Macko 3
28.01.07,15:13
Dobry den Vam vsetkym potrebovala by som poradit čo s FA ,ktorá je z rakuska a je na nej vyznacene 20 % DPH , ako si ju podnikatel da do DPH
presnejsie ci si moze odratat DPH alebo urobi samozdanenie , a do ktorych riadkov tlaciva DPH sa to zapise , jedna so o reziu .
Prosim poradte Dakujem
Lydka R
28.01.07,14:28
Dobry den Vam vsetkym potrebovala by som poradit čo s FA ,ktorá je z rakuska a je na nej vyznacene 20 % DPH , ako si ju podnikatel da do DPH
presnejsie ci si moze odratat DPH alebo urobi samozdanenie , a do ktorych riadkov tlaciva DPH sa to zapise , jedna so o reziu .
Prosim poradte Dakujem
Bola to fa za tovar alebo služby? Ak tovar, tak fa mala byť bez DPH a vykonalo by sa samozdanenie (v priznaní r.1,2,4,16)
Ak sú to služby, potom celé aj s DPH do nákladov bez odpočítania DPH
Macko 3
28.01.07,15:58
Dakujem ,ale ani sama neviem aky text ma Fa , ale je to fa k predaju auta zvlast je auto na jednej FA bez DPH a potom na tejto druhej FA asi ako sluzba zistim text a skusim upresnit zatial dakujem .
betka
29.01.07,17:06
Dobry den Vam vsetkym potrebovala by som poradit čo s FA ,ktorá je z rakuska a je na nej vyznacene 20 % DPH , ako si ju podnikatel da do DPH
presnejsie ci si moze odratat DPH alebo urobi samozdanenie , a do ktorych riadkov tlaciva DPH sa to zapise , jedna so o reziu .
Prosim poradte Dakujem

Dolezite je: ci ste platcom DPH, ak ste mali ste dodavatelovi poskytnut vase udaje a pri DPH prefix - Sk ......, vtedy Vam mali vystavit FA bez DPH, a v SR by ste urobili samozdanenie.
Ak nie ste platcom DPH, Fa Vam vystavili s rak. DPH, co je spravne.

Ak ide o osobny automobil: OA
OA: dolezite je vediet, ci ide o novy dopravny prostiedok (definuje zak.o DPH), vtedy mali rak.firma uviest cenu OA bez DPH a vy ste povinnyv SR podat DP. a dan do 7 dni odviest, (t.j. v prip. ze nie ste registrovana pre dan podla par. 4-7).
ak ste kupili starsi OA, vystavena mala byt FA s DPH.
Adkah
21.02.07,17:10
Ahojte. Prišla nám faktúra z Poľska a nemám skúsenosti zo zahraničím, tak tu študujem ako na to. Ako ju zaúčtovať? Mám aj lístok o zmene peňazí na Poľské a potom sa s toho hradila v hotovosti faktúra. Ďakujem.
Milan Benka
21.02.07,19:08
Ahojte. Prišla nám faktúra z Poľska a nemám skúsenosti zo zahraničím, tak tu študujem ako na to. Ako ju zaúčtovať? Mám aj lístok o zmene peňazí na Poľské a potom sa s toho hradila v hotovosti faktúra. Ďakujem.

Tak zadaj viac údajov:

je na fa uvedené DPH? čo je na fa (tovar, služba-aká je to služba)?
dodávateľ je platiteľom DPH v Poľsku?
objednali ste si plnenie pod slov. IČ DPH?
ALBO
22.02.07,06:53
Bola to fa za tovar alebo služby? Ak tovar, tak fa mala byť bez DPH a vykonalo by sa samozdanenie (v priznaní r.1,2,4,16)
Ak sú to služby, potom celé aj s DPH do nákladov bez odpočítania DPH
Trochu ste to zjednodušli, ani tu neviete posúdiť ako s DPH, keď neviete za čo bola poskytnutá, či bola oprávnene vystavená fa s DPH.
Adkah
22.02.07,07:06
Tak zadaj viac údajov:

je na fa uvedené DPH? čo je na fa (tovar, služba-aká je to služba)?
dodávateľ je platiteľom DPH v Poľsku?
objednali ste si plnenie pod slov. IČ DPH?


Fakturuju nam za tovar, bez DPH ale nerozumiem poslednej vete ci sme si objednali plnenie pod slov IČ DPH.
ALBO
22.02.07,07:32
Fakturuju nam za tovar, bez DPH ale nerozumiem poslednej vete ci sme si objednali plnenie pod slov IČ DPH.

To znamená asi to, či ste im povedali, že ste platiteľ (a kde)a oni sa potom podľa toho majú správať pri vystavení dokladu (s daňou alebo bez).

Ak teda ide o tovar , ktorý vám dodali z PL , a obaja ste platiteľia (máte ič DPH aj na Fa) potom ste ho nadobudli podľa § 11 a robíte samozdanenie podľa § 20. Poliak ho oslobodil´=fakturoval bez DPH (mal vám tam na Fa aj napísať, že vy zodpovedáte za DPH.
uvádzate v DP vstup na r. 16
výstup na r. 4,2,1.

opravené § 21 na §20 (preklep)
Jana Acsová
22.02.07,07:36
Ahojte. Prišla nám faktúra z Poľska a nemám skúsenosti zo zahraničím, tak tu študujem ako na to. Ako ju zaúčtovať? Mám aj lístok o zmene peňazí na Poľské a potom sa s toho hradila v hotovosti faktúra. Ďakujem.
K uplatneniu DPH pri nadobudnutí tovaru v rámci EÚ pozrite napríklad:
http://www.porada.sk/t25902-nadobudnutie-tovaru-v-tuzemsku-z-ineho-elenskeho-tatu-eu.html

Dočítate sa tam aj ako s kurzami pre účely zdanenia tovaru na Slovensku.
Italiana
16.03.07,07:13
1. Dostali sme faktúru za tovar z Nemecka. Sme plátcami DPH, aj dodávateľ je plátca. Mali nám ju vystaviť bez DPH a my sme mali urobiť samozdanenie. Ale oni na faktúre uviedli aj DPH. Jedná sa o malú čiastku, nie sú ochotní prerobiť faktúru. My sme ju zaplatili aj s tým DPH. Takže teraz neviem, kam v podvoj. účtovníctve zaúčtovať to zaplatené DPH. Nárok na odpočet nemám, takže čo s tým?

2. Ešte ma trápi, že absolútne neviem, kam mám účtovať DPH z drobných nákupov v Rakúsku, keď dostanem blok z registračnej pokladne. Tiež nemám nárok na odpočet, nechcem si ani nárokovať odpočet DPH z danej krajiny, tak kam zaúčtovať to zaplatené DPH? Už som to chcela dať ako nedaňový náklad a pripočítať to k základu dane v daňovom priznaní. Je to nesprávne?
martinius
16.03.07,08:01
1. Dostali sme faktúru za tovar z Nemecka. Sme plátcami DPH, aj dodávateľ je plátca. Mali nám ju vystaviť bez DPH a my sme mali urobiť samozdanenie. Ale oni na faktúre uviedli aj DPH. Jedná sa o malú čiastku, nie sú ochotní prerobiť faktúru. My sme ju zaplatili aj s tým DPH. Takže teraz neviem, kam v podvoj. účtovníctve zaúčtovať to zaplatené DPH. Nárok na odpočet nemám, takže čo s tým?

2. Ešte ma trápi, že absolútne neviem, kam mám účtovať DPH z drobných nákupov v Rakúsku, keď dostanem blok z registračnej pokladne. Tiež nemám nárok na odpočet, nechcem si ani nárokovať odpočet DPH z danej krajiny, tak kam zaúčtovať to zaplatené DPH? Už som to chcela dať ako nedaňový náklad a pripočítať to k základu dane v daňovom priznaní. Je to nesprávne?
Ak si nenárokuješ vrátenie zaplatenej dane,tak tú DPH daj rovno do nákladov,vystupuješ akoby v pozícii neplatcu,pretože si neplatca zahraničnej DPH.
Italiana
16.03.07,09:30
Ďakujem za odpoveď. Na aký paragraf v zákone o DPH sa môžem odvolať?
victoria
22.04.07,10:36
Dostala som fakturu na tovar z Čiech. Dodavatel je platca DPH v Cechach a my sme platcami DPH na Slovensku, na fakture je dokonca uvedene nase IC DPH a napriek tomu je faktura vystavena v CZK vratane DPH. Mam ziadat o opravu faktury a urobit len samozdadenie ? Co v pripade ze mi fakturu neopravia ? Ako mam zauctovat tento pripad ? Jedna sa o jednoduche uctovnictvo.
Jana Acsová
22.04.07,11:43
Dostala som fakturu na tovar z Čiech. Dodavatel je platca DPH v Cechach a my sme platcami DPH na Slovensku, na fakture je dokonca uvedene nase IC DPH a napriek tomu je faktura vystavena v CZK vratane DPH. Mam ziadat o opravu faktury a urobit len samozdadenie ? Co v pripade ze mi fakturu neopravia ? Ako mam zauctovat tento pripad ? Jedna sa o jednoduche uctovnictvo.
Ak sa jedná o dodávku medzi členskými štátmi EÚ, t.j. s prepravou tovaru a medzi osobami identifikovanými pre daň v krajine odosielateľa aj prijímateľa tovaru, faktúra je vystavená nesprávne. Mali by ste požiadať dodávateľa o jej prepracovanie ... jedna z možností, DPH mu neuhradiť. Ak sú teda splnené podmienky intrakomunitárneho nadobudnutia, tovar zdaniť v tuzemsku musíte a to aj napriek tomu, že by ste inú faktúru neobdržali.
victoria
22.04.07,12:03
Dakujem, poziadala som o prepracovanie, zatial som zauctovala ciastku bez DPH a co sa tyka DPH urobila som samozdanenie.
misurka
15.02.08,12:08
Prosím Vás, ak mám zo zahraničia dodávateľskú faktúru za službu, kt. podlieha zdaneniu v zahraničí, čiže je na nej vyčíslená DPH príslušného štátu, môžem túto DPH účtovať spolu so službou na 518?

A čo sa týka tovaru, PHM, parkovného na bločkoch z ERP, za ktoré platíme v zahraničí a nenárokujeme si odpočet DPH v príslušnom štáte, takúto DPH evidovať spolu na účte napr. na 501, ap. Alebo treba túto DPH účtovať na 548 a tým pádom ju považovať za nedaňový náklad?