durotrulo
26.01.07,19:46
Rad by som vedel, ci som povinny platit dan z prijmu v zahranici, pokial nepracujem na ziadnu dohodu o vykonani prace, ale napriek tomu mam rocny prijem cca 400.000 Skk. ("zamestnavatel" sidli v USA). Som obcanom SR, zijem v EU, peniaze prijimam na ucet v EU, ale mimo SR. Co s takouto situaciou? Ako mam specifikovat tieto peniaze? Je to prijem, dar, ....? Aku dan mam z nich platit? Za pomoc vopred dakujem.
Johanka
26.01.07,18:54
Skús popísať Tvoju prácu, je dôležité správne určiť druh príjmu a krajinu zdroja príjmu.
durotrulo
26.01.07,18:57
Ahoj Johanka. Pracujem vacsinou ako graficky dizajner, pre niekolko firiem v USA.
Johanka
26.01.07,19:01
Budem sa vypytovať, aby sme sa prepracovali k riešeniu, o.k.?
Máš s nimi nejaké zmluvy? Nestŕhajú Ti niečo z príjmu ( daň) ?
durotrulo
26.01.07,19:10
:) praveze ako som pisal, nepodpisoval som s nikym ziadnu zmluvu. Jedinym dokazom mojho prijmu je "vypis z uctu" z banky mimo SR :). Do konca minuleho roku som prijimal USD z banky v US (z mojho privatneho uctu). Od januara tohto roku budem prijimat peniaze priamo z uctu mojich "zamestnavatelov". V US sa takato pracovna cinnost specifikuje ako "freelancer", firma neodvadza ziadne odvody z mojho prijmu. Teoreticky by som pravdepodobne mal sam platit dane v US, ale nemam (1) pracovne povolenie, (2) zmluvu.
Melnick
26.01.07,19:16
Tak tu potom niečo nesedí a ťažko zdaňovať niečo čo "neexistuje".
Ale urob si radšej poriadok v týchto vzťahoch,zazmluvni sa,aby si náhodou do budúcna nemal problém. :) :) :)
durotrulo
26.01.07,19:20
ide o "volnu spolupracu", ziadna zo stran nema potrebu "zazmluvnit sa". rad by som vedel ci som za takychto okolnosti povinny platit dan z prijmu. to je moj jediny problem :)
Johanka
26.01.07,19:27
. Dnes pri obchodovaní či už s tovarom alebo službami cez internet je možné všetko.Môže ísť o závislú prácu, aj keď bez zmluvy. Pracuješ tak, že si závislý na niečích pokynoch? Napadlo ma, že by mohlo ísť aj o niečo , čo súvisí s autorskými právami ...
Ako si sa po tú prácu dostal? Pracuješ na zákazku - objednajú si u Teba nejakú prácu, ktorá musí spĺňať určité "parametre" ?
Musíme to niekam zatriediť ... aj keď v USA nič nestŕhajú v zmysle zabezpečenia dane či preddavku na daň, aj tak tento príjem celý zdaníš v SR. Na druhej strane pre USA si asi daňovník s obm.daň.povinnosťou, keďže zdroj príjmu je v USA ...
Budem mať v noci nad čím rozmýšľať :D .

Kým som to napísala, položil si zásadnú otázku . Odpoveď - áno, musíš to zdaniť .
JankaO
26.01.07,19:36
ide o "volnu spolupracu", ziadna zo stran nema potrebu "zazmluvnit sa". rad by som vedel ci som za takychto okolnosti povinny platit dan z prijmu. to je moj jediny problem :)


Najskôr by bolo treba určiť, či si daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou v SR, t. j., či okrem toho, že si občanom SR, máš tu aj trvalý pobyt. Z toho treba vychádzať najskôr pri určení povinnosti v SR podať DP.
JankaO
26.01.07,19:43
Ak zistíš, že máš v SR povinnosť podať DP,
potom, treba zistiť,
-či je práca vykonávaná u jedného objednávateľa sústavne a či si závislý na pokynoch objednávateľa,
tak ako písala Johanka - možné zdanenie podľa § 5
-či z tvojej dizajnérskej práce vyplývajú aj nejaké autorské práva - § 6
- či je to len príjem z príležitostných činností - §8
A taktiež treba zistiť, či je podpísaná dohoda medzi SR a USA o zamedzení dvojitého zdanenia.
Melnick
26.01.07,19:45
Nech sa na to pozerám z akéhokoľvek uhla, ide o príjem,ktorý nie je ani závislou činnosťou ani podnikaním.Nakoniec by to mohli posudzovať ako neoprávnený príjem.:)
durotrulo máš ŽL?
durotrulo
26.01.07,20:11
Velmi pekne dakujem za pomoc. Problematike dani sa rozumiem asi ako koza do kapusty, ale samozrejme chapem, ze dan z prijmu niekde musim zaplatit.

Ide vsak o to... predstav si ze ti rozne osoby (osoba) alebo firmy (firma) nepravidelne vkladaju na ucet urcity obnos penazi (vzdy v inej vyske). Odhliadnuc od toho ze su to honorare za pracu ktoru robim na objednavku, moze to byt povedzme aj "prispevok na zivobytie hihi:)) (kedze tu neexistuje ziadna zmluva na zaklade ktorej ma vyplacaju). Aku dan zaplatim z tychto penazi (a hlavne, ked nemam ako zdokladovat tento prijem)? :)

Uprimne, nehladam "vyhovorku" na to, aby som dane platit nemusel, hladam len pomenovanie na tuto specificku zarobkovu cinnost. Teda ak vobec existuje. Momentalne mam status studenta, ale rad by som tieto zalezitosti co najskor vyriesil, nakolko je dost mozne ze takymto sposobom sa budem zivit aj nadalej.

Este raz dakujem za akekukolvek pomoc ci podnety.
Juraj

P.S. ak pomoze, popisal by som moju pracu - venujem sa hlavne grafickemu dizajnu, mam v US niekolko klientov, pre ktorych tvorim rozne graficke navrhy. Existuje medzi nami akasi "slovna" (priatelska) dohoda, ja sa dobrovolne vzdavam autorskych prav a oni ma platia za pocet hodin stravenych na projekte (projektoch). Niesom nikde vedeny ako autor, ci zamestnanec, ani ako externy.

P.S.2. neviem co hovoria zakony v US o zamestnavani ludi, ktori ziju outside a nemaju pracovne povolenie, ale mozem to zistit. Myslim vsak, ze keby som mal pracovnu zmluvu a kazdorocne vyuctovanie od kazdeho klienta, nemal byt problem s odvedenim dane na SK. Komplikacia je vsak ta, ze tito klienti nemaju potrebu som mnou ziadnu zmluvu podpisovat :)))))

Viel Spass
JankaO
26.01.07,20:16
Nech sa na to pozerám z akéhokoľvek uhla, ide o príjem,ktorý nie je ani závislou činnosťou ani podnikaním.Nakoniec by to mohli posudzovať ako neoprávnený príjem.:)
durotrulo máš ŽL?

Ak by pracoval na základe príkaznej zmluvy, aspoň náš Občiansky zákonník, u nej nevyžaduje písomnú formu a je platná aj ústna dohoda.
JankaO
26.01.07,20:18
durotrulo, KDE MÁŚ TRVALÉ BYDLISKO???
durotrulo
26.01.07,20:27
Samozrejme, som obcan SR s trvalym pobytom na Slovensku.
V rokoch 2002-2003 som na SK podaval danove priznanie (pracoval som v BA).

Veci sa maju tak, ze na zahranicny ucet prijimam nepravidelne od roznych osob (institucii) vzdy rozny obnos penazi. Som zavisly na pokynoch zadavatela, ale neexistuje medzi nami ziadny oficialny vztah, ide o "priatelsku" spolupracu, zalozenu na vzajomnej dovere - ja urobim graficke navrhy, oni ma zaplatia za pocet hodin stravenych na projekte. Dobrovolne sa vzdavam autorskych prav, nikde nie je spomenute moje meno, nikde niesom vedeny ako zamestnanec, ci spolupracovnik.
Da sa povedat je to prilezitostny prijem. (otazka vsak znie, ze ci zhruba 2x za 3 mesiace je "prilezitostny prijem").

Aby som to vsak zhrnul a zjednodusil - zaujima ma jedina vec - ako zaplatit dan z prijmu, ktory nemozem danovemu uradu zdokladovat:)

Skratka predstavme si situaciu ze fyzicka osoba nepravidelne dostava od inych ludi na svoj ucet peniaze. Je to prijem? Co ked ta osoba dostava peniaze zo svojho uctu ale z inej krajiny?:)
Plati dane z tychto penazi?

Dakujem pekne za pomoc,
Juraj
durotrulo
26.01.07,20:32
Totiz danovy urad (XX) mal v minulosti problem so zdokladovanim mojho prijmu za rok XX (u jedneho jedineho zamestnavatela). Neviem si predstavit aky chaos by som tam sposobil s takymto niecim hehe.
JankaO
26.01.07,21:06
Totiz danovy urad (XX) mal v minulosti problem so zdokladovanim mojho prijmu za rok XX (u jedneho jedineho zamestnavatela). Neviem si predstavit aky chaos by som tam sposobil s takymto niecim hehe.

Ako príležitostný príjem by som to nedefinovala, nakoľko je to opakovaná činnosť a taktiež si povinný postupovať podľa príkazov objednávateľa, čiže je to podľa môjho názoru závislá činnosť - §5, prevádzkovaná na základe nepomenovanej zmluvy, ktorá nemusí byť uzatvorená písomne. Neviem, či zákony v USA nemajú niečo také ako u nás, "bonzácky paragraf", kde každý, kto vyplatí fyzickej osobe sumu väčšiu ako 100 000,- Sk/rok a nezrazí z nej daň - nahlasuje to DÚ. Je jedno, či to vypláca našincovi, alebo zahraničnej FO. Takže ak niečo také majú, DÚ má zdroj informácie. Zdokladovať to máš čím - máš výpisy z účtu. A ak sa nejedná o pôžičku, podľa môjho názoru je to potrebné zdaniť ako závislú činnosť - tlačivo A DP
beroun
27.01.07,02:58
Čo sa týka zmluvy - netreba, stačia faktúry, ktoré vy im vystavujete.
Skôr ma zaujalo iné. Podľa Vášho pôvodného zadania by som bol zvedavý, že či náhodou nežijete v EU, ale mimo SR. Ak áno, tak v ktorom štáte?
Jedná sa o to, že možno v takomto prípade ani nemusíte v SR podávať daňové priznanie zo zdrojov mimo SR, ale túto povinnosť treba vykonať v štáte, v ktorom žijete aj napriek tomu, že máte trvalý pobyt v SR a ste jeho občanom. V takýchto prípadoch hrá skôr rolu napr. stredisko životných záujmov. Závisí to od zmluvy o zamedzení dvojakého zdanenia, ktorú má SR uzatvorenú s daným štátom.
Eulalia
27.01.07,04:38
Už napísal, že má trvalý pobyt v SR a tu aj žije a študuje. Najviac mi to pripomína predsa len príjmy podľa zákona o autorských právach. Aj keď sa tých autorských práv dobrovoľne vzdal. Durotrulo, písal si, že sa odberateľom
vzdávaš v ich prospech svojich autorských práv. Musí teda existovať nejaká písomná - zrejme mailová - korešpondencia, v ktorej si u Teba niečo objednajú a Ty im to pošleš a zároveň sa touto formou dohodnete aj na Tvojom honorári. Máš šancu ešte zdokladovať si takúto korešpondenciu za obdobie, kedy si mal tie príjmy? Ak áno, potom by táto korešpondencia mohla nahrádzať zmluvy. V každom prípade, keďže žiješ tu, vytváraš svoje práce tu, príjmy Ti chodia do EU, asi by skutočne bolo najlepšie zdaniť to tu doma. Ak chceš vedieť, či existuje Zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia medzi SR a USA - v týchto zmluvách sa práve riešia otázky, kde podať daňové priznanie, ak ide o príjem z iného štátu pre občana iného štátu - skús pozrieť stránku ministerstva financií alebo daňového riaditeľstva (www.drsr.sk)

P.S. Máš dokonalý maskovací nick:D Zrejme nie si až taký truľo, keď si dokážeš slušnej zarobiť :D . Ale predsa len by som Ti doporučila, aby si porozmýšľal nad tým vzdávaním sa autorských práv. Ak by si si ich ponechal, zrejme by si mohol zarobiť podstatne viac. Američania všetko prepočítavajú cez doláre, takže asi vedia veľmi dobre, koľko by Ti museli platiť prípadne aj v budúcnosti, keby si si autorské práva ponechal.

P.S.2. Nezabúdaj, že Al Caponeho dostali do väzenia nie za mafiánsku činnosť, ale za neplatenie daní:D :D :D :D .
Johanka
27.01.07,08:29
Zdaneniu v SR neutečie, pretože pri stanovení daňovej rezidencie je prvým kritériom trvalý pobyt a ten má v SR.

Zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia s USA podpísanú máme, pri príjmoch zo závislej činnosti sa uplatňuje metóda zápočtu dane . To je v tomto prípade riadna nevýhoda. Keby išlo o vyňatie príjmov, iba by si podal priznanie a máš čistú hlavu( a plnú peňaženku):) .

V zmluve s USA je okrem iného aj článok 27 - Výmena informácií a pomoc v oblasti správy .....
Monika Kováčová
27.01.07,09:25
Neviem či som niečo neprehliadla, ale mne to stále vychádza na neoprávnené podnikanie...
misomiso
27.01.07,10:24
Pokial ja viem - pre urcenie toho, kde sa podava danove priznanie (myslim, ze sa to vola danovy domicil) je dolezite to, kde sa zdrziavas najviac dni v roku. Ja viem, ze je to smiesne, pretoze sa to presne neda nijako odkontrolovat a sledovat, ale pokial viem, v zakone je to tak.

Co sa tyka prijmov z takejto cinnosti, myslim, ze ak to ma byt legalne, musi na to byt bud

1,) zivnost a vystavena faktura

alebo

2,) budes posobit ako umelec (vytvarnik) s tym, ze sa staci registrovat na DU ako SZCO, ale potom na kazdu platbu musi byt zmluva (ktora napr. hovori o tom, ze si pre nich spravil graficky navrh na zapalky a dostal 50 USD)

Inak je to naozaj cernota a tym padom by som to na DU vobec nespominal, pretioze si mozes narobit este viac problemov.
Johanka
27.01.07,11:53
Na zopakovanie:
§2 Zákona o dani z príjmov
d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou
1. fyzická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky trvalý 1a) pobyt alebo sa tu obvykle zdržiava; fyzická osoba sa obvykle zdržiava na území Slovenskej republiky, ak na území Slovenskej republiky nemá trvalý pobyt, ale sa tu zdržiava aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku, a to súvisle alebo v niekoľkých obdobiach; do tohto obdobia sa započítava každý, aj začatý deň pobytu,
2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,
...
takže už podľa domáceho zákona má daňovú rezidenciu v SR.

Okrem toho, ak sa jedná o príjmy zo zdrojov v zahraničí, stanovuje sa daňová rezidencia podľa zmluvy o zamedzení dvojitého zdanenia s krajinou, kde je zdroj príjmu. Tu je prvým kritériom trvalý pobyt daňovníka.
Podotýkam, že zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia má prednosť pred domácim zákonom o dani z príjmov.

Napísať , aby DU nespomínal: 1. odporuje Etikete Porady,
2. nič to nerieši. Ak sa rozhodne zdaňovať svoj príjem podľa § 6 nehrozí mu nič horšie ako zaplatiť pokutu za oneskorenú registráciu daňovníka.
Nebude prvý , ani posledný ;) .
Pokiaľ viem, príjmy sa priznávajú a nie dokazujú. Ak je uvedomelý občan :) a prizná príjmy, je to vždy lepšie ako čušať a čakať kedy príde nahláška z danej krajiny. Potom by to bol iný problém , iná pokuta, penále ....
EUR
31.01.07,20:51
Odporucam zalovat na Ministerstvo financii oddelenie "Zmluvy o zamedzeni dvojiteho zdanenia". Konzultovala som niekolkrat konkretne problemy s uspesnym vysledkom.
Vela zdaru
Leontin
01.02.07,07:19
Nie som sice ziadny odbornik, ale nieco by som predsa poznamenal.
Ak som dobre cital, tak DUROTRULO pisal, ze nema ziadnu zmluvu, nema nic, len ustnu dohodu. A pozrel by som sa na to z inej strany. Z tej americkej. Ak hovori, ze dostava peniazky za nieco co im odovzda, tak by ma najviac zaujimalo, z akeho uctu to dostava. A preco?
Ak ta US firma tieto peniaze vykazuje ako naklady, tak je jasne, ze TRULO musi priznat prijem a zdanit.
Ak ale mu prichadzaju peniaze z nejakeho sukromneho uctu, nema ani dohodu, ani zmluvu, nic na papiery, tak ako moze DU dokazat, ze berie prijem za nejaku cinnost. Moze mu vracat nejaky kamos posielat peniaze za to, ze ho ma rad. Je jasne, ze je to cernota, ale nevidim v tom problem.
Ja nehovorim, ze je to spravne, ale za co dostava peniaze? TRULO tvrdi, ze za grafiku. Ale ak by povedal, ze len tak, je to to iste. Samozrejme, bavim sa o pripade, keby prichadzali tie peniaze z nejakeho sukr. uct osoby US.
A preto by som prv patral, odkial tie peniaze prichadzaju. Ak su z firemneho, jednoznacne treba prijem zdanit. Tam nepochybujem.
miso06
01.02.07,10:13
Dovolim si pridat par postrehov:
1. Ak to nezdanis je to cista ciernota
2. Ak ta nikto na DU neuda, DU sam o sebe vzhladom na relativne nizky prijem o ktory ide, navyse prijimany v malych ciastkach v zahranici, nema na teba ako prist.
Tipnem si ze v SR su minimalne desattisice ludi, najma studentov s podobne zarobenymi peniazmi z letnych brigad, ktori sa danenim netrapia.

Tak si vyber ;)

Kazdopadne do buducna, ak by tvoje prijmy mali rast, doporucujem ZL a 40% pausalne vydavky.
blcha
02.02.07,19:13
DUROTRULO podľa mňa je ochotný svoj príjem zdaniť. Problém je zrejme iba paragraf.
Ak použije závislú činnosť, bude potrebovať potvrdenie zamestnávateľa - a to nemá ani mať nebude.
Ak použuje podnikanie, potrebuje živnostenský list - a ten nemá tiež.
Vylučovacou metódou ostáva § 8, ostatné príjmy. Navyše si môže uplatniť výdavky - napríklad poplatky na tých zahraničných účtoch. A tuším je tam ešte oslobodená polovica odpočítateľnej položky či 5 násobok životného minima - pre neskorú hodinu sa mi nechce zisťovať, ľahko zistí z poučenia k daňovému priznaniu.
Ja osobne by som to rozhodne priznala, aby sa mi náhodou nestalo, že sa stanem podozrivou z medzinárodného terorizmu a skončím nechcene na Kube.

Ak sa táto činnosť má stať významnejšou a pravidelnou, asi by som si vybavila ŽL, a vystavovala faktúry. Kto už za to môže, že ich druhá strana nepoužije? Vyrieši sa tým legalizácia príjmu a zákonné poistenie.
jks
09.02.07,17:17
S takmer takým istým prípadom som sa stretla začiatkom tohto roka aj ja.
Klient tiež pracuje ako grafik pre US firmu. On sedí tu doma a cez internet im posiela výsledky svojej práce. On pracuje na základe akéhosi "kontraktu" /ešte som to nevidela/, v ktorom je však vraj klauzula, že si musí všetky náležitosti spojené s týmto príjmom a teda aj daňové vysporiadať podľa zákonov svojej krajiny. Ide približne o také isté príjmy ako uvádza TRULO /podľa mňa nie je TRULO, teší ma, že máme takých šikovných grafikov, ktorí sú žiadaní aj v US/. Tiež som nevedela ako ho zaradiť, mne to skôr vychádza na §6 ods.2 aj keď to nie možno celkom dobré.
Nakoniec som mu odporučila aby si vybavil ŽL a podpísal novú zmluvu s US.
Luba J.
12.02.07,16:33
Oha šak oni na teba príjdu . Totiž v USA majú premakaný systém evidencie príjmu a odvodov . Takže si bol povinný podať daňové priznanie u nich a od toho odvýjať ďalšie kroky. Takže II. ak prídeš do USA tak si ťa odchytia už na letisku a vyrubia náležité dane a pokuty v prípade solventnosti je to OK ak nie tak si ešte predplatíš pobyt v nápravvnom zariadení za daňový delikt oni somárikovia niesu taky demokratický ako mi a daňový delikt je horší ako keď picneš negra.
xoxolushka
27.02.09,15:47
A AK MU TIE PENIAZE VLOZILI NA JEHO UCET, A NEEVIDUJU HO AKO NAKLAD? AKO BY V USA PRISLI NA TO, ZE TO BOL JEHO PRIJEM A NIE VKLAD VLASTNYCH PENAZI?