prihliadnuť aj na to, aby táto práca bola pre zamestnanca vhodná vzhľadom na jeho schopnosti a kvalifikáciu.

Keďže sa tak nestalo, tak ZP dáva možnosť zamestnancovi okamžite skončiť PP podľa § 69 ods. 1 písm. a):

(1) Zamestnanec môže pracovný pomer okamžite skončiť, ak

a) podľa lekárskeho posudku nemôže ďalej vykonávať prácu bez vážneho ohrozenia svojho zdravia a zamestnávateľ ho nepreradil do 15 dní odo dňa predloženia tohto posudku na inú pre neho vhodnú prácu,

pričom by mala nárok na "odstupné" vo výške 2 mesačnej priemernej mzdy. ZP to v § 69 ods. 4 síce nevolá ako odstupné, ale je to obdoba:

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

Ona ale túto možnosť nechcela využiť, tak horúci zemiak zostal v rukách zamestnávateľa. Ten je v patovej situácii, lebo podľa ZP je povinný jej prideľovať prácu podľa § 47:

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,

Keďže prácu podľa pôvodnej zmluvy nemôže prideľovať, musí jej nájsť inú vhodnú činnosť, ktorá jej po zdravotnej stránke bude vyhovovať. Ak také niečo zamestnávateľ nemá, nemá ju kam prideliť a nemá pre ňu prácu, čo sa považuje za prekážku na strane zamestnávateľa. Pri prekážke na strane zamestnávateľa sa postupuje podľa § 142 ods. 3, pričom zamestnanec má nárok na náhradu mzdy vo výške priemernej mzdy:


(1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

(2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

(3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

Aby tento stav netrval večne, ZP dáva možnosť zamestnávateľovi dať výpoveď zamestnancovi podľa § 63 ods. 1 písm. c):

(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

a) ...
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,

Pri tejto výpovedi platia rovnaké pravidlá, ako pri výpovedi z dôvodu nadbytočnosti - teda 2 (alebo 3) mesačná VD a 2 (alebo 3) mesačné odstupné. Počas výpovednej doby je zamestnávateľ povinný prideľovať prácu zamestnancovi, ale ako bolo vyššie spomenuté, nemá mu akú prácu prideľovať, preto má zamestnanec, aj keď nepracuje, nárok na priemernú mzdu.

Zamestnávateľ si to ale buď neuvedomuje, alebo sa tejto povinnosti chce zbaviť tým, že ponúkol dohodu. To je ale pre zamestnankyňu nevýhodné, lebo príde o výpovednú dobu. NA jej mieste by som súhlasil s dohodou, keby v odstupnom zohľadnili výpovednú dobu. Ak jej budú musieť dať výpoveď aj tak jej budú musieť platiť mzdu počas VD, aj keď nebude pracovať.
alaya1
16.09.09,13:54
Dakujem ti velmi pekne, teraz mi je to uplne jasne a zrozumitelne, to su sv..., takto obabrat choreho cloveka, hm.este raz vdaka. problem je aj v tom, ze ona sa nesmie ani na to pracovisko dopravovat dopravnymi prostriedkami.
takze neviem, ako by cez VD bola doma.
Este raz vdaka, urcite to inak, ako s tymto nepodpise.
Chobot
16.09.09,14:02
Dakujem ti velmi pekne, teraz mi je to uplne jasne a zrozumitelne, to su sv..., takto obabrat choreho cloveka, hm.este raz vdaka. problem je aj v tom, ze ona sa nesmie ani na to pracovisko dopravovat dopravnymi prostriedkami.
takze neviem, ako by cez VD bola doma.
Este raz vdaka, urcite to inak, ako s tymto nepodpise.

ZAbudol som na to sľúbené:

"Ale nie je to jednoznačné, lebo súd by to mohol posudzovať trochu inak, napíšem nižšie, kde je zádrheľ."

Súd by mohol prehlásiť, že ak chcela skončiť PP, tak mala možnosť ukončiť okamžitým skončením. Ale ak bude mať dobrého právnika, tak ten to určite vyvráti súdu, že to je len možnosť a nie povinnosť zamestnanca ukončiť PP okamžite.
alaya1
16.09.09,14:05
ZAbudol som na to sľúbené:

"Ale nie je to jednoznačné, lebo súd by to mohol posudzovať trochu inak, napíšem nižšie, kde je zádrheľ."

Súd by mohol prehlásiť, že ak chcela skončiť PP, tak mala možnosť ukončiť okamžitým skončením. Ale ak bude mať dobrého právnika, tak ten to určite vyvráti súdu, že to je len možnosť a nie povinnosť zamestnanca ukončiť PP okamžite.
este raz vdaka, no odstupne a odchodne uz ma iste, ale 3 mesacne platy- to je dost penazi v jej situacii.
jana32
15.10.09,06:36
Prosím Vás priateľka mala pracovnú zmluvu na dobu určitú, ten jej skončil 31.5.2009, vo firme si ju nechali aj naďalej, kámoška stále urgovala, že ale nedali jej žiadne predĺženie pracovnej zmluvy, do dnešného dňa nič nemá. V zmysle zákonníka práce, ak zamestnanec ďalej pracuje vo firme aj po skončení pracovnej zmluvy na dobu určitú tak sa tento pracovný pomer považuje za pracovný pomer dobu nerčitú. Priateľka si však teraz našla novú firmu, kde má lepšie pracovné aj mzdové podmienky, v terajšej práci jej však dohodu o skončení PP nepodpísali. Čo sa jej môže stať? Pracovnú zmluvu nemá, jeden mesačný plat jej vziať nemôžu, môžu jej vykázať maximálne absenciu, je to tak?
Tweety
15.10.09,06:39
Prosím Vás priateľka mala pracovnú zmluvu na dobu určitú, ten jej skončil 31.5.2009, vo firme si ju nechali aj naďalej, kámoška stále urgovala, že ale nedali jej žiadne predĺženie pracovnej zmluvy, do dnešného dňa nič nemá. V zmysle zákonníka práce, ak zamestnanec ďalej pracuje vo firme aj po skončení pracovnej zmluvy na dobu určitú tak sa tento pracovný pomer považuje za pracovný pomer dobu nerčitú. Priateľka si však teraz našla novú firmu, kde má lepšie pracovné aj mzdové podmienky, v terajšej práci jej však dohodu o skončení PP nepodpísali. Čo sa jej môže stať? Pracovnú zmluvu nemá, jeden mesačný plat jej vziať nemôžu, môžu jej vykázať maximálne absenciu, je to tak?
Ale má, má PZ na dobu určitú, ktorá sa jej zmenila na neurčitú( samozrejme, že mali urobiť k nej dodatok). Ak odíde skôr ako uplynie VD, ak má v PZ uvedený postih za nedodrž. VD, dostane ho, ale ak tam uvedený nie je, nemôžu ju postihnúť, jedine jej môžu skončiť PP okamžite, za porušenie PD(absencie).
Jano23
09.11.09,12:52
Chcem sa opýtať poraďakov na tému ukončenia pracovného pomeru dohodou podľa §60 zákonníka práce.Tam sú dve možnosti.Ukončenie pracovného pomeru dohodou zamestnanca a zamestnávateľa aj bez uvedenia dôvodu , ak si to zamestnanec nevyžaduje a ukončenie pracovného pomeru dhhodou z dôvodov organizačných zmien.Aký je v tom rozdiel?Zamestnankyni končí rodičovská dovolenka a už viem že asi má prácu u iného zamestnávateľa.Ak je tam uvedené z organizačných dôvodov musí sa dať 3 mesačné odstupné?Alebo to súvisí nejako s úradom práce aby ju zaregistrovali.
Tweety
09.11.09,12:54
Chcem sa opýtať poraďakov na tému ukončenia pracovného pomeru dohodou podľa §60 zákonníka práce.Tam sú dve možnosti.Ukončenie pracovného pomeru dohodou zamestnanca a zamestnávateľa aj bez uvedenia dôvodu , ak si to zamestnanec nevyžaduje a ukončenie pracovného pomeru dhhodou z dôvodov organizačných zmien.Aký je v tom rozdiel? Dosť veľký, pri prvom spôsobe nie je nárok na odstupné a pri druhom je nárok. Zamestnankyni končí rodičovská dovolenka a už viem že asi má prácu u iného zamestnávateľa.Ak je tam uvedené z organizačných dôvodov musí sa dať 3 mesačné odstupné? Trojmesačné odstupné je len u PP, ktorý u vás trval aspoň 5 rokov. Alebo to súvisí nejako s úradom práce aby ju zaregistrovali.
Odpoveď v texte.
Jano23
09.11.09,13:03
Ano pracovný pomer trval 6 rokov.Odstupné chcem dať 3 mesačne , ale čo ak začne špekulovať že nechce sa dohodnuť.Do práce príde 18.11.Končí jšej rodičovská. Čo potom?§ 63 Výpoveď pre nadbytočnosť:Potom ma bude ťahať dlho.
Tweety
09.11.09,13:08
Ano pracovný pomer trval 6 rokov.Odstupné chcem dať 3 mesačne , ale čo ak začne špekulovať že nechce sa dohodnuť.Do práce príde 18.11.Končí jšej rodičovská. Čo potom?§ 63 Výpoveď pre nadbytočnosť:Potom ma bude ťahať dlho.
AK sa na dohode z dôvodu nadbytočnosti nedohodnete, ostáva jedine počkať na VD, (výpoveď z organiz. dôvodov) ktorú odpracuje.
Zoltán Kovács
09.11.09,13:09
Chcem sa opýtať poraďakov na tému ukončenia pracovného pomeru dohodou podľa §60 zákonníka práce.Tam sú dve možnosti.Ukončenie pracovného pomeru dohodou zamestnanca a zamestnávateľa aj bez uvedenia dôvodu , ak si to zamestnanec nevyžaduje a ukončenie pracovného pomeru dhhodou z dôvodov organizačných zmien.Aký je v tom rozdiel?Zamestnankyni končí rodičovská dovolenka a už viem že asi má prácu u iného zamestnávateľa.Ak je tam uvedené z organizačných dôvodov musí sa dať 3 mesačné odstupné?Alebo to súvisí nejako s úradom práce aby ju zaregistrovali.


Ano pracovný pomer trval 6 rokov.Odstupné chcem dať 3 mesačne , ale čo ak začne špekulovať že nechce sa dohodnuť.Do práce príde 18.11.Končí jšej rodičovská. Čo potom?§ 63 Výpoveď pre nadbytočnosť:Potom ma bude ťahať dlho.

Nerozumiem celkom zadaniu. V prvotnej otázke uvádzaš, že má už inú prácu. V tom prípade by mala dať ona výpoveď podľa §60 ZP, teda chce odísť ona, asi. (?!)
Alebo ju nechcete už zamestnávať z dôvodu nadbytočnosti. No v tom prípade nastupuje § 63 ZP s patričným odstupným.
Jano23
09.11.09,13:17
No chodí k inému zamestnávateľovi na dohodu, takže prácu bude mať.Ona až tak nechce odísť, ale robí "mrtvého chrobáka"...Už som jej povedal že mám inú pracovníčku a som s ňou viac spokojný asi tak.Ona prácu bude mať.
Zoltán Kovács
09.11.09,13:21
No chodí k inému zamestnávateľovi na dohodu, takže prácu bude mať.Ona až tak nechce odísť, ale robí "mrtvého chrobáka"...Už som jej povedal že mám inú pracovníčku a som s ňou viac spokojný asi tak.Ona prácu bude mať.

1. Tá pracovníčka, ktorú máš, bola prijatá na zastupovanie počas MD? Ak áno, potom jej sa skončí prac.pomer nástupom zamestnankyne, ktorá sa vracia z MD.
2. To, že má "dohodu" v inej spoločnosti, ešte neznamená, že bude mať aj trvalý prac.pomer. Kľudne môže mať popri HPP (u teba) aj 10 takýchto dohôd.
3. Ako máme chápať, že sa hrá na mrtvého chrobáka?
Jano23
09.11.09,13:22
Ďakujem Tweety,Takže ak sa nebude chcieť dohodnuť potom
výpove´d z organizačných dôvodov ktorá začne plynuť od 1.12.2009 myslím /koľko potom dvoj alebo trojmesačná? a potom ešte 3 mesačné odstupné.
Jano23
09.11.09,13:25
Tá pracovníčka ktorú mám má už pracovný pomer na dobú neurčitú.
Na mrtvého chrobáka sa hrá preto, žeby bolo načase už vedieť ako to chce riešiť.
Tweety
09.11.09,13:26
Ďakujem Tweety,Takže ak sa nebude chcieť dohodnuť potom
výpove´d z organizačných dôvodov ktorá začne plynuť od 1.12.2009 myslím /koľko potom dvoj alebo trojmesačná? a potom ešte 3 mesačné odstupné.
Áno, odstupné trojmesačné, tak ako som už písala. VD bude tiež trojmesačná.
§ 76
Odstupné a odchodné

(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. l písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
§ 62
Výpovedná doba

(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.
Jano23
09.11.09,13:35
Ďakujem Zoltán a Tweety ešte raz. Na budúci týždeň budem múdrejší lebo bude musieť už nastúpiť.
terezamaria
09.11.09,13:48
Chcem sa opýtať poraďakov na tému ukončenia pracovného pomeru dohodou podľa §60 zákonníka práce.Tam sú dve možnosti.Ukončenie pracovného pomeru dohodou zamestnanca a zamestnávateľa aj bez uvedenia dôvodu , ak si to zamestnanec nevyžaduje a ukončenie pracovného pomeru dohodou z dôvodov organizačných zmien.Aký je v tom rozdiel?Zamestnankyni končí rodičovská dovolenka a už viem že asi má prácu u iného zamestnávateľa.Ak je tam uvedené z organizačných dôvodov musí sa dať 3 mesačné odstupné?Alebo to súvisí nejako s úradom práce aby ju zaregistrovali.

Pri čistej Dohode o skončení pracovného pomeru § 60 ZP sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú, že pracovný pomer končí. Samozrejme bez odstupného a výpovednej doby.

Pri Dohode o skončení pracovného pomeru § 60 ZP, s výpovedným dôvodom nadbytočnosti, resp. organizačných zmien podľa § 63, ods. 1, písm. b/ ZP patrí pracovníkovi plynutie výpovednej doby, čo asi v prípade zamestnankyne nebude potrebné, nakoľko už má prácu u druhého zamestnávateľa, ale patrí jej odstupné, najmenej 2 mesiace, nad 5 odrobených rokov 3 mesiace. Takže takouto definíciou skončenia pracovného pomeru získa pracovníčka odstupné.

Pokiaľ sa bude evidovať na ÚPSV a R, je to jedno o aký paragraf ZP pri skončení pracovného pomeru pôjde.
Zoltán Kovács
09.11.09,13:58
Na mrtvého chrobáka sa hrá preto, žeby bolo načase už vedieť ako to chce riešiť.

Myslím si, že v prvom rade by si to mal vyjasniť ty, ako to chceš riešiť. Ona, keď jej končí MD a riadne nastúpi do zamestnania, tak bude v práve.
Počas trvania MD nemá povinnosť to riešiť.
babula12
11.11.09,21:23
prosím, mohli by ste mi pomôcť pri riešení....
Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na skončení PP dohodou §60
Neviem či zamestnávateľ má zamestnancovi vyplatiť dvoj mesačné odstupené.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania v apríli 2009, odpracoval 5 dní a až do 12.11. je PN. 13.11 skončí PP. Dôvod skončenie PP je, že zamestnanec je po operácii a atď, ale nemal pracovný úraz.
Má nárok na výplatu odstupného??
ak aná 2 mesačné odstupné si vypočítam ako?
Ďakujem veľmi pekne
terezamaria
11.11.09,21:42
prosím, mohli by ste mi pomôcť pri riešení....
Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na skončení PP dohodou §60
Neviem či zamestnávateľ má zamestnancovi vyplatiť dvoj mesačné odstupené.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania v apríli 2009, odpracoval 5 dní a až do 12.11. je PN. 13.11 skončí PP. Dôvod skončenie PP je, že zamestnanec je po operácii a atď, ale nemal pracovný úraz.
Má nárok na výplatu odstupného??
ak aná 2 mesačné odstupné si vypočítam ako?
Ďakujem veľmi pekne
Napíšeš Dohodu o skončení pracovného pomeru, podľa § 60 ZP, obidve strany - teda zamestnanec i zamestnávateľ ju podpíšu, je na to tlačivo zo ŠEVT-u, odstupné mu nepatrí, takže ho nebudeš ani počítať. Predpokladám, že to bude čistá " Dohoda" bez výpovedného dôvodu nadbytočnosti.
babula12
11.11.09,21:56
ja som si to tiež takto myslela, ale potom som si prečítala, že na odstupné má nárok aj zamestnanec ak skončí PP dohodou §60 z organizačných dôvodov, alebo zo zdravotných dôvodov a preto som začala uvažovať, že čo ak.. .
a_je_to
11.11.09,22:03
prosím, mohli by ste mi pomôcť pri riešení....
Zamestnávateľ a zamestnanec sa dohodli na skončení PP dohodou §60
Neviem či zamestnávateľ má zamestnancovi vyplatiť dvoj mesačné odstupené.
Zamestnanec nastúpil do zamestnania v apríli 2009, odpracoval 5 dní a až do 12.11. je PN. 13.11 skončí PP. Dôvod skončenie PP je, že zamestnanec je po operácii a atď, ale nemal pracovný úraz.
Má nárok na výplatu odstupného??
ak aná 2 mesačné odstupné si vypočítam ako?
Ďakujem veľmi pekne
Ahoj,
skús kliknúť na Zákony a články v úvodnej časti Porady, potom Zákonník práce, ďalej § 76, ods. 1. Podľa neho mi pripadá, že aj pri skončení PP dohodou z dôvodu straty spôsobilosti má nárok na odstupné 2 mesačné platy. Zamestnávateľ mu ho nemusí núkať, veď za 5 odpracovaných dní vyzerá, že "morálny"nárok ani nemá, ale právny by asi vysúdil. Najmä ak je v dohode o ukončení uvedené, že z dôvodu straty spôsobilosti. Ak zamestnanec po takej dohode požaduje odstupné, tak mu ho treba dať.
Výpočet sa robí podľa § 134, ods. 3 a 4. Nepoznáme viac podrobností, takže zatiaľ iba toľko.
katjab
17.12.09,22:15
Zamestnanec dlhodobo PNS, je po 2 operáciach, v januári mu skončí podporná doba. Dnes ma prosil o vystavenie ELDP s tým, že ide požiadať o predčasný starobný dôchodok od 21.12.2009.
Ako s ním rozviazať pracovný pomer, keď on nepožiada sám o skončenie pracovného pomeru dohodou § 60? Ďalej ho nemôžem zamestnať po tých operáciach. Mám s ním rozviazať pracovný pomer § 63 ods.1 spojené s dohodou k 20.12.2009?
U nás nebol zamestnaný viac ako 5 rokov.
V tomto prípade načo má nárok pri výpočte poslednej mzdy?
paťuška
21.12.09,08:46
Chcem sa spýtať na Váš názor, so zamestnancom bol ukončený PP dohodou s dohodnutým 1 mesačným odstupným, ale teraz už bývalý zamestnanec požaduje vyplatiť 2 mesačné odstupné s odvolávkou na zákonník práce. Má na to právo, keď dohodu o rozviazaní PP podpísal, kde bolo uvedené 1 mesačné odstupné?
drobeceva
21.12.09,08:48
Chcem sa spýtať na Váš názor, so zamestnancom bol ukončený PP dohodou s dohodnutým 1 mesačným odstupným, ale teraz už bývalý zamestnanec požaduje vyplatiť 2 mesačné odstupné s odvolávkou na zákonník práce. Má na to právo, keď dohodu o rozviazaní PP podpísal, kde bolo uvedené 1 mesačné odstupné?
Akk bol PP ukončený dohodou, môžme hovoriť o dohodnutej 1 mesačnej odmene, nakoľko pri dohode nie je nárok na odstupné.
paťuška
21.12.09,09:04
Najväčšia sranda je to, že nás dal na súd...
veronikasad
21.12.09,09:10
Chcem sa spýtať na Váš názor, so zamestnancom bol ukončený PP dohodou s dohodnutým 1 mesačným odstupným, ale teraz už bývalý zamestnanec požaduje vyplatiť 2 mesačné odstupné s odvolávkou na zákonník práce. Má na to právo, keď dohodu o rozviazaní PP podpísal, kde bolo uvedené 1 mesačné odstupné?
aký dôvod skončenia prac. pomeru ste uviedli v dohode ? Kolko trval jeho pracovný pomer vo vašej firme ?
veronikasad
21.12.09,09:11
Najväčšia sranda je to, že nás dal na súd...
ak dá firmu na súd, až taká sranda to nebude... Pokúste sa s ním dohodnúť
paťuška
21.12.09,09:26
Snažíme sa, ale človek, ktorý bol "prinútený" k rozviazaniu PP dohodou sa snaží vybiť z toho, čo sa dá .
Na jednej strane chápem aj jeho, ale to je môj možno subjektívny pocit vyplývajúci z toho, že čo keby som bola v jeho situácii...... a na druhej strane, ja keby som bola na strane zamestnávateľa, dala by som mu to, čo mu patrí a mám čisté svedomie a môžem sa mu pozrieť do očí kedykoľvek.
paťuška
21.12.09,09:28
aký dôvod skončenia prac. pomeru ste uviedli v dohode ? Kolko trval jeho pracovný pomer vo vašej firme ?
Dôvod uvedený nebol - bez udania dôvodu, PP trval viac ako 5 rokov, preto mám obavu...
veronikasad
21.12.09,09:31
Dôvod uvedený nebol - bez udania dôvodu, PP trval viac ako 5 rokov, preto mám obavu...
Pred podpísaním dohody o skončení prac.pomeru dostal zamestnanec výpoveď v zmysle § 63 odst. 1 písm. b/ ZP ?
paťuška
21.12.09,09:35
Oni sa jednoducho dohodli k určitému dátumu podľa §60, pričom je v dohode uvedená poznámka o vyplatení 1mesačného odstupného
veronikasad
21.12.09,09:40
Oni sa jednoducho dohodli k určitému dátumu podľa §60, pričom je v dohode uvedená poznámka o vyplatení 1mesačného odstupného
Pokial v dohode nie je uvedený dôvod (§ 63 odst. 1 písm. b/ ZP), zo zákona nemá nárok na odstupné. Ak by však napadol na súde neplatnosť skončenia prac. pomeru (podpísanie dohody pod nátlakom), zamestnávatel mu musí doplatiť odstupné v zmysle ZP a možno aj ušlú mzdu - záleží ako šikovného bude mať právnika.
Odstupné ste vyplácali ako odstupné - bez odvodov alebo ako formu odmeny ?
paťuška
21.12.09,09:42
Ono to veľmi nejde dokopy, dohoda a odstupné ako keby bola výpoveď zo strany zamestnávateľa na základe nadbytočnosti, či organizačných zmien. Neviem, neviem ako pochodíme na tom súde...
veronikasad
21.12.09,09:46
Ono to veľmi nejde dokopy, dohoda a odstupné ako keby bola výpoveď zo strany zamestnávateľa na základe nadbytočnosti, či organizačných zmien. Neviem, neviem ako pochodíme na tom súde...
Ak ste priznali "odstupné" bez odvodov, treba upraviť dohodu, aby to bol pre vás VOZD a zamestnancovi doplatiť ešte odstupné za dva mesiaca (pri trvaní pracovného pomeru aspoň 5 rokov je 3-mesačné).

Na súde nepochodíte - pre zamestnávatela to bude podstatne drahšie ...
paťuška
21.12.09,09:48
Pokial v dohode nie je uvedený dôvod (§ 63 odst. 1 písm. b/ ZP), zo zákona nemá nárok na odstupné. Ak by však napadol na súde neplatnosť skončenia prac. pomeru (podpísanie dohody pod nátlakom), zamestnávatel mu musí doplatiť odstupné v zmysle ZP a možno aj ušlú mzdu - záleží ako šikovného bude mať právnika.
Odstupné ste vyplácali ako odstupné - bez odvodov alebo ako formu odmeny ?

Presne to som mala na mysli, že ak bude argumentovať podpis dohody pod nátlakom tak fima ťahá za kratší koniec.
Odstupné mu zatiaľ nebolo vyplatené práve kvôli tomu, že sa začal ohradzovať súdom a ja som kvôli tomu jeho výplatu neukončila. Výplatný termín máme tak či tak až k 30. v mesiaci, takže máme na to ešte nejaký deň.
paťuška
21.12.09,10:04
Ďakujem Vám dobré víly za rady a želám Vám len bezproblémové pracovné vzťahy;)
alaya1
03.03.10,16:32
velmi surne by som potrebovala radu. manzel bol zamestnany na dobu neurcitu so skusobnou dobou 3 mesiace od 25.11.2009. Od 17.2.2010 bol 10 dni OCR, dnes mu zamestnavatel dal PODPISAT DODATOK K ZMULVE, ze mu PP konci dna 31.3.2010, bez udania dovodu zmeny prac.zmluvy. je to v poriadku?
Manzel to podpisal, ak by sa dal cca 38.3.2010 vypisat na PN, co bude dalej?? Prosim o odpopved niekoho, kto sa v tom vyzna. dakujem.
na dokumente, kde je citovany ZP par.54, nie je uvedene, ze je to dohoda, ale len dodatok k PP.
alaya1
03.03.10,17:01
POSUVAM, prosim surne o radu.
rodina1
03.03.10,17:40
velmi surne by som potrebovala radu. manzel bol zamestnany na dobu neurcitu so skusobnou dobou 3 mesiace od 25.11.2009. Od 17.2.2010 bol 10 dni OCR, dnes mu zamestnavatel dal PODPISAT DODATOK K ZMULVE, ze mu PP konci dna 31.3.2010, bez udania dovodu zmeny prac.zmluvy. je to v poriadku?
Manzel to podpisal, ak by sa dal cca 38.3.2010 vypisat na PN, co bude dalej?? Prosim o odpopved niekoho, kto sa v tom vyzna. dakujem.
na dokumente, kde je citovany ZP par.54, nie je uvedene, ze je to dohoda, ale len dodatok k PP.
Ak podpísal Dodatok k pracovnej zmluve, kde sa jeho PP z doby neurčitej zmenil na dobu určitú, teda do 31. 3. 2010, tak s tým sa už nedá nič robiť. Len neviem, prečo taký dodatok podpisoval.
Ak by sa dal teda cca 28. 3. 2010 vypísať na PN, tak dni od 28. 3. do 31. 3. mu zaplatí zamestnávateľ, potom od 1. 4. už SP.

§ 54 Zákonník práce
Dohoda o zmene pracovných podmienok

Dohodnutý obsah pracovnej zmluvy možno zmeniť len vtedy, ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na jeho zmene. Zamestnávateľ je povinný zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne.

Keďže zamestnanec podpísal takýto dodatok v zmysle uvedeného paragrafu, tak je to v poriadku. Svojim podpisom súhlasil so zmenou pracovnej zmluvy.
alaya1
03.03.10,17:50
Dakujem, ved preto zurim, ze to podpisal. Neviem, preco, asi ho vystresovali.
No nie je na nej napisane, ze DOHODA, len DODATOK k prac.zmluve.
daljlej v texte, ze zmluvne strany sa dojednali...to neviem, ci je tedy platna da zmluva..
On si myslele, lebo ho k 1.3.2010 preradili do ineho mesta vykonu orace, ze je to dodatok kde je uvedena zmena mesta, nie ukoncenie PP.sakra, taka som nastvata, neda sa to napadnut???????
rodina1
03.03.10,17:55
Dakujem, ved preto zurim, ze to podpisal. Neviem, preco, asi ho vystresovali.
No nie je na nej napisane, ze DOHODA, len DODATOK k prac.zmluve.
daljlej v texte, ze zmluvne strany sa dojednali...to neviem, ci je tedy platna da zmluva..
Áno, dodatok je platný. Nemá tam byť Dohoda, pretože ide vlastne o úpravu pôvodnej zmluvy, tak je to Dodatok k pracovnej zmluve, alebo niekto dáva Zmena pracovnej zmluvy. Ale na názve až tak nezáleží, pokiaľ Dodatok, alebo Zmena je napísaná podľa § 54 Zákonníka práce. A tak ako som písala, ak obidve strany podpíšu, je to platné. Je to škoda.
alaya1
03.03.10,17:57
Jooj, tak s nim vypiekli, vlastny zat.