jaseco
29.01.07,13:48
Zdravim,

chvilu som studoval prispevky tykajuce sa odpoctu straty, ale odpoved na moju otazku som nenasiel. Mam prijem zo zavislej cinnosti a popri tom aj ZL. V minulom roku som v DP vykazal stratu, konk. 2466Sk. Tento rok som v pluse, a uvedenu minulorocnu stratu chcem odpocitat. Odiel IX DPFO typ B umožnuje odpisat stratu podla §52 alebo §30. Ak som spravne pochopil zakon, tak v mojom pripade by som mal postupovať podľa §30, čiže do riadku 52 som napisal rok 2005 a výšku straty, a nasledne som v riadku 65 (Narok na uplatnenie straty) napisal uvedenu sumu. Postupoval som správne? Mám stratu odpočítať naraz alebo iba 1/5

Dakujem
Johanka
29.01.07,12:57
Zo znenia § 30 vyplýva, že strata sa musí odpočítať najneskôr do piatich rokov , pričom tento odpočet môže byť rovnomerný ,nerovnomerný, jednorazový alebo postupný - v závislosti od výšky základu dane.
Takže môžeš jednorazovo.
eloche
02.02.07,18:39
Chcem sa opytat, ci sa strata z roku 2005 musi odpisat teraz v DP za rok 2006?
Alebo sa moze nechat a odpisat trebars az v DP za rok 2007?
Dakujem.
Marína
02.02.07,22:57
Asi celkom dobre nerozumiem Tvojej otázke. Ak vykazuješ základ dane, tak do jej výšky odpočítaš daň.stratu. Aký má pre Teba význam odklad odpočítania daň. straty? Ak dobre čítam, § 30 sa takouto otázkou "nezaoberá".