Vladimír Ozimý
30.01.07,08:22
Ahojte,

takže vznikla nám povinnosť zaplatiť sumu úradu práce za to že nezamestnávame občanov so zdravotným postihnutím...no keďže ja som sa s tým ešte nestretol rád by som vedel čo s tým robíte a či to je daňovo uznateľný výdavok ale asi ano keďže je to povinnosť...mám tvoriť rezervu na to doklad mi pošlú až v marci zatial mám kopiu od mzdárky
Vladimír Ozimý
30.01.07,10:54
to ste sa nikto nestretli s tým že ked organizácia nad 20 zamestnancov nezamestnáva invalida platí nejaké odvody úradu práce? ja prvykrát ale isto máte skúsenosti tak ma poučte čo s tým z daňového hladiska
renča1
30.01.07,11:05
Ahojte,

takže vznikla nám povinnosť zaplatiť sumu úradu práce za to že nezamestnávame občanov so zdravotným postihnutím...no keďže ja som sa s tým ešte nestretol rád by som vedel čo s tým robíte a či to je daňovo uznateľný výdavok ale asi ano keďže je to povinnosť...mám tvoriť rezervu na to doklad mi pošlú až v marci zatial mám kopiu od mzdárky

takýto vzniknutý náklad (výdavok) je daňovo uznaný a patrí do § 19 ods.2 písm.a) V podvojnom účtovníctve sa nečaká na jeho zaplatenie, daňovo uznaným je dňom účtovania.
Mirka.V
30.01.07,12:53
No ja to urobím tak ... že v roku 2006 urobím rezervu, v rámci uzávierkových operácií a do 31.3.2007 tento príspevok zaplatíme.
andrej_rv
30.01.07,15:19
...mám tvoriť rezervu na to doklad mi pošlú až v marci zatial mám kopiu od mzdárky
Povinnosť odvodu za neplnenie povinného podielu zamestnávania občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou a občanov so zmenenou pracovnou schopnosťou s ťažším zdravotným postihnutím vyplýva účtovnej jednotke z osobitného predpisu, ktorým je § 65 zákona č. 5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti v znení neskorších predpisov (do 31.1.2004 § 114 z.č. 387/1996 Z.z. o zamestnanosti v znení neskorších predpisov). V zmysle § 65 ods. 1 je zamestnávateľ okrem iného aj: "...povinný najneskôr do 31. marca nasledujúceho kalendárneho roka odviesť na účet úradu za každého občana, ktorý mu chýba do splnenia povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a), odvod vo výške trojnásobku mesačnej minimálnej mzdy platnej ku koncu kalendárneho mesiaca, v ktorom sa odvod za nesplnenie povinného podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím podľa § 9 ods. 1 písm. a) odvádza. "
Keďže predpis obsahuje presný postup výpočtu odvodu, účtovná jednotka si vie ku dňu uzávierky presne určiť výšku svojho záväzku za nedodržanie podielu počtu občanov so zdravotným postihnutím. Z uvedeného dôvodu nie je podľa mňa v tomto prípade tvorba rezervy opodstatnená a záväzok by sa mal zaúčtovať ako bežný ostatný záväzok 538/379 (daňovo uznaný dňom zaúčtovania). Ak sa jeho výška do dňa schválenia uzávierky ešte (napr.na základe údajov z úradu práce) upresní, prípadná výška záväzku na účte 379 ku dňu uzávierky sa - v náväznosti na znenie § 17 ods. 8 ZÚ - patrične upraví.
mimotemy Problematika odvodov je zhrnutá na stránke MPSVR:

http://www.employment.gov.sk/new/print.php?SMC=1&id=1001