Kika69
27.01.07,16:54
Dobrý deň! Môže mi niekto poradiť? Momentálne som na MD, ale zamestnávateľ mi ponúkol, že po ukončení MD môžem robiť účtovníctvo (absolvovala by som kurz). Bola by to však robota na 2 hod. denne a preto rozmýšľam, že by som to robila na živnosť. Manžel je zamestnaný, ale tiež rozmýšľa, že by začal podnikať v oblasti remeselnej výroby (murárske práce) a okrem toho uvažujeme nad maloobchodnou činnosťou. Poradili by ste nám, ako by to bolo najvýhodnejšie napr. manžel by si vybral živnosť na remeselnú živnosť-murárstvo, voľnú živnosť-maloobchod a potom účtovníctvo, kde by mňa poveril, ako zodpovednú osobu. Dalo by sa to takto zrealizovať? Môžem ja vykonávať účtovnícke práce a fakturovať ich firmám resp. FO?
V tomto prípade by som ako platila odvody a z čoho? Ďakujem za Vaše odpovede.
misomiso
27.01.07,16:54
Mysilm, ze to, ako to popisujes je mozne, ale ak manzel skutocne bude poskytovat murarske prace a k tomu prilozi co i len jednu fakturu z oblasti volnej zivnosti (maloobchod) pride o moznost uplatnit si pausalne naklady vo vyske 60%.
otázka
27.01.07,17:09
To nie pravda. Paušálne výdaje si uplatní kombinovane, murárske práce=60% a účto=40%.
JankaO
27.01.07,17:16
To nie pravda. Paušálne výdaje si uplatní kombinovane, murárske práce=60% a účto=40%.

§6 odst. 10 Zák. oDzP ale hovorí niečo iné:
(10) Ak daňovník, ktorý nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty, alebo daňovník, ktorý je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia, neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže uplatniť výdavky vo výške 40 % z úhrnu príjmov uvedených v odsekoch 1 a 2 okrem daňovníka, ktorý má z týchto príjmov len príjmy z vykonávania remeselných živností podľa osobitného predpisu,33) ktorý môže uplatniť výdavky vo výške 60 %.
otázka
27.01.07,17:41
Áno, zalovila som v Porade, neviem pripnúť link, je to téma z 27.2.2006 /od Ojky/. Kombinácia je možná v súvislosti s prenájmom.
Zita5
27.01.07,18:48
Dobrý deň! Môže mi niekto poradiť? Momentálne som na MD, ale zamestnávateľ mi ponúkol, že po ukončení MD môžem robiť účtovníctvo (absolvovala by som kurz). Bola by to však robota na 2 hod. denne a preto rozmýšľam, že by som to robila na živnosť. Manžel je zamestnaný, ale tiež rozmýšľa, že by začal podnikať v oblasti remeselnej výroby (murárske práce) a okrem toho uvažujeme nad maloobchodnou činnosťou. Poradili by ste nám, ako by to bolo najvýhodnejšie napr. manžel by si vybral živnosť na remeselnú živnosť-murárstvo, voľnú živnosť-maloobchod a potom účtovníctvo, kde by mňa poveril, ako zodpovednú osobu. Dalo by sa to takto zrealizovať? Môžem ja vykonávať účtovnícke práce a fakturovať ich firmám resp. FO?
V tomto prípade by som ako platila odvody a z čoho? Ďakujem za Vaše odpovede.

Pokiaľ si uskutočníte Vaše plány o predajni , ja by som doporučila vziať po ukončení MD ponúkané spracovanie účtovníctva na základe pracovnej zmluvy .Všetky platby do fondov prechádzajú na zamestnávateľa .čo na začiatok je pre Vás vyhovujúce .
Manžel zatiaľ rozbehne podnikanie a potom sa spoločne rozhodnete či si Vy ako manželka zriadite živnostenský list a pripojíte sa k manželovi v smere podnikania plánovanej predajne buď formou Zmluvy o združení alebo formou s.r.o.

Ak budete absolvovať kurz účtovníctva , potom na základe ŽL môžete fakturovať za spracovanie účtovníctva aj firmám .
Je to na Vás , berte to ako radu .
Kika69
27.01.07,19:39
Ešte toľko by som ohľadom mojej otázky upresnila, že pod tým maloobchodom sme mysleli len predaj rýchleho občerstvenia (hot-dog, hamburgery) a túto činnosť by sme vykonávali obaja, ak sa práve nevenujeme svojim činnostiam (manžel murárskym prácam resp. ja účtovníctvu) a vlastne by som chcela vedieť, či je teda lepšie, ak máme živnosť obaja zvlášť, alebo, ak by mal len manžel (ako som popisovala v úvodnom príspevku), tak potom ja aké odvody musím platiť zdravotnej poisťovni, sociálnej posťovni...teda ako je to v tom prípade so mnou? Vlastne by sme mali obaja svoju vlastnú činnosť a ešte jednu spoločnú. Aké je na to najvhodnejšie riešenie? Ďakujem.