ŽURO
30.01.07,09:13
prosím Vás, viete mi poradiť, ako môžem ponížiť príjem z ochod. podielu? môžem kúpiť iný obch.podiel v inej s.r.o.? ako to bude potom v daň.priznaní FO? bude to výdavok?
Johanka
30.01.07,08:19
Pri príjme z prevodu obchodného podielu môžeš ako výdavok uplatniť iba vklad alebo obstarávaciu cenu tohoto podielu.
Ešte upozorňujem na § 52 ods.21 Zákona o dani z príjmov:
Na zdanenie príjmu z prevodu členských práv družstva alebo z prevodu účasti na obchodných spoločnostiach, ak nejde o predaj cenných papierov, obstaraných pred účinnosťou tohto zákona, ak doba medzi nadobudnutím a prevodom presahuje päť rokov, sa použijú ustanovenia § 4 ods. 1 písm. h) zákona č. 366/1999 Z. z. o daniach z príjmov v znení neskorších predpisov aj po 31. decembri 2003.
Nemôžeš využiť túto možnosť oslobodenia od dane ?
ŽURO
30.01.07,09:28
Ďakujem. oslobodenie nemôžem využiť, lebo tento príjem bol v r.2006. Aj keď všetky tieto výdavky uplatním, a ešte v tom roku 2006 kúpim obch.podiel v inej spoločnosti, bude to výdavok r.2006 ? a zdaním len ten rozdiel?
Johanka
30.01.07,10:07
Pri posudzovaní možnosti oslobodenia je podstatné, kedy bol predávaný obchodný podiel nadobudnutý .....
Do výdavkov dávaš sumu, za ktorú si nadobudol predávaný obchodný podiel.
Obch.podiel, ktorý si kúpil v inej spoločnosti s týmto nič nemá. Ak by si ho niekedy v budúcnosti predal, tak až pri jeho predaji si dáš jeho obstarávaciu cenu do výdavkov. Každý obchodný podiel sa posudzuje jednotlivo.
Carl
17.02.07,04:59
Mám prípad nadobudnutia obchodného podielu (100%) v sro. fyzickou osobou. Podľa zmluvy o prevode obchodného podielu je nadobudnutie bezodplatné.
Otázka:
Ide u nadobúdateľa obchodného podielu o zdaniteľný príjem FO? On vlastne dostal obchodný podiel zadarmo, keby to bolo za úplatu, mal by výdavok. Takto sa mi to vidí ako nepeňažný príjem - je to možné?
Hodnotil by som to ako príjmom podľa § 6, ods. 5...?
Ďakujem.
človiečik
07.03.07,06:28
a na aký účet vlastne zaúčtujete príjem z predaja obchodného podielu? prosím súrnu odpoveď. ďakujem
Johanka
07.03.07,06:34
Kto predávajúci?
človiečik
07.03.07,07:10
predávajúci majiteľ firmy, ale fitma ostáva, predáva iba podiel a v značnej výške - ja by som to dala na nejaku 668, ale neviem ci dobre? dakujem. lebo ZI ostáva.
človiečik
07.03.07,07:14
este aby som to upresnila podiel predáva s velkým ziskom. a ten sa musí zaúčtovať zrejme ako nejaký výnos, alebo mimoriadny výnos? ale podľa účt.osnovy to vyzera na 668 nie na mimoriadny výnos. dúfam, že je to tak dobre.
Johanka
07.03.07,07:20
Ešte raz a zrozumiteľnejšie:) .
Spoločník , ktorý predáva obchodný podiel, je iná s.r.o. alebo je to FO - občan?
Ak je to FO - občan, o zmluve o prevode obchodného podielu v s.r.o. neúčtuješ. Príjem z prevodu si zdaní sám, v DP typ B, v § 8 .
Ak doba medzi nadobudnutím obchodného podielu a jeho predajom presiahla 5 rokov, môže využiť oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods.21 Zákona o dani z príjmov.
človiečik
07.03.07,07:36
je to s.r.o., a nadobudla v minulom roku . dakujem.
Johanka
07.03.07,07:52
Ak je spoločníkom iná s.r.o., má podiel v obchodnej spoločnosti zaúčtovaný na účte 06x . V prípade prevodu obchodného podielu účtuje:
- tržba z predaja podielu - pohľadávka voči kupujúcemu 315/661
- úbytok podielu pri predaji - 561/06x
človiečik
07.03.07,08:12
predávajúca je s.r.o. nadobudla minulý rok a tento predáva. ďakujem.
človiečik
07.03.07,08:15
dakujem ti velmi pekne, uz som myslela, ze si na mna zabudla. a prajem krasny a uspesny den nielen pracovny.
slavuska
25.04.07,05:20
moze mi niekto poradit?
s.r.o. s dvomi spolocnikmi FO, so zakladnym imanim zapisanym v OR vo výške 200000,-- Sk a aj splatenym v plnej vyske, chcu tuto s.r.o. predat. to znamena ze vsetko ostane tak ako do teraz, len sa zmenia spolocnici. s novym spolocnikom PO sa dohodli na sume 40 mil. korun, co predstavuje budovy, pohladavky, zavazky, zamestnancov a aj vlastne meno spolocnosti.
ak tomu dobre rozumiem, tak FO si to musia zdanit dan.priznanim B § 8 kde do prijmu pojde 40 mil a do vydavkov 200 tis?
co sa povazuje za nadobudnutie obchodneho podielu? je to zalozenie s.r.o. so splatenim vkladu?
ak bola firma zalozena v r. 2001. znamenalo by to ze mozme uplatnit § 52 odst.21 a bol by tento prijem pre spolocnikov FO oslobodeny od dane????

taketo veci hodia na hlavu uctovnicke ..... :(
ingi
25.04.07,09:37
moze mi niekto poradit?
s.r.o. s dvomi spolocnikmi FO, so zakladnym imanim zapisanym v OR vo výške 200000,-- Sk a aj splatenym v plnej vyske, chcu tuto s.r.o. predat. to znamena ze vsetko ostane tak ako do teraz, len sa zmenia spolocnici. s novym spolocnikom PO sa dohodli na sume 40 mil. korun, co predstavuje budovy, pohladavky, zavazky, zamestnancov a aj vlastne meno spolocnosti.
ak tomu dobre rozumiem, tak FO si to musia zdanit dan.priznanim B § 8 kde do prijmu pojde 40 mil a do vydavkov 200 tis?
co sa povazuje za nadobudnutie obchodneho podielu? je to zalozenie s.r.o. so splatenim vkladu?
ak bola firma zalozena v r. 2001. znamenalo by to ze mozme uplatnit § 52 odst.21 a bol by tento prijem pre spolocnikov FO oslobodeny od dane????

taketo veci hodia na hlavu uctovnicke ..... :(

Podľa znenia otázky doba medzi nadobudnutím obchodného podielu spoločníkmi a jeho predajom presiahla 5 rokov, t.j. môže byť uplatnené oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov.
slavuska
25.04.07,10:09
Podľa znenia otázky doba medzi nadobudnutím obchodného podielu spoločníkmi a jeho predajom presiahla 5 rokov, t.j. môže byť uplatnené oslobodenie od dane v zmysle § 52 ods. 21 zákona o dani z príjmov.



to znamena ze dostanu 40 000 000,-- ktore nezdania?????
urcite sa to tyka aj spolocnikov, ktorí su FO?
ingi
25.04.07,16:07
to znamena ze dostanu 40 000 000,-- ktore nezdania?????
urcite sa to tyka aj spolocnikov, ktorí su FO?

Podľa môjho názoru je to veru tak.

Slavuška, ak si si nie istá a súčasne sa jedná o takú veľkú sumu, treba sa poradiť s daňovým poradcom. ;)