alpland
28.01.07,13:06
Ahojte poradi niekto, co vsetko treba , ak chceme spojaznit int.obchod potravin, A-N napojov, kavy, ...donaskovu sluzbu
mame 2 moznosti , bud tovar nakupime a uskladnike ho v nebytovom priestore v kancelarii na paletach, alebo zozbierame objednavky za den a nakupime vo velkoobchode, uvitam vase nazory aj ohladom hygieny, ERP...treba suhlas od hygieny aj na auto?Dakujem
Excise Duty
28.01.07,13:35
Hlavne nezabudni, že ak budeš mať v sortimente alkoholických nápojov aj liehoviny, potom musíš mať na ich predaj povolenie od miestne príslušného colného úradu.
duficek
28.01.07,13:47
ERP nebude treba, predpokladam ze na zaklade internetovej objednavky vystavite fakturu a potom staci s fakturou a tovarom doniest PPD a je to.
kiwiak
01.02.07,10:32
1/ Máte záujem prostredníctvom internetového obchodu ponúkať spotrebiteľom požívatiny s dlhšou minimálnou trvanlivosťou (nevyžadujúce zvláštne podmienky uchovávania), ktoré Váš zamestnanec po objednaní zákazníkom zakúpi vo veľkosklade a doručí dodávkou. Informujete sa, či je možné túto činnosť vykonávať bez súhlasu RÚVZ alebo je nutné spĺňať nejaké podmienky. Známe Vám je, že na túto činnosť je potrebný zdravotný preukaz.
K variante č.1 uvádzame nasledovné:
- Ak neuvažujete so skladovaním, resp. krátkodobým uchovávaním požívatín, len s ich
zakúpením, dopravou a doručením zákazníkovi nie je potrebný súhlas RÚVZ, avšak je
potrebné spĺňať určité podmienky,
- na prepravu výrobkov možno používať na tento účel určené a prispôsobené dopravné
prostriedky, ktorých ložný priestor vyhovuje hygienickým požiadavkám na druh a spôsob
prepravy, (prvá hlava druhej časti Potravinového kódexu Slovenskej republiky § 40
siedmeho oddielu, Výnosu Ministerstvá pôdohospodárstva Slovenskej republiky a Minis-
terstva zdravotníctva Slovenskej republiky č.981/1996 – 100 z 20.mája 1996, oznámeného
pod č. 195/1996 Z.z.),
- dopravca musí mať osvedčenie o hygienickej spôsobilosti dopravného prostriedku od príslušného orgánu potravinového dozoru a ostatné sprievodné doklady (§43 vyššie cit. oddielu Potravinového kódexu SR) ,
- potravinový dozor nad manipuláciou a uvádzaním do obehu Vami uvádzaných druhov potravín vykonávajú orgány štátnej veterinárnej a potravinovej správy (§ 23 zákona č.152/l995 Z.z. o potravinách v znení ďalších predpisov),
- výroba, manipulácia a uvádzanie do obehu požívatín patria medzi epidemiologicky závažné činnosti (§33 ods.11 písm. d/ zák.č.126/2006Z.z. o verejnom zdravotníctve a o zmene a doplnení niektorých zákonov), na ktoré sa vyťahuje aj § 19 ods. l písm. g/ cit zákona, (podľa ktorého je zamestnávateľ povinný zamestnávať len osoby zdravotne a odborne spôsobilé na určený druh práce), ako aj (§26) Nariadenia vlády Slovenskej
republiky č.337/2006 Z. z. o podrobnostiach o prevencii a kontrole prenosných ochorení,
v zmysle ktorého (ods. 2,3 ) tieto môžu vykonávať len osoby zdravotne (doklad
zdravotný preukaz) a odborne spôsobilé (doklad o získaní vzdelania s potravinárskym
a iným zameraním, resp. osvedčenie o odbornej spôsobilosti na výkon epidemiologicky
závažných činnosti, ktoré vydá RÚVZ).

2/ Uvádzate aj druhú variantu , pri ktorej si zákazník objedná tovar (požívatiny) formou internetového obchodu, Vy ho objednáte a po dopravení z veľkoskladu ho umiestnite v regáloch a na paletách v nebytových kancelárskych priestoroch, odkiaľ ho dodáte zákazníkovi. Nie je vám jasné, či v tomto prípade je nutné mať prevádzkový poriadok, hygienické minimum a zdravotný preukaz, ako áno, tak aké sú poplatky. Záverom uvádzate, že v danom objekte je voda, no nie v kancelárii, ale v spoločných priestoroch.

K variante č.2 uvádzame nasledovné:
- Potravinársku činnosť (o.i. manipuláciu, skladovanie, dočasné uchovávanie) nie je možné
vykonávať v nebytových kancelárskych priestoroch, na výrobu, manipuláciu, skladovanie
a uvádzanie do obehu požívatín musia byť osobitné priestory schválené na potravinárske
účely rozhodnutím RÚVZ vydaným na základe návrhu, ktorý sú povinné fyzické
a právnické osoby predkladať na posúdenie (§ 35 ods.1, písm. c/ cit. zákona),
- požiadavky na priestory ustanovuje nariadenie (ES) č.852/2004 Európskeho parlamentu a rady z apríla 2004 o hygiene potravín príp. sú uvedené v Potravinovom kódexe SR (šiesty, siedmy a ôsmy oddiel),
- všetky požiadavky vzťahujúce sa na Vami uvádzanú činnosť nie je možné taxatívne vymenovať, právne normy ustanovujúce požiadavky sú voľne sprístupnené napr. aj na internetovej stránke www.zbierka.sk... (http://www.zbierka.sk.../).
- v zmysle súčasne platnej legislatívy prevádzkový poriadok pre potravinárske zariadenie
nepodlieha schvaľovaniu orgánom štátnej správy na ochranu verejného zdravia (RÚVZ),
avšak prevádzkový poriadok môže byť súčasťou dokumentácie správnej výrobnej praxe,
- k otázke odbornej a zdravotnej spôsobilosti zamestnancov, ktorá bola zodpovedaná pri odpovedi na prvú variantu dodávame, že osvedčenie o odbornej spôsobilosti na vykonávanie epidemiologicky závažných činnosti vydáva RÚVZ na základe podania žiadosti a po preskúšaní uchádzača pred skúšobnou komisiou (v zmysle § 9 vyššie citovaného zákona), poplatok za podanie žiadosti (500,- Sk) a vydanie osvedčenia (200,-Sk) vo forme kolkových známok,
- pred preskúšaním je možné absolvovať školenie na získanie osvedčenia, ktorého organi-
zátorom v Košiciach je Slovenský červený kríž, Komenského 19, u ktorého je možné
získať informáciu o poplatku,
- zdravotný preukaz vydáva lekár (napr. obvodný, závodný), ktorý je kompetentný oboznámiť Vás s poplatkom.
Janka6685
01.02.07,10:49
Ahojte poradi niekto, co vsetko treba , ak chceme spojaznit int.obchod potravin, A-N napojov, kavy, ...donaskovu sluzbu
mame 2 moznosti , bud tovar nakupime a uskladnike ho v nebytovom priestore v kancelarii na paletach, alebo zozbierame objednavky za den a nakupime vo velkoobchode, uvitam vase nazory aj ohladom hygieny, ERP...treba suhlas od hygieny aj na auto?Dakujem

Rovnaký nápad som mala aj ja asi pre dvoma rokmi, ale nedotiahla som to do konca. Teraz, keď čítam o tom, čo všetko je k tomu potrebné, tak som aj rada:---. A tiež v KE...Držím ti palce, nech sa ti darí, lebo v KE je chudoba....v takej Blave by to určite vynášalo viac...
misomiso
01.02.07,11:56
Rovnaký nápad som mala aj ja asi pre dvoma rokmi, ale nedotiahla som to do konca. Teraz, keď čítam o tom, čo všetko je k tomu potrebné, tak som aj rada:---. A tiež v KE...Držím ti palce, nech sa ti darí, lebo v KE je chudoba....v takej Blave by to určite vynášalo viac...

Ja si nemyslim, ze by bol velky rozdiel v ziv. urovni v BA a KE. Navyse potraviny nie su luxusny tovar - jest sa musi. Ja by som sa toho nebal.

Ked uz porovnanave tu chudobu na Slovensku (preco si vsetci myslia, ze tu v BA sa zije najlepsie?) - mam taku drobnu prihodu. Totiz pojem "chudoba" je velmi relativny.

Ked som bol nedavno v Kalifornii, viezol ma z Aneheimu na letisko v LA taxikar. Ako som zistil, bol to Iranec, ale taky Iransky disident, co mlady emigroval a po studiu ostal v USA. Samozrejme - ma denne vymyvany mozog amr. propagandou. Napr. sa velmi cudoval, ze my tu v Europe nie sme velmi stastni z vojny v Iraku. Domnieval sa, ze sme sa uz nevedeli dockat, kedy Bush posle vojakov aby nam tu ten "problem" vyriesili. Ale o tom som tu nechel pisat.

Tak sme sa rozpravali a on medzi recou hovori: "To malokto vie, ale USA su najbohatsou, ale sucasne aj najchudobnejsou krajinou na svete". (Este drobna poznamka: prave Kalifornia je asi najbohatsou oblastou celych Statov, nevidite tam auto starsie 4 roky, neviem, kde ich srotuju, kazdemu sa pred vilkou polieva automaticky travnik, denne nakupuju tony lacneho Cinskeho tovaru a dalsi tyzden to vyvazaju na smetisko...)

Ja hovorim? "preco najchudobnejsia?
On: "A kde inde mate 50 milionov ludi pod hranicou chudoby?
Ja: "A kde je ta hranica chudoby? kto to stanovil?
On: "Ale ved to je uradne stanovene. Ak mate mesacny prijem pod urcitu sumu, statisticky zijete pod hranicou chudoby. My mame najviac ludi na svete, ktori ziju v absolutnej biede"
Ja: "A ten nachudobnejsi obcan USA ma auto?
On: "Ale samozrejme? Ako inak by sa dostal do obchodu na nakup?...
duficek
01.02.07,12:15
krasny rozpravkovy prispevok :)
ja si myslim, ze nejaky rozdiel v urovni tu bude, aj ked aj v BA sa najde clovek chudobnejsi a v KE bohatsi.
suhlasim ze chudoba je relativna, ked porovnam situaciu v hladovej doline so situaciu v afrike, sme na tom stale lepsie. ale vysvetli to nasemu cloveku, co si horkotazko najde pracu, robi za minimalnu mzdu aj ked ma naviac a nemoze si dovolit slusne auto, nie to este nejake slusne byvanie....(teraz nemyslim darmozracov, ktori si narobia deti ako zajace a ziju z pridavkov na 15 deti, ziju v osade v chatrci s parabolou od satelitu, maju nacierno vodu a elektrinu a este srdcervuco kricia do kamery, aki su chudaci za takto musia zit-pritom to ma ledva vychodenu zakladnu skolu-darmozraci prizivnici...)
Janka6685
01.02.07,12:25
krasny rozpravkovy prispevok :)
ja si myslim, ze nejaky rozdiel v urovni tu bude, aj ked aj v BA sa najde clovek chudobnejsi a v KE bohatsi.
suhlasim ze chudoba je relativna, ked porovnam situaciu v hladovej doline so situaciu v afrike, sme na tom stale lepsie. ale vysvetli to nasemu cloveku, co si horkotazko najde pracu, robi za minimalnu mzdu aj ked ma naviac a nemoze si dovolit slusne auto, nie to este nejake slusne byvanie....(teraz nemyslim darmozracov, ktori si narobia deti ako zajace a ziju z pridavkov na 15 deti, ziju v osade v chatrci s parabolou od satelitu, maju nacierno vodu a elektrinu a este srdcervuco kricia do kamery, aki su chudaci za takto musia zit-pritom to ma ledva vychodenu zakladnu skolu-darmozraci prizivnici...)
To je teda pravda. Absolútne súhlasím. A misomiso musíš predsa uznať, že východ je celkovo chudobnejší ako západ. Jasné, že na východe sa nájdu ľudia, čo sú bohatší ako ľudia na západe, ale v glogále je to tak, že na východe je horšia situácia.

A jedlo je síce základná potreba a ľudia si ho vždy budú kupovať, ale ja som to myslela tak, že je tu menej ľudí, ktorí by boli ochotní priplatiť si za donášku (lebo zadarmo to asi nik robiť nebude). Väčšina ľudí chodí z obchodu do obchodu, len aby našli lacnejšie výrobky.

Btw, je aj pravda, že v Blave máte vyššie náklady na život, ale vraj máte aj viac pracovných príležitostí...Ale stále sme na tom oveľa lepšie, ako niektoré FAKT chudobné krajiny...
misomiso
01.02.07,12:38
krasny rozpravkovy prispevok :)
ja si myslim, ze nejaky rozdiel v urovni tu bude, aj ked aj v BA sa najde clovek chudobnejsi a v KE bohatsi.
suhlasim ze chudoba je relativna, ked porovnam situaciu v hladovej doline so situaciu v afrike, sme na tom stale lepsie. ale vysvetli to nasemu cloveku, co si horkotazko najde pracu, robi za minimalnu mzdu aj ked ma naviac a nemoze si dovolit slusne auto, nie to este nejake slusne byvanie....(teraz nemyslim darmozracov, ktori si narobia deti ako zajace a ziju z pridavkov na 15 deti, ziju v osade v chatrci s parabolou od satelitu, maju nacierno vodu a elektrinu a este srdcervuco kricia do kamery, aki su chudaci za takto musia zit-pritom to ma ledva vychodenu zakladnu skolu-darmozraci prizivnici...)

No v podstate mas vo vsetkom pravdu. Ja sa iba snazim zamyslat nad niektorymi suvislostami.

Niektori Poradaci vedia, ze som sem pred par tyzdnami zavesil forky z centra Tokia, na ktorych boli chatrce v ktorych mnohi japonci bezne ziju. Vyzeralo to ako romska osada a pisem to teraz sem len preto, ze medzicasom som to vymazal. Skratka chcm povedat asi nasledovne. Bol som (okrem ineho) viac krat v japonsku, videl som tam (okrem ineho samozrejme) mnoho chudoby, na ktoru ani na Slovensku nie sme zvyknuti, ale nikto sa nestazoval. Potom som bol v USA, (posledny raz nahodou asi v najbohatsom regione), videl som tam mnozstvo bohatsta, ziadny chudobu, a vsetci si stazovali. To nebol iba ten taxikar, ale aj ini, skratka, ze uz to ekonomicky nie je to, co to byvalo, musia setrit, ceny energii idu hore, teraz este ten terorizmus k tomu - skratka hroza - vsetko stoji tolko penazi... Dost si zacali stazovat na zivotnu uroven napr. Nemci, napr. od 1. januara sa im zvysila DPH na 19% - (to je predsa nehoraznost) skratka - su nespokojni.

Slovensko je zdanlivo zivotnou urovnou niekde medzi tym Japonskom a bohatymi regionmi USA, ale keby sme ho porovnavali v ramci vsetkych krajin sveta, je vlastne uplne tesne pod vrchom. Co sa tyka spokojnosti ludi, je vseobecne zname, ze Slovaci odpovedaju vo vsetkych prieskumoch tak, ze z toho vychadza absolutna nespokojnost s zivotom v krajine a s ziv. urovnou. Ako keby sme stale na nieco cakali, ze bude lepsie. Ale trufam si povedat, ze nejako vyrazne lepsie pre vsetkych tu uz nikdy nebude. Samozrejme plati, ze teraz sa da podnikat a sikovnemu jednotlivcovi (ak mu stastie praje) bude dopriaty blahobyt. Ale to uz plati aj dnes. Co sa tyka vseobecneho vyvoja ziv. urovne a kvality zivota, mam obavy, ze v niektorych ukazovateloch to sice bude este stupat, ale buducnost bude prinasat aj prvky, na ktore bude platit skor ten stary vtip:

Otazka na Radio Jerevan: "Kedy bude lepsie?"
Odpoved: "Uz bolo"
Janka6685
01.02.07,12:45
Už sme sícemimotemy, ale ešte v škole nám profesor zdôrazňoval, že máme byť radi, že nám tečie pitná voda z kohútikov, lebo je mnoho krajín a dokonca sa medzi ne radia aj vyspelé krajiny, kde takýto luxus nemajú....to len na margo toho, čo kto má, kto nemá a čo kto považuje za dôležité...
misomiso
01.02.07,12:49
A jedlo je síce základná potreba a ľudia si ho vždy budú kupovať, ale ja som to myslela tak, že je tu menej ľudí, ktorí by boli ochotní priplatiť si za donášku (lebo zadarmo to asi nik robiť nebude). Väčšina ľudí chodí z obchodu do obchodu, len aby našli lacnejšie výrobky.


Mas pravdu. Ale ja si aj tak myslim, ze za pokus to stoji. Napriklad vela ludi je frustrovanych z tych zmien, co sa nedavno udiali. Mam na mysli, nastup hypermarketov a zanik miestnych predajni. V podstate je fajn, ze su supermarkety, kde je vsetko, navyse za dobre ceny a da sa tam parkovat ale uz to zacali prehanat. Tu v BA stavaju uz tak obrovske kolosy, z eked chcem ist nakupit do Tesco Lamac alebo Ztate Piesky, musim pocitat pol dna, kym to obeham s tym tazkym kosikom, potom kym vystojim rad k pokladni a zaveziem k autu. K tomu samozrejme priepeva napr. aj to, ze tieto obchody v snahe o 100% vytazenost svojich zamestnancov radsej daju o 5 pokladnicok menej, ako o 1 viac. Vobec im nevadi, ze ludia cakaju, vedia, ze inde nepojdu, kam by aj isli, ked male predajne zanikli?

Tiez k tomu (ze cotaz viac ludi tam nerado chodi) prispieva aj napr. to, ze oni zamerne (marketing) menia sortiment v regaloch a stale to stahuju, aby sa tam clovek nevedel rychlo orientovat. Tym padom nakupi aj to, co nechcel, pretoze ho prinutia prejst vzdy okolo vsetkych regalov.

Vsetko by zalezalo asi od toho, pre aku klientelu by bola taka donaska zriadena - a hlavne, ci by si si tam dala normalnu, alebo nejaku skutocne luxusnu marzu a pod.
Janka6685
01.02.07,12:59
Máš pravdu. Ja nie som proti tomu, aby si tu niekto zaviedol donášku, len chcem, aby zvážil všetky možnosti. Najlepšie urobí, ak si spraví prieskum trhu.

Btw, s tým čakaním, menením tovarov v regáloch atc. máš pravdu. V poslednom čase som aj prestala chodiť do hypermarketov, lebo cenovo sa aj supermarkety alebo malé obchdíky snažia konkurovať. Nič iné im neostáva a ľudia to majú aspoň poruke (niekde pri bydlisku...).
duficek
01.02.07,15:51
miso ano davam ti z casti za pravdu s tym japonskom a usa. znizuje sa im zivotna uroven a stazuju sa...ale aj tak tem americky chudak s autom je na tom lepsie ako chudak slovak bez auta. v amerike je mensi problem mat hypoteku, pretoze aj ked niekde dostanes padaka, o tyzden robis niekde inde (mam na mysli beznu strednu vrstvu so "stredoskolskym" vzdelanim. na slovensku? clovek sa modli aby nahodou nekrachla firma a nebol na mizine, lebo vacsinou dalsiu robotu bude zhanat pol roka az rok....maj v takejto situacii hypoteku a splacaj.
japonsko - ten tvoj post som cital...ano je to smutne citanie, ale kludne to moze byt za chvilku aj u nas, ked viac ludi pride z vychodu, nebudu mat kde byvat, lebo nove byty su astronomicky drahe a najomne rovnako drahe ako hypoteka....
nemecko - znizuje sa im zivotna uroven, stazuju sa...OK

ale - ty poukazujes na kapitalisticke krajiny, ktore mali po II. sv. vojne inu situaciu. my sme postkomunisticka krajina, 40 rokov nas zbedacovali a maly boom zazivame teraz. zazilo japonsko, usa alebo nemecko (zapadne:)) komunisticku pliagu?
Janka6685
01.02.07,15:58
V podstate máte pravdu aj jeden aj druhý...a čo s tým môžeme robiť my? Buď sa zmieriť s tým, ako sa žije na Slovensku, alebo odísť pracovať do zahraničia, niečo našetriť a s tými peniazmi potom žiť tu. Ale čo ja viem, tak ľudia, ktorí odišli, už sa nevrátili...vraj by boli blázni, ak by sa vrátili po tom, čo zistili, ako sa žije inde.

Ale debata na túto tému by mohla byť nekonečná. Existuje pár nekonečných tém: politika, náboženstvo, interupcie,...
duficek
01.02.07,16:11
tak tak :)
misomiso
02.02.07,09:08
V podstate máte pravdu aj jeden aj druhý...a čo s tým môžeme robiť my? Buď sa zmieriť s tým, ako sa žije na Slovensku, alebo odísť pracovať do zahraničia, niečo našetriť a s tými peniazmi potom žiť tu. Ale čo ja viem, tak ľudia, ktorí odišli, už sa nevrátili...vraj by boli blázni, ak by sa vrátili po tom, čo zistili, ako sa žije inde.

Ale debata na túto tému by mohla byť nekonečná. Existuje pár nekonečných tém: politika, náboženstvo, interupcie,...
...účtovníctvo :)
heja3
02.02.07,10:38
Už sme sícemimotemy, ale ešte v škole nám profesor zdôrazňoval, že máme byť radi, že nám tečie pitná voda z kohútikov, lebo je mnoho krajín a dokonca sa medzi ne radia aj vyspelé krajiny, kde takýto luxus nemajú....to len na margo toho, čo kto má, kto nemá a čo kto považuje za dôležité...

S tou vodou môžeme byť zachvíľu boháči - čo by dali Spojené arabské emiráty keby mali na svojom území toľko vody - oni majú ropu - z tej sa nenapijú. Musia ju predať a potom kúpiť vodu:D :D :D My máme rovno vodu - odpadol obchod ...:cool:
Ivula
03.02.07,17:09
Podľa mňa by bolo lepšie vyhnúť sa skladovaniu tovaru, kým nemáte obchod ako tak rozbehnutý. A dobré by bolo zvoliť si 2-3 termíny za deň, kedy budete realizovať rozvoz. Držím palce
FTC
20.07.09,16:13
A teraz k téme.

Ak ste frustrovaný z chodenia do obchodu kvôli potravinám tak si objednajte cez net. Ja si objednávam a do obchodu už ani moc nechodím kvôli potravinám.
S tým že pôjdeš do veľkoskladu a nakúpiš vo väčšom tak na to zabudni. Raz keď mi doniesli potraviny domov som si pokecal s vodičom a nieje to až také ružové ako si tu diskutujúci myslia (niektorý). S tým skladom by som to videl na čas keď budeš mať aspoň 10 objednávok denne, inak nebudeš schopný vyskladniť všetok tovar z veľkoskladu, pretože kvôli zákazníkovi čo chce 2 jogurty ty kúpíš celý balík (24 alebo koľko ich je) a čo s tými ostatnými? zahodíš a realizuješ obrovskú stratu.

Skús sa spojiť s niektorými čo to robia a pokecajte si alebo im ponúkni spoluprácu.
Ja nakupujem v BA cez www.delimarket.sk, a v košiciach je to potraviny.eu (tam som ešte nekupoval :)