jaja99
27.01.07,17:03
Klient plánuje otvoriť výkup a predaj paliet. Budeme uplatňovať osobitný režim podľa § 66 zákona o DPH - ods. 1 c -použitý tovar ( podľa zákona o DPH - palety sú tovar). Mám však problém s určením povinnosti používať ERP - je použitá paleta tovar podľa vyhlášky 55/1994? Ide o tovar predávaný v spotrebiteľskej úprave?
JankaO
27.01.07,17:59
Klient plánuje otvoriť výkup a predaj paliet. Budeme uplatňovať osobitný režim podľa § 66 zákona o DPH - ods. 1 c -použitý tovar ( podľa zákona o DPH - palety sú tovar). Mám však problém s určením povinnosti používať ERP - je použitá paleta tovar podľa vyhlášky 55/1994? Ide o tovar predávaný v spotrebiteľskej úprave?

Podľa môjho názoru je povinnosť používať pri tejto činnosti ERP.
V prílohe vyhlášky ŠÚ 552/2002 je uvedená činnosť - 52.5 maloobchod s použitým tovarom v predajniach. Táto činnosť nie je činnosťou ani službou, uvedenou vo vyhláške 55/1994 , pri ktorej nie je povinnosť používať ERP
Daniela1
09.03.07,10:08
Mám tiež klienta, ktorého predmetom podnikania je výkup a predaj použitých paliet. Pri predaji paliet vystavuje daňový doklad, ktorý je mu uhrádzaný buď v hotovosti alebo cez účet. Tým sa vyhol povinnosti používať ERP. Momentálne mu hrozí, že sa podľa výšky obratu bude musieť zaregistrovať za plátcu DPH. Prosím Vás o Váš názor, ak sa stane plátcom DPH musí pri predaji uplatňovať režim zdaňovania podľa §66, alebo môže používať bežný spôsob zdaňovania.
Výkup paliet je uskutočňovaný od neplátcov DPH, predaj veľkým firmám, plátcom DPH. Na vstupe by z toho dôvodu nemal žiadne DPH a DPH na výstupe vybrané od odberateľov by odvádzal do štátneho rozpočtu. Je podľa Vás možný takýto postup ?
jaja99
09.03.07,14:19
Môže použiť bežný režim zdanenia, ale ten je pred neho nevýhodný, lebo na vstupe nebude mať nič a na výstupe zdaní celú predajnú cenu. Výhodnejší je režim podľa § 66, keď zdaňuje len rozdiel medzi nákupnou cenou a predajnou cenou. Vtedy však odberateľ nemá nárok na odpočítanie DPH na vstupe.
PR § 66:
výkup paliet: 80 SKK/1 ks
predaj paliet: 120 SKK/ks
rozdiel: 40 SKK: z toho DPH 6,4 SKK,základ dane: 33,6 SKK
zisk: 120 mínus 80 mínus 6,4 = 33,6 SKK/ 1 paleta

PR bežné zdanenie:
výkup paliet: 80 SKK/1 ks
predaj: 120 SKK/1 ks vrátane DPH: základ dane: 100,8 SKK, DPH: 19,20 SKK
zisk: 100,8 mínus 80 = 20,80 SKK/1 paleta

Bežné zdanenie by bolo výhodné vtedy, keď by mu odberateľ zaplatil 120 + DPH.
Daniela1
09.03.07,17:02
Odberatelia sú všetci plátcami DPH, takže v tom nie je problém.Ako neplátca predával palety napr. za 100 Sk, ako plátca za 119,- Sk, o výšku DPH navýši cenu palety. Na vstupe bude fmať DPH len z režijných nákladov. Problém by bol zdaňovať podľa § 66, pretože palety nevykupuje za jednotné ceny - cena sa pohybuje podľa stavu opotrebenia palety.
jaja99
09.03.07,17:20
Vtedy áno - bežné zdanenie je výhodnejšie a aj jednoduchšie.
ioanes
26.01.12,07:01
Živnostník vykupuje a predáva palety. Vedie JÚ. Je nutné viesť sklad? Podľa mňa áno. Pri prvej registrácii je možné odpočítať zo zásob - paliet odpočítať DPH, keďže ich nakupuje od neplatiteľov???
Ďakujem.
Mila123
26.01.12,07:07
Živnostník vykupuje a predáva palety. Vedie JÚ. Je nutné viesť sklad? Podľa mňa áno. Pri prvej registrácii je možné odpočítať zo zásob - paliet odpočítať DPH, keďže ich nakupuje od neplatiteľov???
Ďakujem.
sklad áno
je možné odpočítať zo zásob DPH, ale iba z tých, kt. boli nakúpené od platiteľov DPH.....
ioanes
26.01.12,07:42
Mila, ďakujem, teraz mám istotu.
ioanes
15.02.12,07:45
Prosím, poraďte aké SK NACE použiť pri výkupe paliet.Z uvedených kódov tomu nič nezodpovedá. Ďakuem.
ioanes
ioanes
15.02.12,07:47
Prosím, poraďte, aké SK NACE použiť pri výkupe a predaji paliet. Ani jeden kód sa mi nezdá adekvátny. Ďakujem. ioanes.