dragon
27.01.07,21:11
Mám právo odmietnuť vykonať pracovnú úlohu od môjho nadriadeného, ktorá nie je v mojej naplni prace (spada len do odseku zmluvy "plni prikazy nadriadeneho"??? Ako vysokoskolsky vzdelany robim samostatnu odbornu pracu a nadriadeny ma poziadal, aby som na dve hodiny zastupil ineho zamestnanca, ktory vykonava pracu bez akejkolvek kvalifikacie. Ja som odmietol, lebo to povazujem za ponizujuce a dotyka sa to mojej profesionalnej cti. Na co sa mozem odvolat v pripade, ze sa situacia bude opakovat, alebo ma nadriadeny pravo poverit ma akoukolvek pracou a neposluchnutie mozno hodnotit ako hrube porusenie pracovnej discipliny? Dakujem...
ondrejvla
27.01.07,20:27
Mám právo odmietnuť vykonať pracovnú úlohu od môjho nadriadeného, ktorá nie je v mojej naplni prace (spada len do odseku zmluvy "plni prikazy nadriadeneho"??? Ako vysokoskolsky vzdelany robim samostatnu odbornu pracu a nadriadeny ma poziadal, aby som na dve hodiny zastupil ineho zamestnanca, ktory vykonava pracu bez akejkolvek kvalifikacie. Ja som odmietol, lebo to povazujem za ponizujuce a dotyka sa to mojej profesionalnej cti. Na co sa mozem odvolat v pripade, ze sa situacia bude opakovat, alebo ma nadriadeny pravo poverit ma akoukolvek pracou a neposluchnutie mozno hodnotit ako hrube porusenie pracovnej discipliny? Dakujem...

No Dragon, priznám sa, som v rozpakoch...Píšeš, že nadriadený ťa "požiadal", nie dal ti to príkazom, čím myslím si, že tvoj nadriadený neporušil žiaden ľudský, ani étický kódex, tak nechápem, prečo by ťa to malo uraziť... Vieš, som vo veku, keď sa ma práve opačne obáva požiadať nadriadený napríklad o uvarenie kávy, lebo má návštevu, alebo akúkoľvek nevyhnutnú pomoc, radšej požiada niekoho iného... Aj napriek veku a postaveniu ma to neuráža, ani nedehostenuje, nikdy nevieš, kedy ty budeš potrebovať pomoc práve toho nekvalifikovaného pracovníka, alebo si natoľko sebestačný v životných situáciách, že si dokážeš vždy a všade pomôcť sám? Možno ma zatratia tí, ktorí tiež sú zástancami tvojich názorov, ale aj napriek tomu, som si musela povedať svoj názor, lebo po prečítaní tohoto príspevku by som si pripadala ako pštros, keby som neodpovedala.
Želám ti aby si si počas letu niíkdy nespálil krídla, čo ak nebude nablízku niekto obyčajný, aby ti to ošetril...
Orsz
27.01.07,20:33
Mám právo odmietnuť vykonať pracovnú úlohu od môjho nadriadeného, ktorá nie je v mojej naplni prace (spada len do odseku zmluvy "plni prikazy nadriadeneho"??? Ako vysokoskolsky vzdelany robim samostatnu odbornu pracu a nadriadeny ma poziadal, aby som na dve hodiny zastupil ineho zamestnanca, ktory vykonava pracu bez akejkolvek kvalifikacie. Ja som odmietol, lebo to povazujem za ponizujuce a dotyka sa to mojej profesionalnej cti. Na co sa mozem odvolat v pripade, ze sa situacia bude opakovat, alebo ma nadriadeny pravo poverit ma akoukolvek pracou a neposluchnutie mozno hodnotit ako hrube porusenie pracovnej discipliny? Dakujem...

No neviem, aká je to práca bez kvalifikácie - ale každý musí občas robiť to čo sa mu nepáči. Ťažko povedať ako sa brániť - dnes je práca o dehumanizácii, teda v zmysle ak sa Ti nepáči môžeš ísť. Samozrejme, že to nie je správny prístup. Podľa toho aký je tvoj nadriadený, skúsila by som mu načrtnúť, že tá práca Ťa uberá o čas, ktorý potrebuješ venovať svojej odbornej práci. Nemyslím, že by si sa mal cítiť ponížený, každá práca by sa mala ceniť. Na druhej strane mal by nadriadený brať do úvahy tvoju odbornosť v určitom smere, a v tom by Ti mal aj zadávať úlohy. No, asi to bude na vzájomnom dialógu - skúsiť si o tom pohovoriť.
dragon
27.01.07,20:45
Nie je to tak ani o ľudskom ponížení. Cením si každú prácu a vo svojom živote som už robil všeličo. Ale keď mám určité pracovné zaradenie a poveria ma úlohou, ktorá s tým nesúvisí, zdá sa mi to absurdné. Je to asi ako keby riaditeľ nemocnice požiadal chirurga, aby vymenil pacientom posteľné prádlo, lebo sestra práve nemá čas. Zaujíma ma, či je to iba vecou etiky a vzťahov na pracovisku, alebo je to aj vymedzené v nejakom právnom predpise???
Zita5
27.01.07,20:46
Mám právo odmietnuť vykonať pracovnú úlohu od môjho nadriadeného, ktorá nie je v mojej naplni prace (spada len do odseku zmluvy "plni prikazy nadriadeneho"??? Ako vysokoskolsky vzdelany robim samostatnu odbornu pracu a nadriadeny ma poziadal, aby som na dve hodiny zastupil ineho zamestnanca, ktory vykonava pracu bez akejkolvek kvalifikacie. Ja som odmietol, lebo to povazujem za ponizujuce a dotyka sa to mojej profesionalnej cti. Na co sa mozem odvolat v pripade, ze sa situacia bude opakovat, alebo ma nadriadeny pravo poverit ma akoukolvek pracou a neposluchnutie mozno hodnotit ako hrube porusenie pracovnej discipliny? Dakujem...

Nehnevajte sa , ale to čo čítam je úbohosť osobnosti a nie chovanie jedného vysokoškolsky vzdelaného človeka , to Vás takto učili na VŠ alebo bol diplom získaný podľa známosti .....to sa mi snáď len zdá .......

Ja hovorím väčšinou ľudom s takýmto zmýšľaním a delením sa od určitej vrstvy ľudí , že možno príde chvíľa a bude rád, že
niekde bude robiť výkopové práce z takú finančnú čiastku , aby prežil.

Ak ste z mladej generácie , nie je to zrovna dobrý štart do života a zdvihnutý prst pre výchovu našej budúcej generácie .
dragon
27.01.07,20:52
Asi som sa vyjadril dosť nešťastne...
ondrejvla
27.01.07,20:57
Nie je to tak ani o ľudskom ponížení. Cením si každú prácu a vo svojom živote som už robil všeličo. Ale keď mám určité pracovné zaradenie a poveria ma úlohou, ktorá s tým nesúvisí, zdá sa mi to absurdné. Je to asi ako keby riaditeľ nemocnice požiadal chirurga, aby vymenil pacientom posteľné prádlo, lebo sestra práve nemá čas. Zaujíma ma, či je to iba vecou etiky a vzťahov na pracovisku, alebo je to aj vymedzené v nejakom právnom predpise???
Predpis o medziľudských vzťahoch neupraví žiaden predpis, ani žiaden zákon!
Pokiaľ ťa neposlal nakŕmiť svojich psov, nakúpiť im žrádlo, nakúpiť jeho manželke zeleninku, alebo ťa nepriviezol priamo k nemu domov, lebo manželka zavára marhule a treba jej poumývať poháre - lebo to je skutočnosť a realita, ver mi, to sa skutočne mojej kolegyni stalo, ale len ťa "požiadal" aby si vymenil pacientom prádlo, lebo sestra je natoľko chorá, že je potrebné, aby si za ňu urobil tento pracovný úkon, alebo je práve pri inom pacientovi, ktorý je na tom veľmi zle, tak by si si mal uvedomiť, že si lekárom a prisahal si pomoc človeku. A v tomto prípade by ťa nemal uraziť žiaden právny predpis.
Zita5
27.01.07,20:57
Asi som sa vyjadril dosť nešťastne...


Asi ..............
Zita5
27.01.07,21:08
Na rozdiel od Vás ja VŠ vzdelanie nemám , ale pripájam Vám link :

http://www.porada.sk/t31715-preradenie-bez-zmeny-zmluvy.html?highlight=Preradenie+pr%E1cu
Paula
27.01.07,21:17
vecou etiky a vzťahov na pracovisku

je aj ochota pomôcť ak treba , aj spôsob akým sa o pomoc požiada, aj spôsob , akým sa pomoc neprijme, či odmietne....všetko je v nás, v génoch, ktoré sme si priniesli na svet, vo výchove, ktorú nám dali rodičia, v príklade našich priateľov......to, čo je na papieri, ktorý pri nástupe do práce podpíšeme, ešte neznamená, že má právo so mnou manipulovať šéf ako diktátor, alebo ja budem z princípu odmietať všetku prácu, ktorá nie je "čierne na bielom" ......osud nám nadelil veľmi, veľmi krátky pobyt na tejto planéte a prečo ho premárniť bojom tam, kde netreba?.....Možno prehaný príklad, ale smeti si tiež vynesiem sama a mám vysokú školu ...no, nepredpokladám, že o takúto "ponižujúcu" činnosť išlo na začiatku:cool:
dragon
27.01.07,21:21
Dakujem za link. Asi to bude naozaj len o pracovnych vztahoch. Za moj emotivny uvod sa ospravedlnujem, ale situacia v praci je pre mna velmi cerstva. Ide o to, ze ak by to bol nadriadeny, ktory ku mne pristupuje korektne a vazi si moju pracu, tak by som nemal problem vyjst mu v ustrety aj so zavaranim marhul. Ale od zaciatku nasho vztahu ku mne pristupuje iba z pozicie moci, preto som chcel vediet, ci sa mozem nejako branit, alebo ma naozaj sef moc poziadat ma o cokolvek a ja to musim splnit.
duficek
27.01.07,21:39
Asi som sa vyjadril dosť nešťastne... asi by som ta rovno vykopol z roboty (doslovne) a este aj smaril po tebe tvoj VS diplom....


Dakujem za link. Asi to bude naozaj len o pracovnych vztahoch. Za moj emotivny uvod sa ospravedlnujem, ale situacia v praci je pre mna velmi cerstva. Ide o to, ze ak by to bol nadriadeny, ktory ku mne pristupuje korektne a vazi si moju pracu, tak by som nemal problem vyjst mu v ustrety aj so zavaranim marhul. Ale od zaciatku nasho vztahu ku mne pristupuje iba z pozicie moci, preto som chcel vediet, ci sa mozem nejako branit, alebo ma naozaj sef moc poziadat ma o cokolvek a ja to musim splnit.
hladal by som si cim skor noveho zamestnavatela...
dragon
27.01.07,21:46
Zvazoval som aj takuto moznost, no ja mam svoju pracu velmi rad.... a je mi smutno pri predstave , ze by som ju mal menit len pre protivneho nadriadeneho....:mee:
tinaM
27.01.07,22:01
asi by som ta rovno vykopol z roboty (doslovne) a este aj smaril po tebe tvoj VS diplom....


hladal by som si cim skor noveho zamestnavatela...
Nebuďme už natoľko zlí.....:cool:
Možno fakt išlo len o nešťastné vyjadrenie sa, ktoré aj vo mne vyvolalo pobúrenie.
Obávam sa, že práve takýto spôsob vyjadrovania vyvolal taký vzťah nadriadeného voči dragonovi. Je dobré, ak každý človek bez ohľadu na vzdelanie má v sebe trošku skromnosti. Je to pekná vlastnosť a pomáha aj na pracovisku. Tým som nechcela povedať, že si musí nechať rozkazovať od každého a nechávať sa ponižovať. Ale pomôcť áno....
IVETA N
27.01.07,22:27
Ona aj ta skromnosť je niekedy nanič a vždy to tak bude,že nadriadený je len ,, nadriadený,, ono to ozaj zaleží na človeku ako ho doma vychovali a
akú úctu prejavuje voči sebe a iným . A zaleží aj na tom ,že nikdy nerob inému to čo nechceš aby robili tebe.

Iveta N
účtovník 007
28.01.07,15:46
Ale-ale,
čo ste sa tak pustili do dragana?
Vôbec nikto neviete o čom konkrétne dragan písal. Ani ja nie. Ale utopiť niekoho v lyžičke vody, preto že sa ozval....? Myslím si, ak nám dragan napísal, že má VŠ, chcel len poukázať na fakt, ako moc sa cítil ponížený. Vôbec sa nechcel vyvišovať. My mnohí sa stretávame dennodenne s ponižovaním v práci a vieme, aký je to pocit.
Riešení je niekoľko:
- ak sa cítiš ponižovaný opakovane, budeš musieť hľadať nové zamestnanie
- ak išlo iba o šéfov pokus Ťa poriadne uraziť, skús sa brániť
- ak sa Ti to po čase rozležalo v hlave a zistil si, že Tvoja reakcia bola prehnaná, nabudúce to naprav.
Jozef I
28.01.07,16:42
Nehnevajte sa , ale to čo čítam je úbohosť osobnosti a nie chovanie jedného vysokoškolsky vzdelaného človeka , to Vás takto učili na VŠ alebo bol diplom získaný podľa známosti .....to sa mi snáď len zdá .......


Ako tak čítam, neverím tomu čo vidím. Niekto potrebuje na porade poradiť a dočká sa miesto odpovede toho, že je úbohý ??? Kde je vaša etika???


asi by som ta rovno vykopol z roboty (doslovne) a este aj smaril po tebe tvoj VS diplom...
Tak na toto už vonkoncom nemám slov.

Keď sa tu na porade sťažuje nejaká účtovníčka, ako moc práce má a ako je na ňu šéf zlý, tak sa jej zastávate všetci. Vypisujete jeden cez druhého, ako sa má zachovať, ako má svojmu šéfovi na rovinu povedať, že viac nebude robiť to alebo ono. Keď tu niekto napíše, že sa citi ponížený, keď ho šéf požiadal - prikázal, aby urobil niečo iné, tak ho idete ukameňovať, miesto toho, aby ste v prvom rade zistili o čo ide. Zrazu ste na strane šéfa. Jediní, ktorí tu napísali rozumnú odpoveď bola Paula a potom aj TinaM a IvetaN.

Môžete sa do mňa teraz pustiť koľko chcete. Určite som vás svojou odpoveďou rovnako pobúril ako ste prekvapili vy mňa.Väčšinou do takýchto tém neprispievam, ale dnes som už nevydržal.
lubica_02
28.01.07,16:51
Mám právo odmietnuť vykonať pracovnú úlohu od môjho nadriadeného, ktorá nie je v mojej naplni prace (spada len do odseku zmluvy "plni prikazy nadriadeneho"??? Ako vysokoskolsky vzdelany robim samostatnu odbornu pracu a nadriadeny ma poziadal, aby som na dve hodiny zastupil ineho zamestnanca, ktory vykonava pracu bez akejkolvek kvalifikacie. Ja som odmietol, lebo to povazujem za ponizujuce a dotyka sa to mojej profesionalnej cti. Na co sa mozem odvolat v pripade, ze sa situacia bude opakovat, alebo ma nadriadeny pravo poverit ma akoukolvek pracou a neposluchnutie mozno hodnotit ako hrube porusenie pracovnej discipliny? Dakujem...
Podla hodnotenia ostatnzch vyzreas ako zasadovy a neochotny clovek,ale myslim si, že v podstate si to myslel inak. Vsetci v praci robime aj take veci,ktoré nedostaneme prikazom alebo nie su pracovnej zmluve. Moyes byt rad ,že ta sef požiadal - mi to dostavame prikayom. Napriek vsetkym postojom v porade, si myslim že si fajn a hlavne, že si to povedal ostatným.
Držim ti palce.
Danila
28.01.07,16:55
Tiež sa mi nechcelo prispievať, aj keď štýl príspevku, ktorý dragon zadal, naznačoval niečo ako že je HORENOS. Zvykla som mať niekedy medzi nadriadenými/vyvolenými/ takých bez príslušného vzdelania, o vedomostiach ani nehovorím, a ak náhodou aj bez triviálnej slušnosti a inteligencie, hotová pohroma. Potom im nezostávalo nič iné, ako využívať klauzulku" plniť príkazy nadriadeného". Osobne som sa vždy povzniesla nad podobné príkazy. Diplom som nebrala ako vstupenku k absolútnej profesionálnej nedotknuteľnosti, a mojich nadriadených som delila na nadriadených a nadradených. Tých druhých som akceptovala s rezervou. To je rada pre dragona.Kým nebude sám sebe šéfom.
duficek
28.01.07,17:10
Tak na toto už vonkoncom nemám slov.

Keď sa tu na porade sťažuje nejaká účtovníčka, ako moc práce má a ako je na ňu šéf zlý, tak sa jej zastávate všetci. Vypisujete jeden cez druhého, ako sa má zachovať, ako má svojmu šéfovi na rovinu povedať, že viac nebude robiť to alebo ono. Keď tu niekto napíše, že sa citi ponížený, keď ho šéf požiadal - prikázal, aby urobil niečo iné, tak ho idete ukameňovať, miesto toho, aby ste v prvom rade zistili o čo ide. Zrazu ste na strane šéfa. Jediní, ktorí tu napísali rozumnú odpoveď bola Paula a potom aj TinaM a IvetaN.

Môžete sa do mňa teraz pustiť koľko chcete. Určite som vás svojou odpoveďou rovnako pobúril ako ste prekvapili vy mňa.Väčšinou do takýchto tém neprispievam, ale dnes som už nevydržal.
nie nepustim sa do teba. iba odpoviem.
ak si si vsimol, moje odpovede smerovali k dvom roznym citaciam.
prva odpoved s vysmarenim reagovala na uplne prvy prispevok, za odpovedou si stojim nadalej. ak by som ja ako sef zamestnanca poprosil, aby na 2 hodiny zastupil ineho zamestnanca a ten na mna vytasi jeho VS diplom, ze je to pre neho ponizujuce....no prepac, letel by hned.

druha odpoved bola reakcia na dalsie prispevky, kde lepsie popisal situaciu.

takze nemusime sa tu hned burit :)
porada je aj o radeni, ale clovek si hadam moze povedat aj svoj nazor :)
duficek
28.01.07,17:12
Zvazoval som aj takuto moznost, no ja mam svoju pracu velmi rad.... a je mi smutno pri predstave , ze by som ju mal menit len pre protivneho nadriadeneho....:mee:
a to je jedine pracovisko na svete s takym vykonom prace?
ved svoju oblubenu pracu mozes vykonavat aj inde pod prijemnejsim vedenim...
Zita5
28.01.07,17:39
Ako tak čítam, neverím tomu čo vidím. Niekto potrebuje na porade poradiť a dočká sa miesto odpovede toho, že je úbohý ??? Kde je vaša etika???


Tak na toto už vonkoncom nemám slov.

Keď sa tu na porade sťažuje nejaká účtovníčka, ako moc práce má a ako je na ňu šéf zlý, tak sa jej zastávate všetci. Vypisujete jeden cez druhého, ako sa má zachovať, ako má svojmu šéfovi na rovinu povedať, že viac nebude robiť to alebo ono. Keď tu niekto napíše, že sa citi ponížený, keď ho šéf požiadal - prikázal, aby urobil niečo iné, tak ho idete ukameňovať, miesto toho, aby ste v prvom rade zistili o čo ide. Zrazu ste na strane šéfa. Jediní, ktorí tu napísali rozumnú odpoveď bola Paula a potom aj TinaM a IvetaN.

Môžete sa do mňa teraz pustiť koľko chcete. Určite som vás svojou odpoveďou rovnako pobúril ako ste prekvapili vy mňa.Väčšinou do takýchto tém neprispievam, ale dnes som už nevydržal.

Myslím , že nikto sa nebude do Teba púšťať.
Presne tak si zareagoval na príspevky , ako ja včera za zadanú otázku , ktorá v prvom momente nič iné mi nehovorila , len to , že zadávateľ bol požiadaný o niečo .....a ešte viac to bolo zahalené rúškom povyšovania a ponižovania .To je všetko .

Čo sa týka šéfa , ja som mu stránku nedržala , som si vedomá ,že šéf je aj dobrý aj zlý ......ale nedelím ľudí a hlavne ich neponižujem ......

Sorry , ostatné bolo rozvedené až po tej debate . Dala sa otázka formulovať aj trošku jemnejšie .....ale to už je za vodou .

I napriek tomu všetkému , som mu poskytla link , aby si ako tak mohol so svojim problémom pomôcť .
IVETA N
28.01.07,18:00
neuposluchla by som šéfa ani ja, bolo by to jedno či je to práca podradná alebo zodpovedá mojej kvalifikácii. Pretože urobíš čo Ti prikáže raz dva-krát a potom to už je tak stále .Dragonova chyba bola v tom že zle napísal otázku, myslím si že v dobrom vedomí ale iste bol nahnevaný a v tedy nerozmýšľaš čo robíš a hovoríš.

IVETA N
ondrejvla
28.01.07,18:10
Dakujem za link. Asi to bude naozaj len o pracovnych vztahoch. Za moj emotivny uvod sa ospravedlnujem, ale situacia v praci je pre mna velmi cerstva. Ide o to, ze ak by to bol nadriadeny, ktory ku mne pristupuje korektne a vazi si moju pracu, tak by som nemal problem vyjst mu v ustrety aj so zavaranim marhul. Ale od zaciatku nasho vztahu ku mne pristupuje iba z pozicie moci, preto som chcel vediet, ci sa mozem nejako branit, alebo ma naozaj sef moc poziadat ma o cokolvek a ja to musim splnit.

No Dragon, keby si bol svoju otázku takto formuloval od začiatku, určite by bola väčšina odpovedí - nedaj sa, ale formulácia bola "požiadal", preto takéto búrlivé odpovede. Ale teraz mám pocit, že ste si vy dvaja nesadli,
v tom prípade by som asi volila "rozvod", aj keď bude bolestný, ale ak mi niekto nakáže urobiť výkazy za kolegyňu, ktorá sa niekde muchluje a šéf to kryje, tiež by som sa ozvala. Ale poradím ti, ak máš pocit krivdy, ozvi sa, rozvod bude tak či tak, ale šliapať po sebe si určite nadaj.
Lenže, kde je teraz pravda - požiadal, či prikázal...? Viem, nemám právo mentorovať, ale pýtal si sa o radu. Tak si vyber podľa toho, čo je pravda a čo si nám povedal...
dana9
28.01.07,18:22
Takže, aby sme sa vrátili k jadru problému, t.j. aké pokyny nadriadeného je zameastnanec povinný uposlúchnuť. Treba vychádzať zo znenia § 43 ZP, podľa ktorého

(1) V pracovnej zmluve je zamestnávateľ povinný so zamestnancom dohodnúť podstatné náležitosti, ktorými sú:

a) druh práce, na ktorý sa zamestnanec prijíma, a jeho stručná charakteristika,
b) miesto výkonu práce (obec a organizačnú časť alebo inak určené miesto),
c) deň nástupu do práce,
d) mzdové podmienky, ak nie sú dohodnuté v kolektívnej zmluve.

v spojení s § 47 Povinnosti vyplývajúce z pracovného pomeru

(1) Odo dňa, keď vznikol pracovný pomer,

a) zamestnávateľ je povinný prideľovať zamestnancovi prácu podľa pracovnej zmluvy, platiť mu za vykonanú prácu mzdu, utvárať podmienky na plnenie pracovných úloh a dodržiavať ostatné pracovné podmienky ustanovené právnymi predpismi, kolektívnou zmluvou a pracovnou zmluvou,
b) zamestnanec je povinný podľa pokynov zamestnávateľa vykonávať práce osobne podľa pracovnej zmluvy v určenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.

Vychádzajúc z citovaných ustanvoení ZP preto platí, že ZC je povinný uposlúchnuť len pokyny, ktoré súvisia s druhom práce dohodnutým v pracovnej zmluve.
ilom
28.01.07,18:38
V § 81 ZP je uvedené:

Základné povinnosti zamestnanca


Zamestnanec je povinný najmä

a) pracovať zodpovedne a riadne, plniť pokyny nadriadených vydané v súlade s právnymi predpismi,
b) byť na pracovisku na začiatku pracovného času, využívať pracovný čas na prácu a odchádzať z neho až po skončení pracovného času,
c) dodržiavať právne predpisy a ostatné predpisy vzťahujúce sa na prácu ním vykonávanú, ak bol s nimi riadne oboznámený,
d) v období, v ktorom má podľa osobitného predpisu nárok na náhradu príjmu pri dočasnej pracovnej neschopnosti, dodržiavať liečebný režim určený ošetrujúcim lekárom,
e) hospodáriť riadne s prostriedkami, ktoré mu zveril zamestnávateľ, a chrániť jeho majetok pred poškodením, stratou, zničením a zneužitím a nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami zamestnávateľa,
f) zachovávať mlčanlivosť o skutočnostiach, o ktorých sa dozvedel pri výkone zamestnania a ktoré v záujme zamestnávateľa nemožno oznamovať iným osobám.
tinaM
28.01.07,18:53
Dragon, dostal si vynadané, máš aj poradené. To je "PORADA!"-učiteľka aj vychovávateľka. Máš nad čím uvažovať...
Možno si mladý zamestnanec a potkol si sa. Treba sa pozbierať a možno vľačo zmeniť.
Porada je aj na to dobrá, že tu Ti povie každý "do očí", čo si myslí. To neurobia ľudia, s ktorými si v dennom kontakte. Ak to aj zabolí, máš možnosť urobiť nápravu tam, kde je to potrebné.
misomiso
28.01.07,19:01
Ja som zamestnavatel, nie zamestnanec, z toho vyplyva, ze by som mal byt skor na strane jeho sefa. Ale nie je to tak, viem Dragona pochopit.

Ja si myslim, ze mu tu tazko nieco niekto poradi. Z pravneho hladiska ma narok na to, aby mu bola pridelovana praca v sulade s jeho pracovnou zmluvou (apropos - je v zmluve naplne prace presne specifikovana?) No kazdy takyto pripad by sa asi mal posuczovat individualne a na to my tu nemame dost informacii (ani ich nebudeme mat, pretoze tu pise iba jedna strana konfliktu) Myslim, ze kazdy zamestnec si musi zvazit, ake su celkove vztahy na pracovisku a ake ma on moznosti ich realne zmenit. Predovsetkym by som sa zamyslel nad tym, ci nieco dosiahnem tym, ze

1. skusim so sefom v dobrom prehovorit.
2. budem sa odvolavat na zakon (nesposobi ta naopak to, ze ma bude sef viac buzerovat?
3. ci je lepsie v pripade, ze s tym nespravim nic drzat hubu a krok alebo radsej hladat inu robotu (tu istu robotu inde).

Skratka - chcel som iba povedat, ze cokolvek Dragonovi tu poradime, moze to byt dost mimo realitu, pretoze konkretne pomery u nich v robote pozna iba on.
IVETA N
28.01.07,19:27
veru je to predovšetkým na ňom ako sa k tomu postaví a ako sa stým ďalej vysporiada a je to preňho ďalšia životná skúsenosť veď nie nadarmo sa hovorí,,že človek sa učí na vlastných chybách,,.A este nech sa kazdý zamyslí nad tým či sa to aj jemu nestalo,/ určite každému z nás/ v duchu si povedal veď prečo to mám robiť ,keď mám trebárs vyššie vzdelanie ako ten za ktorého mám ísť robiť záskok.Pekne krásne potichúčky bez reptania v rámci dobrých vzťahov na pracovisku a hlavne pre pokoj voči mojej osobe som to urobila.Je to realita ktorá dnes vládne . Dajme mu už pokoj a zaželaj me mu nech sa mu darí ako v osobnom tak aj v pracovnom živote.

IVETA N
fimka
28.01.07,19:51
Presna hranica, kde koncia tvoje povinnosti neexistuje. A v praxi som sa uz stretla aj s tym, ze kto prejavi trochu ochoty, na toho sa potom naloziiiiiiiiii. Ale to asi nebude tvoj pripad. ;)
Obcasnu pomoc urcite neodmietaj, neohrnaj nosom nad ziadnou pracou! Ale nenechaj sa vyuzivat - to v pripade, ak si sef na "vypomoc" vypichne stale iba teba.
Orsz
28.01.07,20:14
Dragon, dúfam, že Ťa členovia porady neodplašili svojimi názormi. Na to sme tu, aby sme boli k sebe aj kritickí. Samozrejme v zdravej miere, každý má na to iný názor, inak reaguje, či už z vlastných skúseností alebo len tak spontánne. Môžem Ťa ubezpečiť, že na porade sú naozaj fajn ľudia, a neznamená to, že Ťa od teraz budú kritizovať. I po výmene "ostrejších " názorov, sa vedia pri riešení problémov podporiť. Tak dúfam, že medzi nami zotrváš.