MIRKA
29.01.07,21:30
mám takúto situáciu:
FO, ktorá je SZČO-firma A a okrem toho je aj konateľ a spoločník s.r.o. -firma B kúpila nehnuteľnosť na podnikanie, ale ani do jednej firmy nezaradila a prenajíma ju firme B(nájomné je 0,- a všetky náklady s tým súvisiace platí firma)-to je, dúfam, v poriadku. dá sa táto nehnuteľnosť nejako odpisovať?????? môže ju odpisovať s.r.o.?????????
tinaM
29.01.07,20:37
mám takúto situáciu:
FO, ktorá je SZČO-firma A a okrem toho je aj konateľ a spoločník s.r.o. -firma B kúpila nehnuteľnosť na podnikanie, ale ani do jednej firmy nezaradila a prenajíma ju firme B(nájomné je 0,- a všetky náklady s tým súvisiace platí firma)-to je, dúfam, v poriadku. dá sa táto nehnuteľnosť nejako odpisovať?????? môže ju odpisovať s.r.o.?????????
Ak nie je v majetku žiadnej firmy, tak nie.
Germany
29.01.07,20:44
Nechápem, keď firma kúpila nehnuteľnosť, tak potom prečo nie je zaradená v majetku? Ako si bude uplatňovať náklady s prevádzkou budovy??
accad
29.01.07,20:45
Chcelo by to napísať trochu jasnejšie.
Skúsim, či rozumiem:
Firma A = SZČO
FO (A) je konateľom=spoločníkom v sro B
PO (sro B) kúpila nehnuteľnosť na podnikanie
na LV je napísaná firma B ?
Ak áno - mala ju zaradiť do svojho majetku a o nej účtovať firma B ako o svojom majetku
z akých finančných zdrojov bola táto nehnuteľnosť obstaraná?
nie je táto nehnuteľnosť vkladom FO (A) do základného imania PO (B)?

Treba problém popísať jasne, inak sú to len dohady.

firma B si nemôže sama sebe prenajímať svoj majetok, ona ho používa na zabezpečenie zdaniteľných príjmov a všetky náklady spojené s užívaním tejto nehnuteľnosti sú jej zdaniteľným nákladom.

Ak to nie je majetok FO, ani ho nevložila ako nepeňažný vklad do PO, tak
FO=SZČO nemá nič spoločné s touto nehnuteľnosťou, čiže o nej nemôže viesť evidenciu ako o svojom majetku
MIRKA
30.01.07,07:36
skúsim ešte raz:
nebudem tu pliesť teraz SZČO.

JA (rozumej súkromná osoba) som kúpila nehnuteľnosť (LV je na moje meno, nie na firmu). som konateľ+spoločník s.r.o. a túto nehnuteľnosť na základe nájomnej zmluvy prenajímam svojej s.r.o. bezodplatne, s.r.o. platí všetky výdavky súvisiace s prevádzkovaním nehnuteľnosti.
účtovníčka mi chce dať túto nehnuteľnosť do odpisov v s.r.o., len na základe toho, že máme nájomnú zmluvu a že s.r.o. tento priestor využíva. ja tomu nerozumiem, či sa to može.?????????
schválne som priestor nekúpila na firmu, s tým, že som počítala, že si nemôžem uplatniť odpisy, ale po 5 rokoch by som to mohla bez zdanenia napr. predať. takto som dobre rozmýšľala???
neviem, či sa sňou mám hádať, kto má vlastne pravdu.:eek:
Vladimír Ozimý
30.01.07,07:47
odpisovať majetok môže len ten kto ma k nemu vlastnícke právo paragraf 24, ďalej bezodplatný prenájom nejde mi to do uší rýchlo napadnuteľné, nejakú sumu by som tam dal isto...oslobodený príjem z nehnuteľnosti je po piatich rokoch ak nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikateľské účely...podľa mňa je využívaná na podnikateľské účely...
MIRKA
30.01.07,07:51
pozerám aj zákon o DzP a neviem, z čoho účtovníčka vychádza, našla som zatiaľ len toto :
§ 24 (7) Nehmotný majetok okrem vlastníka môže odpisovať aj daňovník, ktorý k nemu nadobudol právo na jeho užívanie za odplatu. ale tu sa jedná o nehmotný majetok, budovy a stavby patria pod hmotný majetok
alebo
§ 24 (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,

????
MIRKA
30.01.07,08:06
odpisovať majetok môže len ten kto ma k nemu vlastnícke právo paragraf 24, ďalej bezodplatný prenájom nejde mi to do uší rýchlo napadnuteľné, nejakú sumu by som tam dal isto...oslobodený príjem z nehnuteľnosti je po piatich rokoch ak nehnuteľnosť nebola využívaná na podnikateľské účely...podľa mňa je využívaná na podnikateľské účely...
1. tzn. že by som tento priestor mohla odpisovať ako SZČO?
2. v zmluve máme "bezodplatné užívanie nehnuteľnosti"
3.napíš, prosím, v ktorom § sa píše, že nesmie byť využívaná na podnikateľské účely, lebo napr. v § 9
Príjmy oslobodené od dane sa píše
(1) Od dane je oslobodený príjem b) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena a) alebo c), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
tinaM
30.01.07,08:38
pozerám aj zákon o DzP a neviem, z čoho účtovníčka vychádza, našla som zatiaľ len toto :
§ 24 (7) Nehmotný majetok okrem vlastníka môže odpisovať aj daňovník, ktorý k nemu nadobudol právo na jeho užívanie za odplatu. ale tu sa jedná o nehmotný majetok, budovy a stavby patria pod hmotný majetok
alebo
§ 24 (1) Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje daňovník, ktorý má k tomuto majetku vlastnícke právo. Hmotný majetok a nehmotný majetok odpisuje aj daňovník, ktorý nemá vlastnícke právo k tomuto majetku, ak účtuje1) alebo vedie evidenciu podľa § 6 ods. 11 o
c) nehnuteľnej veci obstaranej na základe zmluvy, pri ktorej sa vlastnícke právo nadobúda povolením vkladu do katastra nehnuteľností, ak do nadobudnutia vlastníckeho práva nehnuteľnosť užíva,

????
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
MIRKA
30.01.07,08:47
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
podľa ktorého paragrafu????
Vladimír Ozimý
30.01.07,08:48
ak to tak je tak potom treba uviesť aj paragraf aby sme tu len tak netápali

k tomu oslobodeniu som sa sekol ospravedlňujem je tam päť rokov od vyradenia....nie na podnikanie to je v iných prípadoch...
vikinka
30.01.07,09:37
§ 41
Účtovanie technického zhodnotenia majetku odpisovaného nájomcom

(1) Technické zhodnotenie vykonané na prenajatom majetku a odpisované nájomcom sa odpíše v priebehu nájmu.
Podľa postupov účtovania
tinaM
30.01.07,09:43
Ak máš nájomnú zmluvu a v nej uvedené, že ako vlastník tejto budovy si neuplatňuješ odpisy tieto odpisy môže dávať do nákladov nájomca.
Tak tu som sa sekla.
Právo odpisovať má:
1. Vlastník /§24 ods. 1 ZDP/
2. Dlžnik pri uzatvorení zmluvy o zabezpečení záväzku prevodom vlastníckeho práva na veriteľa /§24.ods.1 písm.a/ ZDP/
3.Kupujúci,ktorý vlastnícke právo k DHM nadobudne až úplným zaplatením kúpnej ceny /§24ods.1 písm.b ZDP/
4.Kupujúci, ktorý vlastnícke právo k nehnuteľnému majetku nadobudne až povolením vkladu do katastra nehnuteľnosti /§24 ods.1 písm.c ZDP/
5. Daňovník - kupujúci pri HM prenajatom formou finančného prenájmu /§24 ods.1 písm.d ZDP/
6. Správca majetku štátu, obce alebo vyššieho územného celku /§24 ods.1 písm.e ZDP/

Poplietla som si to s technickým zhodnotením na prenajatom majetku podľa § 24 ods.2 ZDP/. Ospravedlňujem sa.
Vladimír Ozimý
30.01.07,10:23
no presne treba vždy uviesť paragraf o ktorom máte pocit že by sa mohol použiť a hneď sa vieme lepšie vyjadriť k téme :)...
renča1
30.01.07,10:28
Keď si prečítaš v poradcovi č.5-6 zákon o dani z príjmu s komentárom na str.166 je uvedené nasledovné:
§ 24
V ostatných prípadoch nie je možné, aby daňovník, ktorý nie je vlastníkom majetku a nejde o prípady vymenované v písm.a) až e) odpisoval cudzí majetok.V tomto smere k zásadnej zmene došlo od 1.1.2005, kedy bolo zrušené právo odpisovania prenajatého súboru hnuteľných vecí a nehnuteľných vecí nájomcom na základe nájomnej zmluvy. Z tohto dôvodu došlo k zmene ustanovenia § 24 zákona o dani z príjmov a nadväzne na to, bolo z postupov účtovania vypustené ustanovenie § 40 -účtovanie o nájme. To znamená, že prenajatý hmotný majetok môže odpisovať vždy len vlastník ( jedinou výnimkou je finančný prenájom - kedy hmotný majetok odpisuje nájomca)
Monika Kováčová
30.01.07,10:42
Myslím si, že tvoja účtovníčka mala na mysli odpisovanie technického zhodnotenia prenajatého majetku, tak ako píše vo svojom príspevku vikinka. T.j. všetky rekonštrukcie (technické zhodnotenie budovy) nad 30.000,- ročne. Táto skutočnosť - že odpisovať bude TZ nájomca však musí byť v zmluve uvedená.
pochemi
03.02.07,11:04
Aj ja mám podobný problém, kamarátka kúpila nehnuteľnosť ako súkromná osoba
a podniká v ňom. Všetky náklady na rekonštrukciu, maľovanie odpisuje ako TZ,
energie platí pod firmou a prenájom neplatí.Odpisy neuplatňuje.Môže to tak byť?
Úver jej na firmu nechceli dať,len ako súkromnej osobe.Podala DP k nehnuteľnosti
a keby to chcela vložiť do firmy tak by musela žiadať na katastri o zmenu na IČO
Nemáte niekto vzor zmluvy medzi ja a ja SZČO o prenájme? Bola by som Vám povďačná.Ďakujem
Monika Kováčová
03.02.07,11:07
Zmluva o prenájme medzi ja a ja SZČO je právny nezmysel.
pochemi
03.02.07,11:09
A čo teda je to bez zmluvy a náklady teda môže mať vo firme?Dakujem ermon
Monika Kováčová
03.02.07,11:10
Má tam zriadenú prevádzku?
Monika Kováčová
03.02.07,11:11
a keby to chcela vložiť do firmy tak by musela žiadať na katastri o zmenu na IČO


... nemusela ...
pochemi
03.02.07,11:11
áno má tam prevádzku
pochemi
03.02.07,11:13
tak mi prosím Ťa povedz čo je podľa Teba najlepšie, nechcem jej zle poradiť.
Monika Kováčová
03.02.07,11:14
Zaradila by som nehnuteľnosť do obchodného majetku. Ako keď si kúpiš auto ako nepodnikateľ a vložíš ho do Obchodného majetku ako podnikateľ.
pochemi
03.02.07,11:17
A keď zaraďuješ auto do podnikania nemusiš techničák zmeniť u policajtov na IČO? Urobíš to len účtovne?Ak nehnuteľnosť nezaradí do majetku a nebude ju odpisovať všetky ostatné náklady môže mať vo firme? Ďakujem
Monika Kováčová
03.02.07,11:19
mimotemyNemusíš techničák prepísať. Urobíš to účtovne. Ak niečo vlastním ja tak to vlastním aj ja SZČO. Prepis je tiež právny nezmysel.

K téme: Myslím si, že keďže má v nehnuteľnosti prevádzku, tak ju využíva v súvislosti s podnikaním. Už dávno mala byť v OM.
pochemi
03.02.07,11:23
Raz tieto vzťahy neviem pochopiť, to znamená že zaplatená daň za nehnuteľnosť
môže byť tiež nákladom firmy kedˇna DP nie je uvedené IČO?
K téme: už dávno malabyť alebo mohla byť?
Ďakujem za trpezlivosť
Monika Kováčová
03.02.07,11:26
Mohla byť a mala byť. Ale viac mohla ako mala.
pochemi
03.02.07,11:31
Ďakujem krásne za Tvoj čas
renča1
03.02.07,11:36
Ďakujem krásne za Tvoj čas

Prečítaj si tému v pripnutom linku a to celú. Myslím, že ti pomôže.
http://www.porada.sk/t39293-p4-co-znamena-prenajom-nehnutelnosti-mimo-zivnosti.html#post363660
Leontin
03.02.07,11:39
Raz tieto vzťahy neviem pochopiť, to znamená že zaplatená daň za nehnuteľnosť
môže byť tiež nákladom firmy kedˇna DP nie je uvedené IČO?
K téme: už dávno malabyť alebo mohla byť?
Ďakujem za trpezlivosť

Troska sa nam tie zakony kazdy den menia, aspon clovek ma taky pocit. Ale ja si myslim, ze dan z nehutelnosti plati len a len vlastnik. A kedze tato dan sa plati na miestnom urade, tak treba tam zajst, povedat, ze sice mas budovu ako obcan, ale podnikas s nou, mas tam sidlo (ako SZCO) to dokazovat nemusis ziadnou najomnou zmluvou (sam sebe sa neda prenajat) a poziadat ich, ze nech ti k tejto nehnutelnosti vypisu vymer pre SZCO. Ja to tak mam a este nikto to nenapadol a dan mam v nakladoch SZCO a na LV som vlasnik ako obcan, bez ICO!
Marianna01
03.02.07,11:41
Malý zlepšovací návrh:

So záujmom som si prečítala túto tému, je zaujímavá, ale navrhujem autorom chybných príspevkov, aby ich označili ako chybné a nemýlili tak druhých, ktorí nebudú mať trpezlivosť prečítať si celú tému do konca.
Ďakujem :)
Monika Kováčová
03.02.07,11:42
Prečítaj si tému v pripnutom linku a to celú. Myslím, že ti pomôže.
http://www.porada.sk/t39293-p4-co-znamena-prenajom-nehnutelnosti-mimo-zivnosti.html#post363660


renča1, bola by som nerada, keby sme pochemi doplietli. Priložený link hovorí o prenájme nehnuteľnosti a o vzťahoch nájomných. Pochemi sa pýta na vlastný majetok využívaný v súvislosti s podnikaním.
pochemi
03.02.07,11:43
Ďakujem idem čítať
Marianna01
03.02.07,11:50
Troska sa nam tie zakony kazdy den menia, aspon clovek ma taky pocit. Ale ja si myslim, ze dan z nehutelnosti plati len a len vlastnik. A kedze tato dan sa plati na miestnom urade, tak treba tam zajst, povedat, ze sice mas budovu ako obcan, ale podnikas s nou, mas tam sidlo (ako SZCO) to dokazovat nemusis ziadnou najomnou zmluvou (sam sebe sa neda prenajat) a poziadat ich, ze nech ti k tejto nehnutelnosti vypisu vymer pre SZCO. Ja to tak mam a este nikto to nenapadol a dan mam v nakladoch SZCO a na LV som vlasnik ako obcan, bez ICO!

Musím s Leontinom súhlasiť.
Je však jedna zásadná vec - táto téma sa začala okolo odpisov a nájomného. Daň z nehnuteľnosti sa sem priplietla, tak aby sme ostatných nedoúplietli.
Vyjadrím sa aj ja k DANI Z NEHNUTEĽNOSTI, keďže mám tú česť sa ňou zaoberať. Podľa zákona nemusí podať DP k DzN len vlastník, ale môže to byť aj správca alebo nájomník. Stačí pozrieť kolonky na DP... Vezmite si príklad samostatne hospodáriaceho roľníka, ktorý si v katastrálnom území obce prenajme od 80 občanov 120 hektárov pozemku. Zaplatí každému po dvetisíc korún za rok za nájom plus prisľúbi, že vyrovná daň. Takémuto SHRkárovi správca dane bez problémov vyrúbi niekoľko desaťtisícovú daň. Keby si ju nemohol uplatniť v nákladoch, myslíte, že by s tým súhlasil?
Záver: ak v zmluve o nájme figuruje zmienka o tom, že daň bude platiť nájomca, potom je tento náklad pre neho uznateľným výdavkom.
pochemi
03.02.07,12:02
neviete poradiť kde by som našla vzor zmluvy o nájme?
renča1
03.02.07,12:22
renča1, bola by som nerada, keby sme pochemi doplietli. Priložený link hovorí o prenájme nehnuteľnosti a o vzťahoch nájomných. Pochemi sa pýta na vlastný majetok využívaný v súvislosti s podnikaním.

Ja som nemala v úmysle pochemiho pomýliť. Link som pripla v nadväznosti k prvej otázky od pochemiho v tejto téme.
MIRKA
06.02.07,10:05
ahojte, môžeme sa vrátiť k pôvodnej otázke???? i keď, renča1, pomohol mi aj tvoj odkaz......

bola som u účtovníčky a ona naozaj dala tie odpisy do nákladov. a volala aj s nejakou, že vraj múdrou, pani z DÚ a tá jej poradila, dať to do nákladov s.r.o.; a FO do DP "B" sumu odpisov ako príjem a zároveň výdavok na základe odpis. karty s.r.o., takže ZD=0.

Prosím, pošlite ešte nejaké rady, lebo mne sa to naozaj nezdá a jedná sa o dosť vysokú sumu odpisov (240 000,-), takže pokuta by bola asi mastná.

Ešte hovorila, že to tak robia aj ostatným a kontrola nič nevytkla, lenže nepovedala, v ktorom roku mali kontrolu, keďže predtým sa to takto dalo.
MIRKA
06.02.07,22:14
ľudkovia, takto by to šlo?????????????? :

ak by sa zmenila nájomná zmluva medzi FO a s.r.o. v cene nájomného na 240 000,-/rok, s.r.o. by do nákladov získala túto sumu a FO by si uplatnila výdavky vo výške odpisov a bola by na nule. viedla by evidenciu podľa par.6 ods.11

predpokladám, že FO (platiteľ DPH z titulu SZČO, ale nehnuteľnosť je kúpená na rodné číslo FO, nie firmu) môže fakturovať s.r.o.-čke(platiteľ DPH) nájomné bez DPH. mýlim sa??????????
Sarah
07.02.07,12:34
ľudkovia, takto by to šlo?????????????? :

ak by sa zmenila nájomná zmluva medzi FO a s.r.o. v cene nájomného na 240 000,-/rok, s.r.o. by do nákladov získala túto sumu a FO by si uplatnila výdavky vo výške odpisov a bola by na nule. viedla by evidenciu podľa par.6 ods.11

Mne poradili takto isto. Ale po prečítaní týchto príspevkov som si vôbec nie istá. Chcela som mesačne fakturovať zo SZČO na s.r.o. sumu nájmu, v ktorej mali byť zahrnuté aj mesačné odpisy, t.j. pr. 2 000 nájom+1500odpisy, fakturovaná čiastka 3 500,- Sk.

predpokladám, že FO (platiteľ DPH z titulu SZČO, ale nehnuteľnosť je kúpená na rodné číslo FO, nie firmu) môže fakturovať s.r.o.-čke(platiteľ DPH) nájomné bez DPH. mýlim sa??????????

Podľa mňa bez DPH, iba ak by si to nahlásila na DÚ, že budeš nájom nehnuteľnosti fakturovať s DPH.