Vladimír Ozimý
30.01.07,09:39
Ahojte,

mám ešte jednu tému, tento rok chceme likvidovať stroj z dôvodu nepredajnosti takže predpokladám že peniaze z toho pojdu len za zošrotovanie...v tej výške čo nám zaplatia za to pôjde aj do daňových výdavkov podľa par 19 od 3 pism d) a zvyšok na nedaňové. Uvažujem správne?
vikinka
30.01.07,09:30
Ale v tomto § sa hovorí o vyradení HM z dovodu škody a škody sa delia do dvoch skupín § 19 ods.3 písm.g.) takže asi by si mal postupovať podľa § 19 odst.3 pís.b.)
Vladimír Ozimý
30.01.07,09:36
asi ano...len ide o to že je to nepredajné...skratka dáme to zošrotovať o to ide..takže daňový výdavok = príjem za zošrotovanie ostatné nedaňový
Vladimír Ozimý
31.01.07,09:09
no nikto s tým zatiaľ nemal skúsenosti?...mne ide o to že v podstate ten stroj bol evidovaný ako tovar nie ako náš majetok pretože sme ho dodávali pre jednu firmu ta ho nakoniec odmietla potom nám zostal na sklade a je nepredajný je tvorená opravná položka a tento rok ho chceme dať zošrotovať...takže ide o to je to daňovo uznateľné alebo nie...a v akej výške pretože aj v paragrafe 19 ods 3 pism b sa hovorí len o hmotnom a nehmotnom majetku...ale nie o zásobách...takže akým spôsobom to dať do daňových nákladov
Vladimír Ozimý
08.02.07,09:19
no takže pripájam vyjadrenie DRSR k tomuto problemu pre niekokoho to problém nebol ja som si to dal preveriť :)

Podľa § 19 ods. 3 písm. b) zákona č. 595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov daňovým výdavkom je aj zostatková cena (§ 25 ods. 3) hmotného majetku a nehmotného majetku pri jeho vyradení predajom alebo likvidáciou. V prípade, ak sa na likvidáciu stroja vzťahuje uvedené stanovenie zákona o dani z príjmov, daňovým výdavkom je jeho zostatková cena. Vzniknutý rozdiel v dôsledku likvidácie majetku (príjem účtovaný do výnosov je nižší ako zostatková cena) je súčasťou základu dane.

takže v plnej výške uznateľný výdavok do nákladov
koňo
17.02.07,14:49
Vlado, ide o tovar, nie hmotný majetok, ktorý má zostatkovú cenu. Nesmieš uplatniť § 19 ods. 3 ZDP. Radšej by som ti z opatrnosti odporučil predať tento tovar, hoci aj za cenu šrotu. Strata z predaja tovaru je daňovo uznaná bez problémov. Vyradenie tovaru (stroja) uznané nie je.