Ing. Jolana Strýčková
28.01.07,05:38
Ako sa vyčísli minimálna celková cena práce zamestnanca so zdravotným postihnutím?
Ing. Jolana Strýčková
28.01.07,05:04
Podľa § 49 ods. 4 ZSZ je minimálna celková cena práce súčet minimálnej mzdy a odvodov za zamestnávateľa do poistných fondov: 7600 + 2676 = 10276 Sk/mesiac.

Celková cena práce pri zamestnávaní občanov so ZP je spravidla nižšia, ako minimálna celková cena práce, pretože zákon o zdravotnom poistení aj zákon o sociálnom poistení ustanovujú pre zamestnanca so ZP a jeho zamestnávateľa úľavy pri platení preddavkov na poistné na zdravotné poistenie a poistného na sociálne poistenie. Minimálna mzda sa u zamestnancov so ZP znižuje na 75 % a 50 % ustanovenej minimálnej mzdy.

ZP a SPhttp://www.porada.sk/ />



%
zamestná-vateľ
Min. mzda pri poklese
viac ako 40 % až 70 %
Poistenie
zamestná-
vateľa
%
zamestná-vateľ


Min. mzda pri poklese

viac ako 70 %


Poistenie

zamestná-

vateľa
ZP
5
5700


285
5


3 800


190
NP
1,4
5700


80
neplatí






StP+StSp
14
5700


798
14


3 800


532
IP
3
5700


171
neplatí






PvN
1
5700


57
neplatí






RFS
4,75
5700


271
4,75


3 800


181
GP
0,25
5700


15
0,25


3 800


10
ÚP
0,8
5700


46
0,8





31
Poistné celkom
30,2 %



1723
24,80 %





944
Cena práce
Mzda + odvody
5700+1723= 7423 Sk



Mzda + odvody


3800 +944=

4744 Sk





ZSZ_§49_ods.4
deha
21.03.07,10:50
Nemožte dať príklad pre potvrdenie pre zamestnávateľa , kde je takéto vysvetlenie:Súčasťou ceny za zákazku je celková cena práce občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) zákona, ktorí sa podieľali na realizácii zákazky. Počet občanov, ktorých si zamestnávateľ môže započítať na účely náhradného plnenia povinného podielu zamestnávania občanov so zdravotným postihnutím sa vypočíta ako podiel celkovej ceny práce na zákazke/zákazkách a trojnásobku minimálnej celkovej ceny práce platnej k 1. januáru kalendárneho roka, za ktorý zamestnávateľ plní povinnosť podľa § 64 zákona. Výsledný prepočítaný počet občanov so ZP sa zaokrúhli na celé číslo od 0,5 vrátane nahor (obdobne ako je uvedené v § 63 ods. 4 zákona). My potrebujeme zdokladovať 3 zamestnancov, ktorý prac,.v chrán dielni, ale aké cifry tam dať to nie je nikomu jasné!
toria
03.07.07,09:07
Dobrý deň, potrebujem aj ja poradiť. Viete mi niečo povedať k zamestnávaniu polovičného invalida má 60% pokles. Chceli by sme totiž takúto pani zamestnanať ako pomocnú účtovníčku s tým, že by sme chceli na ňu žiadať aj nenávratný finančný príspevok. Čo všetko k nemu budem potrebovať a na ako dlho musím túto pani zamestnávať??? Viem, že 3 roky musí byť v PP, ale stačí keď bude prijatá na 4 hodiny denne??? A akú minimálnu mzdu jej musím dať??? Ako je to potom z odvodmi???

Viem, že je toho veľa a šéf ma poveril, že do toho ideme a v podstate nemáme dostatok informácii. Aj keby ste ma odporúčili na nejaké liky kde je to popisané veľmi by mi to pomohlo.

ďakujem krásne vopred!!!
toria
04.07.07,06:45
Nemá s týmto niekto skúsenosti, nik sa s tým nestretol??? Aspoň nejaké linky kde by som to našla ???
toria
06.07.07,06:38
Dobrý deň, potrebujem aj ja poradiť. Viete mi niečo povedať k zamestnávaniu polovičného invalida má 60% pokles. Chceli by sme totiž takúto pani zamestnanať ako pomocnú účtovníčku s tým, že by sme chceli na ňu žiadať aj nenávratný finančný príspevok. Čo všetko k nemu budem potrebovať a na ako dlho musím túto pani zamestnávať??? Viem, že 3 roky musí byť v PP, ale stačí keď bude prijatá na 4 hodiny denne??? A akú minimálnu mzdu jej musím dať??? Ako je to potom z odvodmi???

Viem, že je toho veľa a šéf ma poveril, že do toho ideme a v podstate nemáme dostatok informácii. Aj keby ste ma odporúčili na nejaké liky kde je to popisané veľmi by mi to pomohlo.

ďakujem krásne vopred!!!



Prosím pomôžte mi s týmto!!! Ďakujem
FAA
07.07.07,07:32
Dobrý deň, potrebujem aj ja poradiť. Viete mi niečo povedať k zamestnávaniu polovičného invalida má 60% pokles. Chceli by sme totiž takúto pani zamestnanať ako pomocnú účtovníčku s tým, že by sme chceli na ňu žiadať aj nenávratný finančný príspevok. Čo všetko k nemu budem potrebovať a na ako dlho musím túto pani zamestnávať??? Viem, že 3 roky musí byť v PP, ale stačí keď bude prijatá na 4 hodiny denne??? A akú minimálnu mzdu jej musím dať??? Ako je to potom z odvodmi???

Viem, že je toho veľa a šéf ma poveril, že do toho ideme a v podstate nemáme dostatok informácii. Aj keby ste ma odporúčili na nejaké liky kde je to popisané veľmi by mi to pomohlo.

ďakujem krásne vopred!!!
My sme požiadali o nenávratný príspevok na vytvorenie chránenej dielne/predevačka v kníhkupectve/ minulí rok. Je to na tri roky a po spísaní žiadosti na ÚPSVaR sme potrebovali splniť požiadavky hygieny, išlo o bezbarierovosť prevádzky, a to bolo tuším všetko.
Na Vašom miestne príslušnom ÚPSVaR Vám dajú všetky podrobné informácie, nie je to nič zložité, riadite sa pokynmi ÚPSVaR. ÚPSVaR má zadefinované podmienky za ktorých poskytuje tieto príspevky, ak im vyhoviete, tak Vám príspevok dajú. Samozrejme treba v období platnosti zmluvy s ÚPSVaR dodržiavať podmienky, ktoré si dá. U nás je to hlásenie o priebežnom HV za polrok a hlásenie zmien. A ešte jedna podmienka, ÚPSVaR Vám dá príspevok iba vtedy, keď má na to peniaze :confused: , ale to neovplyvníte.
toria
09.07.07,04:51
ďakujem pekne za odpoveď. Bola som sa tam informovať. Vraj peniaze majú. Len ma zaujímalo či môžem tohto invalida zamestnať aj na skrátený uväzok. A ozaj mzdu mu platíte z tej zíženej mzdy - 5700,- ???


Vďaka ešte raz
FAA
18.07.07,13:41
My zamestnávame na plný úväzok, ale po dohode s UP je možný krtší úvazok, ale mzda nesmie byť nižšia ako minimálna na daný počet hodín.
toria
19.07.07,19:31
My zamestnávame na plný úväzok, ale po dohode s UP je možný krtší úvazok, ale mzda nesmie byť nižšia ako minimálna na daný počet hodín.


ďakujem, takže ak bude zamestnaná normálne na 8 hodín som povinná je vplatiť minimálne 5700,- SKkk?????


DObre tomu rozumiem???