monči
28.01.07,18:19
Chcela by som sa opýtať či som si dobre vypočítala dovolenku na rok 2007??
Predpokladaný pôrod mám 04.05.2007,už od 09/2006 som na rizikovom. Nástup na materskú bude23.03.2007 a koniec materskej 05.10.2007.
Od01.01.07 do 05.10.2007 je to cca 198 pracovných dní t.j. prvých 100 dní sa kráti o 1/12 a zostávajúcich 98 dní sú 4/12 = 5/12 krátim.
Nárok na rok 2007 mám teda 20dní/12 mesiacov x 9 mesiacov=15 dní???
A krátenie 5/12 t.j.8 dní (to si niesom vôbec istá)
Tak mám potom nárok len na 15-8=7dní dovolenky na rok 2007???
Vôbec si niesom istá, prosím pozrite na tento môj výpočet odborným očkom. Zostalo mi ešte 13 dní z roku 2006 a chcela by som ukončiť PN a vyčerpať dovolenku ešte pred nástupom na materskú.
endrju
28.01.07,17:49
Chcela by som sa opýtať či som si dobre vypočítala dovolenku na rok 2007??
Predpokladaný pôrod mám 04.05.2007,už od 09/2006 som na rizikovom. Nástup na materskú bude23.03.2007 a koniec materskej 05.10.2007.
Od01.01.07 do 05.10.2007 je to cca 198 pracovných dní t.j. prvých 100 dní sa kráti o 1/12 a zostávajúcich 98 dní sú 4/12 = 5/12 krátim.
Nárok na rok 2007 mám teda 20dní/12 mesiacov x 9 mesiacov=15 dní???
A krátenie 5/12 t.j.8 dní (to si niesom vôbec istá)
Tak mám potom nárok len na 15-8=7dní dovolenky na rok 2007???
Vôbec si niesom istá, prosím pozrite na tento môj výpočet odborným očkom. Zostalo mi ešte 13 dní z roku 2006 a chcela by som ukončiť PN a vyčerpať dovolenku ešte pred nástupom na materskú.

Tvoj výpočet má niekoľko chýb.

Celkový nárok podľa uvedených "detailov" (vyplýva mi z nich, že pracovný pomer u súčasného zamestnávateľa vznikol ešte pred začiatkom práceneschopnosti zapríčinenej rizikovým tehotenstvom) nebude 15 dní, ale 20 dní.
Avšak na to, aby tento nárok vznikol, bude musieť uplynúť najmenej 60 pracovných dní považovaných za odpracované pre účely výpočtu nároku na dovolenku. V tomto prípade sa tak stane až počas materskej dovolenky.

Krátenie nároku je tiež spočítané nesprávne.
Obdobie materskej dovolenky sa považuje za odpracovanú dobu pre účely výpočtu nároku na dovolenku.
Obdobie rodičovskej dovolenky po ukončení materskej dovolenky sa pre účely výpočtu nároku na dovolenku za odpracovanú dobu nepovažuje.

Okrem toho, "hrať sa" už teraz s presnými číslami v tomto prípade považujem za dosť odvážne. Posunutie dátumu pôrodu o niekoľko dní (malé bábo zatiaľ ani nemá tušenie, čo všetko (ne)súvisí s jeho skorším alebo neskorším príchodom na svet ;) ) môže všeličo zmeniť.

Ak sa všetko bude vyvíjať podľa Tvojich predpokladov a po ukončení materskej dovolenky budeš pokračovať rodičovskou dovolenkou, krátenie dovolenky by nemalo presiahnuť 2/12 z celkového nároku.

Čerpanie dovolenky by som preto odporúčal:
a) pred nástupom na materskú dovolenku vyčerpať zbytok dovolenky z roku 2006
b) najskôr medzi ukončením materskej a začiatkom rodičovskej dovolenky vyčerpať nárok na dovolenku za rok 2007, ktorý sa bude dať vtedy určiť už podstatne presnejšie ako teraz.
:cool:
Livia2
29.01.07,07:31
Tvoj výpočet má niekoľko chýb.

Čerpanie dovolenky by som preto odporúčal:
a) pred nástupom na materskú dovolenku vyčerpať zbytok dovolenky z roku 2006
b) najskôr medzi ukončením materskej a začiatkom rodičovskej dovolenky vyčerpať nárok na dovolenku za rok 2007, ktorý sa bude dať vtedy určiť už podstatne presnejšie ako teraz.
:cool:

Môžem sa k tomuto spýtať?
ak by sa dovolenka z roku 2006 nevyčerpala pred nástupom na materskú dovolenku, čo potom? Môže sa čerpať neskôr? Napríklad medzi materskou a rodičovskou dovolenkou alebo až po rodičovskej?
A prečo odporúčaš čerpanie dovolenky roku 2007 pred začiatkom rodičovskej dovolenky? Či to nie je odporúčanie, len možnosť? Tiež sa predsa môže čerpať po rodičovskej, nie?
Ďakujem
endrju
29.01.07,17:41
...Či to nie je odporúčanie, len možnosť?

Aký je rozdiel medzi odporúčaním a možnosťou?
endrju
29.01.07,17:55
A prečo odporúčaš čerpanie dovolenky roku 2007 pred začiatkom rodičovskej dovolenky?

Napríklad, aj preto, že si môže "zachrániť" 1/12 nároku za rok 2007, o ktorý by mohla prísť pri nepriaznivej zhode okolností.
Keď som podľa údajov uvedených v prvom príspevku len letmo spočítal neodpracované dni, ktoré jej ovplyvnia výpočet nároku na dovolenku za rok vychádzalo mi to približne na 120 dní (s odchýlkou niekoľko dní závislou od okolností, ktoré ešte teraz nie sú známe).
Takže niekoľko dní dovolenky z nároku za rok 2007 čerpaných ešte v roku 2007 môže spôsobiť, že zameškaných nebude 122 dní, ale len 121 alebo menej :)
Ak si pozorne prečítaš moju odpoveď, dosť zreteľne som odporúčal, aby sa čerpaním dovolenky z nároku za rok 2007 začala zaoberať až koncom materskej dovolenky.

P.S.
Úvahy o možnosti neskoršieho čerpania dovolenky z nároku za rok 2007 sú správne, ale tento "problém" nebol spomenutý v otázkach položených v prvom príspevku. V prvom príspevku bolo dosť jednoznačne uvedené (aspoň ja som takto ten príspevok pochopil), že dovolenku (zostatok z roku 2006 a celý nárok za rok 2007) si chce vyčerpať čo najskôr, podľa možnosti ešte pred nástupom na materskú dovolenku.
majka_s
19.02.07,10:30
dufam, ze sa velmi neodklanam od temy, ale mam podobny problem s dovolenkou. otazka znie, cerpat dovolenku pre nastupom na MD alebo po ukonceni MD.

na MD nastupujem 29.3, momentalne som na rizikovom. mam narok na 26 dni dovolenky, ak si ju vycerpam pred MD, alebo 24 dni, ak si ju vycerpam po MD (kratenie z dovodku PN). ak si ju budem cerpat pred MD, budem mat vyssi priemer pre dovolenku, pretoze v decembri 2006 mi boli vyplatene rocne odmeny :). ale prijdem o PN za toto obdobie.
ak si budem dovolenku cerpat po MD, akou priemerkou sa mi bude preplacat dovolenka ?? co je to pravdepodobny VZ ?? MD doncim 10.10, to znamena, ze priemerka je z pravdepodobneho VZ za 3.Q.2007. co do tohto VZ vstupuje ?? (odmeny vyplatene v decembri 2006 by mi mali ovplyvnit aj 3.Q.2007, alebo sa mi bude pravdepodobny VZ ratat len zo zakladnej mesacnej hrubej mzdy) ???

vdaka za pomoc a odpoved. musim sa rozhodnut do stredy a neviem, co s tym.:mad: