KRISTINN
29.01.07,06:55
Prosím o poradenie v nasledovnom:
účtujem súkromne hospodáriaceho roľníka v jednoduchom účtovníctve. Zaoberá sa chovom oviec.
Neviem, či mám správny názor na zaúčtovanie a evidenciu týchto zvierat. Robím nasledovne:
* kúpi zvieratá, ešte nie sú hmotným majetkom, ani nevie, koľko z nich pôjde do chovu, či na predaj. V peňažnom denníku zaúčtujem do výdavkov za materiál, zaevidujem na kartu zásob ks a cenu
*príchovky zaevidujem tiež na kartu zásob, ak sa jedná o prírastok v ks, zaevidujem ich, ak sa jedná iba o "nárast" zvierat, zvýšim ich cenu za ks.
*ak uhynú, riešim len na karte zásob, kde dokladám zápis z kaliférky, či od veterinára, znižujem stav zásob bez nejakej evidencie v peňažnom denníku.
*ak zviera predá, vyhotovím faktúru, dávam do zdaniteľných príjmov do "Príjem za výrobky", znižujem na karte zásob v cene, akú tu mám evidovanú.
*PROBLÉM MÁM PRI ZARADENÍ DO HMOTNÉHO MAJETKU.Domnievam sa, že toto by malo byť správne, ale nie som si istá:
*znížim na karte zásob, zaevidujem na kartu Dlhodobého majetku , odpisová skupina 1, KP 01.22.11 v cene, za akú boli nakúpené a k nim pripočítam príchovok.
*kEĎ VŠAK ZAČÍNAM ODPISOVAŤ, domnievam sa, že cez uzávierkovú úpravu príjmov by som mala dať toto preradenie do zdaniteľných príjmov, nakoľko nemôžem to isté dávať 2 x do daňových výdavkov - teda pri nákupe raz a aj keď sa jedná o vlastné prichované mám náklady na mzdy, ustajnenie, PHM, lieky, krmivo...
*V hmotnom majetku som nenašla BARANOV.Priraďujem k ovciam plemenným a chovným, ak sú vyslovene zakúpené pre chov, teda dospelé barany.

Prosím o radu, ak niekto o tom viete, alebo aspoň o Váš názor...
Potrebujem ho súrne uzavrieť a na tomto "stojím"...Ďakujem Vám...
__________________________________________________ _________
Keď som už pri poľnohospodárstve, mám otázku, či správne robím, ak zásoby hnoja, sena vediem len na stave zásob v cene, ktorú mi dal.
Podľa mňa by mala byť nejaká kalkulácia hlavne na seno, v nej : mzdy, odpisy strojov, používaných na kosenie, hrabanie, senníka, PHM a ostatných nákladov s obstaraním sena spojených. U hnoja je to komplikovanejšie.
KRISTINN
29.01.07,15:27
hm? ťažké alebo Ste sa s tým nestretli?... a tak som sa tešila, že mi dačo napíšete...
Miriam.x
31.01.07,11:35
My máme síce PÚ, ale myslím, že spôsob účtovania máš správny. Je niečo konkrétne s čím si nevieš rady?
KRISTINN
01.02.07,08:02
My máme síce PÚ, ale myslím, že spôsob účtovania máš správny. Je niečo konkrétne s čím si nevieš rady?
Miruška,
nechce mi súhlasiť s tým, že keď to zaraďujem do hmotného majetku, že mu to dávam do zdaniteľných príjmov. Chce to len presunúť. Nemôžem mu vysvetliť, že sa mu to začína odpisovať a že mu to ide druhý krát do výdavkov.Stále operuje tým, že jednoduché účtovníctvo je o peniazoch a že tam nemajú čo robiť nejaké úpravy a hlavne také, aby mu zvýšili základ dane...
...Ďakujem Ti, že si si dala tú námahu a napísala. Chodila som sa na to tu pozrieť a nik ani slovíčko...
...Nakoniec som mu podala to daňové priznanie aj s tým, že som to dala s tým zvýšením podľa seba a že keď sa presvedčím, že to nie je dobré, dám dodatočné...Som však presvedčená, že to mám dobre...Možno mi preto aj to účtovníctvo vezme, lebo vraj chcem všetko len zdaňovať...Keby bolo dosť roboty, aj by som bola rada, lebo sa to tom JÚ ťažko robí. Keby to bolo podvojné, je to bez problémov...Aktivovala by som a bol by pokoj...
...Ešte raz dík a pozdravujem...
Miriam.x
01.02.07,08:44
Asi tu nie je veľa tých čo účtujú zvieratá. Neviem si predstaviť ako by to chcel účtovať, aj keď JÚ je o peniazoch, ale aj ak by si kúpil auto ap. a išiel by ho odpisovať, nešlo by mu to predsa hneď do výdavkov. Veď ak by si to nechala tak ako to chce on, mal by to dva-krát vo výdavkoch.
Veď ho nechaj nech skúsi ísť za inou účtovníčkou, pochybujem, že mu to niektorá spraví tak ako si to predstavuje, a ak by náhodou....... tak ho ľutujem pri daňovej kontrole.
KRISTINN
01.02.07,09:19
Vieš, keď je mnoho takých, čo "fušujú do remesla" a potom to tak aj vyzerá. Niekedy im to prejde len preto v poriadku, že nemajú kontrolu a na chybu sa nepríde. Potom keď príde taký klient a máš naň iné požiadavky a výhrady k niečomu, pozerá na Teba, ako na čudo...že on to doteraz nikdy atď...
...som spokojná, že si mi to odobrila, určite máš skúsenosti...pozdravujem ešte raz a idem makať...mám toho, až-až...
Ťažiarová
18.04.07,07:51
Rada by som prispela, aj keď trošku oneskorene...ja účtujem HD a chovné kone. Hmotnostné prírastky účtujem na základe kŕmnych dní, pripíšem jednotlivé prírastky na príslušné karty zásob a následne interným dokladom zaúčtujem refundáciu nákladov v dôsledku vytvárania DM vlastnou činnosťou. Zbytočne sa mi mi tým nenavyšuje potom zdaniteľný príjem. Želám pekný deň
betka
18.04.07,12:13
Dlhod.HM- základné stádo a ťažné zvieratá. Uctujeme sem dospele plemene a chovné zvieratá za účelom hospod. využitia. Dospelosť na účely ich zaradenia do dlh.M je stanovená zootechnickými zásadami a sposobilosťou na reprodukciu: sposobilosť na rozmnožovnie vlastného druhu, veková hranica. Hospodársky úžitok - narodenie mládat, produkcia mlieka, vlny, komerčné využitie....
Pri určení pelmenných a chovných zvierat sa stanovuje podľa prílohy ZDP, kt. sú tu uvedené (1.0S položka 1.2- ovce plemenné a chovné - bahnice a plemenné barany)

A vo VOZD to nemôžete mať dvakrát, uvažujete správne. Najlepšie je to vyčleniť pri uzav.úprave účtovania na konci roka cez ID, kde si ponížite zásoby, mzdy... proste všetko, co malo vplyv na preradenie do IM. Urobte si nejaký súpis, aby bolo zrejmé čo, ako, kde, koľko....budete to mať polopate..
betka
18.04.07,12:18
Ešte dodám:
O zásobách ste účtovali - stav a pohyb zvierat. Nakúpené zvieratá sa oceňovali v OC (kúpené zvieratá, preprava, provízie, poistné...). Zvieratá vl. chovu, príchovky, prírastky vo vl.N (priame náklady, kt. ste vynaložili, príp. časť nepriamych nákladov-výrobná réžia...), ak ich nemožnozisťiť, ROC
Vladimír Ozimý
17.12.07,10:56
ja sa k tým príchovkom chcem uistiť - zapíšem ich do knihy zásob pri predaji mi potom do VOZD vstupuje aj cena v hodnote prírastku...alebo to evidujem iba na karte?