džino
26.01.07,17:48
Pekný deň všetkým poraďákom.
Zmluva podľa § 51 Obč.Zák. ( zmluva bez názvu )
Prosím vie niekto poradiť kde nájsť, alebo mi poslať koncept takejto zmluvy.
Liptáčik
26.01.07,20:02
Podobná téma zaujíma v tomto čase aj mňa. Preštudovala som veľa príspevkov na túto tému a rada by som upozornila na jednu informáciu, ktorú som tu získala. Pokiaľ sa jedná o § 51 Občianskeho zákonníka a príjem je do 5 tis. mesačne, tento príjem podlieha zrážkovej dani a má ju odviesť firma, ktorá sumu vyplatila.
džino
26.01.07,20:12
práve naopak ak je príjem za rok do 5 násobku živ.minima t.j.5x4730 pre rok 2006
nezdanuje nikto ani nepriznáva, ale treba dať pozor na znenie v zmluve ,
pretože sa môže stať že niečo niekomu prikážeš a už je problém .
Antea
28.01.07,17:47
práve naopak ak je príjem za rok do 5 násobku živ.minima t.j.5x4980 pre rok 2006
nezdanuje nikto ani nepriznáva, ale treba dať pozor na znenie v zmluve ,
pretože sa môže stať že niečo niekomu prikážeš a už je problém .
Je mi jasné, že nepomenovaná zmluva má nahradiť príkaznú zmluvu. Z príkaznej zmluvy som aj ja nervózna, tak som zašla na DÚ, len tak v rýchlosti sa opýtať na tento problém z hľadiska odvodu dane. Hneď pozerala § 5 ZoDP, ods.1 písm. a, kde sa hovorí .......... a obdobného vzťahu, v ktorom je daňovník pri výkone práce povinný dodržiavať príkazy platiteľa príjmu .......Ja som jej hovorila, že podľa mňa ide o DoVP a Dohodu o brig.práci študenta a nie príkazná zmluva, lebo v §5 ods. 2 ZoDP sa hovorí "Príjmami podľa odseku 1 sú bez ohľadu na ich právny dôvod pravidelné, nepravidelné alebo jednorázové príjmy, ktoré sa vyplácajú alebo pripisujú k dobru, alebo spočívajú v inej forme plnenia daňovníkovi s týmito príjmami / ďalej len zamestnanec/ od platiteľa týchto príjmov /ďalej len zamestnávateľ/ alebo v súvislosti s výkonom závislej činnosti. Takýmito príjmami sú aj príjmi, ktoré poberá osoba, na ktorú prešlo zo zamestnanca právo na tieto príjmy.
Podľa mňa celý § 5 je len o zamestnávateľovi a zamestnancovi, ktorý sa riadi Zákonníkom práce a nie Občianskym zákonníkom a teda príkazné zmluvy tu nepatria. Toto je môj názor a poprosím keby sa k tomu vyjadril niekto právne zdatnejší. Záver mojej porady na DÚ bol- dajte si dotaz na DR.