riordan
29.01.07,14:45
Mám takúto prosbu: Uzatvorili sme PZ so zodpov. zástupcom, má flexibilný pracovný čas, t.j. od 10 do 50 hodín mesačne, podľa množstva vykonaných stavebných prác. Len neviem, ako je to s dovolenkou. Má vôbec nárok?

ďakujem
Chobot
29.01.07,13:51
Mám takúto prosbu: Uzatvorili sme PZ so zodpov. zástupcom, má flexibilný pracovný čas, t.j. od 10 do 50 hodín mesačne, podľa množstva vykonaných stavebných prác. Len neviem, ako je to s dovolenkou. Má vôbec nárok?

ďakujem


Mne to skôr pripomína dohodu o vykonaní práce, než riadny pracovný pomer. V prac. pomere musíš určiť aj rozvrh pracovného času - § 43 ods. 2:

"(2) Zamestnávateľ v pracovnej zmluve uvedie okrem náležitostí podľa odseku 1 aj ďalšie pracovné podmienky, a to výplatné termíny, pracovný čas, výmeru dovolenky a dĺžku výpovednej doby."

To akože on odrobí do mesiaca napr. 20 hodín, kedy sa mu zachce?:confused:

Zemňte zmluvu na dohodu a máš po starostiach s dovolenkou. Ak má takto napísaný prac. čas, tak mu nedokážeš určiť dovolenku.
riordan
29.01.07,13:55
To je to! Živnostenský úrad chce TPP. Koľko už bude zamestnaný ich netrápi. Ja som chcela dohodu, ale nemôže byť.
Chobot
29.01.07,14:28
To je to! Živnostenský úrad chce TPP. Koľko už bude zamestnaný ich netrápi. Ja som chcela dohodu, ale nemôže byť.

Tak keď sú takí chytrí :rolleyes: , nech poradia človeku aj to, ako to má riešiť s dovolenkou. Ale to ich asi nezaujíma.:mad:
abel
29.01.07,15:14
To je to! Živnostenský úrad chce TPP. Koľko už bude zamestnaný ich netrápi. Ja som chcela dohodu, ale nemôže byť.
Zodpovedný zástupca je fyzická osoba ustanovená podnikateľom, ktorá zodpovedá za odborné prevádzkovanie živnosti. Zodpovedný zástupca musí byť pri prevádzkovaní živnosti v pracovnoprávnom vzťahu k podnikateľovi; to neplatí, ak je ním manžel (manželka) podnikateľa alebo ak ide o právnickú osobu, jej spoločník alebo člen.
Dohody o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru

Zákonník práce má na zreteli aj prípady, kedy by uzatvorenie pracovnej zmluvy, a teda výkon práce v pracovnom pomere, bol neúčelný alebo nehospodárny. Vtedy je možné uzatvoriť dohodu o prácach vykonávaných mimo pracovného pomeru, pričom zákon rozlišuje dva druhy:
a) dohodu o vykonaní práce a
b) dohodu o brigádnickej práci študentov.
Spomínané dohody upravuje deviata časť Zákonník práce v §§ 223 až 228. Možno ich uzatvárať len výnimočne, napr. na úlohy malého rozsahu alebo charakteristické ojedinelosťou pracovných úloh. Do tejto kategórie spadajú výkony ako napr. natretie brány, výmena zámku, pokosenie trávy.
Uzatvorením dohody o vykonaní práce nevzniká pracovný pomer, na druhej strane však zakladá pracovnoprávny vzťah, avšak s určitými obmedzeniami. Vzťahujú sa na ňu totiž len ustanovenia prvej časti Zákonníka práce a Občianskeho zákonníka, z toho dôvodu nie je na ňu možné použiť napr. ustanovenia týkajúce sa dovolenky, náhrady mzdy pri prekážkach v práci.
zdroj: http://www.safework.gov.sk/body.php?id=23

To je len k tomu, že podľa zákona to má byť pracovnoprávny vzťah a tým nie je len TPP, ale aj dohody o VP alebo o BPŠ.
Výkon zodpovedného zástupcu ale medzi dohody nepatrí.
riordan
29.01.07,17:29
Ďakujem, to všetko viem, ale pri skrátenom PP, ako je napr. 2 hodiny denne sa dovolenka normálne dáva na 20, 25 dní? To ma zaujíma. ŽÚ si príde na svoje...
jankasm
29.01.07,18:10
Ďakujem, to všetko viem, ale pri skrátenom PP, ako je napr. 2 hodiny denne sa dovolenka normálne dáva na 20, 25 dní? To ma zaujíma. ŽÚ si príde na svoje...

Áno, aj keď pracuje napr. 2 hodiny denne tak dovolenku má stanovenú normálne, ako zamestnanci pracujúci na plný úväzok, čiže 20 alebo 25 dní. Akurát, že keď bude čerpať dovolenku, tak ju nebude čerpať 8 hodín /1 deň/ ako ostatní zamestnanci ale len 2 hodiny /1 deň/, pretože to je jeho pracovný čas.