veronikasad
28.01.07,20:01
Ahojte poradaci,

ak ste sa stretli s podobnym problemom, prosim o radu.

Podnikatel - FO - uctujuci v JU mal uzatvorene havarijne poistenie motoroveho vozidla - splatne 9.9.2006, na obdobie od 9.9.2006 - 9.9.2007. Dna 13.9.2006 s vozidlom havaroval - poistovna posudila havariu ako totalnu skodu, auto vyradene z evidencie DI dna 5.12.2006, vrak bol odpredany novemu majitelovi, ktory je zapisany v tech.preukaze.

V case havarie nebolo zaplatene havarijne poistenie.
Dna 31.10.2006 poistovna vyzvala majitela na zaplatenie dlzneho poistneho. Z listu poistovne citujem : "Na zaklade oznamenia o poistnej udalosti /totalna skoda/podla § 803, odst.2 Obcianskeho zakonnika zaniklo predmetne poistenie dna 13.9.2006 v dosledku zaniku poisteneho rizika. V zmysle § 803 odst.3 Obc.zakonnika ma poistovna pravo na poistne do konca poistneho obdobia, v ktorom poistna udalost nastala."
Na zaklade tohto listu bolo zaplatene poistne v plnej vyske /16 170,-SK/ dna 16.11.2006.

V akej vyske ho mozem zahrnut do danovych vydavkov r.2006?

Dakujem za odpoved

------------
Veronika
veronikasad
29.01.07,14:27
Nevie mi niekto poradit ? Nevyznam sa v spleti §-ov Obč.zakonnika v spojeni so zakonom o daniach prijmov. Prosííím.........

-----------
Veronika
renča1
30.01.07,04:52
Auto bolo zahrnuté v majetku firmy? Bolo v osobnom vlastníctve SZČO? Aká bola jeho zostatková hodnota? Za akú sumu bol vrak odpredaný?

Teba zaujíma postup účtovania alebo v akej výške si môžeš havarij.poistenie zahrnúť do daňových výdavkoch?
veronikasad
30.01.07,12:29
auto je v majetku firmy, zostakovu cenu viem vyriesit. Zaujima ma len vyska havarijneho poistenia - bolo zaplatene do r.9.9.07, auto bolo v decembri 2006 vyradene z majetku. Za normylny okolnosti by som ziadala vratenie alikv.ciastky V tom pripade - totalna skoda - poistovna trvala na zaplateni plnej vysky hav.poistenia. Co s tym ?
renča1
31.01.07,07:08
Tak ako zákonne poistenie, tak aj havarij.poistenie sa v JÚ časovo nerozlišuje. Pri jeho zaplatení sa výdavok za havarijne poistenie zahrňa do základu dane dňom úhrady, aj keď v tomto prípade prišlo neskôr k totálnej škode.

PS: Výdavok dňom úhrady treba naúčtovať do výdavkov ovpl.základ dane v plnej výške. Ak by bola vrátena alikv.čiastka z havarij.poistenia, tak príjem by sa účtoval ako príjem ovplyv.základ dane v druhotnom členení ostatné príjmy. Dúfam, že som ťa pochopila a chcela si počuť túto odpoveď.:)
veronikasad
31.01.07,16:36
Nie celkom s tebou suhlasim, auto bolo v prevadzke len 3 dni, aj ked sa poistne casovo nerozlisuje, uz v tomto case nebolo vyuzivane na dosiahnutie prijmov.
Idem pre istotu napisat dotaz na UDR, nerada by som mala problemy pri danovej kontrole.
Dakujem za odpoved.

-----------
Veronika