dareckova
29.01.07,13:02
Chcela som sa ešte spýtať či do výkazu o majetku a záväzkoch mám dať do kolonky záväzky platbu, ktorá sa platí v januári za december soc., zdravotné a telefón
ekopo
29.01.07,13:04
áno jednoznačne
bumpy
27.02.07,13:59
ahojte chcem sa uistit, asi som to doteraz robila zle, do výkazu o majetku a zavazkoch za príslusny rok som si totiz nedavala zavazky z neuhradených odvodov (socialne a zdravotne), je potrebné to tam davat ked vediem JU?
dakujem
renča1
27.02.07,14:01
ahojte chcem sa uistit, asi som to doteraz robila zle, do výkazu o majetku a zavazkoch za príslusny rok som si totiz nedavala zavazky z neuhradených odvodov (socialne a zdravotne), je potrebné to tam davat ked vediem JU?
dakujem

Aj v JÚ je potrebné dávať závazky, pohľadávky voči ZP, SP a DÚ do pomocných kníh (kniha pohľadávok a kniha závazkov).
evina
27.02.07,14:01
ahojte chcem sa uistit, asi som to doteraz robila zle, do výkazu o majetku a zavazkoch za príslusny rok som si totiz nedavala zavazky z neuhradených odvodov (socialne a zdravotne), je potrebné to tam davat ked vediem JU?
dakujem

Áno je , sú to Tvoje záväzky voči poisťovniam...
Zita5
27.02.07,14:02
ahojte chcem sa uistit, asi som to doteraz robila zle, do výkazu o majetku a zavazkoch za príslusny rok som si totiz nedavala zavazky z neuhradených odvodov (socialne a zdravotne), je potrebné to tam davat ked vediem JU?
dakujem

V JU je to záväzok , pri úhradách platieb do fondov , tieto záväzky voči poisťovniam sa znižujú .

Ak si to nerobila , tak teraz k 31.12.2006 si zaeviduj svoje záväzky a treba ich vykázať vo VoZaM k 31.12.
bumpy
27.02.07,14:04
dakujem velmi pekne, tento rok si to urobim, snad im nebude vadit ze v minulom roku je 0
este raz vdaka
bumpy
27.02.07,14:10
pre uistenie este jedna otazocka, kamaratka si pozastavila zivnost, ale aby nemala problemy s osetrenim a pri dochodku, odvody plati ako dobrovolny platca, pretoze momentalne je nezamestnana. vieme ze tieto odvody nie su danovo uznane, ale teraz nevieme ci treba zavazky z tychto odvodov uvadzat vo vykaze o majetku a zavazkoch.
velmi dakujeme
renča1
27.02.07,14:22
odvody plati ako dobrovolny platca, pretoze momentalne je nezamestnana. vieme ze tieto odvody nie su danovo uznane, velmi dakujeme

Ako viete, že dobrovolne poistnie nie je daňovo uznané?
bumpy
27.02.07,14:26
vydavky po pozastaveni zivnosti nie su danovo uznane a nie je povinnost platit ani odvody, preto si myslime ze zaplatené odvody su danovo neuznane,
renča1
27.02.07,14:28
A živnosť bola pozastavená od- do kedy?
bumpy
27.02.07,14:37
zivnost je pozastavena od maja 2006 do oktobra 2007
renča1
27.02.07,14:59
A priateľka platí dobrovol.poistné od prerušenia živnosti? Asi áno, tak v tomto prípade keď je živnosť pozastavená od mája 2006 do oktobra 2007, tak dobrovolne poistné zaplatené v júny 2006 za máj 06 je daňovo neuznaný. Ak sa dobrovolné poistenie platilo aj popri povinného poistenia, tak si môže uplatniť aj dobrovolné poistenie do daňových výdavkov v zmysle § 19, ak ide o daňovníka s príjmami podľa § 6 - szčo a to len do prerušenia živnosti.
bumpy
27.02.07,15:03
ahoj to dobrovolne zacala platit az po preruseni zivnosti, riadne poistne sme dali ako danovy vydavok (aj to platene v juni za maj) a dobrovolne od juna sme dali do neuznanych vydavkov, dufam ze sme urobili dobre.
ak je to nedanovy vydavok, nemali by sme ani odvod za december davat do vykazu o majetku a zavazkov. ci uvazujem zle? :confused:
renča1
27.02.07,15:20
ahoj to dobrovolne zacala platit az po preruseni zivnosti, riadne poistne sme dali ako danovy vydavok (aj to platene v juni za maj) a dobrovolne od juna sme dali do neuznanych vydavkov, dufam ze sme urobili dobre.

správne

ak je to nedanovy vydavok, nemali by sme ani odvod za december davat do vykazu o majetku a zavazkov. ci uvazujem zle? :confused:

Odvod za december? veď teraz hovoríme o priateľke a nie o vás. Prieteľke dňom prerušenia živnosti predsa zanikol povinnosť platiť povinné poistenie do SP.
Priateľka je povinná zostaviť mimoriadnu účtov.zavierku ku dňu prerušenaia živnosti a podať daňové priznanie.
Ku dňu prerušenia živnosti bude evidovať aj okrem iných závazkov aj závazky voči poisťovní za máj 2006, ktoré sú splatné 8 deň nasledujúceho mesiaca. O závazky (ktoré sú po zaplatení daňovo uznanými) upraví základ dane-zníži základ dane v daňovom priznaní , presne povedané v r.41 a vo výkaze už potom figurovať nebudú.
bumpy
27.02.07,15:23
hovorime o priatelke ale davame to dokopy spolu preto mnozne cislo :)
ona si stale plati dobrovolne odvody, preto ten december.

mimoriadnu uzavierku sme neurobili, je mozne ju pripravit teraz a odniest na DU? bude z toho nejaka pokuta?
velmi pekne dakujeme
renča1
27.02.07,15:33
hovorime o priatelke ale davame to dokopy spolu preto mnozne cislo :)
ona si stale plati dobrovolne odvody, preto ten december.

mimoriadnu uzavierku sme neurobili, je mozne ju pripravit teraz a odniest na DU? bude z toho nejaka pokuta?
velmi pekne dakujeme

Priateľka uzavrie účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti a podá daňové priznanie do 31.3.2007 za obdobie od 1 - do dňa prerušenia živnosti. Takže stále má nato čas.;) :)
bumpy
27.02.07,15:35
dakujem velmi pekne, chceme to dat dokopy teraz aby sme mali klud :---
este raz vdaka
daniela+lucia
renča1
27.02.07,15:47
poprečítavajte si napr. prerušenie živnosti alebo pozastavena živnosť.
usko 1
01.03.07,16:27
Prosím Vás, poradí mi niekto ako je to so závazkami v prípade, ak SZČO je dhodobo PN - tým pádom, neplatí mesačné príspevky Sociálnej poisťovni.Závazky teda zostávajú v knihe a aj vo výkaze o MaZ, pričom
SZČO je od platby oslobodená. Čo s tým prosím?
Ľuba
01.03.07,16:39
Ak nemá platiť poistné za príslušný mesiac, tak by som ho nezapisovala do knihy záväzkov, resp. ak už je tam, tak storno.
vikinka
01.03.07,16:39
Ak nemá povinnosť platiť za obdobie kedy je PN,nemá závazky.
usko 1
01.03.07,17:31
Ďakujem pekne, zaujíma ma ale, ako sa vysporiadam v roku 2007 so závazkami voči Soc. poisťovni ak sa tieto preniesli aj do výkazu o MaZ- mám tam dať poznámku o PN?
eviketa
01.03.07,21:14
No a do výkazu netreba okrem záväzkov do poisťovní zabudnúť dať aj daňovu povinnosť voči DU z DPFO
pribko
09.03.07,06:51
ahojte, troška tomu nerozumiem:
prečo sa musí dávať do VoMaZ záväzok voči poisťovniam, veď buď si odvody za dec. zaplatím v dec. alebo mi od 1.1.07 vzniká záväzok do 8-ho dňa a tým pádom vo výkaze za 06 nemá čo robiť ?!
ZuzanaP
09.03.07,06:53
Ale je to záväzok za 12/2006, splatný do 08.01.2007.
Paula
09.03.07,06:54
ahojte, troška tomu nerozumiem:
prečo sa musí dávať do VoMaZ záväzok voči poisťovniam, veď buď si odvody za dec. zaplatím v dec. alebo mi od 1.1.07 vzniká záväzok do 8-ho dňa a tým pádom vo výkaze za 06 nemá čo robiť ?!

Takýto záväzok vzniká tomu, kto zaplatí za december, príp. aj staršie nesiace až v ďalšom roku.
pribko
09.03.07,07:06
ale nemal by sa do knihy záv. zapísať až 1.1.07 ??
Paula
09.03.07,07:08
ale nemal by sa do knihy záv. zapísať až 1.1.07 ??

Nie, pretože je to povinnosť odvodu za december 2006 , s možnosťou úhrady do 8.1. 07
pribko
09.03.07,07:10
OK, vďaka .....
Deni
09.03.07,07:50
Viete mi niekto poradiť, ako je to s výstavbou nehnuteľnosti ešte pred kolaudáciou? Ide aj táto do výkazu o majetku a záväzkoch. Vediem si osobitne na účte všetky výdavky týkajúce sa stavby, ale do majetku firmy sa zaradí až po kolaudácii. Aj vo výkaze o majetku sa premietne až po zaradení do majetku firmy? Ale veď predsa aj tá rozostavaná stavba už má nejakú hodnotu?
ekopo
09.03.07,08:03
Viete mi niekto poradiť, ako je to s výstavbou nehnuteľnosti ešte pred kolaudáciou? Ide aj táto do výkazu o majetku a záväzkoch. Vediem si osobitne na účte všetky výdavky týkajúce sa stavby, ale do majetku firmy sa zaradí až po kolaudácii. Aj vo výkaze o majetku sa premietne až po zaradení do majetku firmy? Ale veď predsa aj tá rozostavaná stavba už má nejakú hodnotu?
Rozostavaná stavba - materiál a súvisiace náklady idú do VoMaZ - do položky zásoby - materiál. Po kolaudácii / dané do užívania sa uvedená položka uvedie v kolonke IM a začne sa odpisovať
Katarina
09.03.07,08:15
Rozostavaná stavba - materiál a súvisiace náklady idú do VoMaZ - do položky zásoby - materiál. Po kolaudácii / dané do užívania sa uvedená položka uvedie v kolonke IM a začne sa odpisovať

Ja to robím tak,že všetky náklady súvisiace s výstavbou postupne ako nabiehajú uvádzam na karte HM. Sumu koncom roka uvediem v knihe HM tak, že OC = ZC. Táto suma sa premietne do VoMZ do kolonky hmotný majetok. PO kolaudácii začínam odpisovať.
Deni
09.03.07,10:27
Tak ktorý spôsob je správny? Mám poopravovať výkazy za milulé roky, pretože ja som to doposiaľ vo výkaze neuvádzala. Alebo stačí keď to urobím správne za minulý rok?
susana28
09.03.07,11:01
Niekedy sa prílohy daň.priznania: 1) Výkaz o majetku a záväzkoch
2) Výkaz o príjmoch a výdavkoch dávali po dvoch vyhotoveniach. Keď sa nemýlim tak 1 x pre DÚ a 1 x pre štatis.úrad. Neviem či to platí ešte stále alebo sa uvedené výkazy dávajú už len po jeden krát.

Ak je to trochu mimo témy, tak sa ospravedlňujem.
martina100
09.03.07,11:13
takze, aby som si bola ista na 100%, do vykazu treba uviest okrem doslych nezaplatenych faktur, aj zavazok voci SP, ZP a DU a taktiez mzdy zamestnancov a pridel do SF? A taktiez poistne samotnej SZCO, vypocitana dan na uhradu z podavaneho DP? A ak mam auto na lizing, tak aj nesplatenu cast istiny?
susana28
09.03.07,11:16
takze, aby som si bola ista na 100%, do vykazu treba uviest okrem doslych nezaplatenych faktur, aj zavazok voci SP, ZP a DU a taktiez mzdy zamestnancov a pridel do SF? A taktiez poistne samotnej SZCO, vypocitana dan na uhradu z podavaneho DP? A ak mam auto na lizing, tak aj nesplatenu cast istiny?

Nielen mzdy zamestnancov, ale aj odvody do ZP a SP za zamestnancov a daň z príjmu FO zo závislej činnosti, poprípade vyúčtované ale nevyplatené cestovné náhrady. A čo sa týka auta na leasing myslím že aj zostatok istiny by mal figurovať v neuhradených záväzkov.
Deni
09.03.07,11:27
Skúsite mi ešte niekto poradiť ako je to s tou rozostavanou nehnuteľnosťou a VoMZ?
ekopo
09.03.07,14:39
Skúsite mi ešte niekto poradiť ako je to s tou rozostavanou nehnuteľnosťou a VoMZ?
Z dvoch názoroch by si mala mať isté, že vo VoMaZ to má figurovať. Otázka je, na ktorom riadku. V podstate je výsledok ten istý. Uviedol som riadok materiál preto, pretože rozostavaná stavba nie je podľa mńa ešte IM tak, ako je ponímaný vo výkaze.
martina100
12.03.07,07:11
ahojte, este sa k tejto teme vraciam, do zavazkov aj DPH za 4. kvartal 2006? A co s preddavkami na dan z prijmov vyratane z DP za rok 2005, ktore zaplatime do 31.3.2007 a budu uz zaratane na rok 2007?