RoxDex
29.01.07,00:33
Ahojte poraďáci!
Prosím vás o radu.
Chcem začať podnikať. Pôjde o činnosť v ktorej nepredpokladám vysoké zisky :o). A keďže som momentálne v zamestnaneckom pomere, rozčuľuje ma, že by som mal platiť odvody dvakráť!!! Tu na porade som z niektorých tém vydedukoval, že keby som si založil s.r.o. a nevyplácal by som si odmenu, vyhol by som sa tak všetkým odvodom z podnikania. Je to naozaj tak? Prípadne existuje iná cesta?
Ďakujem!
Anja111
29.01.07,05:09
Ahojte poraďáci!
Prosím vás o radu.
Chcem začať podnikať. Pôjde o činnosť v ktorej nepredpokladám vysoké zisky :o). A keďže som momentálne v zamestnaneckom pomere, rozčuľuje ma, že by som mal platiť odvody dvakráť!!! Tu na porade som z niektorých tém vydedukoval, že keby som si založil s.r.o. a nevyplácal by som si odmenu, vyhol by som sa tak všetkým odvodom z podnikania. Je to naozaj tak? Prípadne existuje iná cesta?
Ďakujem!

Ako konateľ s.r.o., nepoberajúci odmenu, by si neplatil žiadne odvody.
Ak by si odmenu konateľa poberal, platil by si odvody do ZP a daň z príjmu.
Ale ak by si sa zamestnal v s.r.o., tak by si platil všetky odvody, ako ktorýkoľvek iný zamestnanec.
RoxDex
29.01.07,05:27
...ďakujem!
Ešte by ma zaujímalo, či musí niekto v s.r.o. brať nejaké odmeny, alebo či teda môže spoločnosť existovať "úplne bezplatne" :o)
Anja111
29.01.07,05:32
...ďakujem!
Ešte by ma zaujímalo, či musí niekto v s.r.o. brať nejaké odmeny, alebo či teda môže spoločnosť existovať "úplne bezplatne" :o)

V podstate môže s.r.o. existovať aj bez vyplácania odmien...
RoxDex
29.01.07,05:43
...čiže v podstate môže s.r.o. s jediným zakladateľom (a konateľom v jednej osobe) fungovať " úplne bez odvodov"? A využívať pritom možosti odpočtu DPH, zníženie daňového základu o výdavky až na nulu atď ...?
Anja111
29.01.07,05:49
...čiže v podstate môže s.r.o. s jediným zakladateľom (a konateľom v jednej osobe) fungovať " úplne bez odvodov"? A využívať pritom možosti odpočtu DPH, zníženie daňového základu o výdavky až na nulu atď ...?

Áno, pokiaľ nemá s.r.o. zamestnancov a konateľ nepoberá odmenu, tak s.r.o. neodvádza žiadne odvody do poisťovní. Možnosti odpočtu DPH s týmto vôbec nesúvisia. Pri DPH sa treba riadiť Zákonom o DPH. Takisto s tým nesúvisí ani uplatňovanie nákladov spoločnosti, kde sa zasa treba riadiť Zákonom o dani z príjmov a Zákonom o účtovníctve, a pod....