milka1234
27.01.07,18:17
Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte
JankaO
27.01.07,17:33
Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte

Hlavu hore. Každý si musí robiť svoju robotu aj kontrolór.
K prvotným dokladom ako sú faktúry, PPD, VPD, kniha pokladnice, bankové výpisy, treba ešte nachystať splátkové kalendáre, nájomné a leasingové zmluvy, mzdové veci - ak je to komplexná kontrola, budú kontrolovať aj odvedenie dane zo závislej činnosti, mandátne zmluvy, priznania na daň z motorových vozidiel, výmery napr. z mesta, DÚ, Inventúrny stav zásob, inventárne karty, protokol o odpisoch a hlavne peňažný denník alebo účtovný( neviem či je to JÚ alebo PÚ). V prípade, že niečo zabudnete predložiť, kontrolór Vás vyzve na predloženie alebo v prípade nejasností v dokladoch na doplnenie. Počas kontroly môžte dopĺňať alebo predkladať ďalšie dôkazy na posilnenie preukaznosti.
V každom prípade držím palce, aby to dobre dopadlo. Na tento prípad sa treba dobre poistiť.:)
evina
27.01.07,17:40
Zaujímajú ich aj oznámenia o platbách FO nad 100 000...
milka1234
27.01.07,18:11
dakujem za radu od pondelka začnem všetko kontrolovať
Paula
27.01.07,18:58
Je to tak, že ak chcú byť dôslední, pozrú doslova všetko....a sú aj takí, ktorí sa ponáhľajú v rámci svojho prac. času potrkotať do cukrárne a doklady iba na preskáčku preletia ....a sú aj takí, ktorí "just" budú tak dlho hľadať, kým nenájdu neoprávnených 10 halierov ....treba sa pripraviť ako s potrebnými dokladmi, tak aj duševne....je tu už dosť tém a príspevkov, stačí si kliknúť na kontrola
mariana11
27.01.07,21:48
Chcem sa spýtať k tým kontrolám,za aké obdobie zvyknú kontrolovať. Či je mozné ,že budú kontrolovať aj 5rokov dozadu naraz?
IVETA N
27.01.07,22:58
Neoznámili Ti na papieri.ktoré poslali , že za aké obdobie vykonajú kontrolu? Podľa mňa by to tam malo byť napísané.
V klude si ho prečítaj možno to tam máš.
Prajem veľa šťastia a držim palce.

Iveta N
Ľuba
28.01.07,05:27
Chcem sa spýtať k tým kontrolám,za aké obdobie zvyknú kontrolovať. Či je mozné ,že budú kontrolovať aj 5rokov dozadu naraz?

Je to možné, pokiaľ na niečo prídu v kontrolovanom období. Počula som nedávno o takom prípade v mojom okolí.
beatka123
28.01.07,05:51
v prvom rade sa chovaj korektne, tiez su to ludia. Nech tvoje uctovnictvo ma vypovedaciu schopnost, je uhladne a ty vies svoje úctovne zapisy hned obhajovat. Robi to dobry dojem ze vies o com to je. Prvy dojem vela spravi.
Johanka
28.01.07,15:31
Ahojte
Potrebujem poradiť mám dostať daňovu kontrolu je to moja prvá kontrola budu kontrolovať všetko ake podklady by som im mala pripraviť mám s toho trocha obavy.
Poradte
A aký daňový subjekt idú kontrolovať - Teba alebo Tvojho klienta :) ? Ak klienta - aj jeho to "trápi" ?
Ak ide o Tvoju prvú účasť na kontrole, prečítaj si § 15 Zákona o správe daní a poplatkov , síce je dlhý alebo poučný ;) . Ak prídeš po ods.6 písm.c/ zamysli sa, či Ťa klient poveril poskytovať informácie zamestnancovi správcu dane .... Ak nie, tak by si sa na kontrole ani nemala "motať" ;) . Pri kontrole sa má spovedať a obhajovať výdavky v prvom rade kontrolovaný daňový subjekt ....
bulnova
28.01.07,15:44
Ak máš ohlásenú daňovú kontrolu, máš konkrétne uvedené, čo budú kontrolovať.
Tie doklady priprav. Mne sa ovedčilo byť prítomnou na kontrole a podávať
vysvetlenia k ich dotazom. Ak nie je niečo hneď poruke, nevadí , doloží sa.
Nie je potrebné sa stresovať! V prvom rade sa si prever, či sedí zaúčtovanie
v peňažnom denníku, odpisy, leassing a mzdy. Všetko ostatné sa dá doložiť
IVETA N
28.01.07,16:39
myslím si ,že by pri kontrole mala byť prítomná aj keď nemá povrenie.
Je lepšie keď si to obháji hneď pred kontrolou,pretože klient vela krát nevie čo je zaučtované a ako.A ešte raz hlavu hore a neboj sa dopadne to dobre.
Veď daňová kontrola je strašiakom pre všetkych, ale ten dobrý pocit z toho keď všetko dopadne po kontrole je na nezaplatenie.

IVETA N
Robina
28.01.07,17:17
Nikdy nezvyknú kontrolovať naraz päť účtovných období. Jedná sa o daň z príjmu alebo DPH? Všetko záleží od kontrolórov. Ty im môžeš dopĺňať čo potrebujú aj v priebehu kontroly. Radšej im daj menej, nech si pýtajú, čo potrebujú.
evina
28.01.07,17:39
To čo a za aké obdobie Ti musia oznámiť a určite oznámili /niekedy telefonicky a písomne to vlastne uvedú v protokole, alebo pri zahájení kontroly/
§15
2/ Správca dane doručí daňovému subjektu písomné oznámenie o výkone daňovej kontroly. Toto oznámenie musí obsahovať miesto a deň začatia daňovej kontroly, druh kontrolovanej dane a kontrolované zdaňovacie obdobie. Ak z dôvodov na strane daňového subjektu nemožno začať daňovú kontrolu v deň uvedený v oznámení o výkone daňovej kontroly, daňový subjekt je povinný túto skutočnosť do 8 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly oznámiť správcovi dane a dohodnúť so správcom dane iný deň začatia daňovej kontroly, pričom daňová kontrola sa nesmie začať neskôr ako 40 dní od doručenia oznámenia o výkone daňovej kontroly...

Nemôžu bezdôvodne kontrolovať čokoľvek a akékoľvek obdobie mimo toho, na ktoré bola oznámená kontrola neboj sa /samozrejme môžu písomne následne urobiť aj také kroky, ale nielen tak, lebo sa im chce/.

3/ Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo, ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.

4/ Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu

Prítomnosť na kontrole sa mi osvedčila, pri zahájení kontroly klient oznámi moju prítomnsť ako osoby poverenej....určite aj im sa komunikuje lepšie s osobou, ktorá vie o čom hovorí a pozná presne doklady a spôsob účtovania v tej spoločnosti...
Johanka
28.01.07,18:11
Prítomnosť na kontrole sa mi osvedčila, pri zahájení kontroly klient oznámi moju prítomnsť ako osoby poverenej....určite aj im sa komunikuje lepšie s osobou, ktorá vie o čom hovorí a pozná presne doklady a spôsob účtovania v tej spoločnosti...
O tomto som písala - stalo sa mi, že som chcela byť prítomná a pomôcť klientovi . Chceli ma vykázať s tým, že som tretia osoba a nemám tam čo robiť bez toho, aby ma oni prizvali . Klient sa skoro po.... Jasné, že som sa tam nakoniec natlačila , ale musela som im s prstom ukázať §§ .

Preto si myslím, že je dobré, aby sme mali osvojené aj ustanovenia Zákona o správe daní a poplatkov, týkajúce sa daňovej kontroly.
Zita5
28.01.07,18:43
Môj klient mal v decembri 2006 DK .Nechcel ich zobrať domov , aby mu robili kontrolu účtovníctva za 2 roky doma .Navrhol daňovým kontrolórom , aby sa kontrola robila u mňa vo firme .Bola som zo začiatku prekvapená, ale potom jasné , že som s tým súhlasila a daniari tiež . Prvý deň bola prítomná aj kontrolovaná SZČO a potom po dohode tam už prítomný ostatné 4 dni nebol .Sem tam občas sa zastavil na 10 minút .Inak som komunikovala s nimi len ja .Samozrejme , že ukončenie DK si už dotiahol s pol hodinovou návštevou a potom nasledovalo na DU podpísanie zápisnice .

Týmto chcem len deklarovať to , že áno treba im ukázať aj príslušný §§ ako píše Johanka , ale záleží asi aj od daniarov a ich prístupu .Aspoň to vidíme , že všade to máme rozdielne .
evina
28.01.07,19:02
Týmto chcem len deklarovať to , že áno treba im ukázať aj príslušný §§ ako píše Johanka , ale záleží asi aj od daniarov a ich prístupu .Aspoň to vidíme , že všade to máme rozdielne .

Iste záleží vždy vždy len a len od ľudí......ale ....daniari musia akceptovať to, že kontrolovaný subjekt poverí rokovaním s nimi inú osobu a takisto aj to, kde vyberie pre nich vhodné miesto a vytvorí podmienky pre kontrolu v súlade zo zákonom....takže až tak veľa nezáleží len od nich , aby určovali tieto podmienky.....aj ke´d samozrejme všetko záleží od dohody:

6/ Kontrolovaný daňový subjekt má vo vzťahu k zamestnancovi správcu dane tieto povinnosti: a) umožniť poverenému zamestnancovi správcu dane vykonať daňovú kontrolu,
b) zabezpečiť vhodné miesto a podmienky na vykonanie daňovej kontroly,
c) poskytovať požadované informácie sám alebo ním určenou osobou,....
jess
16.02.07,07:44
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca.:o "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím :mee:
Zita5
16.02.07,07:47
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca.:o "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím :mee:

Strach bokom , držíme Ti palčeky .;)
dracica
16.02.07,07:48
Dievčatá, tak už aj mne prišiel papierik, že bude daňová kontrola a to 12.marca.:o "Lepší" termín si ani nevedeli naplánovať.
Je to podvojné účtovníctvo-prvé, daň z príjmu a nenapísali aké doklady im mám vytlačiť. ....a veľmi sa bojím :mee:

neboj sa maš dosť času aby si si skontroloval vsetky doklady, držim palce
misolga
16.02.07,08:10
V decembri 2006 som mala kontrolu na sro-čku za rok 2004 daň z príjmu.Dala som im faktúry, pokladňu,bank.výpisy, interné doklady,mzdy-na všetkých dokladoch pripnutá tzv.plachta -predkontácia dokladov,dph prizania zmluvy, interný predpis na vedenie účtovníctva, skratky použitých symbolov, dodatok k intern.zmluve o vykonaní inventúry , štrťročné účtovné denníky, hlavné knihy, výkazy ziskov a strát, súvahy, inventúry k zásobám,majetku, pohľadávkam, záväzkom k 31.12.2004, denníky jázd-vlastne všetko čo sa v tom roku účtovalo .Mali to prehľadne uložené, dala som im moje tel.číslo a po mesiaci ukončili daň kontrolu, nezistili žiaden rozdiel.Veľmi mi pomohla porada čo sa týka interných smerníc a inventúrnych zoznamov.Teraz mám zase na tú istú frimu kontrolu DPH tak som dala záznamovú povinnosť, zoznam DPH dokladov a z denníka vytlačila účty 343 na porovnanie so záznamovou povinnosťou a potrebné doklady k tomu (FV,FP, pokladňa, interné predpisy, zmluvy). A čakám....
jess
16.02.07,08:17
Zmluvy myslíš dodávateľsko-odberateľské ??? My máme obchod.

Smernice veru ešte nemám :eek:
misolga
16.02.07,08:32
Zmluvy myslíš dodávateľsko-odberateľské ??? My máme obchod.

Smernice veru ešte nemám :eek:

-zmluvy za prenájom, lízig, sprostredkovanie, vedenie účtovníctva, úverové zmluvy.Ak sú aj dodáv-odberat.daj aj tie.A smernice si vyhľadaj na tejto porade : vo vyhľadávaní si zadaj inter* smern* a zobrazí sa ti množstvo smerníc - ja som si ich stiahla a doplnila údaje podľa našich podmienok.
MataRV
26.02.07,12:46
Ahojte poraďáci, chcela by som vedieť ako si daňováci vyberajú svoje "obete", mám trochu strach, lebo firma sa mi dostala po 6 rokoch zisku do straty a bojím sa, že keď doteraz mi neprišli, že teraz dôjdu. Dík.
Zita5
26.02.07,12:54
Ahojte poraďáci, chcela by som vedieť ako si daňováci vyberajú svoje "obete", mám trochu strach, lebo firma sa mi dostala po 6 rokoch zisku do straty a bojím sa, že keď doteraz mi neprišli, že teraz dôjdu. Dík.



Pokiaľ je strata opodstatnená , tak sa nemáš čoho obávať . Ja som minulý rok vykazovala v účte tiež stratu a hodne vysokú a zatiaľ sme za minulý rok nemali kontrolu , teda mali ale za iný rok .TAkže sa neboj .;)
vikinka
26.02.07,12:57
Strata v podnikaní nie je podmienkou na začatie daňovej kontroly a hlavne ak sa ti neopakuje niekoľko rokov po sebe.
MataRV
26.02.07,13:03
Doteraz som na DK ani len nepomyslela, lebo som ju ani nemala, ale čítaním porady konkrétne Dk som sa dostala do stresu, stratu mám 200 tis.Sk, a to preto, lebo sme uhradili záväzky za tovar a pohľadávky nám nezaplatili. Vie niekto ako alebo podľa čoho si daniari vyberajú d.subjekt na kontrolu. Je ešte niekto kto 6 rokov (od začiatku podnikania) nemal d.kontrolu? Jed.účtovníctvo + DPH.
evina
26.02.07,13:20
Doteraz som na DK ani len nepomyslela, lebo som ju ani nemala, ale čítaním porady konkrétne Dk som sa dostala do stresu, stratu mám 200 tis.Sk, a to preto, lebo sme uhradili záväzky za tovar a pohľadávky nám nezaplatili. Vie niekto ako alebo podľa čoho si daniari vyberajú d.subjekt na kontrolu. Je ešte niekto kto 6 rokov (od začiatku podnikania) nemal d.kontrolu? Jed.účtovníctvo + DPH.

Čo má prísť príde. Dôvod prečo došlo ku strate poznáte, tak každý stres je zbytočný. Myslím, že okrem daniarov ani ten kľúč nepoznáme, ide o náhodný výber, výber na základe anonymných oznámení a pod. Poznám subjekty, ktoré nemali DK aj viac rokov...

P.s. Toto je práve naša deformácia z povolania. Ak výjde strata pomaly by sme chceli my zaplatiť dane , keď výjde vysoký zisk pomaly by sme tiež chceli zaplatiť dane, akokeby sme ho my tvorili...:)
Zoltán Kovács
26.02.07,13:22
Doteraz som na DK ani len nepomyslela, lebo som ju ani nemala, ale čítaním porady konkrétne Dk som sa dostala do stresu, stratu mám 200 tis.Sk, a to preto, lebo sme uhradili záväzky za tovar a pohľadávky nám nezaplatili. Vie niekto ako alebo podľa čoho si daniari vyberajú d.subjekt na kontrolu. Je ešte niekto kto 6 rokov (od začiatku podnikania) nemal d.kontrolu? Jed.účtovníctvo + DPH.


Ja podnikám od 1995 a nemal som zatial kontrolu. Daňové subjekty na kontrolu vyberajú náhodne. DÚ má len plán stanovený, že koľko kontrol musia vykonať ročne.
MataRV
26.02.07,15:57
Úžasné, takže nie som sama, čo nepozná daňové kontroly, a dúfam,že tak skoro ani nespoznám. S pozdravom Maťa.http://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Lenuška
26.02.07,16:14
mne sa nahlásila kontrola na rok 2003 - a to preto, lebo im "nesedela" nahláška - teda oznámenie o platbách FO. Dotyčná firma nahlásila viac, než som mala ja vykázané príjmy. Našťastie chybu urobila firma v oznámení....
A aj som rada, že mám s kontrolou skúsenosť...
Inak všetko OK.
betka
26.02.07,17:43
Počula som kedysi nejaký meter na DK. Ževraj tí, ktorý si plnia svoje povinnosti v súlade so zákonom, platia včas, nie sú problematickí, snažia sa vykonať DK na začiatkoch roka, čím sú si vedomí, že vyberú menšie pokuty, takmer žiadne. Na konci roka potrebujú niečo vybrať na pokutách, aby splnili limity, tak idú za firmami o ktorých sa "pošuškáva ako nie až tak poctivých".
Ak sa dobre človek "zapíše" v predchádzajúcich rokoch, kontrola sa pravdepodobne dlhšie neuskutoční.

Ináč najviac sa boja poctivci, čo majú všetko dá sa povedať na 100%. Neboja sa tí, čo majú za ušami.
Nemyslím našich ostrieľaných poradcov, tí už majú DK pár za sebou.
Hlavu hore.
jess
09.05.07,14:17
Dievčatá, dnes mi ukončili daňovú kontrolu a mám všééétko doooooobrééééééé. Dostala som pochvalu od pani daňováčky, že mám vzorovo, prehľadne všetko spracované. Bola nadšená.

Ďakujem vám za psychickú podporu.:):):):):):):):):):):)
liduska
09.05.07,15:22
Dievčatá, dnes mi ukončili daňovú kontrolu a mám všééétko doooooobrééééééé. Dostala som pochvalu od pani daňováčky, že mám vzorovo, prehľadne všetko spracované. Bola nadšená.

Ďakujem vám za psychickú podporu.:):):):):):):):):):):)
Gratulujem.
jess
10.05.07,07:46
Ďakujem :):):) Zároveň ďakujem všetkým poraďákom za cenné rady :):):)
INGA 11
20.05.07,18:47
Poradí mi niekto, prosím? Mám daňovú kontrolu ale doklady mi zhoreli počas požiaru a mám na to len papier od požiarnikov. Teraz ale nemám s čím ísť na daňovú kontrolu. Čo mám robiť? Ako mám postupovať? Nemám už žiadne doklady z toho obdobia.
INGA 11
20.05.07,19:00
Máme daňovú kontrolu. Počas nej si nás predvolali a oznámili nám, že máme neplatný daňový doklad, nakoľko nie je správne IČO, DIČ a vôbec, že doklad z registračnej pokladne nie je správny. Tovar sme zakúpili priamo na našej prevádzke od dílera a aj v hotovosti sme zaň zaplatili. Avšak ani vo sne nás nenapadlo, že sa môže stať ničo také, ako je to, že niekto nám dá neplatný doklad z registračnej pokladne. Ako máme postupovať? Chcú nán doúčtovať DPH. Ale pre nás mal doklad všetky náležitosti v poriadku IČO,DIČ, pečiatku a pod. Ako sa môžeme brániť?Povedali nám, že si máme každý blok kontrolovať cez DR SR a popozerať či je všetko v poriadku.Ale veď to nie je možné, že sa stane niečo takéto a doklad neuznajú. Ako mám kontrolovať bloky pred tým ako ich zaplatím??Naozaj je nutné ešte aj toto?Ďakujem.
INGA 11
23.05.07,20:20
Neviem, čo som urobila nesprávne. Poprosila som o radu a dotaraz mi nikto neodpovedal.Neviem pracovať s poradou a chcem sa popýtať toľko vecí. Kde a ako mám písať svoje otázky? A kde mám potom hľadať odpovede? Poradí mi niekto, prosím? Ďakujem.
cloe
23.05.07,20:32
Neboj, naučíš sa. Tiež som bola na tom podobne, zdalo sa mi to neprehľadné. Najskôr si prečítaj návod ako pracovať s poradou. Otázku zadáš buď do už existujúcej témy alebo pridáš novú tému. Ak si zadala otázku a nevieš, či ti niekto odpovedal, tak si buď zadáš sledovať tému alebo môžeš kliknúť na "Môj profil" vpravo hore a tam nájdeš všetky príspevky a témy, ktoré si pridala. Musíš viac skúšať a pôjde to:)
K tvojej otázke len toľko, že tiež mám skúsenosť, že mi daňoví kontrolóri vyhodili doklad od subjektu, ktorý už nebol plátcom DPH. Ale to bola faktúra, mali sme si to overiť cez internet. Ale vôbec si neviem predstaviť, že by sme overovali aj všetky údaje na blokoch z RP:eek:
Čo sa týka tvojho predchádzajúceho príspevku ohľadom požiaru, tak to neviem a tiež by ma to dosť zaujímalo, čo sa deje v takom prípade.
Melnick
23.05.07,21:04
Poradí mi niekto, prosím? Mám daňovú kontrolu ale doklady mi zhoreli počas požiaru a mám na to len papier od požiarnikov. Teraz ale nemám s čím ísť na daňovú kontrolu. Čo mám robiť? Ako mám postupovať? Nemám už žiadne doklady z toho obdobia.

Tvojou povinnosťou bolo hlásiť na DÚ túto skutočnosť.

Okamžite ako nahlásiš požiar a následné zhorenie dokladov ,zoberú Ťa na daňovú kontrolu a požadujú spätne vyžiadať kópie od dodávateľov. Ak sa Ti to nepodarí,porovnajú Ťa približne s rovnakým podnikateľským subjektom a dodania Ťa ,ak Tvoja daňová povinnosť z daňového priznania sa diametrálne odlišovala od posudzovaného subjektu.

Takže v prípade dodanenia = dve nešťastia naraz.:cool:
betka
24.05.07,05:03
§ 29
Dokazovanie

(1) Dokazovanie vykonáva správca dane, ktorý vedie daňové konanie.

(2) Správca dane dbá, aby skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti boli zistené čo najúplnejšie, a nie je pritom viazaný iba návrhmi daňových subjektov.

(3) Netreba dokazovať skutočnosti všeobecne známe alebo známe správcovi dane z jeho činnosti.

(4) Ako dôkaz možno použiť všetky prostriedky, ktorými možno zistiť a objasniť skutočnosti rozhodujúce pre správne určenie daňovej povinnosti a ktoré nie sú získané v rozpore so všeobecne záväznými právnymi predpismi. Ide najmä o rôzne podania daňových subjektov (priznania, hlásenia, odpovede na výzvy správcu dane a pod.), o svedecké výpovede, znalecké posudky, verejné listiny, protokoly o daňových kontrolách, zápisnice o miestnom zisťovaní a obhliadke, povinné záznamy vedené daňovými subjektmi a doklady k nim.

(5) Ak v daňovom konaní daňový subjekt nesplní svoju dôkaznú povinnosť pri určení výšky dane, môže správca výšku dane s ním dohodnúť. Na túto dohodu sa vzťahuje primerane § 11.

(6) Ak nesplní daňový subjekt pri dokazovaní ním uvádzaných skutočností niektorú zo svojich zákonných povinností, v dôsledku čoho nemožno daňovú povinnosť správne určiť a daň sa neurčí ani podľa odseku 5, alebo ak daňový subjekt vykonal úkony, ktoré svojím obsahom alebo účelom odporovali osobitnému predpisu alebo ho obchádzali a ktorých dôsledkom je zníženie základu dane, alebo v prípadoch podľa § 15 ods. 2, je správca dane pri určovaní daňovej povinnosti oprávnený použiť pomôcky, ktoré má k dispozícii alebo ktoré si zaobstará bez súčinnosti s daňovým subjektom. Takýmito pomôckami môžu byť najmä listiny, výpisy z verejných záznamov, daňové spisy iných daňových subjektov, znalecké posudky, výpovede svedkov v iných daňových veciach, správy a vyjadrenia iných správcov dane, štátnych orgánov a obcí, záujmových združení a vlastné poznatky správcu dane zo zdaňovania dotknutého daňového subjektu, ako aj jemu podobných daňových subjektov.

(7) Správca dane preukazuje doručenie vlastných písomností daňovému subjektu.
INGA 11
27.05.07,20:32
Ďakujem veľmi pekne za poradenie.
Teraz nám ešte pribudla ďaľšia starosť. Máme kontrolu na DPH/2005 a ešte aj na Daň z príjmu/2005. Je to možné, že naraz nám kontrolujú dve veci? V jednom čase. Ešte nám neskončila kontrola na DPH a už máme mať ďaľšiu. Teda len teraz nás predvolali. Je to v súlade so zákonom? Dve kontroly naraz? Neviem, čo sme komu urobili, ale asi čím menej človek má, tým viac ho prevracajú.
INGA 11
27.05.07,20:38
Ďakujem za poradenie. Je to takto super!
Zoltán Kovács
28.05.07,05:08
Ďakujem veľmi pekne za poradenie.
Teraz nám ešte pribudla ďaľšia starosť. Máme kontrolu na DPH/2005 a ešte aj na Daň z príjmu/2005. Je to možné, že naraz nám kontrolujú dve veci? V jednom čase. Ešte nám neskončila kontrola na DPH a už máme mať ďaľšiu. Teda len teraz nás predvolali. Je to v súlade so zákonom? Dve kontroly naraz? Neviem, čo sme komu urobili, ale asi čím menej človek má, tým viac ho prevracajú.

Je to v súlade so zákonom. Mal som u klienta kontrolu na tri roky (1999,2000,2001) naraz a kontrolovali všetky dane, teda daň z príjmov, dph, daň z MV, daň zo závislej činnosti....

Ale mám aj takých klientov, ktorí existujú už 15 rokov a zatial nemali žiadnú kontrolu z DÚ.
betka
28.05.07,05:09
(3) Správca dane je oprávnený začať daňovú kontrolu aj bez oznámenia podľa odseku 2, ak o vykonanie daňovej kontroly požiadajú orgány činné v trestnom konaní alebo ak hrozí, že účtovné alebo iné doklady budú znehodnotené, zničené alebo pozmenené.

(4) Ak správca dane v priebehu daňovej kontroly zistí skutočnosti odôvodňujúce vykonanie daňovej kontroly aj iného zdaňovacieho obdobia alebo inej dane, ktoré neboli uvedené v oznámení o výkone daňovej kontroly podľa odseku 2, správca dane je oprávnený rozšíriť výkon daňovej kontroly aj o iné zdaňovacie obdobie alebo o inú daň; túto skutočnosť je správca dane povinný písomne oznámiť bez zbytočného odkladu kontrolovanému daňovému subjektu.
skaspa
28.05.07,05:42
Poradí mi niekto, prosím? Mám daňovú kontrolu ale doklady mi zhoreli počas požiaru a mám na to len papier od požiarnikov. Teraz ale nemám s čím ísť na daňovú kontrolu. Čo mám robiť? Ako mám postupovať? Nemám už žiadne doklady z toho obdobia.
Bohužial, toto je problém. Ak ku daňovej kontrole nepredložíte doklady, bude správca dane postupovať podľa § 29 ods. 6 a urči daň podľa pomôcok (prípadne podľa ods. 5 - určenie dane dohodou) zákona o správe daní a poplatkov. Ako sa píše v jednom rozsudku "Aj keď odcudzením dokladov bol žalobca z daňového hľadiska poškodený, správca dane túto skutočnosť zohľadňovať nemôže. V daňovej kontrole možno postupovať len v medziach zákona". Čiže Vy musíte preukázať opodstatnenosť daňových výdavkov uvedených v daňovom priznaní, ak ich nepreukážete, daňový úrad vám ich nemôže uznať, aj keď máte potvrdenie, že vám zhoreli (boli odcudzené),pretože vy preukazujete, že výdavok bol vynaložený za účelom dosiahnutia, zabezpečenia a udržania príjmov. Aj keď v tom rozsudku ide o odcudzené doklady a u Vás o zhoreté, pre účely daňovej kontroly je to jedno - proste ich nemáte. Ak Vám doklady zhoreli, skúste vytiahnuť niečo z počítača od účtovníčky, mala by to mať zálohované a aspoň tak získate prehľad hlavne o vašich dodávateľoch (príjmy Vám daňová kontrola uzná v takej výške, aké ste uviedli v daňovom priznaní - ak ovšem nezistia, že ste ich mali vyššie).
Navyše podľa § 35 ods. 1 zákona o účtovníctve: Účtovná jednotka je povinná zabezpečiť ochranu účtovnej dokumentácie proti strate, zničeniu alebo poškodeniu. Účtovná jednotka je tiež povinná zabezpečiť ochranu použitých technických prostriedkov, nosičov informácií a programového vybavenia pred ich zneužitím, poškodením, zničením, neoprávnenými zásahmi do nich, neoprávneným prístupom k nim, stratou alebo odcudzením.
INGA 11
28.05.07,08:48
Veľmi pekne ďakujem za poradenie.
A ako si mám obhájiť na kontrole bločky od dílera, ktorý nám síce predal tovar ale blok od neho z registračnej pokladne je ,,neuznaný,, ??? Mal síce všetky náležitosti aké má mať IČO, DIČ, pečiatka... Ale!!! Nepozrela som ho cez DR SR IČO, DIČ. V obchodnom registri síce je táto firma registrovaná ale nám blok vyhodili a chcú to dodaniť. Je toto možné?
betka
28.05.07,09:57
Veľmi pekne ďakujem za poradenie.
A ako si mám obhájiť na kontrole bločky od dílera, ktorý nám síce predal tovar ale blok od neho z registračnej pokladne je ,,neuznaný,, ??? Mal síce všetky náležitosti aké má mať IČO, DIČ, pečiatka... Ale!!! Nepozrela som ho cez DR SR IČO, DIČ. V obchodnom registri síce je táto firma registrovaná ale nám blok vyhodili a chcú to dodaniť. Je toto možné?

(2) Faktúra musí obsahovať

a) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, a jeho identifikačné číslo pre daň,
b) meno a adresu sídla, miesta podnikania, prípadne prevádzkarne alebo bydliska príjemcu tovaru alebo služby a jeho identifikačné číslo pre daň, ak mu je pridelené,
c) poradové číslo faktúry,
d) dátum, keď bol tovar alebo služba dodaná, alebo dátum, keď bola platba podľa odseku 1 prijatá, ak tento dátum možno určiť a ak sa odlišuje od dátumu vyhotovenia faktúry,
e) dátum vyhotovenia faktúry,
f) množstvo a druh dodaného tovaru alebo rozsah a druh dodanej služby,
g) základ dane, jednotkovú cenu bez dane a zľavy a rabaty, ak nie sú obsiahnuté v jednotkovej cene,
h) sadzbu dane alebo údaj o oslobodení od dane,
i) výšku dane spolu v slovenských korunách.

(5) Ak cena tovaru alebo služby vrátane dane nie je viac ako 50 000 Sk, za faktúru sa považuje aj doklad vyhotovený elektronickou registračnou pokladnicou, ktorý musí obsahovať údaje podľa odseku 2 s výnimkou údaja podľa odseku 2 písm. b) a s výnimkou jednotkovej ceny podľa odseku 2 písm. g).

1. V prvom rade by som skúmala, či bloček z ERP obsahuje všetky náležitosti dokladu podľa par. 71. Za Fa považujeme aj doklad z ERP. Bloček môže obsahovať DIČ, pečiatka nam nemusí byť, v žiadnom zákone nenájdeme, že daňový doklad musí obsahovať pečiatku. Pozrite si, či bloček z pokladne nie je len kopia, či poradové číslo,....Zájdite na stránku www.drsr.sk a overte, či je DIČ správne
2. Skúmam, či doklad z ERP nie je nad sumu 50 000, tis. Sk. Ak náhodu je, dodavateľ Vám mal vyhotoviť Fa z potrebnými náležitosťami.
3. Skúmam, či nákup tovaru slúži ako výdavok dańový na zabezpečenie, udržanie, dosiahnutie zdaniteľných príjmov, či nebol na osobnú spotrebu.....
4. Skúmam, na stránke www.orsr.sk , či je daný dealer má predmet podnikateľskej činnosti, predaj tovaru ...., či len fiktívne nevystavoval tieto doklady...
5. spýtajte sa kontrolorov, prečo Vám vyhodili doklad,
INGA 11
31.05.07,16:23
Konečne nám povedali prečo nám určitý doklad z roku 2005 z registračnej pokladne neuznávajú. Takže dôvod je, že na bločku je iný názov firmy ako je na DR SR. A my ich máme zohnať aby to prišli vysvetliť a dať to doporiadku.Inak nám to dodania.
INGA 11
04.06.07,19:41
Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Asi som sa musela popáliť aby som zmúdrela. Teraz už budem dávať pozor a kontrolovať niektoré bloky, ktoré budú mimo nášho mesta. Ale keď ich účtujem už je dávno zaplatené a overenie ostáva iba pre moju potrebu a vedomosť o firme do budúcnosti...
INGA 11
04.06.07,19:43
Prepáčte, ešte neviem ako sa pracuje s poradou a mrzí ma to.Ďakujem za všetko.
Melnick
04.06.07,20:06
Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Asi som sa musela popáliť aby som zmúdrela. Teraz už budem dávať pozor a kontrolovať niektoré bloky, ktoré budú mimo nášho mesta. Ale keď ich účtujem už je dávno zaplatené a overenie ostáva iba pre moju potrebu a vedomosť o firme do budúcnosti...

Trošku Ťa poteším- nemyslím si,že všetci si overujeme dodávateľov,hlavne ak dostaneme blok z ERP. Veru sa budem musieť polepšiť.;)

PS : na začiatočníčku si dobrá, takže sa nemusíš ospravedlňovať.:)
INGA 11
21.06.07,18:15
Daňový úrad nám poslal protokol a v ňom je uvedené, že sme porušili § 51,ods. 1,písm.a) v nadväznosti na § 49, ods.2, pís. a) zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znaní neskorších predpisov....Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku a pri odpočítaní dane má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.
Ale my máme bločky z registračnej pokladne a daňovníčky ich proste vyhodili, že dotýčný v ten deň taký blok nevystavil ( dožiadanie od vlastníka ERP)
Je toto možné???
Oni nám to dodanili. Máme dlžnú DPH zaplatiť a hotovo. Nebavia sa s nami viac.My si máme ako len chceme vymáhať súdom od predajcov, ktorí nám ten tovar dodali dlžnú sumu.
To neexistuje zákon, ktorý chráni drobných podnikateľov voči takýmto podvodom? Ako máme postupovať?
Proste zaplatiť a byť ticho???? Nech sa dobre podniká takým, ktorí jednoducho nedávajú predaj do príjmu?
Môžeme sa vôbec dáko brániť???Poradí mi niekto prosím?
tinaM
21.06.07,18:24
Daňový úrad nám poslal protokol a v ňom je uvedené, že sme porušili § 51,ods. 1,písm.a) v nadväznosti na § 49, ods.2, pís. a) zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znaní neskorších predpisov....Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku a pri odpočítaní dane má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.
Ale my máme bločky z registračnej pokladne a daňovníčky ich proste vyhodili, že dotýčný v ten deň taký blok nevystavil ( dožiadanie od vlastníka ERP)
Je toto možné???
Oni nám to dodanili. Máme dlžnú DPH zaplatiť a hotovo. Nebavia sa s nami viac.My si máme ako len chceme vymáhať súdom od predajcov, ktorí nám ten tovar dodali dlžnú sumu.
To neexistuje zákon, ktorý chráni drobných podnikateľov voči takýmto podvodom? Ako máme postupovať?
Proste zaplatiť a byť ticho???? Nech sa dobre podniká takým, ktorí jednoducho nedávajú predaj do príjmu?
Môžeme sa vôbec dáko brániť???Poradí mi niekto prosím?
Asi by som si nejakým spôsobom zistila, či má predávajúci túto reg.pokladňu registrovanú na daňovom úrade.
No neviem, či je taká možnosť.
Ak nie, udala by som ho.
Totiž môže ísť aj o nelegálnu reg.pokladňu.
INGA 11
24.06.07,18:41
Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Už sme zistili všetko možné aj to že pokladňa je síce registrovaná, ale asi nedania predaj z nej.Proste takto si zarábajú a my si máme vysúdiť dlžnú sumu od nich osobne. To je problém, lebo majiteľ nevie kto bloky tlačí z jeho pokladne ale on ,,NIE,,! A daňový úrad to nezaujíma. Oni len dodania nás.
skaspa
24.06.07,19:23
Daňový úrad nám poslal protokol a v ňom je uvedené, že sme porušili § 51,ods. 1,písm.a) v nadväznosti na § 49, ods.2, pís. a) zákona 222/2004 Z.z. o dani z pridanej hodnoty v znaní neskorších predpisov....Platiteľ môže odpočítať daň, ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku a pri odpočítaní dane má faktúru od platiteľa vyhotovenú podľa § 71.
Ale my máme bločky z registračnej pokladne a daňovníčky ich proste vyhodili, že dotýčný v ten deň taký blok nevystavil ( dožiadanie od vlastníka ERP)
Je toto možné???
Oni nám to dodanili. Máme dlžnú DPH zaplatiť a hotovo. Nebavia sa s nami viac.My si máme ako len chceme vymáhať súdom od predajcov, ktorí nám ten tovar dodali dlžnú sumu.
To neexistuje zákon, ktorý chráni drobných podnikateľov voči takýmto podvodom? Ako máme postupovať?
Proste zaplatiť a byť ticho???? Nech sa dobre podniká takým, ktorí jednoducho nedávajú predaj do príjmu?
Môžeme sa vôbec dáko brániť???Poradí mi niekto prosím?
Neviem síce čo všetko popísal daňový úrad do protokolu, ale každopádne ak vám DPH na vstupe neuznal len na základe toho, že protistrana nemala uvedené bločky u seba na výstupe, ešte to neznamená, že nemáte nárok na odpočet DPH. Daňový úrad musí vychádzať z dvoch možností: buď ste si vy odpočítali DPH z fiktívnych bločkov (dnes je predsa kopu inzerátov, že sa predajú bločky k stavebenému sporeniu a určite nie sú všetky tieto bločky originál...) a druhá možnosť je, že predávajúci si "nepriznal" tieto bločky, aby sa tak vyhol plateniu daní.
Daňový úrad však musí zistiť, ktorá z týchto možností je pravdivá. V žiadnom prípade nemôže konštatovať len na základe toho, že protistrana to nemá u seba v evidencii resp. v účtovníctve (čo zistili z dožiadania), že to skutočne nevyšlo z jeho pokladnice (môže mať aj dve na rovnaké DKP a tržby bude priznávať len z jednej). Toto musí daňový úrad zistiť a až keď dokáže, že bločky skutočne nevyšli od predávajúceho, až potom može neuznať DPH na vstupe.
Ak dožiadaním zistili, že predávajúci prehlásil (zrejme konateľ alebo živnostník, lebo s ním daňový úrad jednal pri vybavovaní dožiadania), že bločky nevydal, požiadajte, aby bol predávajúci (nemusí to byť nevyhnutne konateľ resp. živnostník, ale môžete navrhnúť napr. aj konkrétneho predavača, niekedy bývajú ich mená uvedené na bločku) vypočutý ako svedok. Ak bude predvolaný, vy máte právo mu klásť pri vypočutí otázky a takto sa dostanete do priamej konfrontácie. Či to nejakým spôsobom pomôže je však ťažko povedať, navyše ani daňový úrad nie je povinný tejto vašej požiadavke vyhovieť, ale určite by prispela k vysvetleniu situácie. Daňový úrad má mnoho nástrojov, ako zistiť skutočnosť, nebudem tu o nich všetkých vypisovať, každopádne ak ste presvedčený o tom, že bločky skutočne vydal on a zákon porušil on, jednoznačne sa k protokolu vyjadrite a ak to nepomôže, tak sa odvolajte a namietajte, že daňový úrad nezistil, ktorá z tých dvoch možností je pravdivá.
Orsz
24.06.07,19:27
Ďakujem veľmi pekne za poradenie. Už sme zistili všetko možné aj to že pokladňa je síce registrovaná, ale asi nedania predaj z nej.Proste takto si zarábajú a my si máme vysúdiť dlžnú sumu od nich osobne. To je problém, lebo majiteľ nevie kto bloky tlačí z jeho pokladne ale on ,,NIE,,! A daňový úrad to nezaujíma. Oni len dodania nás.


Tvoj prípad je veľmi zaujímavý. Vieš, tá firma, ktorá Ti doklad dala, ale neeviduje ho - určite bude mať ešte problém, daňový úrad to tak nechať nemôže, ale nebude to riešiť cez Teba. Ale bohužiaľ, ak ho tá firma neodviedla, je smola pre odberateľa, keď sa na to príde, a túto daň mu dodaní. Takže je to nefér - ale takto to fičí.
betka
25.06.07,05:19
Ešte doplním Skaspu a Eriku. Páska z ERP, kt. je pre DU, a kt. sa odkladá. Dodavateľ Vám vystavil doklad cez ERP, kt. obsahuje všetky náležitosti podľa par.71. Tiež by ma zaujímalo, či:
V ten deň mohli mať tržbu napr. 30 000, Sk pri uzávierke pokladne. Vy ste nakúpili tovar napr. za 40 000, Sk. To im možno udrelo do hlavy, ako je to možné, veď mala byť tržba 70 000, Sk. A teda:
Neurobil náhodou dodavateľ storno Vášho bločka v priebehu dńa?? Síce neviem, ako by si priložil originál dokladu z ERP ku stornu. A na druhej strane, odpeveď od skaspu, že môžu mať 2 pokladnice je reálny.
Držíme palce.
Lila
25.06.07,06:47
Je to skutočne neskutočné.
Stále sa mi potvrdzuje pravidlo, že na Slovensku je radosť podnikať
podvodníkom.
zuhl
25.06.07,10:19
Ahojte poraďáci,mám v jednej firme kontrolu. Máme tam dve vyšlé fa ktoré sú preplatené. Preplatok som zaúčtovala ako nezdanieľný príjem. Chcú nám to dať dodaniť. Majú pravdu? Jedná sa o JÚ.
betka
25.06.07,10:48
Pr. Vyšlá FA xx je na sumu 10 000, Sk. Zaplatili Vám na účet 10 500, Sk. Učtovala by som 10 000-POZD a 500,- Sk PNZD, PP by som mala vrátiť mínus PNZD.
Ak som ich však nevrátila:
1. ak mám ďalšiu vyšlú FA xy, započítam si 500 sk s ňou a účtujem POZD
2. ak som ich doposiaľ nevrátila a neplánujem ju vrátiť, účtujem ako POZD, na druhej strane by mal mať odberateľ zaúčtovanú FA ako VOZD (10500, Sk) alebo dańový výdavok.
Ak mal odberateľ zaúčtované 10 000, Sk VOZD a 500,- Sk VNZD, tak by mal byť Váš príjem PNZD.
Ak mal odberateľ zaúčtované 10 500, Sk VOZD, vy ste mali mať 10500, POZD

Je to diskutabilné, závisí, ako to mal zaúčtované odberateľ, a ako si to obhájite......
zuhl
25.06.07,10:53
Odberateľ to mal zaúčtované ako VNZD, ale proste nechcú mi to uznať, dokonca som to konzultovala aj s daňovým poradcom, a ten povedal že to mám dobre. Neviem to proste presadiť a neviem čo budem robiť. To dodanenie je až 24.000.
betka
25.06.07,11:10
Ešte sa spýtam. Evidovali ste nejakú pohľadávku do konca roka voči tejto firme, kt. ste si mohli započítať? T.j. preplatok FA xx s pohľadávkou xy. Ak ano, no nechcem Vás sklamať ....
zuhl
25.06.07,11:16
To sa jednalo o dve fa a obe boli preplatené, inak nič.
betka
25.06.07,11:19
Par.17 ZDP:-skúste sa chytiť ešte tohto:

(12) Súčasťou základu dane daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva alebo ktorý vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11, alebo ktorý uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10, je

a) pri vklade pohľadávky do obchodnej spoločnosti alebo družstva alebo pri postúpení pohľadávky, hodnota tejto pohľadávky, a to aj v prípade, ak ide o pohľadávku, ktorú daňovník vložil alebo postúpil za cenu nižšiu, ako je jej menovitá hodnota; pri vklade pohľadávky alebo jej postúpení za cenu vyššiu, ako je jej menovitá hodnota, sa za príjem považuje táto vyššia cena,
b) poskytnutý alebo prijatý preddavok, a to v tom zdaňovacom období, v ktorom došlo k splneniu dodávky tovaru, služby alebo iných plnení, na ktorých úhradu bol prijatý alebo poskytnutý.

Mali by ste to ako prijatý preddavok, pričom nedošlo k dodaniu dalšieho tovaru alebo služby v tomto zdaňovacom období. (2005), ale dôjde k dodávke (2006) Ale znovu upozorňujem na to, ak ste mali nejakú pohľadávku voči odberateľovi evidovanú v účtovníctve do konca roka, mali ste si tento "preddavok" započítať s tou pohľadávkou, čím by došlo k čiastkovej úhrade pohľ.
Ak ste nemali žiadnu pohľ, postup by som pod+a 17/12/b a nedajte sa. Nech Vám to vysvetlia, opierate sa o tento par.

A ešte otázka, kt. rok Vám kontrolujú? Ak je to rok napr. 2003, pozrite sa či par.17 obsahuje toto znenie, lebo kedysi tieto preddavky neexis. a príjem sa tuším zdanil celý....kuk do zákona aktuálneho roku...
zuhl
25.06.07,11:27
Kontrolujú rok 2005. A ona sa nijako nedá presvedčiť, lebo pri tej úhrade navyše je variabilný symbol tej fa. Taže tvrdí že to musí byť v POZD
betka
25.06.07,11:31
Ale to nie je chyba Vaša, že Vám niekto poslal úhradu pod týmto VS, ale na druhej strane, aby som neobhajovala Vašu firmu, preplatok ste mohli vrátiť..:rolleyes:
zuhl
25.06.07,11:45
Ja viem, a ja som aj tej firme hovorila, ale to sú lajdáci a zabudlo sa na to. Veď ja nemám na starosti len ich, hádam im to všetko nedám až pod nos?
Paula
25.06.07,11:51
Ja viem, a ja som aj tej firme hovorila, ale to sú lajdáci a zabudlo sa na to. Veď ja nemám na starosti len ich, hádam im to všetko nedám až pod nos?


Za lajdákov nech si to teraz riešia samotní lajdáci :cool:
zuhl
25.06.07,11:57
Ale oni si myslia že to mám zle ja zaúčtované a ja som taká sprostá, že im tie peniaze chcem ušetriť a preto chcem bojovať.
betka
25.06.07,12:17
Ak Vám bolo uhradené navyše, mali ste upozorniť šefa, čo s PP, kt. máte navyše, on by sa Vám povedal, čo sa bude diať. Ale v prvom rade ste mohli na to upozorniť. Mohlo sa to riešiť bez pokuty. Ak robím účtovníctvo, upozorňujem nadriadených čo sa tam deje, čo je navyše, čo treba uhradiť, čo mi nesedí, ..... Teraz je zbytočné hľadať chyby na druhých a obviňovať jeden druhého. Hľadajte, v kt. prípade vznikla prvotná chyba.....
bepo
25.06.07,12:39
Ešte doplním Skaspu a Eriku. Páska z ERP, kt. je pre DU, a kt. sa odkladá. Dodavateľ Vám vystavil doklad cez ERP, kt. obsahuje všetky náležitosti podľa par.71. Tiež by ma zaujímalo, či:
V ten deň mohli mať tržbu napr. 30 000, Sk pri uzávierke pokladne. Vy ste nakúpili tovar napr. za 40 000, Sk. To im možno udrelo do hlavy, ako je to možné, veď mala byť tržba 70 000, Sk. A teda:
Neurobil náhodou dodavateľ storno Vášho bločka v priebehu dńa?? Síce neviem, ako by si priložil originál dokladu z ERP ku stornu. A na druhej strane, odpeveď od skaspu, že môžu mať 2 pokladnice je reálny.
Držíme palce.
To sa stalo pred asi 12timi rokmi známej ktorá vlastnila reštauráciu a nebola tam denno-denne že časníci si kúpili svoju druhú ERP a cez ňu blokovali takže to nie je až taký nový výmysel s dvomi pokladňami a vôbec netreba robiť žiadne storná.
Orsz
25.06.07,14:24
Ale oni si myslia že to mám zle ja zaúčtované a ja som taká sprostá, že im tie peniaze chcem ušetriť a preto chcem bojovať.

Zuhl, i keď si to dobre myslela, vieš, pripadá mi trošku pochybné, prečo preplatili obe faktúry, a ja by som to riešila okamžitým vrátením tejto sumy. Viem, že máš toho dosť -ako spomínaš, viac firiem - väčšina z nás sme tu na tom tak ako ty, a bohužiaľ v niektorých veciach musíš byť obozretnejšia - a majiteľov upozorňovať včas. Ale nebuď smutná, všetci raz pochybíme, nik z nás nie je dokonalý, a každý sa učíme na vlastných chybách. Skús nad tým takto porozmýšlať: preplatením faktúry - majú nezdanený príjem - ktorý sa doteraz ani nesnažili vrátiť, čo považujem za veľmi dlhý čas, 2roky (i pre lajdáka) - a tvária sa akoby nič. Nuž prišiel DU, a pekne im tento príjem zdanil. Poveim Ti aj iný prípad: ak si v právnickej osobe konateľ vyberie peniaze z pokladne - pričom v pokladni tieto peniaze účovne eviduje, ale fyzicky ich v pokladni nemá - DU mu to pri kontrole zdaní ako príjem. Toto máš podobný prípad, prečo tieto peniaze za 2 roky ešte nevrátili? Mohol to byť aj nejaký únik (i keď možno neúmyslený, ale vyzerá tak ľahostajným prístupom k veci zo strany dlhujúceho majiteľa).
zuhl
26.06.07,07:15
Ďakujem za pekné slová Erika, ale keby si ešte vedela o akú firmu sa jedná, aký sú to lajdáci a ja už nevládzem, tak to by som tu musela popísať na dve strany. A ešte k tomu tie fa sú medzi otcom a synom, takže sa neponáhlali lebo aj tak s peniazmi disponuje syn.... Už ma aj mrzí, že som na tom DÚ rozvírila hladinu, mala som držať hubu a nech si to pekne cvaká.
Orsz
26.06.07,09:47
Ďakujem za pekné slová Erika, ale keby si ešte vedela o akú firmu sa jedná, aký sú to lajdáci a ja už nevládzem, tak to by som tu musela popísať na dve strany. A ešte k tomu tie fa sú medzi otcom a synom, takže sa neponáhlali lebo aj tak s peniazmi disponuje syn.... Už ma aj mrzí, že som na tom DÚ rozvírila hladinu, mala som držať hubu a nech si to pekne cvaká.

No tak už mi to je jasné - otec a syn - to je úžasné spojenie. To majú daniari radi, takéto rodinné putá - a ty si si to odskákala. Ale nevidím v otm Tvoju chybu - je to ich chyba, že ich to nezaujíma, aby to napravili. Takéto naháňačky poznám, aj mňa to časom prestane baviť, a nechám to, nech si znášajú dôsledky sami. Ty sa bráň - nemáš s tým nič. Pá, a držím päste, nech to dobre dopadne ;) .
olmoj
04.09.07,08:11
Má už niekto skúsenosti s EDP kontrolou, teda elektronickou kontrolou v daňovej správe. Dnes od nás pri odovzdávaní dokladov na daňovu kontrolu pýtali súhlas aj na EDP kontrolu, pochopila som že by som im mala dať účtovníctvo napr. na CD a oni to budú asi porovnávať ma s tým nieko úž skúsenosti. Prosím o radu.
Maxinka
15.11.10,07:20
Prosím:-)
aké doklady sú potrebné k Daň.kontrole k DzP FO?
-peň.denník, poklad.doklady, vyst.fa., došlé fa.,.....????
Ďakujem
karpis
15.11.10,09:16
Prosím:-)
aké doklady sú potrebné k Daň.kontrole k DzP FO?
-peň.denník, poklad.doklady, vyst.fa., došlé fa.,.....????
Ďakujem
Keď DU pošle výzvu na predloženie dokladov k danovej kontrole v tej výzve by mali byť spísané doklady ktoré im máš predložiť.

peň.denník, poklad.doklady, vyst.fa., došlé fa.,.....???? majetok, výkazy, knihy jázd, inventarizácie, sklady .... (nezabudni na inventarizáciu peňažných prostriedkov v hotovosti má byť 4 x ročne)..............
Llívia
15.11.10,09:53
...lízingové zmluvy, zmluvy o dielo, rôzne iné uzatvorené zmluvy, na základe ktorých sa fakturuj vy niekomu/niekto vám ...
Ak bude DÚ niečo chýbať, vyzvú vás dodatočne na predloženie dokladov/dokumentov.
Maxinka
15.11.10,10:12
Keď DU pošle výzvu na predloženie dokladov k danovej kontrole v tej výzve by mali byť spísané doklady ktoré im máš predložiť.
ĎAKUJEM :-)
-v tej výzve je iba: ku kontrole je potrebné predložiť všetky doklady týkajúce sa daňových priznaní za rok 2009.
karpis
15.11.10,10:32
ja som odovzávala tieto doklady:
aktuálny živnostenský list
peňažný denník za rok 2008
kniha pohľadávok a záväzkov k 31.12. 2008
kniha pohľadávok a záväzkov za predchádzajúci rok ( vyžiadal si kontrolor)
faktúry došlé 2008
faktúry vyšlé 2008
faktúry došlé z roku 2007 uhradené v roku 2008
fakt. vyšlé z predh. rokov uhradené v roku 2008
výdavkové pokl. doklady
príjmové pokladničné doklady
pokladničná kniha
valutová pokladnica
výdavkové pokladničné doklady EUR, CZK
príjmové poklad. doklady EUR CZK
bankové výpiy
inventarizácia zásob k 31.12.2007
inventarizácia zásob k 31.12.2008
inventarizácia fin. prostr. v hotovosti k 31.3.,30.6.,30,9.,31,12,2008
knihy jázd
fotokopie technickýhc preukazov
evidencia hmotného majetku
karty hmotného majetku + nadobúdacie doklady
pracovné zmluvy
mzdové listy
vyhlásenia na zdanenie prijmov FO zo ZČ
leasingové zmluvy
splátkové kalendáre elektr. energia
Ostatné zmluvy a dodatky k nim to je asi všetko bolo toho strašne veľa
Maxinka
15.11.10,13:36
no jejda:-(, skoro všetko už mám ponachystávané.
To si od teba žiadali alebo sama od seba si im tolko dokladov dala:-)?
KEJKA
15.11.10,15:48
to je prirodzený výsledok slušne vedeného účtovníctva.
JAJA11
25.11.10,07:25
Vie mi niekto poradiť, čo mám odovzdať na kontrolu DPH. Okrem iného je tam uvedený aj peňažný denník, ale jedná sa o podvojné účtovníctvo? :o
Ivenka
25.11.10,07:36
Ja som dávala:
Obratová predvaha
Hlavná kniha
Kniha došlých FA
Kniha vyšlých FA
Evidencia DPH
Karty hmotného majetku k OA techn.preukazy
Bankové výpisy
Pokladničné doklady
a súpis odovzdavaných dokladov
dogicka
25.11.10,08:13
Vie mi niekto poradiť, čo mám odovzdať na kontrolu DPH. Okrem iného je tam uvedený aj peňažný denník, ale jedná sa o podvojné účtovníctvo? :o

Odo mňa chcela daňová kontrola pri PÚ okrem iného aj hlavnú knihu. Kontrolórka mi volala, že "čo ste mi to poslali, ja v tej hlavnej knihe nevidím jednotlivé pohyby na účtoch". Vysvitlo, že tým myslela knihu analytickej evidencie....
Ivenka
25.11.10,08:19
Presne kvôli AE Obratovú predvahu + Hlavnú knihu
JAJA11
25.11.10,08:52
Ďakujem za odpovede, už som vytlačila snáď všetko čo ponúka program :-) Dúfam, že to bude stačiť :-)