Bielčo
29.01.07,10:46
ahojte,
zakladám sro. predpokladám, že si môžeme dať do nákladov aj mobil. musím ho prehlásiť na firmu, alebo môže byť na mňa ako na FO? ked to bude firemný mobil, čo musím všetko vykazovať, aby som si ho mohol dať do nákladu. Stačí faktúra od operátora alebo aj podrobný výpis hovorov. Musím presne rozlíšiť súkromné a služobné hovory?
a to isté aj s autom.
ďakujem moc za radu
kalinka22
29.01.07,18:36
Keď chceš mobil dať do nákladov, musíš ho zakúpiť na firmu, teda na IČO, inak si ho nemôžeš uplatniť. Potom Ti stačia iba faktúry od mobilného operátora, ale ak chceš, môžeš si dať robiť aj podrobný výpis hovorov. To však nie je potrebné, ak je to firemný mobil. Odlíš si na účte 518 analytikou v účtovníctve - alebo nech to urobí účtovníčka - aby si mal prehľad, koľko si pretelefonoval, lebo na tomto účte máš množstvo iných služieb. S autom je to podobne, ak ho kúpiš na firmu, treba vykazovať kilometre kvôli spotrebe PHM, ale môžeš uplatňovať naň údržbu, opravy a pod.
mysimis
29.01.07,18:52
Ak už vlastníš telefón, po založení s.r.o. si tento môžeš u operátora dať prepísať na s.r.o.. Spíše sa žiadosť, doložíš výpis z OR a faktúry Ti od najbližšieho fakturačného obdobia budú chodiť už na adresu s.r.o.
Bielčo
29.01.07,19:01
Ak už vlastníš telefón, po založení s.r.o. si tento môžeš u operátora dať prepísať na s.r.o.. Spíše sa žiadosť, doložíš výpis z OR a faktúry Ti od najbližšieho fakturačného obdobia budú chodiť už na adresu s.r.o.

to je dobrá správa. a ako je to s tými nákladmi? kontrolujú či som volal súkromne alebo firemne, či ako to treba vydokladovať?
dakujem za rady z porady ;)
mysimis
29.01.07,19:08
Vôbec mi nikdy nekontrolovali či bolo volané súkromne alebo služobne. Je potrebné doložiť faktúry a doklady o zaplatení a to je všetko. Účtujem to na 518 - analytika - telefón napr. Orange.
Jozef I
29.01.07,19:32
Pri fa. na sro aj pri firemnom telefone treba dať pozor na to , čo je na fa uvedené. Býva tam totiž počet resp. suma volaní na audiotextové čísla a tie ti daňováci určite vyhodia a rôzne hlasovania cez sms a pod. Inak sa uznáva viac menej všetko. Treba len dobre pozrieť na fa. a to, čo tam fakt nepatrí a je to tam aj vidieť, treba dať ako pripočítateľnú položku.
Bielčo
30.01.07,07:53
ok, ďakujem. ja na audiotext. nevolám ani nehlasujem cez smsky, takže v pohode. ak teda nechcem prísť o svoje terajšie číslo, dám ho len previesť na sro. môžem tak spraviť aj s manželkyním telefónom,kedže ideme podnikať spolu?
a čo je výhodnejšie pri aute. mať vlastné a uplatňovať si len 6,2/km alebo prepísať ho na firmu? alebo tretí variant-predať a kúpiť nové na leasing na firmu a odpisovať? tie splátky idú celé do nákladov sro-čky?
ja viem že veľa otázok, ale oni sa tak naraz vynárajú :-)

dakujem vám za pomoc a rady z porady
mysimis
30.01.07,09:07
ok, ďakujem. ja na audiotext. nevolám ani nehlasujem cez smsky, takže v pohode. ak teda nechcem prísť o svoje terajšie číslo, dám ho len previesť na sro. môžem tak spraviť aj s manželkyním telefónom,kedže ideme podnikať spolu? áno môžeš tak spraviť aj s manželkiným tlf ak bude v s.r.o. aj ona
a čo je výhodnejšie pri aute. mať vlastné a uplatňovať si len 6,2/km alebo prepísať ho na firmu? alebo tretí variant-predať a kúpiť nové na leasing na firmu a odpisovať? tie splátky idú celé do nákladov sro-čky? ja by som Ti najprv odporučila, aby si si prehodnotil svoje podnikanie a nie hneď na začiatku bral auto na leasing. Môžeš používať aj to svoje, ktoré môžeš vložiť aj do firmy príp. si uplatňovať 6,20 Sk/km + spotrebu PHM. Záleží na Tebe čo bude pre Tvoje podnikanie výhodnejšie.
ja viem že veľa otázok, ale oni sa tak naraz vynárajú :-)

dakujem vám za pomoc a rady z porady

odpovede máš zvýraznené.
Bielčo
30.01.07,09:36
odpovede máš zvýraznené.


ďakujem. to dáva zmysel. takže v prípade, že ona tam oficiálne nebude figurovať, tak sa to nedá. môžem v tom prípade dať na sro. dva telefóny?

a s tým autom musím robiť asi knihu jázd,že? a čo servis? môžem si to dať tiež do nákladov?
mysimis
30.01.07,10:48
V prípade, že bude s.r.o. jednoosobová, by bolo veľmi ťažké dokazovať, že máš na firmu 2 tlf od jedného operátora. Iné by bolo, keby jeden by bol napr. Orange a jeden T-mobil. Ohľadom auta - ak si budeš dávať do nákladov kilometrovné /6.20 Sk/ v tom prípade si servis nemôžeš dávať do nákladov. Tých 6,20 Sk/km je tzv. amortizácia + si prepočítaš spotrebu PHM podľa technického preukazu. Knihu jázd je potrebné viesť.
mariana11
08.03.07,10:52
Pri fa. na sro aj pri firemnom telefone treba dať pozor na to , čo je na fa uvedené. Býva tam totiž počet resp. suma volaní na audiotextové čísla a tie ti daňováci určite vyhodia a rôzne hlasovania cez sms a pod. Inak sa uznáva viac menej všetko. Treba len dobre pozrieť na fa. a to, čo tam fakt nepatrí a je to tam aj vidieť, treba dať ako pripočítateľnú položku.

Čo to znamená pripocítatelnu polozku?Akurát mam výpis z SRO kde su volania na audiotexové čísla a este aj TV chat. Ako mám tie polozky naučtovat?
helas
08.03.07,11:28
Naúčtuješ si to normálne do nákladov, ale pri daňovom priznaní to zapíšeš ako
položku,ktorá nie je daňovým výdavkom.Ja to robím tak, že si na nákladovom účte vytvorím analytiku - pripočítateľná položka
mariana11
08.03.07,13:27
Naúčtuješ si to normálne do nákladov, ale pri daňovom priznaní to zapíšeš ako
položku,ktorá nie je daňovým výdavkom.Ja to robím tak, že si na nákladovom účte vytvorím analytiku - pripočítateľná položka

Dakujem,tak som si myslela,ze to bude, ale uz som to nauctovala na 365 ako pohladavku voči spoločníkovi a na 335 ako pohl.voci zamestnancovi,kedze jeden mobil pouzíva aj zamestnanec. Dufam, ze je to tiez dobre.
retko
16.03.07,08:10
Ohľadom auta - ak si budeš dávať do nákladov kilometrovné /6.20 Sk/ v tom prípade si servis nemôžeš dávať do nákladov. Tých 6,20 Sk/km je tzv. amortizácia + si prepočítaš spotrebu PHM podľa technického preukazu. Knihu jázd je potrebné viesť.

predpokladajme ze mam auto ktore nemam zaevidovane v podnikani, pretoze som ho kupil predtym ako som zacal podnikat a nezapisal som ho do majetku sro. predpokladam ze sa potom zapisuju len jazdy ktore suvisia s podnikanim. treba si potom odkladat aj blocky z nakupu PHM ? vracia sa mi aj DPH za benzin ? treba mat zaplatenu aj dan za motorove vozidlo, ze ?