Germany
29.01.07,21:41
Chcela by som sa opýtať na Váš názor.
Dávam si do poriadku všetky mzdy - chcem si všetko pripraviť na finiš. Robím to už takto druhý rok: každému zamestnancovi posielam potvrdenie o príjme (bez toho aby ma požiadal), buď ho pošlem poštou - vo vyhlásení si poznačím kedy mu bolo potvrdenie zaslané poštou, alebo si prichystám potvrdenie a odovzdám mu ho osobne - oproti podpisu na vyhlásení. Kto požiada zamestnávateľa a predloží žiadosť + potrebné doklady v zákonom stanovenom termíne, tak mu následne urobím aj ročné zúčtovanie.
Môžem to urobiť takto, nie je potrebné čakať a vydať potvrdenie zamestnancovi až keď požiada, alebo to môžem urobiť aj teraz automaticky? :rolleyes:
jaja99
29.01.07,22:31
Ja posielam povrdenia po 15.2.2007. Skôr len tým zamestnancom, o ktorých viem, že mali iné príjmy a budú podávať DP alebo už nie sú v pracovnom pomere.

http://www.porada.sk/t39575-povinnosti-mzdovej-uctovnicky-pri-uzatvoreni-r-2006-z-pohladu-zakona-o-dani-z-prijmov.html?styleidd=5&highlight=povinnosti
Ľuba
30.01.07,03:41
Ja som rozdala zamestnancom žiadosti o RZ. Pokiaľ by som im poslala len potvrdenia, verím že 90 % z nich by ani nevedelo načo im to je.
tinaM
30.01.07,06:39
Povinnosti mzdovej účtovníčky po ukončení roka.

1. Uzatvorenie, odsúhlasenie a archivácia mzdových listov.

2. Vystavenie potvrdenia fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti. Potvrdenie je zamestnávateľ povinný doručiť zamestnancovi najneskôr : - do 10.2.2007 zamestnancovi,ktorý žiada o vykonanie RZ iného platiteľa dane a ak zamestnanec požiada o vystavenie dokladu najneskôr do 5.2.2007
- do 10.3.2007 za r. 2006
- do 30.4.2007, ak zamestnávateľ vykonal RZ preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a daňového bonusu.

3. Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzických osôb zo závislej činnosti a daňový bonus za rok 2006.

4. Prehľad o zrazených a odvedených preddavkoch na daň z príjmov zo závislej čninnosti a o daňovom bonuse-do 30.1.2007

5. Hlásenie o vyúčtovaní dane a o úhrne príjmov zo závislej činnosti - do 31.3.2007

Ja sa snažím potvrdenia o príjmoch doručiť všetkých zamestnancom do 10.2.2007, dám im žiadosť o vykonanie RZ a už záleží len od nich ako sa rozhodnú. Požiadať alebo nie.
evina
30.01.07,07:04
Podľa môjho názoru nie je správne posielať plošne všetkým zamestnancom Potvrdenie....ak nevieš, ktorí z nich Ťa požiadajú o vykonanie RZD. Vydáva sa buď jeden alebo druhý doklad, určite nie obidva. Potvrdenie...je podkladom k vypracovaniu DP /daňovník sám, resp. iný zamestnávateľ/ a RZD je DP, ktoré vykonávava zamestnávateľ za zamestnanca. Teda buď a alebo:

5.a) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, je povinný za obdobie, za ktoré zamestnancovi vyplácal zdaniteľnú mzdu, vystaviť doklad o súhrnných údajoch uvedených na mzdovom liste, prípadne v evidencii podľa odseku 4, ktoré sú rozhodujúce na výpočet zdaniteľnej mzdy, preddavkov na daň, dane a na priznanie daňového bonusu za príslušné zdaňovacie obdobie a doručiť zamestnancovi najneskôr do a) 10. marca zdaňovacieho obdobia, v ktorom sa podáva daňové priznanie, alebo /Potvrdenie.../

b) konca apríla roku, v ktorom zamestnancovi zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vykonal ročné zúčtovanie alebo /RZD/

c) do 10. februára po skončení zdaňovacieho obdobia, v ktorom alebo za ktoré zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, vyplatil príjem zo závislej činnosti zamestnancovi, ktorý žiada o vykonanie ročného zúčtovania iného zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, ak o vystavenie dokladu požiada najneskôr do 5. februára po skončení zdaňovacieho obdobia /Potvrdenie.../

P.s. Veľa ľudí nemá ani potuchy /bohužiaľ / o aké doklady ide, a tak sa môže stať, že napriek tomu, že mu urobíš RZD, predloží niekde na požiadanie Potvrdenie...a zbytočný problém je na svete ...
tinaM
30.01.07,08:29
P.s. Veľa ľudí nemá ani potuchy /bohužiaľ / o aké doklady ide, a tak sa môže stať, že napriek tomu, že mu urobíš RZD, predloží niekde na požiadanie Potvrdenie...a zbytočný problém je na svete ...[/quote]


V tomto máš aj pravdu. Takže do toho 10.marca vystavuješ zamestnancovi aké potvrdenie? Dáš mu mzdový list?
evina
30.01.07,08:33
P.s. Veľa ľudí nemá ani potuchy /bohužiaľ / o aké doklady ide, a tak sa môže stať, že napriek tomu, že mu urobíš RZD, predloží niekde na požiadanie Potvrdenie...a zbytočný problém je na svete ...

V tomto máš aj pravdu. Takže do toho 10.marca vystavuješ zamestnancovi aké potvrdenie? Dáš mu mzdový list?[/quote]

Podľa bodu a/ Potvrdenie o príjmoch FO zo závislej činnosti ...
tinaM
30.01.07,08:49
Chápem. Vtedy ho už môžem vydať, lebo je po funuse. Mzdový účtovník môže vykonať RZ len tomu, kto o to požiada do 10.2. a požiada o toto potvrdenie do 5.2.. Ak potom to potvrdenie zneužije /do konca marca ešte aj môže/ účtovníčka je krytá.
Germany
30.01.07,16:38
HMMMM takže čakám do 10.2.2007 a potom pošlem tie potvrdenia všetkým. Bude problém, ak som zamestnancovi poslala potvrdenie, on s tým potvrdením príde za mnou, že chce urobiť RZD a potvrdenie mi vráti... Tak to väčšinou robia. Ľudia totiťž ani nevedia - keď im nepoviem, čo majú robiť - kedy a či vôbec žiadať o vykonanie RZD alebo si majú podať daňové priznanie. Akeďže človek nechce byť pes, tak v mnohých prípadoch im vyjdem v ústrety a urobím im aj daňové priznanie (A, B..), podľa toho čo im treba. To potvrdenie je skôr nejaký signál.... čosi sa deje, treba zájsť za účtovníčkou a spýtať sa, či si NÁHODOU netreba urobiť daňové priznanie..:eek:
DanielaSL
01.01.10,18:50
Aké povinnosti na konci roka mám voči zamestnancom viem, ale ako je to s pracovníkom, ktorý pracoval 1 mesiac na DOVP a potom 5 mesiacov bol zamestnancom na pracovnú zmluvu? Ako sa mu vystavuje zápočtový list, potvrdenie o zd. mzde , poprípade aké sú povinnosti mzdárky u dohodára na DOVP?
Zdenka 0705
01.01.10,19:06
Aké povinnosti na konci roka mám voči zamestnancom viem, ale ako je to s pracovníkom, ktorý pracoval 1 mesiac na DOVP a potom 5 mesiacov bol zamestnancom na pracovnú zmluvu? Ako sa mu vystavuje zápočtový list, potvrdenie o zd. mzde , poprípade aké sú povinnosti mzdárky u dohodára na DOVP?
DOVP sa nezapočítava do odpracovaných rokov, a preto mu nevystavuješ z tejto formy prac. výkonu či činnosti zápočtový list.
Potvrdenie o zdaniteľnej mzde áno, soft Ti to rozdelí, či mal preddavkovú, alebo zrážkovú. Neviem, aký máš, ale v Pohode musím urobiť zvlášť potvrdenie na dohodu a zvlášť na pracovný pomer. Ak mu robíš zúčtovanie dane, jednoducho to potom spočítaš.