Katarína STR
05.01.05,12:08
Prosím Vás dá sa na internetovej stránke živnostenského registra pozrieť zoznam predmetov podnikania? Rada by som si napísala do svojej zakladateľskej listiny presné formulácie.

AK niekto robí účtovníctvo a má na to živnosť prosím napíšte mi presné formulácie, ktoré sú potrebné mať v zakladateľskej listine.

Napríklad : vedenie a spracovanie účtovnej agendy,
ekonomické a účtovné poradenstvo a pod.

Môžem si tieto formulácie aj sama vytvoriť ?
Beata
05.01.05,11:45
Stretla som sa zatiaľ len s tým, že pri zakladaní spoločnosti sa uvádzajú činnosti presne podľa živnostenského oprávnenia. Presné názvy nájdeš v prílohách k živnostenskému zákonu.
Katarína STR
05.01.05,11:50
ďakujem pekne

ALe tam sú len remeselné, viazané a koncesované živnosti, ale ja potrebujem voľné živnosti.
jess
05.01.05,12:01
Ja mám len " Vedenie účtovníctva" a potom mám ešte "Spracovanie údajov na PC". Ale radím Ti. Spíš si na papier činnosti, ktoré chceš robiť a potom choď na živnostenský úrad a tam ti presne povedia, že čo máš do zakl.listiny napísať. Takto sa vyhneš tomu, že prídeš o prachy u notára za overenie podpisov a neplatnú zakladateľskú zmluvu. Radšej si napíš viac činnosti. Však ich nemusíš všetky vykonávať. Prípadné rozširovanie činností sú zase ďalšie prachy.
Katarína STR
05.01.05,12:03
zatiaľ mám napísané :

ekonomické a účtovné poradenstvo
ekonomické a účtovné práce
sprostredkovanie obchodu a služieb
maloobchod v rozsahu voľných živností
veľkoobchod v rozsahu voľných živností
Beata
05.01.05,12:09
tiež tam daj Automatizované spracovanie dát
jess
05.01.05,12:16
Kati pozri SS
Beata
05.01.05,12:21
Prečo SS? Aj my chceme vedieť ;)
Katarína STR
05.01.05,12:22
Nemusím mať náhodou aj nejakú formuláciu, ktorá vystihuje to, že budem okrem účtovníctva robiť aj daňové priznanie ?
Heni
05.01.05,12:31
no, ja som išla na ŽO s viac-menej jasnou predstavou, a tam tá pani mi ukázala niečo ako ich interný zoznam a potom sme napísali predmet(y) činnosti tak, aby to sedelo (alebo skôr, aby bol vlk sýty aj ovca celá:D )
jess
05.01.05,12:38
Prečo SS? Aj my chceme vedieť ;)Bea, preto SS, lebo je to odkaz na jednu s.r.o. na internete a jej činnosti a potom by tu povedali, že robím reklamu .... Takéto veci sa dávajú do SS. Ináč, keby sa mi chcelo písať tak veľa, tak to napíšem sem.
kori
05.01.05,12:47
k tomu daň.priznaniu-ako podnikateľská činnosť to nie je , pretože to už pravdep. hraničí s daň.poradenstvom a daň.poradcovia majú svoju komoru, ktorá vydáva oprávnenia na túto činnosť.
Katarína STR
07.01.05,07:22
Aha ďakujem
Janina7
10.10.05,11:07
Zdravím všetkých na porade,

vedel by mi niekto poradiť? Živnostník, kt. má v predmete podnikania napr.
1. sprostredkovateľskú činnosť v rozsahu voľnej živnosti
2. reklamnú a propagačnú činnosť
3. poradenskú činnosť v rozsahu voľnej živnosti
chce vykonávať pre druhého podnikateľa distribučné náklady (skladovanie, manipuláciu a odvoz tovaru do obchodov). Dalo by sa to zahrnúť pod sprostredkovateľskú činnosť ? Alebo musí fakturovať za doplnkovú prepravnú činnosť, a pokiaľ takúto nemá v živnostenskom oprávnení treba rozšíriť, že?

Ďakujem za názory. Dúfam, že by sa to mohlo nechať pod sprostredkovateľskou činnosťou. Nechce zbytočné náklady kvôli pár peniazom.
toponm
15.05.06,08:13
Ahoj Katka,

volam sa Tomáš a tiež by ma zaujímal zoznam predmetov podnikania v rámci voľnej živnosti. nevedela by sim pomôcť?
giovanna1111
26.05.06,07:03
Chcela by som si zriadit zivnost v oblasti POLYGRAFICKA VYROBA,
zriadit ofestovu tlaciaren. Tato cinnost je viazana. Mam ukoncenu Strednu umelecko-priemyselnu skolu, ktora sa v mojo poslednom rocniku premenovala na Skolu uzitkoveho vytvarnictva. Maturovala som aj z technologie - kde vo vyuke je zahrnuta aj ofsetova tlac, sietotlac, tlac z vysky a vsetky sposoby tlace. Mam ukonceny odbor Propagacne vytvarnictvo. Podla mna je to velmi pribuzny odbor. Pracovala som aj v tlaciarni cca rok (tato firma uz neexistuje, takze nie je mozne ziskat doklad) a teraz pracujem ako grafik cca 10 rokov.

Nebude problem ziskat zivnost ako pravnicka osoba na tuto cinnost?
Katka10
26.05.06,07:10
Chcela by som si zriadit zivnost v oblasti POLYGRAFICKA VYROBA,
zriadit ofestovu tlaciaren. Tato cinnost je viazana. Mam ukoncenu Strednu umelecko-priemyselnu skolu, ktora sa v mojo poslednom rocniku premenovala na Skolu uzitkoveho vytvarnictva. Maturovala som aj z technologie - kde vo vyuke je zahrnuta aj ofsetova tlac, sietotlac, tlac z vysky a vsetky sposoby tlace. Mam ukonceny odbor Propagacne vytvarnictvo. Podla mna je to velmi pribuzny odbor. Pracovala som aj v tlaciarni cca rok (tato firma uz neexistuje, takze nie je mozne ziskat doklad) a teraz pracujem ako grafik cca 10 rokov.

Nebude problem ziskat zivnost ako pravnicka osoba na tuto cinnost?


Polygrafickú výrobu musíš preukázať dokladom o vzdelaní a 3 roky praxe.
Ale Ti poradím nasledovné :
1/Tlač novím,časopisov a tlačív
2/Viazanie a konečná úprava kníh
3/Vydavteľská činnosť
4/Reklamná činnosť
5/Sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľnej živnosti
6/Podnikateľské poradenstvo v oblasti polygrafie .

Je to trošku postavené na hlavu , určite sa Ti to bude zdať čudné ak to pozrieš je to v celku polygrafická výroba na ktorú musíš mať doklad ukončení vzdelania , ale na takto rozísané predmety živnosti nie .To je moja skúsenosť .
Braňo
04.01.07,05:17
zatiaľ mám napísané :

ekonomické a účtovné poradenstvo
ekonomické a účtovné práce
sprostredkovanie obchodu a služieb
maloobchod v rozsahu voľných živností
veľkoobchod v rozsahu voľných živností

ja som tam dal aj :
- finančné, ekonomické a účtovné poradenstvo v rozsahu voľných živností
- sprostredkovateľská činnosť v rozsahu voľných živností
- podnikateľské poradenstvo v rozsahu voľných živností
- analytická a organizačná činnosť v rozsahu voľných činností
:cool:
ccontrol
15.01.07,21:32
Podla mna je najlepsi system "odpisovacky" t.j najdem si nejaku firmu na www.orsr.sk a pouzije tuto formulaciu. Rovnaka cinnost byva zvycaje naformulovana viacerymi sposobmi a pokial sa nejedna o koncesiu, resp. viazanu zivnost, moja skusenost je ze na zivnostenskom zapisu cokolvek, aj ked niekedy na to treba trochu agresie, samozrejme ak sa to nepodari priblblym usmevom a frazou typu ja som tu prvy raz.
k.i.n.o.
16.01.07,00:39
Tak aby som upresnil. Na živnosťáku majú presnú "smernicu" - zoznam znení predmetov voľných živností a tento zoznam sa minulý rok menil - zmenilo sa znenie niektorých živností. Takže hocijaké znenie predmetov činnosti si asi nepresadíte, "prinútia" vás dodržať predpísané formulácie. U živnostníkov je to jedno, prinajhoršom vám zmenia - upravia znenie predmetu podnikania a je to. Aj keď som sa už stretol s takými úpravami, ktoré dosť zmenili alebo zúžili pôvodne zamýšľaný predmet podnikania. U obchodných spoločností je to horšie, ak vám zmenia znenie predmetov činnosti, znamená to prerábanie zakladateľskej listiny (spoločenskej zmluvy) - súd by rozdiely neakceptoval a spoločnosť by do OR nezapísal.
"Odpisovačky" od iných živnostníkov, resp. spoločností sú možno cestou, ale pozor! Odpisujte od spoločností čerstvo založených, pretože ako som písal, minulý rok boli zmeny v niektorých formuláciách.
Takže najlepší spôsob je predom si odkonzultovať a schváliť presné znenie jednotlivých predmetov činnosti, najlepšie na vašom príslušnom úrade, ktorý vám bude vydávať živnostenské oprávnenie, a až potom "na istotu" vypracovať spoločenskú zmluvu a ostatné veci. A dokonca je to podľa mňa jednouchšie ako pátranie na zrsr.sk alebo orsr.sk, aj keď ako inšpirácia je to fajn. Ja som naposledy zakladal jednu spoločnosť v októbri (či v novembri?) a tento "problém" som vyriešil jedným telefonátom a následne dvomi e-mailami (v tomto storočí už snáď nebudeme behať po úradoch s papierikmi...;) ).
enprovia
05.01.08,11:50
Chcem sa s Vami podelit o:
"Z O Z N A M- O D P O R Ú Č A N Ý C H- O Z N A Č E N Í- V O Ľ N Ý C H- Ž I V N O S T Í- A- I C H- B L I Ž Š I E- V Y M E D Z E N I E"

+ link: http://www.civil.gov.sk/p09/p09-05.shtm

Prajem uspesny Novy Rok 2008 :)