dareckova
28.01.07,14:10
Ako SZCO si chcem zaučtovať životnú poistku. AKo to mám v JU urobiť a čo k tomu treba doložiť?
Anja111
28.01.07,13:20
Ako SZCO si chcem zaučtovať životnú poistku. AKo to mám v JU urobiť a čo k tomu treba doložiť?

O životnej poistke sa neúčtuje. Životnú poistku si uplatňuješ ako nezdaniteľnú čiastku v DP a to vo výške, zaplatenej poisťovni, maximálne však 12.000,-- Sk na rok.
Paula
28.01.07,13:21
Ako SZCO si chcem zaučtovať životnú poistku. AKo to mám v JU urobiť a čo k tomu treba doložiť?

Pri platbe z podnik. účtu alebo z pokladne = výdavok neovpl. základ dane. Pri daňovom priznaní si odpočítaš od základu dane max. 12 tis z platieb na toto poistenie.
Anja111
28.01.07,13:22
Dodávam, že doklad o zaplatení dostaneš z poisťovne, ak poistka spľňa požiadavky na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky. A tento doklad je prílohou DP.
DanielaSL
28.01.07,13:23
Tu máš odpoveď.
§ 11
Nezdaniteľné časti základu dane


(1) Základ dane sa znižuje o nezdaniteľné časti, ktorými sú:

a) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku životného minima64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na daňovníka,
b) suma zodpovedajúca 19, 2-násobku sumy životného minima 64) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia ročne na manželku (manžela) žijúcu s daňovníkom v domácnosti, 57) ak nemá vlastný príjem; ak má vlastný príjem v príslušnom zdaňovacom období nepresahujúci túto sumu ročne, nezdaniteľná časť základu dane je rozdiel medzi touto sumou a vlastným príjmom manželky (manžela); do vlastného príjmu sa nezahŕňa daňový bonus podľa § 33 zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky 43) a štipendium poskytované študujúcim sústavne sa pripravujúcim na budúce povolanie125,
c) príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie platené podľa osobitného predpisu, 35)
d) účelové sporenie.
e) poistné na životné poistenie.

V daňovom priznaní si ju vo výške najviac 12.000,- odpočítaš. Ináč ak ju platíš napr. z podnikateľského účtu, tak ju účtuješ ako výdavok, ktorý neovplyvňuje daň. Poisťovne posielajú doklad o životnej poistke, myslím, že každú chvíľu by ti mal prísť, ten sa dokladá k DP...poprípade sa odloží a v prípade daňovej kontroly sa ukáže.
dareckova
28.01.07,13:40
ďakujem za odpoveď