lydinka
28.01.07,22:18
Dobrý večer, mám problém, ktorý mi nedá spávat, aj ked som ten problém nevyrobila ja, takže budem rada, ak mi niekto z poraďákov pomôže.
V decembri som prebrala účto a tým aj mzdy po i nej účtovníčke a mám z tých papierov pekný guláš. Ide o odvádzanie dane- je tam jedna zamestnankyna - dochodkyna /mimochodom má 78 rokov, zmluva je na nu, ale prácu upratovačky vykonáva jej dcéra/ má podpísanú dohodu o pracovnej činnosti - ktorá samozrejme už neexistuje - a je z jej mzdy odvádzaná zrážková dan, jej plat je nižžší ako 5000, čiže tam dan nemala byt strhávaná vôbec - mám pravdu?
druhý problém - druhá, teraz už poriadna dohoda o vykonaní práce, je odvádzaná zrážková dan, ale mesačné oznámenia neboli vôbec podávané a dan bola odvádzaná na konšt. symbol dane z príjmov, neviem či som to popísala tak aby ma niekto pochopil, ale ide mi o to, aby som túto sro ušetrila dvojtisícovej pokuty skoro za celý rok 2006, čiže 12x2000, pre nepodanie oznámení, a teraz mi vlastne nesúhlasí ročné hlásenie z odvedenými peniazmi, ale vznikne tam vlastne preplatok.
Neviem či dohodari mali popodpisované vyhlásenia - neviem dokopy nič, môže niekto poradit /ak sa vôbec niekto vyzná v tom, čo som popísala/
ĎAKUJEM VAM VELMI PEKNE
evina
28.01.07,21:42
Dobrý večer, mám problém, ktorý mi nedá spávat, aj ked som ten problém nevyrobila ja, takže budem rada, ak mi niekto z poraďákov pomôže.
V decembri som prebrala účto a tým aj mzdy po i nej účtovníčke a mám z tých papierov pekný guláš. Ide o odvádzanie dane- je tam jedna zamestnankyna - dochodkyna /mimochodom má 78 rokov, zmluva je na nu, ale prácu upratovačky vykonáva jej dcéra/ má podpísanú dohodu o pracovnej činnosti - ktorá samozrejme už neexistuje - a je z jej mzdy odvádzaná zrážková dan, jej plat je nižžší ako 5000, čiže tam dan nemala byt strhávaná vôbec - mám pravdu? Príjem nižší ako 5000 podliehal v roku 2006 zrážkovej dani, takže neviem prečo si myslíš, že by nemala byť odvádzaná. Dôchodkyňa si može sama podať DP a daň sa jej vráti.
druhý problém - druhá, teraz už poriadna dohoda o vykonaní práce, je odvádzaná zrážková dan, ale mesačné oznámenia neboli vôbec podávané a dan bola odvádzaná na konšt. symbol dane z príjmov, neviem či som to popísala tak aby ma niekto pochopil, ale ide mi o to, aby som túto sro ušetrila dvojtisícovej pokuty skoro za celý rok 2006, čiže 12x2000, pre nepodanie oznámení, Neušetríš , nemáš ako, je nutné podať Oznámenia dodatočne a požiadať o preúčtovanie preddavkovej dane na zrážkovú teraz mi vlastne nesúhlasí ročné hlásenie z odvedenými peniazmi, ale vznikne tam vlastne preplatok. Ročné hlásenie upraviť podľa skutočnosti
Neviem či dohodari mali popodpisované vyhlásenia - neviem dokopy nič, môže niekto poradit /ak sa vôbec niekto vyzná v tom, čo som popísala/ Ak nenájdeš Vyhlásenia nič s tým nenarobíš. Keďže daň zo ZČ sa odvádza mesačne už asi nič pozadu nenašpekuluješ.
ĎAKUJEM VAM VELMI PEKNE

Nie príliš optimistická odpoveď červeným...
.
veronikasad
29.01.07,06:22
starobna dochodkyna nemoze mat podpisane vyhlasenie. Dan sa jej vrati v plnej vyske pri podani DP, ak jej prijem bol nizsi ako 45 408 sk. Ak bol vyssi, tak len z rozdielu medzi jej vyskou dôchodku a nezd.ciastkou za r.2006 /90816sk/.

-----------
Veronika
uzivatel2
29.01.07,08:50
Som toho názoru, že starobná dôchodkyňa môže mať podpísané vyhlásenie, len si v ňom neuplatní nezdaniteľnú časť základu dane ak je poberateľkou dôchodku k 1.1.