JuKaS
29.01.07,16:57
Vie mi niekto prosím povedať, či musia byť v pracovnom pomere rodinní príslušníci, ak napr. v predajni predávajú len občas. Alebo ako rodinným príslušníkom je to umožnené bez pracovného alebo obdobného pomeru.
Dík za odpoveď.
vikinka
29.01.07,16:02
--------------------------------------------------------------------------------

Novela zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní (zákonom č.125/2006 Z.z., účinnosť 1. júl 2006)

Podľa § 2a zákona č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní v znení účinnom od 1.7.2006:

(1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

(2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom, 1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený, je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov 8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.".
Janka6685
29.01.07,17:05
Už sa tu niekoľkokrát spomínala táto novela, ale ja by som sa rada opýtala, či je v tomto prípade obmedzenie v počte odpracovaných hodín?
vikinka
29.01.07,17:29
Podľa mňa nie je žiadne obmedzenie,nakoľko nie si povinná evidovať dochádzku v prípade vypomáhania rod.príslušníkmi.
Janka6685
30.01.07,07:55
Podľa mňa nie je žiadne obmedzenie,nakoľko nie si povinná evidovať dochádzku v prípade vypomáhania rod.príslušníkmi.

Takže ani žiadne iné obmedzenia?
jankasm
30.01.07,08:08
Takže ani žiadne iné obmedzenia?

Nie, myslím, že vôbec žiadne obmedzenia tam nie sú. ;)
Janka6685
30.01.07,08:24
Ďakujem:).
JuKaS
28.02.07,22:14
Ďakujem Vikinka za odpoveď mooooc
Janka6685
01.03.07,17:18
Podľa mňa nie je žiadne obmedzenie,nakoľko nie si povinná evidovať dochádzku v prípade vypomáhania rod.príslušníkmi.

Nie som povinná viesť evidenciu dochádzky......ale nebude vadiť, ak v nej aj napriek tomu bude dotyčný figurovať? (len pre sprehľadnenie, kto kedy pracoval)
vikinka
01.03.07,17:49
Nie som povinná viesť evidenciu dochádzky......ale nebude vadiť, ak v nej aj napriek tomu bude dotyčný figurovať? (len pre sprehľadnenie, kto kedy pracoval)
Nie nebude vadiť,bude to vaša interná záležitosť.;)
Janka6685
02.03.07,08:24
Nie nebude vadiť,bude to vaša interná záležitosť.;)

Ale myslím napr. v rozpise služieb, ktorý si vyžiada kontrolór pre kontrolu dochádzky.....teda priamo v dochádzke. Len si chcem byť istá, že to nebude vadiť, ak tam dotyčný bude figurovať - na oficiálnych záznamoch predkladaných kontrole.
Janka6685
05.03.07,09:26
Mám ohľadne tohto ešte jednu otázku......chcem sa len uistiť (pre istotu).

Ak by bol rodinný príslušník zamestnaný na dohodu, mohol by popri tom aj vypomáhať mimo dohody, teda navyše?
Danila
05.03.07,11:16
Mám ohľadne tohto ešte jednu otázku......chcem sa len uistiť (pre istotu).

Ak by bol rodinný príslušník zamestnaný na dohodu, mohol by popri tom aj vypomáhať mimo dohody, teda navyše?Môže aj na dohodu presne vymedzené práce, aj bez dohody na iné práce. Zákon to umožňuje. Vždy je ale potrebné prepočítať, čo je pre rodinnú firmu najvýhodnejšie z hľadiska odvodov, daní a pod.
Janka6685
05.03.07,12:31
Môže aj na dohodu presne vymedzené práce, aj bez dohody na iné práce. Zákon to umožňuje. Vždy je ale potrebné prepočítať, čo je pre rodinnú firmu najvýhodnejšie z hľadiska odvodov, daní a pod.

Čiže môže robiť aj na dohodu (alebo inú zmluvu) aj bez nej, ale len na rozdielne práce? Nie na rovnakú prácu?
Danila
05.03.07,15:22
Čiže môže robiť aj na dohodu (alebo inú zmluvu) aj bez nej, ale len na rozdielne práce? Nie na rovnakú prácu?Môže robiť na akýkoľvek pracovný pomer, alebo bez pracovného pomeru. DoVP je pre počet hodín 300 a nie opakujúca sa, sústavná činnosť. Toto som mala na zreteli pri prvej odpovedi.
Janka6685
05.03.07,15:56
Môže robiť na akýkoľvek pracovný pomer, alebo bez pracovného pomeru. DoVP je pre počet hodín 300 a nie opakujúca sa, sústavná činnosť. Toto som mala na zreteli pri prvej odpovedi.

Áno. A to čo som mala namysli ja? Teda či u toho istého zamestnávateľa (rodinného príslušníka) môže dotyčný pracovať na dohodu (alebo inú zmluvu) a zároveň odpracuje na výpomoc mimo týchto zmluvných hodín (ktoré sú vedené v evidencii a je z nich platená mzda a odvedené odvody)....áno, či nie? Aby som si bola na istom;)
Danila
05.03.07,16:55
Áno. A to čo som mala namysli ja? Teda či u toho istého zamestnávateľa (rodinného príslušníka) môže dotyčný pracovať na dohodu (alebo inú zmluvu) a zároveň odpracuje na výpomoc mimo týchto zmluvných hodín (ktoré sú vedené v evidencii a je z nich platená mzda a odvedené odvody)....áno, či nie? Aby som si bola na istom;)Áno, môže.
Janka6685
05.03.07,17:07
Áno, môže.

Ďakujem veľmi pekne :).
andy4
27.12.07,14:58
ahoj..ako je to v pripade s.r.o,ak by som chcel na vypomoc do predajne matku-dochodkynu?
veronikasad
27.12.07,15:00
ahoj..ako je to v pripade s.r.o,ak by som chcel na vypomoc do predajne matku-dochodkynu?
S.ro. je právnická osoba, takže len na dohodu o vykonaní práce alebo pracovnej činnosti alebo pracovný pomer na kratší pracovný čas.

-------
Veronika