Magda
27.01.07,09:16
Prajem Vám dobrý deň, začínam účtovať v JU a prosím o radu "Interná smernica" má určenú osnovu podľa ktorej treba vytvoriť smernicu. Môžete mi poradiť ako na to? Musí byť vytvorená v JU? Ďakujem za radu Magda
Zita5
27.01.07,08:42
Prajem Vám dobrý deň, začínam účtovať v JU a prosím o radu "Interná smernica" má určenú osnovu podľa ktorej treba vytvoriť smernicu. Môžete mi poradiť ako na to? Musí byť vytvorená v JU? Ďakujem za radu Magda


Napríklad tu :

http://www.porada.sk/showthread.php?t=257&highlight=Intern%E1+smernica

http://www.porada.sk/showthread.php?t=18057&highlight=Intern%E1+smernica
M&J
16.02.07,20:38
Prajem Vám dobrý deň, začínam účtovať v JU a prosím o radu "Interná smernica" má určenú osnovu podľa ktorej treba vytvoriť smernicu. Môžete mi poradiť ako na to? Musí byť vytvorená v JU? Ďakujem za radu Magda
Myslím, že toto ti pomôže:
Peter_B
17.02.07,23:59
Teraz som jednu vytváral, v podstate by interná smernica mala mať úpravu toho o čom účtovná jednotka účtuje, ale z toho čo by tam malo byť vždy sa jedná o:

- spôsob vedenia účtovníctva = niečo v tom zmysle že sa vedie prostriedkami výpočtovej techniky, prípadne názov programu a že je to v súlade s postupmi účtovania
- zoznam účtovných kníh, použitých symbolov, skratiek a značiek
- odpisový plán = ako sa tvorí, čo má obsahovať a sadzby odpisov(ja som dal iba odkaz na zákon o dani z príjmov a príslušný paragraf)
- oceňovanie DHM a DNM = sem si môžeš napísať či drobný majetok s ocenením menším a kratšou dobou použiteľnosti ako dlhodobý majetok považuješ za DHM resp. DNM. A tiež som sem dal odkaz na zákon o účtovníctve a o dani z príjmov, kvoli oceňovacím veličinám(vstupná cena, reprodukčná obstarávacia cena...atď.)
- inventarizácia majetku a záväzkov = tiež by mala byť vždy, aj s intervalom ako často sa vykonáva, vraj aj inventarizačná komisia :) ale to je pri živnostníkoch dosť zbytočné si myslím ;)
- uschovávanie účtovnej dokumentácie = tiež by malo byť vždy, upravuje to istý zákon č. 395/2002 ktorý obchodným spoločnostiam udáva nejaké povinnosti, ale pre SZČO našťastie existuje metodický pokyn MV SR SVS-204-2004/00844 na ktorý som sa tu odvolal. Ten určuje čo a ako treba robiť a nič viac vraj netreba k tomuto bodu mať.

Každopádne pri živnostníkoch sa toto dosť zanedbáva, ja som sa s tým pohral a možno je tu toho viac než si myslíte že treba, ale snažil som sa to zobrať profesionálne.
Magda
18.02.07,06:36
Dobrý deň Vám všetkým, ďakujem Vám za dobré rady Magda