Maňuša
28.01.07,15:32
Pred 30 rokmi sme prostredníctvom darovacej zmluvy uzavretej pred notárom získali od svokrovcov starší rodinný dom,ktorý sme po rokoch zrekonštruovali .Bývame tam aj so svokrovcami tak ako to máme v zmluve určené.Dnes máme vážne problémy,svokrovci nás z domu vyhadzujú,urážajú nás,nemáme súkromia,neubližujeme im.Ako sa môžeme chrániť,čo máme robiť ?
Chobot
29.01.07,07:45
Pred 30 rokmi sme prostredníctvom darovacej zmluvy uzavretej pred notárom získali od svokrovcov starší rodinný dom,ktorý sme po rokoch zrekonštruovali .Bývame tam aj so svokrovcami tak ako to máme v zmluve určené.Dnes máme vážne problémy,svokrovci nás z domu vyhadzujú,urážajú nás,nemáme súkromia,neubližujeme im.Ako sa môžeme chrániť,čo máme robiť ?

Ak máte dom vo výlučnom vlastníctve, tak nie je čoho sa veľmi obávať. Neviem, či ste v zmluve zakotvili aj právo dožitia svokrovcov v darovanej nehnuteľnosti, ale ak nie, tak neviem prečo sa teraz tak správajú. Vy ste v práve, oni nemajú právo vás odtiaľ vyhadzovať, je to váš majetok. Ak tam nemajú právo dožitia, tak by ste ich naopak mohli vy vyhodiť.

Darovaciu zmluvu je možné zrušiť podľa § 630:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Ak sa vy, ako obdarovaní nesprávate hrubo k darcom, nemajú šancu ju zrušiť. Tiež neviem, ako by sa na to pozeral súd po 30 rokoch po darovaní, myslím, že by žalobu zamietol.

Vy nemusíte robiť nič. Vy ste v práve.
granatka
29.01.07,13:53
podľa mňa je dôležité,či bola zmluva zavkladovaná v katastri nehnuteľností, teda kto je na LV ako vlastník
bulnova
29.01.07,14:48
Úprimne Vás ľutujem. V podobnej situácií som mohla byť dnes aj ja, lebo mám
takých istých svokrovcov. Nadávky a prejav nespokojnosti to je všetko, čo sme
od nich za skoro 30 rokov dostali. My sme to vzdali hneď po roku a odsťahovali sa. Nie však dosť ďaleko, a tak trpíme stále. Myslím, ak máte kam ísť, je lepšie
odísť teraz. Čím budú starší, tým to bude horšie. Iba odchodom ich môžete skro-
tiť.
Chobot
29.01.07,15:03
Úprimne Vás ľutujem. V podobnej situácií som mohla byť dnes aj ja, lebo mám
takých istých svokrovcov. Nadávky a prejav nespokojnosti to je všetko, čo sme
od nich za skoro 30 rokov dostali. My sme to vzdali hneď po roku a odsťahovali sa. Nie však dosť ďaleko, a tak trpíme stále. Myslím, ak máte kam ísť, je lepšie
odísť teraz. Čím budú starší, tým to bude horšie. Iba odchodom ich môžete skro-
tiť.


Dobre, a to majú odísť z vlastného domu len preto, lebo im svokrovci robia naprieky? A majú čakať, kým svokrovci odídu na druhý svet a potom si budú môcť nakladať s domom ako chcú?

Holt, rodinné vzťahy sú veľmi komplikované...:(
Maňuša
29.01.07,16:29
máme ich v darovacej zmluve ako vecné bremeno,je to ťažké,do domu sme investovali všetky naše úspory a dnes už námani vek a ani zdravotný stav nedovoľuje uvažovať o tom aby sme odišli.Keď to bolo veľmi zlé,tak sme chceli odísť do podnájmu a potom sa vrátiť,ale aj to bolo problematické.Ďakujem všetkým,ktorí mi odpovedali a troška utešili.
deni10
04.02.08,11:48
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?

:confused:
jesova
04.02.08,12:05
darca by sa mohol domahat vratenia daru, pokiaľ sa obdarovaný sprava k darcovi alebo clenom jeho rodiny sposobom, ktorym porusuje dobre mravy. este by bolo dobre vediet ci sa darovacia zmluva uzavrela s vecnym bremenom - teda, ze by tam svokrovci mali dozit alebo, ze darovanie je spojene so starostlivostou.....
hanelie
04.02.08,12:27
Zrušiť darovaciu zmluvu podľa § 630 OZ a zároveň súdnou cestou vymáhať vrátenie daru
Chobot
04.02.08,12:31
Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?

:confused:

Nie, lebo predmet darovania už nie je vo vlastníctve obdarovaného. A od súčasného vlastníka nemôžeš požadovať vrátenie veci pôvodnému darcovi, lebo on ho nadobudol na základe iného titulu.

V takomto prípade sa už nedá nič urobiť.
deni10
04.02.08,13:00
Takze 1/2 domu by mohli predat cudzej osobe a darkyna s tym neurobi nic, vsak?

Ked vlastnia polovicu domu, to znamena, ze dom sa deli priecne, nie na poschodia. ?
Ak by darkyna chcela aby dolna cast ostala jej a horna darcovi, to by asi muselo byt vedene v zmluve, nie? A oni by si museli urobit vchod, lebo dom ma len jeden.
hanelie
04.02.08,13:01
V takomto prípade sa už nedá nič urobiť.
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania
Chobot
04.02.08,14:58
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania

Vieš to aj nejako podložiť zákonnými ustanoveniami alebo nejakým prípadom z praxe?

Lebo nie som si istý, či to je možné. Občiansky zákonník to rieši jednou vetou:

"Darca sa môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy."

A tam je "vrátenie daru". Ak už darovanú vec nemajú, nemajú čo vrátiť. Takže neviem, ale možno sa mýlim.

Inak to je asi veľmi teoretická možnosť, neviem koľko prípadov bolo v praxi, kedy súd rozhodol o vrátení daru.
Chobot
04.02.08,15:04
Takze 1/2 domu by mohli predat cudzej osobe a darkyna s tym neurobi nic, vsak?

Teoreticky by si mohli uplatniť to, čo uviedla hanelie, ale neviem...:confused:


Ked vlastnia polovicu domu, to znamena, ze dom sa deli priecne, nie na poschodia. ?
Ak by darkyna chcela aby dolna cast ostala jej a horna darcovi, to by asi muselo byt vedene v zmluve, nie? A oni by si museli urobit vchod, lebo dom ma len jeden.

Keď vlastnia polovicu z domu, to znamená, že vlastnia polovicu každej tehly, polovicu každej škridle, polovicu vypínačov, polovicu lampy, polovicu podlahy, polovicu všetkého.... Dom sa nedelí nijako, pokiaľ nie je v liste vlastníctva inak uvedené.

Ak je to dvojpodlažný dom, a na každom poschodí je samostatná bytová jednotka, tak toto ide rozdeliť tak, že sa vytvoria 2 byty v jednej budove a každý byt môže mať iného majiteľa. Ale obvodové múry, strecha, základy, schodište... zostanú naďalej v spoluvlastníctve.

Na účely vlastníctva nemôžeš rodinný dom rozdeliť na miestnosti, aby každý vlastnil niektorú miestnosť osobitne. Ak ten dom má na prízemí kuchyňu, WC a 2 izby a hore 3 izby a kúpeľňu, tak to nerozdelíte, že prízemie patrí niekomu a poschodie inému. Jedine keby to boli 2 samostatné bytové jednotky, ako bolo uvedené vyššei.
petmar
04.02.08,19:14
Maňuša, ak vlastníte (s manželom ) celý dom a svokrovci sú v LV ako vecné bremeno, moja rada je, aby ste to darovali (predali) dieťaťu-deťom a potom aj keď budú svokrovci vystrájať, vy môžete byť aspoň po právnej stránke úplne kľudní, už vás nikto nevyhodí (iba ak tie deti ?).... a zasse sa kruh uzatvára. No, vidím že je radiť ťažko, lepšie je sa udobriť...:confused:
hanelie
05.02.08,08:20
Citát:
Pôvodca textu príspevku: hanelie http://www.porada.sk/images/buttons/viewpost.gif (http://www.porada.sk/t41546-p2-rusenie-darovacej-zmluvy.html#post633390)
Naopak, môže sa domáhať náhrady vyplatenia hodnoty daru v čase darovania

Vieš to aj nejako podložiť zákonnými ustanoveniami alebo nejakým prípadom z praxe?


1.Nárok na zrušenie darovacej zmluvy zaniká smrťou darcu...
2.Vymáhanie vrátenia daru podaním:

Žaloba na vydanie veci resp. náhrady....

súčasťou darovacej zmluvy býva klauzulka o cene darovanej veci v čase darovania
dalida
05.02.08,12:35
Zrušiť darovaciu zmluvu podľa § 630 OZ a zároveň súdnou cestou vymáhať vrátenie daru
Na tento vzťah sa vzťahuje Občiansky zákonník, nie Obchodný.
hanelie
05.02.08,12:40
dalida,
dala som len skratku OZ a ono si to samé načítalo obchodný zákonník, samozrejme, že je myslený občiansky
pri viacerých slovách je hneď zakomponovaný odkaz napr. , dph, pri číslovkách bežne 421, 314

ale ďakujem za upozornenie, dám si pozor
Maňuša
05.02.08,12:49
Maňuša, ak vlastníte (s manželom ) celý dom a svokrovci sú v LV ako vecné bremeno, moja rada je, aby ste to darovali (predali) dieťaťu-deťom a potom aj keď budú svokrovci vystrájať, vy môžete byť aspoň po právnej stránke úplne kľudní, už vás nikto nevyhodí (iba ak tie deti ?).... a zasse sa kruh uzatvára. No, vidím že je radiť ťažko, lepšie je sa udobriť...:confused:
V LV sú uvedení ako vecné bremeno a LV je zapísaný v katastri na manžela.Ale je to dobrá rada. Vzťahy sú ozaj komplikované,zhoršujú sa.Písala som v inej téme o tom ako som dala trestné oznámenie na svokru za urážky a narušanie dobrých mravov.Dnes mi prišlo rozhodnutie,že je vinná,rozhodnutím o priestupkom jej udelili pokarhanie a 500,- Sk blokovú pokutu.Môžem povedať iba toľko,že pomohlo to mne i mojej rodine a aj napriek tomu,že stále preklína a pod.viem,že mám na papieri porušovanie darovacej zmluvy z jej strany. Je to síce pre psychiku zlé ale tým máme pocit istoty do budúcna.Ešte raz ďakujem za radu.
dalida
05.02.08,12:49
Mám dojem, že Maňuša je obdarovaná a nie darca, takže domáhať sa vrátenia daru by mohli svokrovci , ale myslím, že v Občianskom zákonníku sú stanovené nejaké lehoty, dokedy je možné napadnúť darovaciu zmluvu - v zásade zákon stanovuje premlčaciu dobu 3 roky. Myslím, že toto nebezpečnstvo by Maňuši nemalo hroziť, že by mohli svokrovci dar žiadať späť.
hanelie
05.02.08,12:55
Mám dojem, že Maňuša je obdarovaná a nie darca, takže domáhať sa vrátenia daru by mohli svokrovci , ale myslím, že v Občianskom zákonníku sú stanovené nejaké lehoty, dokedy je možné napadnúť darovaciu zmluvu - v zásade zákon stanovuje premlčaciu dobu 3 roky. Myslím, že toto nebezpečnstvo by Maňuši nemalo hroziť, že by mohli svokrovci dar žiadať späť.

pôvodca textu príspevku: deni 10
Vie mi niekto povedat, ci sa da darovacia zmluva zrusit, aj napriek tomu, ze darovany rychlo prepisal svoju 1/2 domu na svojho syna?



dalida nič v zlom, ale to sa týkalo iného prípadu, skús prečítať všetky príspevky,

premlčacia doba 3 roky je odo dňa vymáhania daru, nie od dátumu vystavenia darovacej zmluvy
dalida
05.02.08,13:11
Myslím, že nemáš pravdu, zažila som to na vlastnej koži.:D Tak isto som od matky niečo dostala a ona sa domáhala vrátenia- dala na súd žalobu o neplatnosť zmluvy. Bola som v advokátskej kancelárii a tí mi niečo také napísali a súd žalobu zamietol z dôvodu premlčania
hanelie
05.02.08,14:11
premlčacia doba ako taká nemá nič spoločné s darovacou zmluvou, premlčacia doba začína plynúť odo dňa prvého vymáhania čohokoľvek