Ivdi
29.01.07,05:01
Ahoj poraďáci. Viem, že odpovedí na túto otázku tu je napísaných dosť. Aj som ich všetky čítala, ale asi som sa doplietla. Známa je od 01.10.06 SZČO ako kozmetička. Pred vydaním živnovstenského listu mala výdavky, ako rekvalifikačný kurz, diferenčené skúšky, kolky, ubytovanie. Ďalej nakúpila nábytok, kanc. materiál, prac.oblečenie, kozmetické prípravky, pečiatka a rozny drobný nákup. Tieto výdavky sumár presiahli sumu 50 tis. Sk. Mňa zaujíma či všetky tieto výdavky patria medzi zriaďovacie alebo nie. Poraďte mi prosím ako to zaúčtovať, aby som to nemusela odpisovať.Ďakujem veľmi pekne za odpovede.
Ivdi
29.01.07,06:30
Halóóó nikdo mi nevie poradiť?????
Zita5
29.01.07,06:57
Ahoj poraďáci. Viem, že odpovedí na túto otázku tu je napísaných dosť. Aj som ich všetky čítala, ale asi som sa doplietla. Známa je od 01.10.06 SZČO ako kozmetička. Pred vydaním živnovstenského listu mala výdavky, ako rekvalifikačný kurz, diferenčené skúšky, kolky, ubytovanie. Ďalej nakúpila nábytok, kanc. materiál, prac.oblečenie, kozmetické prípravky, pečiatka a rozny drobný nákup. Tieto výdavky sumár presiahli sumu 50 tis. Sk. Mňa zaujíma či všetky tieto výdavky patria medzi zriaďovacie alebo nie. Poraďte mi prosím ako to zaúčtovať, aby som to nemusela odpisovať.Ďakujem veľmi pekne za odpovede.


Nepostupovala by som tak , že to všetko zrátam a suma mi vyjde nad 50 000 Sk , lebo sa to dá rozčleniť a nie sú to všetko zriaďovacie výdavky .

Môžeš to účtovať podnikateľským vkladom do pokladne , alebo ako nepeňažnú operáciu Interným doklad .

- Kurz kaderníčky ,skúšky ,kolky a ubytovanie ........prevádzková réžia VOZD
- nábytok do 30 000 ,- Sk - materiál a súčasne zápis do evidencie DHM - VOZD
nad 30 000 Sk zaradiť do odpisovej skupiny a odpisovať
- materiál ,kozmetické prípravky - účtovať ako VOZD materiál
- pracovné oblečenie - prevádzková réžia - VOZD
- pečiatka a drobný nákup - VOZD prevádzková réžia
Ivdi
29.01.07,07:04
Ďakujem za odpoveď, ale ešte by som chcela vedieť čo patrí do zriaďovacích výdavkov kurz, skúšky kolky a ubytovanie?
Zita5
29.01.07,07:28
Medzi zriaďovacie výdavky je možné zaradiť:
• rôzne úradné poplatky súvisiace so založením novej firmy (napr. správne poplatky, preukázateľné výdavky na advokáta, komerčného právnika alebo notára , overenie podpisou a iné úradné výdavky),
• výdavky na pracovné cesty súvisiace so založením nového podniku,
• rôzne odmeny za práce a služby súvisiace so založením firmy (napr. úverové analýzy, odmeny za sprostredkovanie atď.) a iné výdavky, ktoré súvisia s budúcou činnosťou firmy .


Ja by som ten kurz nezapočítavala do zriaďovacích výdavkov ..... počkaj ,určite sa ešte niekto k tejto téme vyjadrí .
Zita5
29.01.07,07:33
Tu ešte prikladám link k tomu kurzu kaderníčky na uplatnenie výdavkov...
Ivdi
29.01.07,08:08
Zita5 veľmi pekne ďakujem aj za priložený súbor. Ja som ti v Tvojom príspevku asi zle poradila, ale vždy som to tak robila. Mala som aj kontrolu z DU a nikdy mi to nevytkli. Robila som to asi zle, tak prepáč.
Zita5
29.01.07,08:24
Zita5 veľmi pekne ďakujem aj za priložený súbor. Ja som ti v Tvojom príspevku asi zle poradila, ale vždy som to tak robila. Mala som aj kontrolu z DU a nikdy mi to nevytkli. Robila som to asi zle, tak prepáč.

Ivdi , priznám sa že neviem o čo sa jedná , čo si mi zle poradila ?
Ivdi
29.01.07,08:30
Prepáč som nejaká zmetená. Papiere som robila do 3.hodiny ráno asi mi už nemyslí. To si nebola ty sorry....
Marína
01.02.07,07:23
Ivdi, tak ako píše Zitka. Bolo by vhodné, ak by si presne rozpísala jednotlivé výdavky, sumu k jednotlivým výdavkom a roztriedime to na zriaďovacie výdavky a zásoby, resp.DDHM.
Zita5
01.02.07,08:02
Nakoľko ma Ivdi poverila vkladám to za ňu doplnenie cien , pretože to nevie ......

Mne tie zriaďovacie výdavky predstavujú sumu 81.520 Sk.
Rozpísané: rekvalifikačný kurz Kozmetika 15.000
skrinky,zrkadlo,preds.stena,vešiak 25.719
kancelársky materiál 261,50
dr.nákup/prac.oblečenie,uteráky,pečiatka,čist.prostr.je dnorázové čiapky ...../ 10.996
registračná pokladňa 10.608
ubytovanie 11.172,5O
diferenčné skúšky,kolky 5.750
kozm.výrobky, pinzeta 2.013


Pripájam link ......Odpoveď z Poradcu podnikateľa
ekopo
01.02.07,11:24
Podľa postupov účtovania v JU sa za zriaďovací výdavok považuje (nazvem to) "nehmotný" výdavok. Výdavok " hmotný " by som účtoval priamo podľa nákladového členenia napr. do materiálu, réžie......./hmotným a nehmotným som nemyslel majetok/
renča1
01.02.07,11:25
Rekval.kurz z kozmetiky 15 000,00 spojený s ubytovaním 11 172,50 a vyučtovaním SC, difer.skúšky , kolky v hodnote 5 750,00 by som zahrnula do zriaďovacích výdavkoch. Celkom 31 922,50 . Keďže ich hodnota nepresiahne 50 tis. , tak sa nebudú odpisovať a naúčtujú sa v rámci uzavier.operácií cez ID do výdav.ovpl.základ dane ako prevádzková réžia.
Skrinka, zrkadlo, preds.stena, vešiak 25 719,00, regist.pokladňa 10 608,00, pinzeta ???(neviem sumu), v celkovej hodnote 36 327,00 (aj s pinzetou) účtovala by som každé zvlášť do zásob, pokiaľ si ich chceš zahrnúť do VOZD v danom roku a zásoby sa nepovažujú za zriaďovacie výdavky. Môžeš sa rozhodnúť ich aj odpisovať i keď ich cela suma za kus nepresiahla 30 tis. Ak by si sa tak rozhodla, tak do VoZD by sa zahrnuli formou odpisu. Netreba zabudnúť ich zaevidovať do knihy krátkodobého majetku. Kancelár.materiál 261,50, by som účtovala do PR tiež cez uzavier.operácie. Drobný nákup ako je pracov.oblečenie, uteráky, čist.prostriedky , jednorázové čiapky predpokladám, že budú postupne spotrebované a neskôr už nepoužiteľne, ak je to tak, tak je možnosť si takýto drob.nákup naúčtovať do PR, ale s tým , že si to ošetríš v internej smernici.
Ivdi
01.02.07,11:30
Ďakujem za Vaše názory. Ja som tiež toho názoru, že nie sú všetko zriaďovacie výdavky.
ekopo
01.02.07,11:32
Ďakujem za Vaše názory. Ja som tiež toho názoru, že nie sú všetko zriaďovacie výdavky.
Len niekto iný na to môže mať iný názor a už to dopadne inak.
renča1
01.02.07,11:39
Len niekto iný na to môže mať iný názor a už to dopadne inak.

A v čom presne by môhli mať rozdielny názor?
Ivdi
01.02.07,11:39
Ekopo máš úplnú pravdu.
ekopo
01.02.07,11:45
A v čom presne by môhli mať rozdielny názor?
§§ a výklad k nim sa dá vyložiť niekedy rôzne. Ak neexistuje taxatívne niečo vymenované, tak je to vždy o polemike. Podal som nie jeden konkrétny dopyt, vždy som dostal zahmlenú odpoveď. Aj tu na Porade bolo dosť tém takých, že výsledok bol 50:50.
renča1
01.02.07,11:53
§§ a výklad k nim sa dá vyložiť niekedy rôzne. Ak neexistuje taxatívne niečo vymenované, tak je to vždy o polemike. Podal som nie jeden konkrétny dopyt, vždy som dostal zahmlenú odpoveď. Aj tu na Porade bolo dosť tém takých, že výsledok bol 50:50.


Taxitévne neexistuje, ale.... Vymenovaný nakúpený drobný majetok sa podľa postupov účtovania v JÚ považuje za zásoby , pokiaľ si ich chceš uplatniť do výdavkov hneď v čase nákupu. Preto už len ich hodnota 36 327,00 sa nemôže pripočítať k zriadovacím výdavkom, pretože zásoby nepatria do zriaďovacich výdavkoch pred začatím podnikania. A to je jeden z argumentov o ktorom sa dá polemizovať.

Ďalšia polemika, ak by sa teda ostatný drobný nákup zahrnul do zriadovacich výdavkoch , tak aj tak ich celková hodnota nepresiahne zákonom stanovenú hodnotu 50 tis. ( 31 922,50 + 261,50).
Zita5
01.02.07,14:43
Marina, renča, ekopo vďaka .;)


Ivdi myslím že si spokojná .
Ivdi
01.02.07,15:31
Maximálne, ďakujem všetkým za spoluprácu.