turbo
29.01.07,08:59
Všetkým pekný deň!
Prosím vás, chcel by som sa spýtať:
V roku 2006 som dostal dotáciu na začatie podnikania, ktorú zaúčtujem ako PNZD. V rámci účtovných uzávierkových operácií preúčtujem interným dokladom čať fin. prostriedkov, ktoré som použil podľa podnikateľského zámeru na financovanie podnikania v roku 2006 ako POZD (nákup PC, odvody). A tu je otázka - Časť fin. prostriedkov, ktoré som ešte nevyužil v roku 2006 a použijem ich v roku 2007, je potrebné opätovne zaučtovať ako PNZD v roku 2007, alebo to už nie je potrebné?
Ďakujem za rady a všetkým prajem pokojný a ničím nerušený deň!
Marína
29.01.07,09:17
Už nie, pretože by si mala príjem finanč. prostriedkov na BU(POKL) duplicitne.
Zita5
29.01.07,09:29
Všetkým pekný deň!
Prosím vás, chcel by som sa spýtať:
V roku 2006 som dostal dotáciu na začatie podnikania, ktorú zaúčtujem ako PNZD. V rámci účtovných uzávierkových operácií preúčtujem interným dokladom čať fin. prostriedkov, ktoré som použil podľa podnikateľského zámeru na financovanie podnikania v roku 2006 ako POZD (nákup PC, odvody). A tu je otázka - Časť fin. prostriedkov, ktoré som ešte nevyužil v roku 2006 a použijem ich v roku 2007, je potrebné opätovne zaučtovať ako PNZD v roku 2007, alebo to už nie je potrebné?
Ďakujem za rady a všetkým prajem pokojný a ničím nerušený deň!


V roku 2006 Vám vstupuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane presne taká čiastka , ktorú ste vynaložili na výdaje ovplyvňujúce základ dane . A to buď priamo celá čiastka nákupu , alebo len vo výške odpisu .

Zostatok nevyčerpanej dotácie budete riešiť v rámci účtovných uzavierkových operácii v roku jej ďalšieho čerpania interným dokladom cez príjem OVZD, tým si navýšite- upravíte ZD a skutočný výdaj cez pokladňu alebo banku -ako výdaj OVZD .
turbo
01.02.07,08:03
Pekný deň!
Vďaka Marína a Zita za rady a odpoveď. Už mi je to jasné!
Všetkým na porade prajem pokojný a ničím nerušený deň!
Erika-ežka
01.02.07,08:21
V roku 2006 Vám vstupuje do príjmov ovplyvňujúcich základ dane presne taká čiastka , ktorú ste vynaložili na výdaje ovplyvňujúce základ dane . A to buď priamo celá čiastka nákupu , alebo len vo výške odpisu .

Zostatok nevyčerpanej dotácie budete riešiť v rámci účtovných uzavierkových operácii v roku jej ďalšieho čerpania interným dokladom cez príjem OVZD, tým si navýšite- upravíte ZD a skutočný výdaj cez pokladňu alebo banku -ako výdaj OVZD .

Mne ešte celkom nie je jasné, čo v takom prípade, keď napr. v r. 2005 - JÚ, nebola dočerpaná celá dotácia, t.z. len časť z nej bola v POZD a keď SZČO v r. 2006 začne uplatňovať paušálne výdavky, čo s tým zvyškom ? Má sa dať do DDP r. 2005 a zvýšiť príjem alebo sa to môže dať do r. 2006 - kedy bola dotácia dočerpaná, aj keď sa uplatňujú paušálne výdavky. Čítam tu dva protichodné názory, tak naozaj neviem. Zisťujem si to aj na daň. riaditeľstve. Ale ak náhodou niekto vie nejaké opatrenie, tak Vás prosím ozvite sa :mee: :mee:
turbo
08.02.07,12:21
Ešte jedna otázočka o dotácií:
Po schválení dotácie je potrebné túto zapísať do knihy pohľadávok a následne po jej obdržaní dať pohľadávku za vysporiadanú? V postupoch účtovania v JÚ sa hovorí iba o dotáciách podmienených obstaraním majetku. Dotácia z ÚPSVR na začatie podnikania bola podmienená podnikateľským zámerom a schválením. Takže bola poskytnutá pred kúpou majetku. Takže teraz neviem, či je potrebné ju účtovať v knihe pohľadávok (do doby jej obrdržania na účet po schválení), resp. účtovať do knihy záväzkov (po obdržaní platby až do kúpy majetku), alebo netreba ju účtovať ani v jednej z týchto kníh.
Všetkým príjemný deň!
Zita5
08.02.07,13:01
Ešte jedna otázočka o dotácií:
Po schválení dotácie je potrebné túto zapísať do knihy pohľadávok a následne po jej obdržaní dať pohľadávku za vysporiadanú? V postupoch účtovania v JÚ sa hovorí iba o dotáciách podmienených obstaraním majetku. Dotácia z ÚPSVR na začatie podnikania bola podmienená podnikateľským zámerom a schválením. Takže bola poskytnutá pred kúpou majetku. Takže teraz neviem, či je potrebné ju účtovať v knihe pohľadávok (do doby jej obrdržania na účet po schválení), resp. účtovať do knihy záväzkov (po obdržaní platby až do kúpy majetku), alebo netreba ju účtovať ani v jednej z týchto kníh.
Všetkým príjemný deň!

Čiže dotáciu si obdržal pred kúpou drobného majetku , pri jej poskytnutí sa účtuje do knihy záväzkov ako vznik záväzku .Jej použitie sa účtuje v knihe záväzkov ako úbytok záväzku .Ostatné , že dotácia ide do príjmu vo výške čerpania v rámci UUO to už bolo spomínané .



V knihe pohľadávok účtuješ vtedy , ak máš dotáciu prisľúbenú na obstaranie dlhodobého majetku - kúpu tohto DHM účtuješ ako VNZD a vznik pohľadávky ,a po preukázaní obstarania majetku a prijatí dotácie účtuješ ako o PNZD a súčasne o úbytku v knihe pohľadávok .Daňové výdavky sa účtujú cez ÚUO vo výške odpisov a a súčasne sa v rovnakej výške zaúčtuje príjem OVZD .

Čiže Ty účtuješ o záväzkoch .
turbo
08.02.07,13:41
Vďaka Zitka, pomohla si mi!
Prajem veľa úspechov!
turbo
09.02.07,08:21
Pekný aj keď upršaný deň!
Ešte mi nedá aby som sa nespýtal:
Ak poskytnutá dotácia z ÚPSVR nie je len na kúpu majetku, ale aj platbu odvodov, potom mám v záväzkoch aj odvody aj dotáciú a pri úhrade odvodov budem jednou platbou vysporiadavať dva záväzky 1. - záväzok voči poisťovni a po 2. záväzok, ktorý mi vzišiel poskytnutím dotácie? Nebude to potom nejaký problém? Vďaka za odpoveď!