lakko
30.01.07,08:57
Potreboval by som poradit. Mam živnost popri zamestnani, ktoru kazdy rok prerusim v juli na 6 mesiacov.Od noveho roku je stale obnovena. Robim to koli zdravotnemu poisteniu a preto, ze cinnost podnikania vykonavam len v zime - instruktor snowboardingu. V septembri som si kupil nove "vyrobne prostriedky" t.j celu snowboardovu vystroj, cena do 30 000,-Sk. Otazka- mozem si zahrnut do nakladov na rok 2006 tento drobny majetok ak mam od jula pozastavenu zivnost? Je to pre mna vyhodnejsie ako vyuzit 40% naklady. Pripada mi nelogicke aby som musel cakat s nakupom "vyrobnych prostriedkov" az na januar 2007 ked budem mat obnovenu zivnost.
renča1
30.01.07,08:09
Podľa mňa môžeš. Pretože živnosť je prerušená len na dobu 6 mesiacov ale ku dňu podania daň.priznania bude zasa obnovená.
Zita5
30.01.07,08:31
Som si vedomá toho , že tam môžu vzniknúť nejaké platby v rámci udržiavania BU napr. poplatok za podnikateľský účet .. iné bankové poplatky a podobne .

Ale tu nie som si istá , že či je to možné a uznateľné , že v čase pozastavenia živnosti si budem vytvárať výdavky na zakúpenie DHM , alebo na nákup tovaru , materiálu a podobne .

Je to naozaj tak ?
renča1
30.01.07,09:34
No podľa mňa kúpený snowboard. výstroj je daňovo uznaným z pár dôvodov. Pri prerušení živnosti na dobu 6 mesiacov bola živnosť obnovená do dátumu podania daňového priznania, čiže do 31.3.2007. To znamená, že nevzniká povinnosť uzavrieť účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti. Povinnosť uzavrieť účtov.knihy vzniká k 31.12.2006 a kúpená výstroj je daňovým výdavkom (nákladom) roka 2006, pretože bude slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom....a to po obnovení živnosti .
Zita5
30.01.07,09:40
No podľa mňa kúpený snowboard. výstroj je daňovo uznaným z pár dôvodov. Pri prerušení živnosti na dobu 6 mesiacov bola živnosť obnovená do dátumu podania daňového priznania, čiže do 31.3.2007. To znamená, že nevzniká povinnosť uzavrieť účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti. Povinnosť uzavrieť účtov.knihy vzniká k 31.12.2006 a kúpená výstroj je daňovým výdavkom (nákladom) roka 2006, pretože bude slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom....a to po obnovení živnosti .

Renátka vďaka .....;)
lakko
30.01.07,10:11
No podľa mňa kúpený snowboard. výstroj je daňovo uznaným z pár dôvodov. Pri prerušení živnosti na dobu 6 mesiacov bola živnosť obnovená do dátumu podania daňového priznania, čiže do 31.3.2007. To znamená, že nevzniká povinnosť uzavrieť účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti. Povinnosť uzavrieť účtov.knihy vzniká k 31.12.2006 a kúpená výstroj je daňovým výdavkom (nákladom) roka 2006, pretože bude slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom....a to po obnovení živnosti .
Takto som to myslel aj ja, kedze zivnost bola pozastanena a nasledne obnovena. Vdaka za upresnenie a potvrdenie mojho nazoru.
lakko
17.02.07,08:10
No podľa mňa kúpený snowboard. výstroj je daňovo uznaným z pár dôvodov. Pri prerušení živnosti na dobu 6 mesiacov bola živnosť obnovená do dátumu podania daňového priznania, čiže do 31.3.2007. To znamená, že nevzniká povinnosť uzavrieť účtovné knihy ku dňu prerušenia živnosti. Povinnosť uzavrieť účtov.knihy vzniká k 31.12.2006 a kúpená výstroj je daňovým výdavkom (nákladom) roka 2006, pretože bude slúžiť na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom....a to po obnovení živnosti .
Mam este jednu otazku. Ako je to zo zaplatenym nedoplatkom po podani rocneho zuctovania ZP. V juni som pozastavil zivnost na 6 mesiacov a podal som rocne zuctovanie ZP, kde my vysla povinnost uhradit nedoplatok ZP 2174,-Sk za rok 2005 a 1882,- ako nedoplatok predavkov za januar az jun 2006,kedze som preddavky ZP neplatil. Su tieto platby realizovane v oktobri 2006 mojim vydavkom za rok 2006 ak mam od juna prerusenu zivnost? Vdaka za odpoved.