iveta30
29.01.07,12:55
Neviete mi poradiť, či môžem odpisovať HIM budovy až po vklade do katastra nehnuteľností alebo po obdržaní a uhradení faktúry ?
Monika Kováčová
29.01.07,12:18
Po zaradení do používania. A do používania ju zaradíš až keď máš LV -* keď je tvoja.
vikinka
29.01.07,12:22
Ku dňu zaradenia do majetku a začatia používania na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.
Johanka
29.01.07,12:29
Zaradenie nehnuteľnosti nie je závislé od zápisu do katastra nehnuteľností:
§2 Postupov účtovania
(2) Pri nehnuteľnostiach obstaraných na základe zmluvy, pri ktorých sa vlastníctvo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností3) a do nadobudnutia vlastníctva nadobúdateľ nehnuteľnosť užíva, dňom uskutočnenia účtovného prípadu je deň prevzatia nehnuteľnosti nadobúdateľom; u prevádzajúceho je dňom uskutočnenia účtovného prípadu deň odovzdania nehnuteľnosti. Ak nebude vklad do katastra nehnuteľností povolený, účtovné zápisy sa zrušia.

§32 Postupov účtovania
(2) V účtovej triede 0 – Dlhodobý majetok sa účtuje o dlhodobom majetku, ku ktorému má účtovná jednotka vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o majetok štátu. O dlhodobom majetku sa účtuje v účtovníctve účtovnej jednotky, ktorá nemá k tomuto majetku vlastnícke právo alebo právo správy, ak ide o
a) dlhodobý hnuteľný majetok, ku ktorému vlastnícke právo alebo právo správy prechádza na kupujúceho až úplným zaplatením kúpnej ceny alebo dohodnutej odplaty a do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy, tento majetok kupujúci alebo nadobúdateľ užíva,
b) dlhodobý nehnuteľný majetok obstaraný na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo alebo právo správy nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva alebo práva správy účtovná jednotka nehnuteľnosť užíva,
...
deha
05.02.07,08:59
1.Tieto § mi super pomohli, ale ešte by som sa chcela dozvedieť, keď kúpna zmluva bola na určitú sumu v EURO a bola zrealizovaná na 2 splátky v Euro, akou hodnotou zaradiť budovu do majetku, podla hodnoty v kúpnej zmluve EURO x kurz, alebo podla jednotlivých splátkach.
2. A ked si budovu kúpia napr. partneri a pred koncom kal. roka ju darovacou zmluvou prevedú na jedného zm nich moze si konečný majiteľ /SZČO/náklady uplatnit po celú dobu aj ked boli spoluvlastníkmi budovy?