Damián
28.01.07,00:08
Prosím o radu, do polovice novembra som bola SZČO, potom som živnosť pozastavila a šla som na materskú. Mám podnikaťeľský účet ktorý som si nezrušila aj napriek pozastaveniu živnosťi, no problém je v tom že mám z jednou firmou uzatvorenú zmluvu, túto zmluvu som uzatvárala ako SZČO. Po prerušení živnosti nadalej pracujem pre túto firmu a zmluva ostala nezmenená, oni mi naďalej posielajú peniaze na podnikateľský účet. Čo mám teraz urobi, mám aj príjem po prerušení živnosti posielaný na môj účet dať ako príjem do daňového priznania alebo ako to mám a kde zaradiť v daňovom priznaní. Z tejto provízie nebola odvedená daň.
peeel
28.01.07,14:43
Prosím o radu, do polovice novembra som bola SZČO, potom som živnosť pozastavila a šla som na materskú. Mám podnikaťeľský účet ktorý som si nezrušila aj napriek pozastaveniu živnosťi, no problém je v tom že mám z jednou firmou uzatvorenú zmluvu, túto zmluvu som uzatvárala ako SZČO. Po prerušení živnosti nadalej pracujem pre túto firmu a zmluva ostala nezmenená, oni mi naďalej posielajú peniaze na podnikateľský účet. Čo mám teraz urobi, mám aj príjem po prerušení živnosti posielaný na môj účet dať ako príjem do daňového priznania alebo ako to mám a kde zaradiť v daňovom priznaní. Z tejto provízie nebola odvedená daň.

Živnosť možno pozastaviť minimálne na 6 mesiacov, čiže obnoviť ju môžeš najskôr v polovici mája, ak dobre počítam.
Príjem, ktorý máš zo živnosti po jej formálnom pozastavení sa dá ošetriť tak - ak s tým firma bude súhlasiť, že urobíte antidatovanú zmluvu, napr. k 1. 11. 2006 s tým, že sa v nej bude hovoriť o tom, že v mesiacoch 11/2006 - 6/2007 ti budú uhrádzať splátkovo faktúru z 10. 11. 2006, ktorá znie na sumu [predpokladaný súčet provízií] - systém nejaká priemerná suma, a k 1. 7. 2007 doúčtujete rozdiel, či už plusový alebo mínusový ďalšou faktúrou. Inak by sa jednalo o nedovolené podnikanie, pokiaľ sa tá činnosť viaže výlučne na živnostenský list.
Damián
28.01.07,17:55
No veď práve ona im to nepovedala že pozastavila živnosť a čo teraz z tým príjmom ktorý jej figuruje na podnikateľskom účte po prerušení živnosti
Damián
29.01.07,21:12
Poradí mi niekto?
renča1
30.01.07,05:11
Už som sa raz pýtala, ale neodpovedala si mi na moju otázku na ako dlho je pozastavená živnosť. Teraz už viem, že aj keby bola živnosť pozastavená len na dobu 6 mesiacov si povinná zostaviť mimoriad.účtov.závierku k dátumu preruš. živnosti a podať daňové priznanie do 31.3.2007. Pretože živnosť nebola obnovená do termínu podania daňového priznania. Príjem plynúci počas materskej , predpokladám z poisťovníctva (hovorí sa o províziach, tak preto moja úvaha) už po prerušení živnosti sa o tento príjem-pohľadávku upraví základ dane v daňovom priznaní v riadku zvyšujúcom základ dane. Je dobre zistiť jej presnú výšku, ktorá ti bude stále posielaná na účet. Tak isto sa základ dane poupravuje aj o zdaniteľne závazky , výdavky vzniknuté na účte ako sú poplatky, úroky...
Damián
30.01.07,07:03
Ďakujem, celkom tomu rozumiem len nevien presne do ktorej kolonky tento prijem mam zapísať, ktoré tlačivo daňového priznania mám vlastne vypísať A,B?
mysimis
30.01.07,07:04
Vystavuješ DP typu B.
renča1
30.01.07,07:16
[quote=Damián]do ktorej kolonky tento prijem mam zapísať, quote]

Myslím, že je to riadok 40 alebo 41 v DP. Riadok zvyšujúci základ dane.