ahammerova
29.01.07,10:49
Dobry den, chcela by som sa opytat niekolko otazok.
Manzel zacal podnikat od 1.4.2006. Moze si uplatnit celu ciastku NM {90816SK} alebo len alikvotnu ciastku {90 816/12*9}?
Ja, jeho manzelka som od 17.1.2006 na rodicovskej dovolenke, ale mala som prijem z prenajmu bytu v hodnote 23 000SKK. Moze si na mna manzel uplatnit celu ciastku {90 816 -23 000} alebo ma moj prijem {23 000} odratat od alikvotnej ciastky NM {90 816/12*9 - 23 000}?
Mam podavat aj ja danove priznanie {ak je prijem z prenajmu nizsi ako 5nasobok zivotneho minima}?

Len vcera sme dostali fa za vyuctovanie prenajmu kancelarie.Tiez odvody za december boli zaplatene len 2.1.2007. Nakolko manzel od 6.1.2007 ma prerusenu zivnost, moze si tieto naklady odpocitat z dan. zakladu za rok 2006? {neplanuje obnovit zivnost do 31.3.2007}

Dakujem za odpovede.
iveta30
29.01.07,10:35
1. Nezdaniteľne minimum- manžel podnikateľ si uplatňuje v plnej výške
2. Nezdaniteľná časť na manželku = 90 816 - 23000 .........67816
3. Keďže manžel mal živnosť aj v roku 2007 do 06.01.2007 podáva daňové priznanie za rok 2007 v roku 2008 a v ňom si odpočíta výdavky ovplyvňujúce základ dane.
ahammerova
30.01.07,10:28
Dakujem za body 1,2 {bod 1 ma milo prekvapil :-) }
K bodu 3 by som sa chcela len spytat, faktury { a odvody} sa vyslovene tykali este roku 2006, to ze prisli az v roku 2007 sposobi, ze si ich skutocne nemozem uplatnit za rok 2006? {niektore boli napr.zaplatene, ked manzel uz mal pozastavenu zivnost - ale to neviem, ci ma vplyv}
mysimis
30.01.07,10:41
Dakujem za body 1,2 {bod 1 ma milo prekvapil :-) }
K bodu 3 by som sa chcela len spytat, faktury { a odvody} sa vyslovene tykali este roku 2006, to ze prisli az v roku 2007 sposobi, ze si ich skutocne nemozem uplatnit za rok 2006? {niektore boli napr.zaplatene, ked manzel uz mal pozastavenu zivnost - ale to neviem, ci ma vplyv}

V prípade platieb počas pozastavenej živnosti sa tieto náklady dajú vysporiadať uzávierkovými operáciami - záleží od toho kedy si živnosť obnoví.
ahammerova
30.01.07,17:16
ako to prosim myslite???
Dakujem.
mysimis
30.01.07,17:30
V dňovom priznaní za rok 2007 podávané v r. 2008
danastefan
31.01.07,11:40
Manžel si odratáva NM na manželku,tá mala príjem z DOvP zdanený zrážkou,od výšky 90 816 odráta hrubý príjem alebo čistý po zdanení.Dík
Anja111
31.01.07,11:47
Manžel si odratáva NM na manželku,tá mala príjem z DOvP zdanený zrážkou,od výšky 90 816 odráta hrubý príjem alebo čistý po zdanení.Dík

Odráta hrubý príjem. A podotýkam, že keď si manželka podá DP, tak jej bude zrážková daň tiež vrátená.
gabco
20.06.07,11:09
Dobrý deň,
vedel by mi niekto prosím poradiť. Zamestncovi, ktorý mal príjem 46.720,- mzdový program neuplatnil nezdaniteľné minimum 7968 a načo sa prišlo až po uhradení dane. Vedúca účtarne teraz chce aby som opravila mzdy a preplatok na dani pýtala späť od DÚ, zamestnancovi doplatila mzdu a staršia kolegyňa zas, aby som všetko nechala už tak a vyrovná sa to až v ročnom zúčtovaní dane.Čo je správne?
neznama22
20.06.07,11:32
Myslím si, aby sa to zbytočne nekomplikovalo, aby ste to vyrovnali v ročnom zúčtovaní dane.
Ja by som to riešila takýmto spôsobom.
gabco
21.06.07,05:09
Dobrý deň,

poradíte prosím? Vedúca účtarne trvá na tom, že treba opraviť zamestnancovi mzdu, keď mu neuplatnilo nezd.min. a nečakalo sa na
RZD, pretože bol ukrátený a čo keby pýtal spätne penále za nevyplatenú
mzdu. Čo teraz? Treba opraviť mzdy, následne opraviť daň v účtovníctve a na daňový úrad uhradiť na ďalší mesiac o to menej, doplatiť zamestnancovi alebo sa to dá doplatiť teraz v mzdách robíme v MRP ale kde? A ako sa to odrazí na prehľade za II.Q. Ešte jednu otázočku ak 15.05. nastúpila zamestnankyňa, ktorá podpísala vyhlásenie a uplatnila si nezd.min., ale máme len ústne potvrdené, že predtým pracovala a upl.si za 5/2007 nez.min. uplatnili by ste jej ho v 5/2007, ja som ho neuplatnila a vedúca má iný názor, keď podpísala mala som dať.Ďakujem
Vladimír Ozimý
21.06.07,05:20
jedno je isté nezdaniteľnú čiastku ak si ju uplatnil u iného zamestnávateľa si nemôže uplatniť v ten istý mesiac u zamestnávateľa...to jest to ste spravili dobre ak ste to zamestnancovi neuplatnili par. 36 od 6 pism b)
Tweety
21.06.07,05:21
Zamestnancovi sa NČ dorovná v RZD, neopraví sa mu mzda. AK vyhlásenie zamestnankyňa podpísala, preberá zodpovednosť. Uplatnila si totiž NČ dvakrát, pri ročnom zúčtovaní to prakticky dorovná-vráti.
Vladimír Ozimý
21.06.07,06:27
Zamestnancovi sa NČ dorovná v RZD, neopraví sa mu mzda. AK vyhlásenie zamestnankyňa podpísala, preberá zodpovednosť. Uplatnila si totiž NČ dvakrát, pri ročnom zúčtovaní to prakticky dorovná-vráti.

s tymto suhlasim ale preco nasilu mu to uplatňovať ak sam priznal že to ma uplatnené u iného. zbytočné dodanenie v ročnom zúčtovaní
Tweety
21.06.07,06:31
Ak ho podpísala, mala sa NČ uplatniť, kedže ho mzdárka neuplatnila, je potrebné zaznačiť vo vyhlásení mesiac začatia uplatnenia.
Gabi03
21.06.07,06:34
Ja dávam podpisovať vyhlásenie k tomu dátumu, od ktorého si uplatňuje NČ a/alebo daňový bonus.
simona28
23.06.07,08:57
Dobrý deň, som tu po prvý raz a mala by som na Vás jednu otázku. Neviem si poradiť totiž práve som nastúpila do svojho prvého zamestnania a kolegyňa nie je ústretová. Zamestnankyňa nastúpila 13.5.2007 a uplatnila si nezdaniteľné minimum a daňový bonus, ale ústne potvrdila, že NM si uplatnila u predchádzajúceho zamestnávateľa, takže mi kolegyňa povedala aby som do vyhlásenia dopísala,že NM budeme uplatňovať až 6/2007, ale zamestnankyňa to nestihla podpísať, teraz po výplatách sa prišla sťažovať, že nemá NM ani bonus(nepredložila kópiu RL a potvrdenie o návšteve školy 17 r.) a poprela, čo povedala, nakoľko spätne zistila,že NM má uplatnené iba v4/2007 a chce sa na môj postup sťažovať na IBP, samozrejme, že kolegyňa sa od toho dištancuje. Budem mať za to nejaký postih od IBP, nerada by som prišla o prácu. Ďakujem
simona28
23.06.07,09:44
Poradíte prosím? Ďakujem
veronikasad
23.06.07,10:10
Simonka, pokiaľ zamestnankyňa nepredložila doklady preukazujúce nárok na daňový bonus /rodný list dieťaťa a potvrdenie o návšteve školy/ do konca mesiaca, na tento v danom mesiaci nemá nárok. To však neznamená, že oň prišla. Môže si ho uplatniť v ročnom zúčtovaní dane, takže ozaj nemá dôvod pre takúto "blbosť", ktorú si zavinila sama, sťažovať sa na IBP.
Čo sa týka mesačnej nezd. časti, tiež mala preukázať pri nástupe do zamestnania, dokedy jej bola uplatnená u predchádzajúceho zamestnávateľa.
Keď to neurobila, postupovala si správne, že si jej ju v časti mesiaca, ktorú odpracovala u vás nedala. Takisto o ňu nepríde, uplatní si ju v ročnom zúčtovaní dane.

-------
Veronika
simona28
23.06.07,10:37
Ďakujem veľmi pekne.
gabco
25.06.07,06:21
Dobrý deň, prepáčte, že zas vyrušujem a vraciam sa späť svojej otázke, ale stále hľadám riešenie. Pripomeniem o čo ide zamestnancovi neuplatnilo v programe nezdan.minimum na čo sa prišlo až po uhradení dane. Poradili ste, aby sa to vyrovnalo v RZD. Nedalo mi to a prešla som si na porade uverejnený zákon o dani z príjmov a v paragrafe 40 som našla odpoveď

(1) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) ktorý zrazil zamestnancovi vyššiu daň, ako bol povinný zraziť podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi preplatok dane, ak neuplynuli tri roky od konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom preplatok dane vznikol. Ak tento zamestnávateľ zrazil zamestnancovi v bežnom zdaňovacom období preddavky na daň vyššie, ako bol povinný podľa tohto zákona, vráti tomuto zamestnancovi vzniknutý preplatok na preddavkoch na daň v nasledujúcom kalendárnom mesiaci, najneskôr do 31. marca nasledujúceho roku, ak mu do tohto termínu nebolo vykonané ročné zúčtovanie alebo ak nepodal daňové priznanie. O vrátený preplatok dane alebo preplatok na preddavkoch na daň zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) ďalší nasledujúci odvod preddavkov na daň správcovi dane.

Po telefonickom hovore na DÚ som si overila, že môžem opravu dane vykonať už najbližšej výplate, lčo ma veľmi potešilo, že nemusí zamestnanec kvôli mojej nepozornosti čakať do RZD,len musím pravdepodobne v programe Herkules v číselníku vytvoriť novú položku na opravu dane.
Ďakujem všetkým čo mi pomohli zdokonaliť sa
veronikasad
25.06.07,08:35
Gabco, ak tvoj príspevok č. 21 súvisí s príspevkom 9 problém bude asi v tom, že SW považuje čiastku 46 720 ako trvalú mesačnú mzdu a postupuje v zmysle § 11 odst. 2 ZDP.
Nie je jednotný výklad, či nezd. čiastku uplatňovať mesačne a mať v RZD nedoplatok, ak na ňu nevznikne nárok, alebo ju v priebehu roka neuplatňovať.

--------
Veronika
gabco
25.06.07,11:40
Aj moja kolegyňa a známa majú iný názor, jedna bola na školení, kde povedali ak, si uplatní NM aj keď má vysoký príjem musí naň prihliadnuť, ptretože ide o príjem za rok a druhá síce majú podpísané im to neuplatňuje okrem riaditeľa divízie, ktorý má príjem vysoko nad hranicou, ale vyžaduje si to veď potom nedoplatok bude vysporiadavať do konca roka.
veronikasad
25.06.07,11:48
Aj moja kolegyňa a známa majú iný názor, jedna bola na školení, kde povedali ak, si uplatní NM aj keď má vysoký príjem musí naň prihliadnuť, ptretože ide o príjem za rok a druhá síce majú podpísané im to neuplatňuje okrem riaditeľa divízie, ktorý má príjem vysoko nad hranicou, ale vyžaduje si to veď potom nedoplatok bude vysporiadavať do konca roka.

Zatiaľ by som teda výplatu neopravovala, skús pozrieť na stránku www.drsr.sk (http://www.drsr.sk), či tam nie je stanovisko DR, ak nie je, napíš dotaz. Lehotu na odpoveď majú 30 dní, takže do júnových výplat odpoveď asi nedostaneš.

------------
Veronika
gabco
25.06.07,11:57
Vďaka, skúsim niečo zistiť ak budem mať vyjadrenie dám vedieť.