misurka
10.06.04,06:57
Viem, ze tato tema uz bola rozoberana, ale bolo na nu kopec rozdielnych nazorov. Preto chcem poprosit uz skusenejsich o radu:
Ak je fa vystavena 31.5.04, dodávka aj s fa mi pride az 2.6.04 - v ktorom mesiaci uctujeme uplatnenie nároku na odpocet a v ktorom uctujem o napr. nakupe materialu a vzniku záväzku?

Ak je fa vystavena az po dodávke, napr. dátum vzniku dan.povinnosti je 31.5.04, ale fa je vystavená az 2.6.04 a pride mi postou az 4.6.04, ako uctujem o DPH v tomto pripade a ako uctujem o vzniku zaväzku?

V tychto predchadzajucich pripadoch by mi vsak vznikli rozdiely v datumoch na zauctovanie DPH a na zauctovanie zaväzku.

Ja som na základe prvych školeni(este niekedy zaciatkom maja) myslela, ze pre uplatnenie naroku na odpoctu je dôlezity datum vzniku dan.povinnosti na strane dodavatela, ze tento datum bude pre mna datumom na uplatnenie odpoctu, ale ako som neskor pochopila, vacsina ludi teda tvrdi, ze narok mam az v tom mesiaci, v ktorom som obdrzala fa.
PROSIM O POMOC!!!!!!!!!!!!
misurka
10.06.04,07:37
Ja som tu opat, je niekto kto uz ma kompletne zauctovane fa, ktore ste obdzrali az v juni so vznikom dan.povinnosti este v maji? Poradte akym datumom uctujete DPH a akym vznik zavazku, mate 2 rozdielne datumy?
Katty
10.06.04,07:39
ahojte ja by som tiež potrebovala pomôcť s týmto problémom,lebo sa mi tu kopia faktúry s májovou daňovou povinnosťou, ktoré však prišli v júni a neviem čo s tým. Čítala som aj staršie príspevky na túto tému a zdalo sa mi že ste sa tu dopracovali k záveru, že všetky faktúry čo prišli do dátumu podania daň.priznania s májovou daň.povinnosťou idú do 05 a tie čo po podaní priznania tak do 06 ale bola tam aj otázka dodatočných priznaní....ale som z toho blázon. Osobne som na žiadnom školení nebola,tak dúfam že mi táto porada poradí ako ďalej...
Hlinkovx
10.06.04,07:54
Dospeli sme k názoru,

že faktúry, ktore ti dojdu do datumu podania danoveho priznania, zaradis , tie ktore ti pridu po termine, zaradis v dalsom moznom priznani. Ziadne danove priznanie dodatocne nepodavas.

ciže faktura prijde 10. a ty 11. podavas priznanie, tak ju tam das, ale ked budes podavat priznanie 11 a faktura pride 12 , tak si ju jednoducho nemohla mat, a preto ju tam ani neuvedies, ale das ju az do nasledujuceho priznania
Katty
10.06.04,08:16
dík Hlinkovx za radu

a nevieš poradiť ako zaúčtujem faktúru z ČR za tovar, na ktorej je dátum vystavenia 31.5.2004 ale mne prišla aj s tovarom 1.6.2004. Pri intrakom.dodaniach myslím, vzniká daň.povinnosť dňom vystavenia faktúry takže DPH si uplatním už v 05 aj ked o fa a príjme tovaru na sklad učtujem až v 06.. ???
Lenka
10.06.04,08:19
Je to tak ako pise Hlinkovx, ak je na fa zd. plnenie maj, fa pride v juni do podania danoveho priznania, zaradis ju do toho majoveho.
Ale mam tu jeden problem, ako to bude vyzerat v uctovnictve. Ako to uctujete v PU?
v juni mam zauctovane 5..... /321
343.../321
Ako "dostanem" Dph do maja? napadlo ma, ze v tom juni by som mohla namiesto 343 pouzit nejaky ucet na vnut. zuctovanie napr. 395 a potom v maji by som to zuctovala 343/395.........ide mi o to, ako si skontrolujem zostatky 343 na konci mesiaca.....mozno je to len tym blbym softom, na kt. uctujeme a vy mate vase softy na to prisposobene....
Dufam, ze som to nejako nedomotala a budete mi rozumiet.........:)
sway
10.06.04,08:23
Dosle faktury ktore mame po 1.5.2004 su uplatnovane uplne inak ako do 1.5.2004 - preto ta to myli. podla mna je to nasledovne:

dosla faktura 1.6.2004 ak ma uvedene datum vzniku danovej povinnosti napr. 30.5.2004, tak si ju po novom mozes dat do DPH za 5/2004 v pripade ze je na nej teda datum danovej povinnosti majovy a to bez ohladu na to kedy je vystavena a kedy Ti pride do firmy- maximalne vsak do dna kedy vyplnas danove priznanie. moze ist do DPH za maj .


*****************
len do datumu 31.4.2004 platilo stare pravidlo, ze fa isla do DPH vtedy ked prisla do firmy - bol rozhodujuci datum prijatia faktury do firmy a nesmel byt samozrejme nizsi ako datum jej vystavenia !!!!

ak ma niekto iny nazor rada to skonfronujem.
iva
sway
10.06.04,08:27
nemas nahodou konkretny paragraf ktory to potvrdzuje? - mam ten isty nazor, ale pozrela som cely zakon a akosi to takto jednoznacne nikde nenachadzam
Lenka
10.06.04,08:43
Je to Komentar k § 51 Uplatnenie prava na odpocitanie dane-Časové podmienky na odpocitanie dane........najdes to, ked mas zakon aj s komentarom.....:)
misurka
10.06.04,09:26
Avsak treba tu rozobrat este jeden problem.

Ak je fa vystavena 31.5.04, ale tovar mi fyzicky aj s fakt. pride napr.2.6.04, do maja uctujem len DPH a zavazok a nakup uctujem az do juna, predsa nemozem uctovat o nakupe v maji ked material mam az v maji.

Ja by som tento pripad riesila asi takto:

31.5.04 DPH 343/326

2.6.04 zaklad 501 al. 112 ...../321
DPH 326/321

Podľa zakona o úctovnictve predsa uctujes o tom, az ked mas fakturu, nemozes DPH aj obstaranie zuctovat do maja, ked fa obdrzis az v juni.

Dokonca pri sluzbach som pocula taky nazor, ze napr. ak bola sluzba uskutocnena napr. 24.5.04, ale fa je vystavena az napr. 4.6.04, tak by sa to dalo riesit takto:

24.5.04 základ dane 518/326
24.05.04 DPH 343/326

A potom:
4.6.04 celu sumu 326/321

Hoci tieto prechodne ucty by sa mali pouzivat iba na konci uct. obdobia, ale viem ze podaktori to takto robia.

Urcite tieto rozdiely v datumoch treba riesit cez nejake interne doklady. A co sa tyka dokedy davat DPH do predchadz.mesiaca, mne na dan.urade v Bytci povedali, ze si treba urobit nejaku internu smernicu, kde si stanovim, ze napr. vsetky dod. faktury, kt. dostanem do 15-teho dna nasledujuceho mesiaca pojdu do DP za predchad. mesiac a vsetky ostatne uz pojdu do dalsieho. Ale neviem ako to budu respektovat, ked o rok pridu na kontrolu.
Lenka
10.06.04,09:35
dakujem, takze ten sposob uctovania, co som uviedla ja, by mohol byt dobry, ale dost to skomplikuje pracu.....nuz ale co narobime, musime sa prisposobit :)
IvoM
10.06.04,10:19
Ja by som tento pripad riesila asi takto:

31.5.04 DPH 343/326

2.6.04 zaklad 501 al. 112 ...../321
DPH 326/321

Podľa zakona o úctovnictve predsa uctujes o tom, az ked mas fakturu, nemozes DPH aj obstaranie zuctovat do maja, ked fa obdrzis az v juni.

Dokonca pri sluzbach som pocula taky nazor, ze napr. ak bola sluzba uskutocnena napr. 24.5.04, ale fa je vystavena az napr. 4.6.04, tak by sa to dalo riesit takto:

24.5.04 základ dane 518/326
24.05.04 DPH 343/326

A potom:
4.6.04 celu sumu 326/321




Nie som si celkom istý či je takýto spôsob OK, najmä zaťaženie účtu 321 o hodnotu DPH cez 326 sa mi nezdá, veď mne sa nezvýši záväzok voči dodávateľovi. Mne zostane povinnosť voči dodávateľov len do výšky faktúry neúčtoval by som cez 321 hore-dol DPH. A čo v prípade že nemám DF a mám tovar a musím zaúčtovať DPH voči DU na výstupe?

Ja to účtujem nasledovne:
1. povinnosť odviesť DPH, napr. toho 31.5.04

343900/343920

2. faktúra, napr. toho 2.6.04

131100/321100

3. Nárok na odpočet, v tomto prípade 31.5.04

343910/343900
-------------------------------------------------------
343900 - zúčtovanie DPH pri intrakom.nadobudnutí
343910 - DPH vstup
343920 - DPH výstup
Monika
10.06.04,10:32
Chcela by som týmto reagovať na príspevok HLINKOVx. Môj názor na problematiku bol rovnaký ako váš. Metodici ÚDR však tvrdia, že do 12.5.2004 to ešte platilo, ale po 12-tom dostali usmernenie z ministerstva financií, kde je uvedené, že ak dôjde fa do podania daňového priznania, myslí sa tým posledný deň t.j. 25-teho nasl. mes., po tomto termíne ak na fa bude zd.pl., ešte do predch. mesiaca, musí sa podať dodatočné daňové priznanie. Z toho vyplynulo, že všetci budú musieť podať dańové priznanie 25-teho a po tomto termíne už len dodatočné, okrem veľkých firiem, ktoré majú viac závodov a v internej smernici si môžu určiť konkrétny deň ku ktorému budú uzatvárať daňovú evidenciu. Všetko sa mi to vidí scestné, ale dobré je poznať aj názor pracovníkov UDR a ministerstva financií aby sme sa pripravili na oponenciu.
Chcela by som vidieť nadšené tváre pracovníkov DR ako v jeden deň 25-teho
musia vybaviť všetkých daňovníkov a prijať daňové priznanie a vystaviť potvrdenie.
Lenka
10.06.04,11:17
ten postup, ako som napisala ja a misurka sa tyka uctovania tuzemskych dod. fa, ty si rozpisal uctovanie zahr. fa...........:)
IvoM
10.06.04,11:40
Sorry, predtým som písal príspevok o DPH pri nadobudntí tovaru z EU, a tak som automaticky predpokladal že sa jedná o nadobudnutie tovaru z EU.
Lenka
10.06.04,11:55
pohoda, profesionalna deformacia, to sa odpusta.............a si z TT, takze dvojnasobne pochopenie :)
Hlinkovx
11.06.04,12:53
Myslim si , že v tom už je taký chaos, že ani oni sami nevedia ako ten zákon mal vyzerať. Len dokedy budeme môcť čakať, než sa zjednotia, alebo vydaju nejaky ten papier, ktorý by nám pomohol.

Monika, dal ti niekto niečo písomne, alebo to už by som chcela veľa?

Monika, podľa mňa to oznámenie, ktoré vydalo MFSR, ten link sa nachádza niekde tu, hovorí už jasne o tom, že faktúry zahŕňaš do dňa podania daňového priznania, nie do 25. dňa.
adinka55
11.06.04,13:51
ala13
10.04.05,05:09
Citala som ten link, a tam je ze moze uplatnit a nie ze musi, a o ziadnom dodatocnom priznani nie je rec. My ich davame az do toho neskorsieho mesiaca, hlavne u opakovanych sluzieb telekomunikacnych, lebo im tusim vznika povinnost az v mesiaci ked prijimaju platbu.
jess
11.04.05,08:37
som štvrťročný platca DPH - ešte som nepodala priznanie DPH za 1.štvrťrok .... dnes mi prišla fa z 28.1.2005. Tovar síce prišiel tiež v 1/05, ale akosi sa fa stratila. Už mám de facto DPH spravenú, všetko vytlačené, ale ešte nepodané. Mám si ju zaúčtovať do priznania DPH za 1.štvrťrok alebo to mám nechať do druhého obdobia ?
evina
11.04.05,08:39
som štvrťročný platca DPH - ešte som nepodala priznanie DPH za 1.štvrťrok .... dnes mi prišla fa z 28.1.2005. Tovar síce prišiel tiež v 1/05, ale akosi sa fa stratila. Už mám de facto DPH spravenú, všetko vytlačené, ale ešte nepodané. Mám si ju zaúčtovať do priznania DPH za 1.štvrťrok alebo to mám nechať do druhého obdobia ?
Dala by som to do 1. štvrťroku a po rukách tomu kto ju schovávalhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
jess
11.04.05,08:48
ďakujem, po rukách predačom ... asi bola prilepená na škatuli a vyhodili ju a teraz mi prišla upomienka, že sme nezaplatili ... a ja vyvalená, že my máme predsa všetko uhradené :Dhttp://www.porada.sk/images/icons/icon12.gif
Luna
11.04.05,08:53
Právo na odpočítanie dane máš aj v nasledujúcom štvrťroku,vtedy si fa.obdržala.Napíš si na fa.,kedy Ti fa.prišla. Ty tu fa.môžeš dať do 1 alebo 2 štvrťroku.Pozri si ten link na predchádzajúcej strane,vyjadrenie DÚ.
evina
11.04.05,09:05
Podľa zákona je správne, to čo píše Luna - môže sa rozhodnúť I. alebo II.Q. Ja som napísala, že by som to dala do 1. kvartálu preto, lebo je to z januára, aj tovar dostali v januári a DP jess ešte neodovzdala- čisto by som tak postupovala kvôli menej komplikácii pre sebahttp://www.porada.sk/images/icons/icon11.gif
Luna
11.04.05,09:12
Evina,máš pravdu aj ty ale Jess píše,že má všetko porobené.Obkecala by som to,že až po reklamácií mi fa.poslali (má upomienku),možno by som dátum kedy mi fa.prišla dala až na 26.4.a potom pokutovať nás za neskorší odpočet DPH nebudú.
evina
11.04.05,09:14
Evina,máš pravdu aj ty ale Jess píše,že má všetko porobené.Obkecala by som to,že až po reklamácií mi fa.poslali (má upomienku),možno by som dátum kedy mi fa.prišla dala až na 26.4.a potom pokutovať nás za neskorší odpočet DPH nebudú.jasné, jess musí zvážiť množstvo vytlačeného papierahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
je to aj tak, aj tak dobré.
atka4
12.04.05,14:00
Netreba veci komplikovať.
V PÚ musíš mať možnosť zadať rôzne dátumy, t.j.
deň účtovného prípadu, je deň, kedy faktúra príde, t.j. 2.6.2005
deň, kedy uplatníš DPH-dátum dodania tovaru, služby ..., t.j. 31.05.2005
(Takto účtujem do dňa podania priznania k DPH)
určite nebudeš v priebehu roka účtovať na ú. 326!!!
ak príde faktúra napr. 26.06.2005, účtujem deň účt. prípadu aj deň vzniku daň. povinnosti 26.26.2005, aj keď na faktúre je uvedené zdaniteľné plnenie 31.05.2005.

Ak ide podľa mňa o príjem a zaúčtovanie tovaru cez sklad
1. buď máš faktúru spolu s tovarom a nie je problém, deň dodania tovaru, je dňom účtovného prípadu, teda vieš prijať tovar na sklad na základe faktúry, dňom jeho dodania s faktúrou.
2. Máš faktúru, nemáš tovar, faktúru zaúčtuješ, ako v predchádzajúcom, príjem tovaru na sklad by som zaúčtovala nie na základe faktúry, ale buď došlého dodacieho listu, ak príde s tovarom, alebo urobíš príjemku k uvedenej faktúre, ale s dátumom skutočného doručenia tovaru-máš potom prílohu doklad o preprave, ak nie je DL ani FA.
JaroslavKadle
14.04.05,11:56
Myslím , že je rozhodujúce dodanie služby-tovaru, uvedené na fa. Pokiaľ je to 01/2005 daj DPH do 1.Q. a úhradu budeš účtovať podľa pokladne,príp. BÚ.

Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN. Teda: za 1.Q. nebol žiaden príjem. Nákup ale realizovaný bol(pohonné hmoty, tlačivá, a pod.) Môže si uplatniť SZČO na PN-ke DPH-čku?
petra:-)
14.04.05,12:50
Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN.

Bez ohľadu na to, že bola SZČO PN je povinná podať daňové priznanie k DPH.
jess
14.04.05,13:47
Mňa by ale v súvislosti s DPH zaujímala ešte jedna vec. Môže si platca DPH podať priznanie k DPH aj keď je PN. Teda: za 1.Q. nebol žiaden príjem. Nákup ale realizovaný bol(pohonné hmoty, tlačivá, a pod.) Môže si uplatniť SZČO na PN-ke DPH-čku?pokiaľ nemáš prerušenú živnosť, tak si povinný podať priznanie k DPH. PN s tým nemá nič..... ale na druhej strane, keď si PN, tak nemáš podnikať ... to ak ti na to príde sociálka, budeš musieť vrátiť peniažky za PN .... keď si PN, nemáš čo chodiť autom -PHM atď.
jess
14.04.05,13:48
Bez ohľadu na to, že bola SZČO PN je povinná podať daňové priznanie k DPH.
aj nulové tlačivo
jess
14.04.05,13:51
jasné, jess musí zvážiť množstvo vytlačeného papierahttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
je to aj tak, aj tak dobré.dala som to do 2-ého štvrťroku, pretože prerábať všetky inetrné doklady, uzávierky, rekapitulácie a obratovky sa mi od januára nechce - cca 50 papierov a DPH som odovzdala 13-teho a na fa napíšem, že prišla 15-teho .... a vec vyriešená ............ díky za rady
rene
14.04.05,14:09
Poprosím Vás o Vaše názory na takýto prípad/ podotýkam, že ide o absolútne nezanedbateľnú čiastku/ :

Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.

Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.
Súčasťou faktúry je kúpnopredajná zmluva, v ktorej je uvedené, že stroje zostávajú
majetkom predajcu až do zaplatenia celej čiastky, čo bude zhruba niekedy v októbri.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?
jess
14.04.05,14:18
Poprosím Vás o Vaše názory na takýto prípad/ podotýkam, že ide o absolútne nezanedbateľnú čiastku/ :

Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.

Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.
Súčasťou faktúry je kúpnopredajná zmluva, v ktorej je uvedené, že stroje zostávajú
majetkom predajcu až do zaplatenia celej čiastky, čo bude zhruba niekedy v októbri.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?
podľa mňa nie, lebo nemáš stroje fyzicky
petra:-)
14.04.05,14:32
Faktúra na nákup strojov :dátum vystavenia :31.03.2005
Zdaniteľné plnenie : dátum 31.03.2005
Faktúru sme prevzali 31.03.2005 osobne.
Stroje do dnešného dňa ešte nie sú v našich priestoroch.

Môžem uplatniť DPH v 1.kvartáli 2005?


Podľa mňa môžte. Podľa § 49 ods.2 písm.a - "platiteľ môže odpočítať daň z tovarov a služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania ak je daň voči nemu uplatnená iným platiteľom v tuzemsku z tovarov a služieb, ktoré sú alebo majú byť platiteľovi dodané a podľa § 51 ods.1 písm a - máte faktúru vyhotovenú podľa § 71.
rene
14.04.05,20:44
Mno, Petra potvrdila moju úvahu a Jess zase obavu.
Prosím, skúste aj ostatní, DPH sa blíži a ja mám hlavu v smútku z tých cifier !
andrej_rv
14.04.05,21:22
Mno, Petra potvrdila moju úvahu a Jess zase obavu.
Prosím, skúste aj ostatní, DPH sa blíži a ja mám hlavu v smútku z tých cifier ! Pokiaľ viem, obmedzenie, že DPH možno odpočítať (mimo služieb) len ak nastalo zdaniteľné plnenie, platilo iba v starom zákone o DPH. Z ustanovení nového zákona (§ 71 ods. 1) nevyplýva žiadny zákaz vystavenia faktúry pred vznikom daňovej povinnosti - dodaním tovaru alebo služby. Preto súhlasím s Petrou, že ak sú splnené ostatné formálne náležitosti, DPH si môžeš spokojne odpočítať v tom kvartáli, kedy obdržíš daňový doklad.
Iné je to samozrejme so zaradením strojov do dlhodobého majetku. Ak je v zmluve výhrada vlastníctva (podmienkou je úplné zaplatenie) do DHM ich budete môcť podľa môjho názoru zaradiť až po úplnom zaplatení, aj keď ich už fyzicky budete mať.
rene
16.04.05,05:16
Ďakujem, ďakujem, ďakujem .....:)
Vevey
20.04.05,10:24
Prosim poradte mi ako uctovat zalohove faktury a DPH:


2.2. sme vystavili zalohovu fakturu napr. na 119.000

1.4. nam ju uhradili

kedze tovar dodame az niekedy v maji, musim este v aprili poslat doklad, ktorym si mozu uplatnit DPH?

A po dodani tovaru poslem fakturu, na ktorej vyznacim, ze nie je pouzitelna pre odpocet DPH?

Ako to vsetko predkontujem?
Anonymka
20.04.05,10:29
Prosim poradte mi ako uctovat zalohove faktury a DPH:


2.2. sme vystavili zalohovu fakturu napr. na 119.000

1.4. nam ju uhradili

kedze tovar dodame az niekedy v maji, musim este v aprili poslat doklad, ktorym si mozu uplatnit DPH?

A po dodani tovaru poslem fakturu, na ktorej vyznacim, ze nie je pouzitelna pre odpocet DPH?

Ako to vsetko predkontujem?
Urobíš takto: vystavíš FAKTÚRU - daňový doklad na zálohu a rozpíšeš tam cenu bez DPH, DPH, spolu. - bude to normálna vydaná faktúra - odvedieš DPH. Po splnení dodávky urobíš už ostrú faktúru s tým, že odpočítaš zálohu
- cena bez DPH, - DPH, - spolu.

Rozumieš?
Zita5
20.04.05,10:57
Urobíš takto: vystavíš FAKTÚRU - daňový doklad na zálohu a rozpíšeš tam cenu bez DPH, DPH, spolu. - bude to normálna vydaná faktúra - odvedieš DPH. Po splnení dodávky urobíš už ostrú faktúru s tým, že odpočítaš zálohu
- cena bez DPH, - DPH, - spolu.

Rozumieš?Myslím , že treba vystaviť zálohovú/preddavkovú/ faktúru , po prijatí zálohovej platby vystaviť faktúru s rozpisom DPH ....dátum dodania tovaru/služby napíše deň prijatia platby .....odvedie DPH . Po splnení dodávky ostrá fa v ktorej odpočítaš už zaplatenú zálohu aj DPH .
Anonymka
20.04.05,10:59
Veď tak isto som to myslela aj ja. Ona už zálohovú vystavila - na základe nej predsa odberateľ platil.
Zita5
20.04.05,11:04
Veď tak isto som to myslela aj ja. Ona už zálohovú vystavila - na základe nej predsa odberateľ platil.
Je to OK , ale já som popísala sled od zálohovej fa . A ty si začínala od ostrej. Ale je to dobre aj tak aj tak. Já nič proti tomu .
Anonymka
20.04.05,11:07
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Zita5
20.04.05,11:09
:) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)
Aj kôň má dve nôžky a podkne sa :( .
Anonymka
20.04.05,11:16
Ale ja som sa ti nevysmievala, len usmievala - že s Tebou súhlasím.
Zita5
20.04.05,11:20
:p Je to v poriadku .
Anonymka
20.04.05,11:24
Som rada ;)
Vevey
20.04.05,17:01
Myslím , že treba vystaviť zálohovú/preddavkovú/ faktúru , po prijatí zálohovej platby vystaviť faktúru s rozpisom DPH ....dátum dodania tovaru/služby napíše deň prijatia platby .....odvedie DPH . Po splnení dodávky ostrá fa v ktorej odpočítaš už zaplatenú zálohu aj DPH .
Ano dakujem vam obom, ale naozaj to nadokazem predkontovat.
Doteraz sme neuctovali zalohovu fakturu, len prijaty preddavok 221/324 a po vystaveni faktury 311/602a343 zuctovanie preddavku 324/311.
Lenze teraz mi ten udaj o vystaveni zalohovej faktury chyba.

Velmi mi pomohlo to zvyraznene, lebo som prave to dodanie neuskutocnene nevedela co s tym.